Auditori gjen shkelje në prokurim edhe te Akademia e Shkencave dhe Arteve

Auditori i Përgjithshëm ka gjetur shkelje jo bash çfarëdo në Akademinë e Shkencave dhe Arteve të Kosovës. Aty ku do të duhej të ishte shembull shpenzimi me paranë publike, po del të ketë qenë jo bash në rregull nga të gjeturat e Auditorit. Në Auditimin për vitin 2015, në ASHAK është gjetur se planifikimi i prokurimit është i dobët. Çështja e parë që ka ngritur si problem Auditori ka përmednur blerjen e një veture në vlerë...

Djemtë e Isa Mustafës servisuan BMW-në e Lutfi Zharkut pa tender

Ministri i infrastrukturës Lutfi Zharku, duket se nuk ka besim në askënd më shumë se sa në djemtë e kryeministrit, Isa Mustafa, për të servisuar...

Sëmundjet nga të cilat vuan Aziz Salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu, ka disa ditë që qëndron i shtirë në spitalin e Prishtinës, për problemet shëndetësore që i janë...

Përsëri ajo, Majlinda Kelmendi e para në botë (Foto)

Majlinda Kelmendi është rikthyer në krye të rënditjes në rënditjen e xhudisteve më të mira në botë. Xhudistja pejane mbanë vendin e...

Lajme

Egjiptiani kërcënon: 70 mijë euro, ose sot djeg barkën me shqiptarin

Egjiptiani Adel Muhamed Salam i ka dhënë ultimatum pronarit të “Çelepias 2”, që deri në 20:00 të mbrëmjes të dërgojë 70 mijë euro në një numër llogarie në emër të tij, përndryshe kërcënon se do të djegë anijen me...

Kadaj-Bujupi: Në Evropë po kërkojnë që populli i Kosovës të jetë më i bashkuar se kurrë!

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Donika Kadaj-Bujupi, ka thënë se është momenti i fundit që të fuqizohemi si komb. “Kjo është mënyra e vetme që...

Shkeljet në Ministrinë e Jashtme. A do të nis Prokuroria hetime?

Keqpërdorim i veturave, pronës, subvencioneve, vendeve të punës...avancime të paligjshme, punësime me kontratë mbi vepër, mungesë e raportimeve të rregullta nga...

Emërohet femra e parë në post të lartë në historinë e NATO-s

Për të parën herë në historinë e vet, NATO-ja e ka emëruar një femër në postin e lartë të zëvendës-sekretares së përgjithshme. Në...

Qeveria thotë se për veteranët vendos Prokuroria (Video)

Hetimet rreth pastrimit të listave për veteranët e Ushtrisë çlirimtare të Kosovës, do të jenë në të drejtën e Zyrës së Prokurorit të...

Sport

Prishtina nisi përgatitjet për edicionin e ri (Foto)

Skuadra e Prishtinës sot në stadiumin e qytetit ka nisur përgatitjet për edicionin e ri. Së pari, mirëseardhje në teshatoret e klubit, futbollistëve iu kanë uruar mirëseardhje, kryetari, Remzi Ejupi dhe nënkryetari, Ahmed Kurtolli. “Po fillojmë një Prishtinë të...

Çfarë pritje bën De Gea (Video)

De Gea ka dëshmuar edhe një herë se është portier i klasit botëror. Portieri i Manchester United ka bërë një pritje fantastike në sfidën ndaj Itali –...

“Nuk mund të jem i lumtur kur vëllai im qan pas ndeshjes”

Portugalia ka eliminuar Kroacinë për të kaluar në çerekfinale të Kampionatit Evropian, me një gol që shënuan në minutën e 117 të vazhdimeve. Pas ndeshjes,...

Sëmundjet nga të cilat vuan Aziz Salihu

Legjenda e boksit Aziz Salihu, ka disa ditë që qëndron i shtirë në spitalin e Prishtinës, për problemet shëndetësore që i janë shfaqur.  Vajza e tij Lidija...

Zyrtare: Dani Alves lojtar i Juventusit (Foto)

Juventusi ka zyrtarizuar nënshkrimin me mbrojtësin brazilian, Dani Alves, i cili ka vendosur të largohet nga Barcelona, për të provokuar një aventurë të re në Serie...

Showbiz

Kida zbulon stomakun shumë të ushtruar (Foto)

Kida, apo një ndër këngëtaret e reja por që ka arritur mjaft mirë të mbajë suksesin e saj në muzikë ka shpalosur sot edhe diçka. E veshur me shumë stil, dhe duke venë në pah të brendshmet nga ‘Calvin Klein’ ka treguar edhe stomakun e saj shumë të...

Shumë anëtarë të personelit duke u larguar nga Chris Brown për shkaqe sigurie (Foto)

Edhe një tjetër anëtare e personelit të Chris Brown ka pretenduar se sjellja e tij është e rrezikshme. Ndërsa Chris Brown tashmë është duke u përballur me...

Beyonce shkëlqen në BET AWARDS 2016, nëna e saj i merr trofet për të (Foto)

Padyshim që në çdo event ku është prezent Beyonce, gjithçka është më e  bukur. Ishte pikërisht nata e kaluar në ‘Awards Bet’, ku ajo zgjodhi...

Jonida me shumë stil edhe në pishinë (Foto)

Këngëtarja Jonida Maliqi e cila njihet edhe si një biznes femër sigurisht se mund të quhet si femra shqiptare më me stil. Ajo përpos muzikës, dhe biznesit që ka...

Arta Bajrami publikon fotografi nga shtatzënia (Foto)

Arta Bajrami që nga koha që ka mbetur shtatzënë, është shkëputur nga karriera artistike. Ajo sot ka postuar një fotografi në Instagram ku shihet se  është...

Tech/Auto

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme, iu deshën 1 mijë e 513 sekonda për të kapur shpejtësinë e 100 kilometrave për...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Roboti i ri nga Boston Dynamics (Foto/Video)

Boston Dynamics mund të jetë një nga kompanitë më pararojë për sa i përket robotëve, në bashkëpuniim me Google, dhe sapo kanë paraqitur më të fundit,...

Të lundrosh me “Mercedes Benz”… (Foto)

Keni ëndërruar të bëni një xhiro me “Mercedes Benz” edhe në det? Kjo tashmë është e mundur fal “Arrow 460-Granturismo”. Ky është jahti i...

Lansohet Strategjia e Kosovës për Teknologji Informative

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK, do të organizojë sot konferencën lansuese...

Indeks+

Parajsa mbi tokë (Foto)

Ditët e nxehta kanë ardhur tashmë dhe të shumtë janë ata që kanë planifikuar pushimet me kohë...dhe vendet e bukura në planetin tonë nuk mungojnë. Një prej perlave bregdetare më të famshme në botë ndodhet në Seycheles, ku ndërthuret në perfeksion...

Shkodra, e banuar që para 5 mijë vjetësh

Një grup prej 15 arkeologësh shqiptarë e polakë, pas gërmimeve të kryera në qytetin e Shkodrës për afro 10 vite kanë zbuluar fakte të reja për këtë...

Fakte të ndryshme për qumështin

Qumështi është një lëng i prodhuar nga gjinjtë e gjitarëve, i pandashëm për rritjen e të vegjëlve, si dhe pjesë përbërëse e ushqyerjes...

A do e donit edhe ju një të tillë?

Ëndrra e shumë prej nesh kur kemi qenë fëmijë ka qenë të mbanim një këlysh në shtëpi, për disa kjo u bë realitet, për disa të tjerë...

Fotografi të mrekullueshme dasmash

Martesa është një nga ngjarjet më të rëndësishme të njeriut dhe fotot e dasmës zënë një vend shumë të veçantë në zemrën e...

Opinione

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një gjë të tillë. Të ndryshosh është guxim, ndërsa guximi është vlerë që mund ta...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe...

Ekonomi

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i operatorit IPKO, ka zgjeruar rrjetin me partnerë dhe mundësi të reja, e ka shumëfishuar gamën e dhuratave...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Shëndetësi

Ata që e përfundojnë universitetin janë më të rrezikuar nga tumori i trurit

Gjatë një studimi të bërë nga revista për epidemiologji dhe shëndetin e komunitetit është zbuluar se njerëzit të cilat e kanë përfunduar universitetin janë më të rrezikuar nga tumori i trurit. Sipas The Independent, glioma, është një lloj tumori i...

Sa kafe duhet të pijë një grua shtatzënë?

Një ndër pyetjet që kërkon një përgjigje është se sa kafe duhet të pijë një nënë shtatzënë gjatë kësaj periudhe. Gratë...

Akulli, lëngu magjik për fytyrën tuaj

Produkti i ri kozmetik që do t’i zgjidhë problemet tuaja të lëkurës është akulli. Por, kur i përdorni kokrrat e akullit për fytyrë, i mbështillni me...

Ja pse njerëzit duhet të pikturojnë…

Një studim amerikan ka zbuluar se piktura ndihmon për të luftuar çrregullimet e ankthit dhe sulmet e panikut. Nuk ka nevojë të jeni piktorë apo artist. Ajo që rezulton...

Çfarë ndodh me trupin nëse nuk hani darkë?

Shumë persona kur bëhet fjalë për dietën mendojnë se eliminimi i darkës do të jetë një ndihmë që ato të kenë një organizëm sa më...