LIVE/ LAJMI I FUNDIT: Kosova nuk e kalon pengesën e parë (Video/Foto)

Sapo ka filluar Kongresi i 40-të i UEFA-s në Budapest. Fadil Vokrri dhe Eroll Salihu janë prezent në Kongres ku do të ndjekin nga afër zhvillimet nga afër pjesë e së cilës është edhe pranimi i Kosovës në UEFA. /Indeksonline/ Live: Kongresi i 40-të i UEFA-s (12:25) Kryetari i Federatës së Futbollit të Serbisë, Tomislav Karaxhiç, po i kërkon Kongresit të UEFA-s që të votojë kundër pranimit të...

Ja cila do të jetë rruga deri në procesin final të liberalizimit të vizave sipas Avni Mazrekut

  Udhëheqësit e shtetit të Kosovës tash e një kohë janë duke paralajmëruar se liberalizimi i vizave do të ndodhë shumë shpejtë,...

Ja shtetet që do të votojnë kundër pranimit të Kosovës në UEFA

Sebrijadanas pranimin e Kosovës në UEFA e cilëson një tërmet publik për futbollin serb. Sot UEFA do të votojë për pranimin e Kosovës në...

Bersant Celina i bindur se Kosova po pranohet në UEFA

Ata që po i gëzohen më së shumti pranimit eventual të Kosovës në UEFA janë futbollistët, si ata që luajnë në futbollin vendor, ashtu edhe...

Lajme

KE thotë Kosova i ka plotësuar kushtet për liberalizim të vizave

Kosova përfundimisht ka plotësuar të gjitha rekomandimet që Komisioni Evropian i kishte vendosur si kusht për të fituar liberalizimin e vizave. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e KE, Mina Andreeva. Më herët presidenti Hashim Thaçi u shpreh i bindur se pas plotësimit të...

Vdes një ushtar amerikan në Irak

Një ushtarak amerikan është vrarë në luftime në Irak, kanë thënë zyrtarët të martën. Koalicioni i udhëhequr i SHBA-s lëshoi një...

GAP: Nga monopoli i homologimit në vetura, qytetarët kanë humbur rreth 2.4 milionë euro në periudhën 2009-2015

Sot Instituti GAP ka publikuar analizën Monopoli i Homologimit. Analiza u prezantua nga Agron Demi dhe Jeton Mehmeti. Agron Demi, Drejtor Ekzekutiv i Institutit GAP, tha se vendimi i Qeverisë i vitit të...

Shoqatat e luftës: 5 maji të shpallet Ditë e Dëshmorëve

Shoqatat e dala nga lufta, Shoqata e familjeve të dëshmorëve, e invalidëve dhe e veteranëve nesër do të dorëzojnë një kërkesë Kuvendit dhe Qeverisë...

Spanjë: Shpërndahet parlamenti, Mbreti Felipe kërkon zgjedhje kombëtare më 26 qershor

Mbreti i Spanjës Felipe të martën shpërndau parlamentin dhe formalisht ka bërë thirrje që zgjedhjet parlamentare të mbahen më 26 qershor, raporton Reuters, transmeton...

Sport

Zvicra "tradhëton" Kosovën, kërkuan votim të fshehtë në UEFA

UEFA nuk e ka miratuar amendamentin për ndryshim që do t’i mundësonte Kosovës pranimin në UEFA.  Pjesë të fajit për këtë e bartë edhe delegacioni zvicërian të cilët kërkuan votim të feshtë në votimin e ndryshimit të statusit në UEFA,...

Vardie ia bën "diss" Harry Kane, i tregon se e rrëzoi nga froni (Foto)

Harry Kane dy javë më parë e paralajmëroi skuadrën e Leicesterit me një foto të luanëve për të treguar se skuadra e tyre po kthehet fuqishëm në garë...

Ja shtetet që do të votojnë kundër pranimit të Kosovës në UEFA

Sebrijadanas pranimin e Kosovës në UEFA e cilëson një tërmet publik për futbollin serb. Sot UEFA do të votojë për pranimin e Kosovës në gjirin e tyre, dhe pala...

Fakte tejet interesante, kanë të bëjnë me Leicesterin

Shpallja kampionë e Leicesterit në Premierligën Angleze ka shtyer mediat që të nxjerrin fakte tejet interesante që lidhen me triumfin e kësaj skuadre.  Deklarata të...

Kështu e falënderojnë UEFA-n dhe FIFA-n tifozët nga Kosova (Foto)

Tifozët nga Kosova e kanë shpalosur një baner para objektit ku po mbahet Kongresi i UEFA-s në Budapest. Në të shkruan se “Kosova do të jetë anëtari i 210-të i...

Showbiz

Kështu dukeshin yjet botërorë natën e kaluar në “Met Gala”(Foto)

Nata e kaluar ishte shumë e rëndësishme për dukjen e shumë yjeve në botë. Të mbledhur në një vend ku çmimi i biletave sillej rreth 30 mijë tollarë shumë nga femra dhe meshkujt e shoëbizit botërorë u kujdesën që të duken shumë...

Këngëtarja turke “vjedh” këngën e Nora Istrefit, rasti shkon në polici (Video)

Kengetarja e njohur turke Sila ka publikuar para disa ditë këngën e saj më të rë “Aftap”. Kënga e saj është pothuajse e ngjashme me këngën e Nora...

Nora Istrefi me trup mahnitës edhe pas lindjes (Foto)

Këngëtarja Nora Istrefi para disa ditëve ka bërë të ditur se ajo po vazhdon ushtrimet në fitness. Nora është përfolur për shumë kohë për linjat e...

Hirushja e jetës reale (Foto)

Claire Danes ka qënë mahnitëse në Met Gala ku dukej në fakt si Hirushja e jetës reale.  Fillimisht fustani dukej si ata të zakonshmit mondan, shkruan Buzzfeed, por në fakt...

Stresi largohet përkohësisht nga muzika

Pak ditë më parë realizuam një intervistë me të ku na tha se do të rikthehej shumë shpejt në muzikë me dy hite shumë të fuqishme. Por sot na ka rrëfyer...

Tech/Auto

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me regjistrimin e pajisjeve, "GeekBench" dhe "GFXBench" ofrojnë detaje se telefoni i ri do të vijë me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të...

Prezantohet Huawei Honor 5C (Video)

Huawei ka prezantuar së fundmi modelin më të ri Honor 5C. Ai është i përbërë prej metali, dhevjen me ekran prej 5.2 inçësh IPS LCD, me rezolucion...

Ja çfarë nuk keni ditur se mund t’i bëni me Messenger

Messenger, është një nga aplikacionet më të përdorur, pasi tashmë numëron rreth 900 milionë përdorues. Për ti bërë njerëzit që të kthehen...

Indeks+

Performancë e guximshme në Jeruzalem (Video)

Ekuilibristja amerikane Heather Larsen ka bërë një performancë vërtet të guximshme në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Ajo kaloi në një litar 20 metra të gjatë brenda mureve rrethuese të Muzeut “Kulla e Davidit”. "Kulla e Davidit” njihet...

E rrallë, foshnja lind me 31 gishta (Foto)

Vogëlushi i quajtur, Hong Hong lindi në Kinë i lindur para tre muajsh në Kinë vuan nga një formë ekstreme polidaktilsmi, (defekt gjenetik). Gjendja karakterizohet nga gishtërinj...

Mënyrë e re për masazh, kafshimi i klientëve në shpinë (Video)

Në këtë video do të shihni masazhuesen më të çuditshme që mund të keni takuar ndonjëherë. Për t’u bërë masazh klientëve të saj,...

Provon të bëj "selfie" duke mbajtur armë, mbytë veten

Një i ri në Indi ka mbytë veten me armën e babait të tij, përderisa ishte duke provuar për të bërë një selfie me armë. 15-vjeçari thuhet se...

Kur lindi loja e shahut?

Ndoshta në vitin 600 pas lindjes së Krishtit, në Indi. Përmendja e parë e kësaj loje shkon prapa në atë periudhë dhe gjendet në një roman të quajtur...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më të përshtatshëm për bizneset në Kosovë. Thaçi  tha se nënshkrimi dhe hyrja...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Shëndetësi

Çfarë tregojnë këmbët për shëndetin

Këmbët e ftohta Nëse i keni këmbët të ftohtë gjatë gjithë kohës, atëherë keni probleme me tiroidet. Por, arsye tjera mund të jenë qarkullimi jo i mirë i gjakut, një problem që mund të shkaktohet nga duhanpirja, presioni i lartë igjakut,...

Sekreti i mjekësisë alternative: Dhembjet në pjesën e qafës

Qëndrimi i gjatë ulur në pozitë jo të drejtë, gjumi në jastëk të papërshtatshëm dhe stresi janë problemet më të shpeshta për shkak të...

Efekti i pabesueshëm i patëllxhanit në kancerin e lëkurës

Shkencëtarët kanë thënë se BEC5 mbyt qelizat e kancerit, por nuk dëmton qelizat tjera të shëndetshme në trupin e njeriut. Gjithashtu mund të përdoret për...

Mjekët: Ja si duhet të ushqeheni sipas grupit të gjakut

Nëse jeni duke u përpjekur të humbisni peshë apo të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, mundohuni të keni parasysh ushqimet që duhet dhe...

Domatja, ilaçi natyror kundër plakjes dhe efektet për ulcerën e zemrën

Domatja është një nga perimet më të njohura për vlerat e saj kuruese. Perimet luajnë një rol të rëndësishëm në organizmin e njeriut në çdo...