Ndodheni
Indeksonline / Lajme
23:02 / E mërkurë, 12 Qershor 2013
38 Komente
EULEX fton edhe gjashtë ish-ushtarë të UÇK-së, të dyshuar për krime lufte

Misioni evropian për rend dhe ligj, EULEX, do t'i nxjerre të enjten para prokurorit edhe gjashtë ish-ushtarë të UÇK-së nën dyshime për krime lufte.

Burime brenda misionit evropian, kanë thënë se të gjithë të dyshuarit janë lajmëruar ditën e mërkurë për procesin hetimor që po zhvillohet ndaj tyre.

Të gjithë luftëtarët janë nga ish Zona Operative e Drenicës.

"Ata dyshohen se kanë qenë të përfshirë në disa akte kriminale gjatë luftës. Që të gjithë duhet të lajmërohen nesër tek prokurori, në të kundërtën merren me forcë. Po gjate ditës, ata do të dalin para një gjykatësi, i cili do të vendos në lidhje me procedurat e mëtejshme", ka thënë një burimi i gazetës Express, në kushte anonimiteti.

Emrat e të dyshuarve nuk dihen, por sipas burimeve, ata kanë mbajtur funksione të rëndësishme në zonat ku kanë operuar./Indeksonline/  


Kendi i komenteve
 • AUSTRAIAKU 29.03.2014 / 09:15
  o EULX futnjv is komandantave burg per jetshem mos e hroni edh Bekim Shytin konfiskoja krejt pasun edhe banesenne dragodan .
 • austriaku 29.03.2014 / 09:09
  poqfar tluftumi bre kush ka luftu k lufu adem ashari me familje edhe u fliju pr kan per muta e tasht ish komananta e coptun kosoven e xonen krejt anesat e shtetit edhe lokalet paskan luftu per hajni , ai qe ka luftu u dek so han dhe ose eshte invalid i lftes ja kqyrne bekim shytin ir ini kqyrni shatin oshlan , oshlani u kan gjith shpijuna e sod hin me gru te vet neer ishtin butika mer sne pa pagu ju thot une jom bekim shyt kom kuntriuperket ven e i kercohe do ta kalli lokalin ose do ma jepesh te mbaj une ky person eshte ka Fryn ra here me UCK E here SHPIJUN I EULEX -IT
 • austriaku 29.03.2014 / 08:59
  po ku ka pas trima oshlani he krejt shpijuna jon kan oshlani e tashti laj mut me shur, kishe une po kontriboj per kosov jo valla sa te vjedh bekim shyti neper prishtin neper butika edhe sa nxan prona te huja ishalla zoti ja pruft bekim shyti qe pare mos paqe mi ble ilaqe per thmi te vet edhe familjes tina se krejt oshlani shpijuna jon kan ai e ka bur te halles sami lutanin i cila ka ba masakra ne izbic e ka majt djalin e shpijunit mas lufte po ky popull shqiptar a eshte budall apo qka shpijunat e hajnat ju kan udhe heq si komandanta neper UCK
 • dani 13.06.2013 / 11:00
  mos u merrni shum me drenicen se edhe kta kon me u liru sikur te gjith luftetaret e uqk-së
 • hyhyhy 13.06.2013 / 10:46
  kerrk sa mire,,,
 • klina 13.06.2013 / 10:39
  Po menojke Hysni Thaqi qe vret e i ban tanat edhe se prek kush,drejtsija vonon por ne fund do te dalin te gjith kush se qka ka ber si te mirat si te kqijat
 • Per Sashen graqanic 13.06.2013 / 09:48
  Sasha Gracanica@ nashta me fol din edhe me menue si shka, a me shkrue nuk po shkrujshe si shkiet.veq po doket qe paske qef me fol serbisht se nashta ke nostalgji per ta se fort pate punu me ta si shpiun i pagum.
 • Ramadani Skenderaj 13.06.2013 / 09:45
  O ju te Skenderajt e Drenasit Mos Kercnoni se tani ju merr Eulexi edhe juve.
 • sasha gracANICA 13.06.2013 / 09:30
  jasm i gracanice pa slucajno usllasam u ovaj sajt i procitam da slucajno da nazhem ime terorista pa sam odusovlen komentara posteni albanaca sa kosova metohie bravooo od uveka billi spihuni serbie pa i 100 godin smo jeballi hahahahahahah nastavita ta psujet .pa od uvek bill spihuni i turcima . nemcima pa i nas serbe sad spihun euleksa
 • Aliu skenderaj 13.06.2013 / 09:10
  O ti driton edhe dan ja ju gjej ja veti shqipart nuk i tham more shpijunat ae motrat e juaja kan fjet me serbin e ju jav keni leshu dhomat
 • Genci drenas 13.06.2013 / 09:08
  E more dan qite more emrin e mbiemrin se je mesu me maske me fol se serbi te ti u kan ne shpi shume here e ti ki gjak serbi me trup
 • Ish oficeri 13.06.2013 / 09:07
  Keshtu eshte kur qobant kan uzurpuar luften.Thojshin se ish oficerat nuk ban me hy ne luft se jan krejt shpiuna, e luften filluan me e udheheq qoban, karrierista,bajrakgjinj dhe shpiuna me letra .po ta kishin udheheq luften njerz komptent nuk do te vinte deri te kjo gjendje qysh eshte Kosova sot,uzurpime ,krime ,hajni ,korrupcion ,coptim te kosoves, vrasje te shqiptarve pas lufte veq se kan qen me nje krah tjeter politik,e shume te zeza tjera .
 • Genci 13.06.2013 / 09:06
  O dan te koke qu pesh me qat emer te rrejshume po edhe ty te del emri i bertet o serbo fil se ti babe e ki serbin
 • Dani 13.06.2013 / 08:53
  Ajvaz Berisha tash e ka radhen , se edhe ky pat luftu fort , bile bile te grandi pat luftu fyt per fyti.
 • Dugi 13.06.2013 / 08:51
  Aaaa luften qe ma paten bo kta ,
 • Lisi2012 13.06.2013 / 08:40
  Ska qka i fton 6 persona leti fton te gjith ata qe e ndien veten shqiptar .
 • Lisi2012 13.06.2013 / 08:39
  Ma mire kishte me qene me krye pune sa me shpejt e me lene popullin te qete keshtu qe merrni te gjithe shqiptaret qe kane qene ne luft dhe kane kontribu per te qe mos te keni ma qka te thoni . Ndoshte kenaqen keta komentue te mjere qe slane gje pa fole per vete veten se qka te folsh per dike die se ka me te gjetur edhe ty,mos menbdoni se te huajt ju dojn te mirenaskujt e as juve nuk ju deshiron.Shqiptaret qdo kush po i urren nuk di pse .
 • Driton avdullahi 13.06.2013 / 08:39
  Bravo eulex veq vazhdoni se dojme me pshtu
 • azem galica 13.06.2013 / 06:10
  JU QE POESHANI DRENICEN JU MESIGURI JENI MAXHUP SEPSE NUK JENI SHQIPTAR JUPO GZOHENI QE KETA TE DRENICES PO AKUZOHEN SEKAN VRAR QETNIK SERBIJAN EVETEM JU MAXHUPET KENI QEN EDHE GJAT LUFTES NEANEN E SERBIJANVE
 • kiqint 13.06.2013 / 01:45
  Kta demakt dyshohen edhe per vrsjen e familes 5 antarshe te pjestarit te sigurimit te serrbis Hamz Hajra ku mbahen do djem te ri pa faj ku njihet si rasti i kiqinve.
 • MSOVETQKAPOBAHET 13.06.2013 / 01:44
  SA TJAV QESIN DHUNIMET KTYRE DEMAKVE KREJT DRENICA KA MI SHA
 • EVEVEV 13.06.2013 / 01:43
  FADIL DEMAKU ME NEGJAT DEMAKUN,PERNIME JU KAN RA EULEKSI BASH NE KRYJE KRIMIT QYTYRE DEMAKVE SE EDHE PAS LUFTE KAN VRAR SHUM KTA
 • arsimi 13.06.2013 / 01:32
  armendi shyqyr e kan ket netin si ngushellim edhe e kan tuten hak,gsohna per Kosoven shtet vetem per kta udbashat qe plasin dhe prej hijaneti goshen kur shohin qe ehste burgos ndonj luftetar
 • Nderimi 13.06.2013 / 01:04
  ju qe folni kaq keq per luftaret e lirisë a e pytni veten a keni femijë a keni shtepi a keni liri , a keni pasur ndonji mik serb ne shtepi turp
 • shaban durmishi 13.06.2013 / 00:38
  lufta per me ja dhan pushtetin LDK-se sapo ka filluar ..te akuzohen gjithe Drenica per krime lufte vetem e vetem pse luftuan shkaun dhe makinerinefashiste te Millosheviqit kjo eshte krim permbi krime ...EULEXI ne vend se te akuzoj kriminelet serb dhe spijut shqipfoles per krimet dhe masakkrat e medha mbi popullaten e pambrojtur dhe te pafajshme ne Drenice po bene nje loje jashzakonisht te ndyre dhe me prapavij te qart politike dhe me synim final denigrimin e vlerave te shenjta te UCK-se dhe Drenices heroike per tju plotesuar apetitet krimineleve Serb dhe UDBasheve Shqipetar qe si duket paskan punuar shume me shume pas luftes sesa para dhe gjat luftes...e tera eshte e kote ngase clirimtaret dhe lufta e drejte e UCKse dhe Drenices heroike do triumfoj kurse turpi do i mbuloj gjakperzierit qe po bejne krim te ri ndaj UCKse dhe Drenices heroike ...mendoj se eshte koha per mobilizim dhe demaskimin e shporrjen nga Kosova te EULeshit i cili eshte duke luajtur pa asnje dyshim rolin e policise famkeqe te Millosheviqit
 • gegili 13.06.2013 / 00:08
  There is concern that Besim Rama and Avni Nura were arrested and illegally detained incommunicado from 17 September 1996 until the beginning of October 1996. Serious violations of the judicial process occurred during the trial that took place on 11 July 1997, including the denial of access to defence lawyers during their interrogation and the admission of evidence allegedly obtained through torture.
 • gegili 13.06.2013 / 00:02
  SABIT KODRA ky burri i Blerta Deliut deputete PDK-se i kish pasur 2 milon EURO. Ku i muren bre gjith keto pare???
 • Agano GJK 12.06.2013 / 23:58
  Ka edhe te Dukagjinit ne kete mes po normal qe ne ZOne te Drenices kan operu se fillimisht veq qajo Zone ka qene
 • ANTI pdky 12.06.2013 / 23:51
  "Komandant" e "lejtnant" me nga 5 ushtare ?
 • erfani 12.06.2013 / 23:47
  pisa ran disa njerz tprishtines e vv qe e kan hedh posht luften e uqk sidomos ne drenice marre marre
 • Besi Pejon 12.06.2013 / 23:45
  o duhet te gjith te dalim dhe ta bllokojm krejt jeten institucjonale deri sa te ndalen kto burgosje per krime lufte,ULESHI le ta ndjek korupcjonin se sa per luftë,nuk jem shku na me luftu ne shumadi ,po ata jan ardh ketu per te na zhdukur si popull.
 • Gjakovë 12.06.2013 / 23:29
  A mes ken komandantat I pat la durrt NATO
 • xhema 12.06.2013 / 23:22
  Ka shanca REXHEP SELIMI hahahaa.
 • Armendi 12.06.2013 / 23:16
  A UDB-ashat menjehere njihen, sepse ata i gezohen cdo ndjekje te EULEX-it ndaj luftetareve te lirise. Poshte UDBashat. Poshte tradhtaret! Liri clirimtareve!
 • O SA MIRE VEQ 6A 12.06.2013 / 23:13
  PO DOJNA ME MARR FRYM LIRSHUM
 • JA EMRAT 12.06.2013 / 23:12
  ISMET HAXHA,NUREDIN LUSHTAKU,BURRI I BLERTA DELIUT,SABIT KODRA,BEKIM SHYTI,RRAHMAN RAMA,BESIM RAMA
 • O SA MIRE 12.06.2013 / 23:09
  O PO MIRE BRE O MOS E NAL DOREN O EULEX,,SE KETA TE DRENICES MENDOJSHIN SE VEQ ATA KAN LUFTU
 • dani 12.06.2013 / 23:05
  e valla nese kan ba ebajshin me shnet sejon kan tranu kujtoshin se jon bi ligjin
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.