Vokrri: Është një moment historik, më 12 ose 13 maj anëtarësohemi në FIFA

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri e ka cilësuar si moment historik pranimin e Kosovës në Federatën Evropiane të Futbollit – UEFA Çka do të thotë kjo për ju dhe për Kosovën? Fadil Vokrri: Ky është një moment historik i cili është arritur me shumë mund. Më së miri është parë në mbledhjen e sotme, se sa vështirë ka qenë të punohet...

HISTORIKE: KOSOVA bëhet anëtare e UEFA-s (Video/Foto)

Në Budapest të Hungarisë, është shkruar historia e futbollit kosovar. UEFA në Kongresin e mbajtur në këtë vend ka votuar për pranimin e...

Behrami i zhgënjyer me Zvicrën, pas Euro 2016 vendos për Kosovën

Pranimit të Kosovës në UEFA, i është gëzuar edhe futbollisti kosovar që luan për Zvicrën, Valon Behrami. Në një intervistë për...

Haradinaj: Unë do të protestoj më 14 maj për shqiptarin e veriut (Foto/Video)

Dy partitë opozitare, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës dhe Nisma për Kosovën kanë mbajtur sot një tubim mobilizues rreth protestës që...

Lajme

Arrestohet ‘El Chapo’ i Perusë (Foto)

Policia kolumbiane ka arrestuar personin më të kërkuar në Peru i njohur si lordi më i madh i drogës në këtë vend. Gerson Galvez u arrestua të shtunën në një qendër tregtare. Zyrtarët peruane thanë se Galvez fillimisht ishte parë në Ekuador në...

Çollaku: Reagimet fyese të zyrtarëve serbë nuk janë vlera evropiane

Ministri i Integrimit Evropian, Bekim Çollaku përmes një reagimi në “Twitter” ka komentuar fyerjet dhe deklaratat e egra të zyrtarëve serbë rreth pranimit të...

Sulmet turke në Siri shqetësojnë Rusinë

Derisa ushtria turke edhe një herë i është përgjigjur me sulme Shtetit Islamik në Kilis, kjo ka nxitur reagimin e Rusisë. “Rusia është e shqetësuar me sulmet...

Trump pritet t’i japë “goditjen fatale” senatorit Cruz

Republikanët që po votojnë në primaret e kësaj të marte në Indiana mund t’i japin miliarderit nga Nju Jorku, Donald Trump, thuajse një avantazh të pakapshëm...

Kthehen protestat në Shkup (Foto)

Pas disa ditë ndërprerje për shkak të festës së Pashkëve, lëvizja qytetare ”Protestoj” u është kthyer portestave në Shkup, me orar dhe itenerar të...

Sport

Televizioni rus sjell pamje emocionale të festës së gazetarëve kosovarë pas pranimit në UEFA (Video)

Festa e gazetarëve të Kosovës pas pranimit në UEFA, ka bërë jehonë të madhe deri në Rusi. RT News ka sjell një video tejet emocionuese të momenteve të para pas pranimit të Kosovës në UEFA. Në videon e mëposhtme mund të shikoni festën e...

Formacionet zyrtare: Bayern Munich – Atletico Madrid

Janë bërë zyrtare formacionet e gjysmëfinales së dytë mes Bayern Munich dhe Atletico Madrid. Bayern Munich: Neuer - Ribéry, Martinez, Lewandowski, Costa, Alonso, Boateng, Lahm,...

Vokrri: Është një moment historik, më 12 ose 13 maj anëtarësohemi në FIFA

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri e ka cilësuar si moment historik pranimin e Kosovës në...

UEFA demanton serbët: Pranimi i Kosovës ishte shumë demokratik, dhe hyn në fuqi menjëherë

Sekretari gjeneral i UEFA-s, Theodore Theodoridis, ka hedhur poshtë pretendimet e medieve serbe që gjykonin si jo të drejtë pranimin e Kosovës në organizatën më të madhe...

Na uron me një gol, Besart Berisha shënon në Ligën e Kampionëve të Azisë (Video)

Besart Berisha nuk di të ndalet me Melburnin e tij, duke shënuar edhe në fitore 2-1 ndaj Gamba Osakës në Ligën e Kampioneve të Azisë. Ishte një ndeshje që duhej...

Showbiz

Ja se si repovat Enca Haxhia (Video)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Enca Haxhia, para pak minutash në Instagramin e saj ka shpërndarë një video teksa shihet duke kënduar një këngë. “Kurrë nuk ka kënduar rep më herët”, ka shkruar Enca në mbishkrimin e videos, trasnmeton...

Besa Kokëdhima pozon me bikini (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria Besa Kokëdhima ka bërë një fotosesion. E veshur me bikini duke bërë poza provokative, ajo duket tejet seksi. Lirisht mund të themi...

A e mbani mend Albina Hashanin, ja çfarë bënë ajo sot? (Foto)

Albina Hashani në vitin 2001 u kurorzëua si më e bukura e Kosovës. Disa vite më vonë ajo e sfidoi veten edhe në muzikë. Hashani, tashmë është e martuar dhe ka dy...

Këngëtari që krijon emocion, me çdo projekt muzikorë (Foto)

Bruno është një nga këngëtarët që shumë shpejt ka arritur të realizoj këngë të shkëlqyeshme dhe që këto këngë të bëhen...

Edhe reperi Unikatil uron për pranimin e Kosovës në UEFA (Foto)

Një ndër reperët më të njohur shqiptarë është edhe Viktor Paloka-Unikatili. Ai përpos që ka shumë fansa të gjithë shqiptarë, ai është...

Tech/Auto

Ju mund të ngarkoni iPhone-in tuaj me zjarr (Video)

Le të themi se ju jeni të izoluar në një shkretëtirë, ose thjesht jeni në një kamp dhe dëshironi të ngarkoni telefonin tuaj. Dhe është e dukshme që nuk ka ndonjë dyqan përreth, kështu jeni të pafat apo jo? Gabim. Për sa kohë keni aftësinë...

Konfirmohet LaFerrari Spider

Shefi i Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, ka konfirmuar se kompania e tij do të ofrojë një model LaFerrari Spider. Në një intervistë për “Automobile...

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të...

Indeks+

Stilet e flokëve në trend për këtë vit

Keni vendosur të ndryshoni stilet e flokëve, por akoma nuk dini për stilin që doni të boni. Është e preferueshme që stilin e flokëve ta përshtatni edhe me stilin tuaj. Balluket dhe stilet e flokëve të valëzuara vazhdojnë të mbeten aktual edhe më tej. Më...

Empire State Building, “nëna” e të gjithave grataçielave

Më 1 maj të vitit 1931 në qytetin Nju Jork përurohet ndërtesa Empire State. Me 102 kate, ajo nuk është më ndërtesa më e lartë në botë, por vazhdon të...

Histori: Çfarë ka ndodhur më 3 maj?

1469 – Në Firence, Itali, lindi Niccolo Machiavelli – politikan, diplomat, shkrimtar, i njohur për Princin, libër xhepi për politikanë të paskrupullt, dinakë e të...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve mes vete (Foto)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes e Shqipërisë, Milva Ekonomi, kanë nënshkruar sot në Tiranë marrëveshjen bilaterale për Nxitjen dhe Mbrojtjen e Investimeve ndërmjet Kosovës dhe...

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Shëndetësi

Si ta kuptoni se jeni të varur nga ëmbëlsirat?

Sheqeri njëlloj si dhe veset e tjera mund të kthehet në një varësi të rrezikshme për shëndetin. Sipas Dr. Mark Hyman, varësia ndaj sheqerit është një çrregullim biologjik, i nxitur nga hormonet dhe neurotransmetuesit që çojnë në dëshirë të...

Çfarë duhet të dini kur blini ujë me shishe plastike

Të gjithë duhet ta dini që një shishe plastike uji mund të përdoret maksimumi dy herë pas hapjes së saj. Megjithatë, ka dhe shumë detaje të tjera që duhet...

Ja disa mënyra shumë efektive dhe të pazakonta të përdorimit të hudhrës

Hudhra është konsideruar si një nga ushqimet “mrekulli” për shkak të elementeve ushqyese dhe kuruese që mbart. Ajo është konsideruar gjithashtu si një nga...

Çfarë tregojnë këmbët për shëndetin

Këmbët e ftohta Nëse i keni këmbët të ftohtë gjatë gjithë kohës, atëherë keni probleme me tiroidet. Por, arsye tjera mund të jenë qarkullimi jo i...

Sekreti i mjekësisë alternative: Dhembjet në pjesën e qafës

Qëndrimi i gjatë ulur në pozitë jo të drejtë, gjumi në jastëk të papërshtatshëm dhe stresi janë problemet më të shpeshta për shkak të...