Ndodheni
Indeksonline / Lajme
08:02 / E enjte, 25 Korrik 2013
51 Komente
Kosovarët: U keqtrajtuam shumë (Video)
Indeksonline

(E plotësuar) 10:03 - Valdet Islami nga Deçani, pas kthimit ka mbetur jashtë Aeroportit, duke pritur që t’i ndihmonte dikush për tu kthyer në shtëpi, pasi që nuk kishte të holla për të paguar transportin.

Ai pohon se për tu kthyer në Kosovë, i është kërkuar që të paguaj personalisht biletën, ashtu si edhe shumë shqiptarëve të tjerë.

“Një përkthyer i Shqipërisë më ka thënë se duhet të paguaj njëherë vetëm 5 përqind të biletës, por pastaj më kanë thënë që të paguaj komplet biletën për tu kthyer. Kam paguar 280 euro”, ka thënë Islami.

21 vjeçari thotë se donte të emigrohej në Francë, dhe se për të arritur atje i ishin kërkuar gjithsej 1700 euro.

“Jemi trajtuar si kafshë, 2-3 rriska bukë”, ka theksuar Islami.

I pyetur nëse do të zbulojë emrin e personit para policisë, që donte ta emigronte për në Francë, Islami ka thënë se një gjë të tillë do ta bëjë vetëm në qoftëse nuk i’a kthen të hollat.

-----

08:35 -Bashkim Ajeti, nga fshati Gllogovc i Komunës së Lipjanit, rrëfen për ditët që i ka kaluar në kampin hungarez.

Ajeti, i lodhur nga gjithë këto ditë të “zeza” shprehet tejet i dëshpëruar, që nuk e ka realizuar qëllimin. Ai thotë se donte të emigronte për një jetë më të mirë.

“Atje kam qenë prej datës 1 korrik, sjelljet nuk i kanë pasur edhe aq të këqija, por nuk kemi qenë edhe shumë të lirë, kemi qenë të mbyllur. Ushqimi ka qenë në gjendje shumë të keqe. I kemi pasur dy rriska bukë dhe pak mjaltë, në drekë do lloj pasuli nëse mundem me i thanë, s’ka qenë as pasul, shumica e shqiptarëve nuk e kanë konsumu. Këtë e kanë bërë me qëllim, pasi që e patën hapur një shoping aty me qëllim për të përfituar. Kanë qenë çmimet shumë të shtrenjta, por që nuk kishim qare pa marrë dicka”, ka rrëfyer Ajeti për Indeksonline. 

Ajeti, pohon se kushtet e rënda ekonomike, e kanë shtyre të kërkojë statusin e emigrantit.

“Paj vallahi kushtet ekonomike. Me shpresën se do të kemi një jetë më të mirë në të ardhmen se sa në Kosovë”.


......................

Në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, ka arritur kontingjenti i parë prej 110 qytetarëve të Republikës së Kosovës nga Budapesti i Hungarisë.

Për të pritur kthimin e tyre, në Aeroport prezent ishin ministri i Punëve të Brendshme, Bajram Rexhepi, dhe ambasadori i Hungarisë në Prishtinë, Lorent Balla.

Nga ana e tyre, kosovarët janë ankuar për kushte të rënda gjatë qëndrimit atje, duke thënë se kanë qenë tejet të maltretuar nga pala hungareze. Por një gjë të tillë kanë mohuar Ministri Rexhepi dhe Ambasadori Balla./Indeksonline/


Kendi i komenteve
 • Mergimtari 25.07.2013 / 21:28
  Nuk e kuptoj se si disa ketu tallen me keta njerez te shkrete. Shumica e tyre kane dale nga hallet e medha. Nuk eshte lehte te mbahet familja pa asnje te ardhur sot. Papunesia eshte ne kulm. Ju qe disa keni ndonje pune te shtetit apo ne ndonje vend privat, imagjinoni veshtiresite qe do ti kishit sikur te mos kishit pune. Imagjinoni familjet qe kane femije, qe duhet te ju blejne ushqim e rroba, qe duhet ti shkollojne etj etj... Keni meshire o popull se askush nuk e leshon shtepine e familjen prej qejfit. Jam mergimtar dhe e dij dhe e kuptoj qe jeta nuk eshte e lehte. Kur vij ne Kosove kur i shoh se si njerezit vuajne per buken e gojes me vjen shume gjynah andaj se paku ju qe jetoni ne Kosove e dini edhe me mire se une se sa shume vuajne njerezit atje. Mos hini ne gjynah me nje femije qe ska buke me hanger
 • ardit shala 25.07.2013 / 20:54
  keni lyp pdk o popull bane tash , besa kjo eshte pak sepse ka me ardh kohe edhe me e keqe kur te dalin pasojat e gjereave qe jan privatizuar nga keta hajna qeveritar. turp kush ndjehet mire qe eshte pdk.nifar albin kurti krejt seneve po ja qellon qysh po thot ai ashtu po ndodh po ne jemi popull i mjer dhe i pa arsimuar sepse nuk e dojm vizionarin
 • Drenicali 25.07.2013 / 19:22
  Veq ngoje Bajramin se qfar servili sesi e arsyetohet para ambasadorit Hungarez,tmerr.
 • ramadan azylanti 25.07.2013 / 19:11
  jam edhe une azylant ne suedi para dy mujve me kan kthy ne kosov te shkret po as 10 dit skam nejt,prap jam kthy ne suedi dashti zoti qe jam ketu me thmij eketu punoj ejetoj po dukumenta ,prap dote kerkoj azyl ne suedie edhe kam shum argumente te te filmuara se si ne kosov jetojn poplli i kosoves po jam i bindur se ket qever to ta rrzoj vetm sa ta argumentoj filmin tim at her do te qohet poplli ne protesta ne kosov se si thaqi punoj para lufte e si mas lufte e per disa qeveritarte,azyli kur nuk ndalet as qe to te ndalet gjdo njeri ka drejt azyl ne gjdi shtet te evropes mirpo duhet ta argumentoni azylin se per qfar qellimi e lyp azyl .
 • Lipjanasi 25.07.2013 / 19:08
  o ti gjilanas shyqyr qe paske e po shkrun leht ,se kerkush nuk ka me hup fmin e vet e me qu neper burgje e campe por te shkretit duhet me ja majt dika por i lutem zotit qe sot e mas keta njerz bojn zgjidhje e nuk kan nevoj me ik prej shtepive mu nda prej njerzeve me te dashur
 • ramadan 25.07.2013 / 18:53
  po me vjen shum keq me than qe jam kosovar, kur shqiptart skan me pas shtet as qe kom me mujt me pas shtet vetm durim se ksaj qeverije i ka ardh fundi shum keq asht kosova edhe shum ma keq ko me kan dote bohetsi kur ne siri at het esht von per qeveritar e hajnav se plumin e ka numer ni thaqi e ata dota qojna ne kleqk te gropa e qyreqit si kur sadam hyseni do teja bon poplli e don zoti ti ndihmon popllit te kosoves ne ket varfrite skajshme se keshtu edhe zoti kome ju denu kta qeveritar .
 • Joni 25.07.2013 / 17:21
  A janë maltretuar këta njerëz në Hungari apo jo nuk e di, por ne bazë të përvojës sime në perendim, e kam vërejt se disa shqiptarë, këtu ku jetoj une e kane specialitet qe të ankohen për çdo send . Isha dëasmitar kur një bashkëatdhetar i yni e dërgoj veturën e tij për ta bërë kontrollimin teknik. Pasi vetura nuk frenonte ashtu si duhet atij ju ndalua që ta ngasë makinën derisa ta rregulloj problemin. Në vend që ta rregulloj atë problem ai filloj të grindet me kontrolluesin duke e quajtur racist dhe ankohej se vetëm se ështe i huaj s'ka të drejtë ta ngas veturë.
 • Astrit Binaku 25.07.2013 / 16:55
  Ka ardh koha kur keta qeveritare te pa moral te pa dinjitet te japin pergjegjesi ..
 • ? 25.07.2013 / 15:25
  Njo ta kini me dije ..ngoni mir ( Shqiptar he Budall ).E kom biznesin tem privat,8 puntor i kom rrogen mujt e marrin 350euro po nese punohet mir shkojn deri 450euro.Tash po du me dal te tema ,puna eshte um vyjten edhe 4 puntort tjer ,shpejt e bona kerkesen permes internetit ,e shpejt mu lajmrun ,erdhen gati 2 veta ndije me fol me mu ,po qka u kan interesant qdo o dyti tum than jo more nuk punoj per 350euro jo more ka edhe ma mir jo more dal jasht punoj e nuk punoj per 350euro ,Kshtut qe shum shpejt e kuptova qe shyqyr qe i kom qita puntort tmit qe 6 vjet qe punojm qe kan familje e i maj ,se sa Budallt qe thojn jo more nuk punoj per 350- 450euro ahhaah ani ani
 • Mendo 25.07.2013 / 15:11
  Krenohu me ekonomi tu Kosoves e me PyDyKy. Jam i bindur se 90 perqind te popullates ishin ik nga ky mallkim duke fillu nga doktorret e deri te studentet.
 • b.uka 25.07.2013 / 15:09
  pomedhimni se jupate thirr me thirrje atje meshkue refugjat e tash pojukthejn ani nasht apet votone pdk se thaqi kue e qojke nje gisht thojke se doren jakumshti krejt por edhe qit gjisht kumeja shti dhe prej kosove kamuju qite.Biznis me njerz ihoqen pasaportat per serbi vetu me letrnjoftim bizis me njerz.
 • timi 25.07.2013 / 14:03
  O shiptar budall po vertet jemi budall,po shkon me ja punue token gjermanit hapni syt puno ne vend tonin zhivilloje venin ton se edhe gjermant para 40 viteve skan pas rrog me shum se 200 marka mo mor se na morret ftyren ezoti ju marroft juve e qeverijn.
 • cali 25.07.2013 / 13:26
  turp turp per regjepin
 • Egon hoda 25.07.2013 / 13:04
  Po qka kan prit ma mire kta azil kerkus ne shtetin hungarez qe po ju dhajn torte a po normal qe ka pas dhe keqtrajtime po sju ka faj as qeverija po as ju skini faj po hajt se tash ekeni provu me dal su ba ma mire ukan me marr vize shengen me pare 3500 euro si zotri airoplan hahahah ejo mu nis telhyqe a dalum a sdalum!
 • Besi 25.07.2013 / 12:39
  Krenohu Me PDK !
 • peja 25.07.2013 / 12:38
  e ka mohu ku mut rexhepi qe i kan keqtrajtu.nonen jau qifshin shkiet juve qeveritarve.
 • Imrani 25.07.2013 / 12:33
  Paska dal edhe ky krimineli qe i ka 2000 afera skandaloze mei prit.. Pooo o i poshter qeveria juaj e ka pru popullin ne ket gjendje... Marre duhet te ju vij more mjerana
 • per Nexhin 25.07.2013 / 12:32
  o mangup po ku po jeton ore ti , po gjak qeni paske bre idiotin e nanes.
 • plisi 25.07.2013 / 12:26
  krejt keta rezilanta i kisha qu ne ara me mbledh kokerra te grurit neper serrnisht,derisa ti tuboi secili nga 10 kg nuk i kisha leshu me dal prej are.
 • Besi 25.07.2013 / 12:24
  Flm Thaqi, Thank You USA !
 • paradox 25.07.2013 / 12:03
  tash ju keqtrajton qeveria. mire se jeni kthy.
 • Gurbetqari 25.07.2013 / 11:55
  Keta njerez qe kane hyre ilegalisht ne Hungari ka thy ligjin hungarez dhe ligjin e Shengenit. Evropa nuk na ka faj nese Kosova ka kete ekonomi cfare e ka. Ligji eshte ligj. Keta njerez kane thy ligjin me dy kembet. Zakonisht njerez qe thejne ligjin nuk u servohet torte, as kavjer. Keshtu qe mos u ankoni. Heren tjeter mendohuni mire para se me u nise atje.
 • drenica 25.07.2013 / 11:45
  OOOO FARA JU HUPT JUVE SE KREJT SI PEDERA ISHIN LAJMRU AZIL BRAVO MINISTER JI 1
 • Ardian 25.07.2013 / 11:13
  Ne kushte te renda ekonomike kane arrit me i bo gjithe kto shpenzime enorme e plus si azilante me ble ne shopping center ??
 • Nexhi 25.07.2013 / 11:07
  Badihava e keni pas, prap se prap qitu. Be n'cka dush ju boj, qe secili prej tyne ka 20 ha toke i ka. Po qiftav tyne ma mire ju doket me ja punu aren gjemanit e francezit per 1000 euro ne muj, se sa token e vet qe me 3 muj vere ja nxjerr krejt vitin me jetu si zotni. Ni kojshi i jemi besoni lexus te nderum, 16 hekter toke i ka nkatun tem, krejt batall i ka, pa mjell pa kurgjo, e qohet kishe po shkooi jasht une. Po a e dini qe ai haramxhi u kon gjithe! Atje u nis me shku veq pse ska desht me nejt ktu, se lidhje me kushte ekonomike ska pas.
 • une 25.07.2013 / 10:58
  me kan shtet normal ja mshel ambasaden e hungaris edhe lyp llogari po aj majmuni del e mohon po per qata ja ka qu zoti kancerin ne mushkri e aj gergjaliu del e thot ka pun sa dush kallaj e ka ai masi e kan dhander h.th
 • Istogalikja 25.07.2013 / 10:58
  Po trusni bythen ne ks se sen spona duhni. Po hapni syt e gjalnoni o tmjer.
 • Gjilanasi 25.07.2013 / 10:43
  Keta nuk jone per mi vajtue por per mi zhdep ne dru. Jane kryesisht ata huliganat e shkollave te mesme, me iphona 4 ose 5, qe nuk kane pasur as laps as fletore dhe kane ardh ne shkolle si viça dhe kane ikur prej oreve te mesimit. Ku i gjeten parate per me pague rrugen 3-4 mije euro. Po t'ishin fukara nuk kishin pas me mrri as deri ne Serbi e lere ma ne Europe. Duhet me ju dhane burg dhe me i punesue brenda burgut ne punet vullnetare, qe t'mos hane e pijne kot se koti. Nuk ka pa pune askund, bile duhet me punue ndershem per me jetue ndershem. Ma lehte po ju vjen me vjedh dhe me u marre me droge aepse po andrrojne xhipa X5 dhe nuk meritojne as bicikleta. Jane mesue me hanger badihava dhe me fjete tane diten. Kthjellnu o viça se nuk te mban parazit as baba yt, e lere ma hungarezi. Kallxonju tjerve se me Kosove nuk ka, por duhet me punue dhe t'mban toka jote dhe puna jote. Mos pritni prej Hashimit as prej Ramushit e as prej Albinit, sepse punen e kerkoni vet dhe te zotet nuk i perfalen askujt. Mos mendoni qe gjeni pune me laps, sepse nuk dini as me shkrue, pr punone token qe ta ka lene baba, ose token e kojshise sepse ka djerrina ne tere Kosoven.
 • populli 25.07.2013 / 10:34
  me kan trima keta njerz ishin shku para qeveri e kishin protestu per malltretimin qe ju kan ba po kerkushe nuk guzone kryt me qu pusu ju marte duhet me u qu ne kam kunder kesaje qeveri duhet me kallle kit ven o populle
 • Realisti 25.07.2013 / 10:28
  E tash thirrni qita qe po ju nxisin me shku te qeveria , e me shku nethaqi land, e q. n... boksa se kta jana ma zi se ju tradhetaret e vendit.
 • atdhe 25.07.2013 / 10:24
  ti gjakovar sigurishte keni pune dhe mbijetoni ju me punen tradicionale gjakovarqe,e shkon bon llam llam,po ta marrkan fytyren ty mergimtaret. fytyren naj keni marr ju gjakovaret.
 • Hasha 25.07.2013 / 10:16
  O stupc ju kisha rreh o majmuna e bane kahre krejt boten tue vjedhe ,askush ne bote nuk e don ma shqiptarin..kishim nji respekt kur krejt boto u que me na mbrojte e tash azil ...azil me vjedhe e kurgjo tjter ,trusni te shpija punoni token se azili ka marue te tan ymrin a po merni vesh..
 • dritonavdullahi 25.07.2013 / 09:46
  Krejt ju qe keni hik keni hik perqef veq hajt dal se spo rihet ks. Nese nuk ki kushte nuk mun me hik se ski pare as per autobus deri prishtin e ju keni hargju ka 2ose 3000 euro e tani spo kina. Po shka eshte ma interesant kur po thojn qe kushte sjan kan tmira thu ti qe kan shku ndeti a me ba sefa e me ti plocu krejt kushtet keni kujtu sikur kohe te lufte shkup e tirane qe tan naten tu shetit
 • arta 25.07.2013 / 09:40
  Ai nga drenasi po thot qe si kan maltretu Tash kujt mi besu, Kta vet po thojn se jon dale me lyp Jete ma te mire,e sjon dal me lyp buk se aj qe lyp buk ska ku mi mar 4000 € per me dal jasht,
 • blero 25.07.2013 / 09:39
  Qysh bre spo ju vjen marre do komentuesve qetu qe po shkrujn kjo vlen per ''lisi 2012'' se ti e paske pa mjalten A rri bre trus mos fol palidhje se spo ka hije kta i ka shty ni zor mu largu pej vendlindjes vet per qef se len vendin e vet kerkush ti se di aje tu e pa qfar gjendje u ardh Kosova pej mbas lufte.
 • Gjakovari 25.07.2013 / 09:36
  A qe sju kan dhon ka ni vjet burg me tju bo msim bre. Marre spo ju vjen mendje te ulta fshatareske, cka pritet ju mi kalu kufinin ilegalisht edhe mju qu ne hotel apo ? Ju jeni klasa e fundit e shoqerise sone si gjithe ata qe jane ne gyrbet qe na morren ftyren.
 • Profa 25.07.2013 / 09:32
  Tash dilni ne rruge e rrezone kete qeveri!
 • plisi 25.07.2013 / 09:25
  hyhyhyhyhyhyhyhy paskan hanger mjalt edhe ankohen!he zibidit e keqi,po shteti kur te nxan qe e ke kalu kufirin ilegalisht ka te drejt me te arrestu.E tani nga paguaj AVOKAT.HYHYHYHYHY ne GJermani 92% e rezilantve nga KOSOVA pu lajmroishin si maxhup e tjeret si homoseksual hyhyhyhyhyhy.
 • Hallegjiu 25.07.2013 / 09:24
  Po ministri rren se eshte i msuar.e sa qe ka dal ne airoport as qe kisha fol me to.ky edhe gjyshen e ka shti ne pun.e kta qe jan nis ma me qef kishin punu ne Ministri apo koleg me gru te Bajram Regjepit ne Post.e qeshtu ju komentues leni kto Prralla jo mjalt jo anej jo knejse njerzit spo kan buk me honger.
 • Toni 25.07.2013 / 09:06
  Po po Rexhepi e mohon se osht kon aty e ka pa krejt situaten ncncn, po i bindun jom qe ky edhe pelqimin e ka dhon mi rreh e mi keqtrajtu veq per me ja u gerdit azilin.
 • lisi2012 25.07.2013 / 08:57
  Qfar trajtimi te keq ju paskan bere edhe mjalt ju kane dhene per tu ushqyer e disa ne shtepit e veta se kane paer kurr mjalten .
 • bota neser 25.07.2013 / 08:48
  Mixho keta jane ka lypin buk e jo azile. Qeveria nuk duhet ta keqperdore fukarallakun e atyre te cilet te deshpruar nga keta kriminel qe jane krye te qeverise e leshojn kosoven.
 • bujku 25.07.2013 / 08:46
  ...a mos keni pritë me ju çue ne hotele me pesë yje, a?...bre fare dalshit. Trusni në vendin tuaj...e kapne e punone tokën, që zoti ua ka dhënë.
 • Dikush po rren 25.07.2013 / 08:41
  Dikush ketu po rren ministri apo refugjate
 • Tash bini fyllit 25.07.2013 / 08:38
  Tash prap msynja Evropës dhe pritni se shtetet e huja kanë me jua ba qaren. Po jo mor jo, pa i grah e me rregullu vendin tand duke i luftu të gjitha të këqijat, nuk keni me pas perspektivë as ju e as ata që janë në Kosovë dhe bredhin rrugëve dhe kafiterive duke mos ia prishur as timin e duhanit qeveritarëve të cilët plaçkisin para të majme nga buxheti i varfër i Kosovës.
 • belaja 25.07.2013 / 08:30
  Kryesorja e paska mohuar Bajram Rexhepi,keta qe e kishin perjetue me likure pak pune,ministri e din ma mire. O POPULL,ZGJIDHJA ESHTE TE QEVERIJA,MOS KERKONI ASGJA NE VEND TE HUAJ
 • kill them all 25.07.2013 / 08:28
  po ketyre nuk ju ka mbet tjeter vetem se mei mohu gjerat e verteta
 • naser 25.07.2013 / 08:22
  Cfar mgaresh keta ministrat , ata njerzit e kan perjetu me lekuren e tyre malltretiminm e keta e mohojne...phu zoti ne femijet e tuaj ja u kthefte se per ju pak eshte
 • Driloni 25.07.2013 / 08:20
  Po a ti je kan aty o Bajram regjepi a ata bre nanen Ty !!!
 • Gerxhaliu 25.07.2013 / 08:18
  Tash rrini e punoni arat ne katun.
 • krryli 25.07.2013 / 08:06
  A mjert e ju ku jeni kthy... jeni kthy ne thaqiland
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.