Kadri Veseli: KOSOVA është si IZRAELI, Evropën e zgjedhim para Turqisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh ushtrues i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se Kosova duhet të lidhet edhe më shumë me Evropën dhe Amerikën, dhe të largohet nga Turqia. Veseli ka thënë se Kosova nuk duhet të bëjë asgjë më shumë sesa që atë që ka bërë shteti i Izraelit.  "Kemi ngjashmëri me Izraelin. Jemi pak dhe çdo njeri që na ikën është...

Vokrri për L'quipe: Me pranimin e Kosovës në UEFA, fitoi futbolli

Kosova më 3 maj u bë anëtare e plot e shtëpisë më të madhe të futbollit në Evropë, UEFA-s, duke marrë 28 vota nga 54 shtete...

Grabovci - opozitës: Keni vepruar mirë sot

Ardhja e përfaqësueses së lartë të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini në Kuvendin e Kosovës bëri që edhe opozita të ishte prezentë sot...

Liverpooli mbron nderin e anglezëve, në finale të Europa League luan me Sevillan (Video)

Liverpooli dhe Sevilla janë finalistë të këtij edicioni në garën e dytë më të rëndësishme evropiane, Europa League. Skuadra e Jurgen Klopp ka...

Lajme

Rafet Gashi: Çdo ushtar i FSK-së është gati për Forcat e Armatosura të Kosovës

Rafet Gashi – ushtar i FSK-së i cili këtë të enjte është zgjedhur më i miri në këtë forcë, ka thënë se është ndjenjë e mirë që të jesh më i miri në mesin e shumë ushtarëve profesionist që ka...

Kadri Veseli: KOSOVA është si IZRAELI, Evropën e zgjedhim para Turqisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, njëherësh ushtrues i detyrës së kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka thënë se Kosova duhet të...

Nairobi: Nxirren katër të mbijetuar nën rrënojat e një ndërtese

Katër njerëz sot janë shpëtuar nga rrënojat e një ndërtese që është shemb gjashtë ditë më pas për shkak të shirave të dendur dhe...

Bashkurti: Opozita të reflektoj, koha është e kufizuar

Njohësi i marrëdhënieve ndërkombëtare dhe diplomacisë Lisen Bashkurti ka thënë se askush në Kosovë nuk mund t’i bëjë vërejtje Komisionit Evropian me...

Albulena Haxhiu ironizon me Haradinajn pas cakërrimit të gotave me Thaçin

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje Albulena Haxhiu ka ironizuar me cakërrimin e gotave me verë mes presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe liderit të AAK-së, Ramush...

Sport

Vokrri për L'quipe: Me pranimin e Kosovës në UEFA, fitoi futbolli

Kosova më 3 maj u bë anëtare e plot e shtëpisë më të madhe të futbollit në Evropë, UEFA-s, duke marrë 28 vota nga 54 shtete pjesëmarrëse në Kongresin e mbajtur Budapest të Hungarisë. Rreth anëtarësimit të Kosovës në UEFA, kryetari i...

FC Besa demolon Junikun, siguron Play-Offin (Foto)

FC Besa ka demoluar Junikun në palestrën ‘Karagaç’, duke e mposhtur 8:2 në futsall, për të siguruar Play-Offin një xhiro para fundit të pjesës së rregullt...

Mediet serbe: UEFA shkeli statutin dhe pranoi Kosovën, ua nguli thikën në shpinë miqve serbë (Foto)

Anëtarësimi në UEFA i Kosovës më 3 maj, vazhdon të jetë temë e nxehtë në vendin fqinj, në Serbi. Mediet e këtij vendi, kanë shkuar aq larg sa që...

Klopp tejet i lumtur: Ishte një natë e mrekullueshme!

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, është shprehur tejet i lumtur me përformancën e skuadrës të tij, që siguroi kalimin për në finale të Europa League, duke mposhtur...

Liverpooli mbron nderin e anglezëve, në finale të Europa League luan me Sevillan (Video)

Liverpooli dhe Sevilla janë finalistë të këtij edicioni në garën e dytë më të rëndësishme evropiane, Europa League. Skuadra e Jurgen Klopp ka arritur që...

Showbiz

Avokatja seksi shqiptare: Tërhiqni lajmet ose shihemi në gjyq

E revoltuar nga lajmet e publikuara për të në portale të ndryshme, avokatja Arnida Çapi është shprehur në profilin e saj në Facebook, se askush nuk kishte të drejtë të merrte fotos e saj pa pyetur duke theksuar se nëse lajmet për të nuk do të hiqeshin...

Sinan Hoxha gjen rehatinë tek të pasmet e Bleona Qeretit, injoron Rozana Radin (Foto)

Tre këngëtarët e njohur nga Shqipëria, Bleona Qereti, Rozana Radi dhe Sinan Hoxha aktualisht ndodhen në Prishtinë. Treshja në fjalë kanë pozuar së...

Të pasmet më superseksi të momentit (Foto)

Njëra ndër modelet me linjat më superseksi, padyshim që është Elsa Hosk. Ajo është 27 vjeçare dhe hiret e saj janë fantastike. Kujtojmë se Elsa në...

Adriana Lima prezanton të dashurin e ri (Foto)

Ajo është njëra ndër modelet më të kërkuara në botë. Bëhet fjalë për brazilianen Adriana Lima. Modelja seksi është ndarë nga...

Kështu duket Adelina Berisha në klipin e ri (Video)

Adelina Berisha nuk ndalet. Ajo sapo ka lansuar trailerin e këngës më të re. “Love it”, është kënga të cilën Berisha e paralajmëroi ditë më...

Tech/Auto

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë një mënyrë sa më të lehtë për t’u lidhur me konsumatorët potencial të...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit...

Indeks+

20 ide të shkëlqyeshme për të dekoruar muret e shtëpisë tuaj

Është shumë e thjeshte për të bërë një vend të shtëpisë tuaj si vendin me të preferuar për ju, krejt çka duhet të bëni është të tregoheni pakëz kreativ. Shikoni më poshtë disa ide për të dekoruar muret dhe jepni një...

Momenti dramatik i përplasjes së veturës të cilës iu prishën frenat (Video)

Në Queensland të Australisë, një veturë e njohur si karter nuk ka mundur të ndalojë dhe për pasojë ka dalë nga pista. Tyrone Merwood ka qenë duke vozitur me 100...

Shenjat e para të shtatzënisë

Fëmija thuhet se është një bekim i madh nga zoti, kështu që shumica e njerëzve kanë dëshirë që ta kenë të paktën një fëmijë. Ato...

Shefi i inteligjencës fajëson Tom & Jerry për krijimin e ISIS

Shefi i shërbimit të zbulimit egjiptian, Salah Abdel Sadek, beson se për rritjen e dhunës dhe ekstremizmit të përhapur në botën arabe, fajtorë janë filmat e vizatuar,...

18 gjëra të rëndësishme që duhet t’i dini nëse doni të jeni një udhëtar i vërtetë

Shumë prej nesh është i dashuruar në eksplorimin e vendeve të reja, njohjes së njerëzve të rinj dhe njohjen e traditave si dhe zbulimin e sekreteve të cilido vend që e...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Shqipëria paguan naftën më shtrenjtë se Franca dhe Gjermania

Një grafik i publikuar në datën 2 Maj në faqen globalpetrolprices.com, që tregon çmimet e naftës në dollarë për litër e rendisin Shqipërinë në vendin e 13 në botë. Çmimet variojnë nga taksat që vendos çdo vend për konsumatorët,...

Kalifornia rrit moshën për duhan në 21 vjeç

Kalifornia ka rritur moshën ligjore për blerjen e prodhimeve të duhanit nga 18 në 21 vjeç. Ligji i ri e bën të paligjshme shitjen e duhanit për njerëzit nën 21...

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

Shëndetësi

Vera, kafja dhe çaji, kanë baktere të mira

Të gjithë ata që konsumojnë, verë, çaj ose kafe ka lajme të mira. Të treja këto pije sipas specialistëve përmbajnë disa lloj bakteresh, të cilat bëjnë mirë për shëndetin tuaj. Mbajtja në balancë e baktereve të mira dhe të këqija...

Kafeja lufton celulitin, mësoni sesi duhet ta përdorni

Kini parasysh që të mos i hidhni grimcat e kafes që mbeten pasi bëni kafenë në mëngjes. Në vend të kësaj, përzieni një filxhan me pluhur kafeje me 6 lugë...

Sa herë duhet ti përdorni shishet plastike?!

Sa herë mund të përdorim një shishe plastike, para se ajo të humbasë karakteristikat kimike dhe fizike dhe të mos dëmtojë shëndetin tonë? Kësaj pyetje i...

Ja çfarë ndodhë nëse fëmija gëlltit çamçakëzin

Çamçakëzi shpesh është një ndër produktet më të dëshiruar dhe argëtues për fëmijët. Ndërkohë ndodh që shpesh ai të...

Disa këshilla për një shtatzëni të qetë dhe të bukur!

Sipas studimeve të bëra, më shumë se gjysma e grave shtatzëna i kanë provuar të përzierat e mëngjesit. Kjo gjendje është e lidhur me nivelin e lartë të...