Ndodheni
Indeksonline / Lajme
20:13 / E premte, 26 Korrik 2013
5 Komente
Themelohet Këshilli për luftimin e etheve hemorragjike

Qeveria e Kosovës, me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Ferid Agani, ka themeluar Këshillin ndërministror për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike në Kosovë.

Ministri Agani ka deklaruar se është parë nevoja që të sigurohet një shkallë më e lartë e koordinimit ndërinstitucional, në mënyrë që të ngrihen kapacitetet institucionale për ballafaqimin me këtë problem.

Themelimi i këtij Këshilli është në përputhshmëri me Ligjin për shëndetësi, Ligjin për parandalimin dhe luftimin e sëmundjeve ngjitëse, Ligjin për inspektoratin sanitar të Kosovës, Ligjin për mbrojtjen e mjedisit dhe Ligjin për veterinari.

Profesionistët shëndetësorë thonë se është një vendim shumë i mirë nga ana e Qeverisë së Kosovës. Infektologu Shemsedin Dreshaj i ka thënë Radios Evropa e Lirë se është një iniciativë shumë e mirë, por pak e vonuar.

Jusuf Dedushaj, epidemiolog nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, pati deklaruar se në vend janë bërë hulumtime shkencore për eliminimin e rriqrave, si dhe hulumtime për prodhimin e vaksinës kundër etheve hemorragjike, por që në mungesë mjetesh nga ana e Qeverisë së Kosovës, nuk ka qenë i mundur realizimi.

Ai, gjithashtu, ka shtuar se është bërë edhe strategjia kombëtare për mënjanimin e sëmundjes në fjalë, por as kjo nuk ka kaluar në mungesë mjetesh./Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
 • luli 27.07.2013 / 14:03
  sima@. Mos i ofwndo ntalebanet te lutem, ata kane nje ide , kane nje vzion, kane inregritete moral, kurse ministri yne nuk i ka keto asnje, ai ka te zhvilluar pasionin per pushtet, plackitje, xhezdisje, jete luksoze, putha dorë, sahanlëpirës,i pakurriz dhe per te ia mbajtur zhagun Thaqit.
 • Skenderi 27.07.2013 / 12:55
  nu ka mjete, mjetet hjane shpenzuar per paga e meditje, per vizita te Aganit ne boten e jashtme, ai me shume eshte jashte sidomos ne Turqi se Ministri i PJ Hoxhaj. Atij duhet blere edhe xhipi prej 66 mije euro dhe natyrisht se nuk ka para per te shpetuar te infektuarit nga ethet hemoragjike.
 • Haziri 27.07.2013 / 12:51
  O Ferid hipokriti, per 9 rahmetlinj që vdiqen nga vdekja e paralameruar, eshte vone, shume vone. I paq ne qafe!
 • belaja 27.07.2013 / 08:26
  Te gjitha perpjekjet per te ber dicka,kan deshtuar.Gjithmone me arsyetimin se nuk ka mjete.Po te ishin dhene vetem leket qe u dhan per avoket te huaj,per te shpetuar nga krimet qe u bene keti shteti,do te mjaftonin per zgjidhjen e problemit te rriqnave.
 • sima 26.07.2013 / 21:08
  qitash e paska zhgjidhe ket problem tabibani.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.