Për 4 muaj nga Serbia në Kosovë kanë hyrë 119 mijë fidane mjedre, a janë të helmuara edhe këto?!

Më 19 prill të këtij viti janë asgjësuar nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë 29 mijë e 600 fije mjedra, sepse ishte konstatuar që janë të sëmura me kancer. Këto 29 mijë fije mjedra kishin hyr në Kosovë nga Serbia, e që AUV-ja gjatë kontrollit kufitar kishte konstatuar se janë me sëmundjen e kancerit të rrënjës (Agrobacterium tumefaciens). Mirëpo nga Serbia nuk kanë hyr vetëm 29 mijë e 600 fije, raporton Indeksonline. Nga 27 shkurti e deri më 14...

Bisedime për vazhdimin e mandatit të EULEX-it

Autoritetet në Kosovë thonë se po zhvillojnë bisedime të nivelit politik me Bashkimin Evropian për mundësinë e vazhdimit të mandatit të misionit...

PDK: 75.5 për qind e qytetarëve të Gjilanit të pakënaqur me Lutfi Hazirin

Edhe sipas raporteve zyrtare të institucioneve qendrore dhe ndërkombëtare, po dëshmohet se Gjilani ka mbetur pa kryetar komune. Lutfi Haziri nuk po qeverisë me komunën,...

Trajneri i Rumanisë: Shqipëria shumë e fortë!

Trajneri i Rumanisë, Anghel Iordanescu është intervistuar nga përfaqësues të zyrës së shtypit të Federatës sonë, teksa ka folur për...

Lajme

Kufiri me Malin e Zi është aty ku është nënshkruar në Vjenë

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, tha se Demarkacioni me Malin e Zi është kundërshtuar në veçanti nga AAK-ja, por komisioni qeveritar qëndron pranë fakteve se vija kufitare është aty ku është nënshkruar në marrëveshjen e...

Rivitalizimi i urës së Ibrit pranë dështimit, Bahtiri hesht

Revitalizimi i urës së Ibrit në Mitrovicë që ishte paraparë të përfundojë më 15 qershor me marrëveshjen për lirinë e lëvizjes në mes të...

Gjuriq: Është e papranueshme që njerëzve tanë në Kosovës të mos iu lejohet pasaporta e Serbisë

Drejtori i Zyrës për Kosovë Marko Gjuriq ka thënë sot se zgjidhja për pasaportat serbe në Kosovë do të gjendet së shpejti dhe se Beogradi nuk do të largohet nga...

Gjykata: Azem Syla mund të ndikojë në dëshmitarë

Deputetit të Partisë Demokratike të Kosovës, Azem Sylës, do t’i duhet që pjesën më të madhe të verës ta kalojë në paraburgim, kjo pasi që...

Gërvalla e takon rastësisht Mustafën: Pse je i shokuar, pse po hesht?

Donika Gërvalla sërish nuk është lejuar të marr pjesë në punimet e Kuvendit të Punës të LDK-së. Mirëpo ajo rastësisht është takuar në...

Sport

Trajneri i Rumanisë: Shqipëria shumë e fortë!

Trajneri i Rumanisë, Anghel Iordanescu është intervistuar nga përfaqësues të zyrës së shtypit të Federatës sonë, teksa ka folur për "Euro 2016". Objektivi i tij është i qartë, kualifikimi, por ai është shprehur se e presin sfida...

Atleticos i refuzohet "hajmalia" për finale

Atletico ka marrë goditjen e parë përpara finales së Ligës së Kampionëve ndaj Realit. Drejtuesit e "Los Colchoneros" kanë bërë një kërkesë...

Mësohet finalisti i parë në NBA, atje është "mbreti" (Video)

Cleveland Cavaliers është finalisti i parë në NBA pasi që ka arritur ta eliminojë Toronton pas gjashtë përballjeve.  113-87 ishte rezultati i ndeshjes së...

Fiton Argjentina, por lëndohet Messi (Video)

Yli i Barcelonës, Lionel Messi, i ka shpëtuar një lëndimi të rëndë në miqësoren me Hondurasin ku Argjentina triumfoi 1:0 me golin e Gonzalo Higuain. Leo Messi dëmtoi...

Brocchi: Unë ndihem ende trajner i Milanit

Trajneri aktual i Milanit, Christian Brocchi thotë se ai ende ndihet trajner Rossoner. Unai Emery është përfolur se është njeriu që po kërkohet nga Rossonerët, por sipas...

Showbiz

Kjo është motra bukuroshe e Leonora Jakupit (Foto)

Blerta, motra e vogël e këngëtares kosovare Leonora Jakupit ka festuar ditëlindjen. E padyshim se një nga urimet më të mira për të ka ardhur nga motra e saj. Leonora ka postuar një fotografi në Instagram në të cilën ka lënë një urim shumë special për...

Ja si vepron Skivi me personat që nuk i do (Foto)

Reperi nga BS, Skivi, përpos angazhimeve në muzikë, ai mjaft aktiv është edhe në rrjetet sociale. Së fundmi, ai në Instagram ka hedhur një fotografi të cilës i...

Kastro Zizo ‘zgjohet’ me një tatuazh interesant (Foto)

Kastro Zizo njihet si një nga këngëtarët i cili ka më së shumti tatuazhe. Madje, ai ka edhe një firmë që merret me realizimin e tatuazheve.  Kastro tashmë ka...

“BonBon” kalon 50 milionëshin në “Youtube” (Video)

Super hiti “BonBon” i Era Istrefit ka arritur 53 milionë shikime në Youtube, në kanalin e “Ultra Music” që tash e pas do të publikohen këngët e saj, raporton...

Arian Çani tregon një “sekret” të dhimbshëm nga e kaluara e tij

Gazetari Arjan Çani ka zbuluar gjatë emisionit “Zonë e Lirë” një sekret që nuk ia kishte treguar askujt. Ai në kohën kur ishte ende foshnje ka jetuar për pak...

Tech/Auto

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas një njoftimi të ri. Kablloja do të ndihmojë të dyja kompanitë të transferojnë më...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Indeks+

E frikshme/ I del gjarpri nga makina (Video)

Gjarpërinjtë janë vërtet të frikshëm për shumicën e njerëzve dhe shumë janë befasuar, pasi i ka parë duke dal nga makina, tualeti apo dhoma e fjetjes. Një ngjarje e tillë kur gjarpri del nga makina ka ndodhur në qytetin e Klinës. Një video e postuar në...

Çfarë ka ndodhur më 27 maj?

  927 – Vdiq Simeon i Madh, udhëheqësi i parë bullgar i shpallur i perandor. Fushatat e tij të suksesshme kundër Bizantit, hungarezëve dhe serbëve çuan në...

Parku i seksit në Korenë e Jugut (Video/Foto)

Parku “Jeju Loveland” ose parku i seksit u hap në vitin 2004 në ishullin Jeju në Korenë e Jugut me qëllim për të informuar koreanët rreth seksualitetin. Në...

Rreth 30 të rinj që festonin dënohen me 30 goditje kamxhiku

Rreth 30 të rinj, djem dhe vajza, që po festonin në një vilë në veri të Iranit, u dënuan me 99 goditje kamxhik për secilin, një dënim që u aplikua...

Kopshti më i çuditshëm që keni parë (Foto)

Fotot e një kopshti të një shtëpie në Axbridge, Somerset në Angli janë bërë virale në internet. Dhe nuk është aspak e vështirë për të...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte ndërkombëtare të shpejta dhe me çmime të ulëta. Për çdo transfertë të urdhëruar nga...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Shëndetësi

Ja çfarë nuk keni ditur për sytë

Sytë janë pasqyra e shpirtit, janë pjesa më të cilën ne identifikojmë mjedisin përreth. Sa herë që shikoni njeriun që e dashuroni, bebëzat dyfishohen për nga madhësia që kanë. Çdo qerpik në syrin tuaj ka jetëgjatësi, por a e keni ditur se...

Si të parandaloni sulmin në tru

Sulmi në tru është një fenomen shqetësues që mund të parandalohet duke përdorur ushqimet e nevojshme të cilat ndihmojnë në eleminim e tij. Disa nga këto...

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...

Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje...

Identifikohet super bakteri në SHBA

Për herë të parë mbërrin në SHBA një super bakter që është rezistent gati ndaj çdolloj antibiotiku, njoftuan shkencëtarët e departamentit amerikan...

Vera po vjen, ja sekretet për një lëkurë të bukur e pa njolla

Vera tashmë ka ardhur dhe secili prej nesh pret të shijojë avantazhet që ajo na sjell. Megjithatë, dielli dhe temperaturat e larta ndaj të cilave ekspozohemi mbartin efekte negative,...