Ndodheni
Indeksonline / Lajme
13:35 / E mërkurë, 01 Maj 2013
5 Komente
VV thotë se punëtori i Kosovës sot është dy herë i shtypur

Lëvizja Vetëvendosje thotë se punëtori i Kosovës sot është dy herë i shtypur. Sipas këtij subjekti politik punëtori është i shtypur si shqiptar, të cilit i mohohet subjektiviteti politik, si pjesë e një populli që nuk pranohet si i barabartë e nuk pranohet si vetëqeverisës prej një pushteti ndërkombëtar, që udhëhiqet nga paradigmat neoliberale. Por ai është i shtypur edhe si shtresë e gjerë popullore, së cilës shpesh i mohohet puna tërësisht.

“Mbi punëtorin e Kosovës bien për pasojë dy detyra, të kundërshtojë shtypjen e popullit të vet dhe pabarazinë që i imponohet atij prej globalizmit korporatist dhe gjeopushtetit që e shoqëron, por edhe të luftojë për emancipimin e shoqërisë së brendshmi, zhvillimin e saj ekonomik e shtetëror, demokratizimin e pushtetit, dhe përfshirjen e vazhdueshme të qytetarëve në politikë, jo vetëm në ditën e zgjedhjeve. Sot më shumë se kurrë punëtorët dhe ata që janë në kërkim të punës, në Kosovë e gjetiu, kanë nevojë për organizim të drejtë e parimor, dhe për analizë të thukët të konditave të tyre, dhe të perspektivave të zhvillimit. Sot më shumë se kurrë ata kanë nevojë të rindërtojnë sindikatat e shkatërruara prej masave dhe reformave neoliberale, apo të delegjitimuara nga një pushtet korruptiv e nga elitat që sot, ashtu si dje, janë globale, ndërkombëtare, dhe përjashtuese për cilindo ndryshim në të mirë të popullit apo në të mirë të punëtorëve”, thuhet në reagimin e VV-së.

Kjo parti vlerëson se më shumë se kurrë punëtorët dhe ata që janë në kërkim të punës kanë nevojë të organizohen në protesta, kundër shkatërrimit të industrisë, kundër financiarizimit të ekonomisë./Indeksonline/ 


Kendi i komenteve
 • Qytetari Racional 01.05.2013 / 16:16
  VV dhe te gjithe nostalgjiket e komunizmit nuk e kan dertin e klases puntore por te pushtetit. Me te njejtat fjale kan manipulua edhe Lenini, edhe Qavezi, Kastro e te gjithe komunistat. Pastaj e kan vene diktaturen ndersa per puntoret kurgje ska ndryshua. Pasi VV ka ne partine e vet bukur shume milionera pse nuk po i ndajne pasurine me klasen puntore ose me popullin e varfer. Ju veq po manipuloni me ndjenja si qdo parti demagogjike. Ju veq qka i demtoni interesat e klases puntore duke u perpjekur te keqperdorni qdo pakenaqesi shoqerore veq per nje qellim Diktaturen e juaj.
 • preshevari 01.05.2013 / 15:48
  puntoret dy her te shtypur a vv kater her kta jan edhe bakllaves i thon e keqe se kta ndryshe nuk shohin veq zi terr perpara syve
 • fc 01.05.2013 / 13:53
  po le allahile qfar proteste met qit edhe prej qasaj pune qe je apo???sot 1 maj e po punojn e spo ki qka me ju bo e le mo tjera dit
 • BRAVO 01.05.2013 / 13:48
  Me ne fund dul dikush me fol per shtypjen e punetoreve, SIDOMOS PUNETORET QE PUNOJNE NE BANKA, ymrin jau hongren...
 • Kosovar Dream 01.05.2013 / 13:45
  Jo more qfar i shtypur i puntori. Ka luftuar pe liri, tash le te ngopet liri, kah ti shohin syte. Kush nuk di ta realizoj endrren Kosovare, prej portjeri te behet kryeminister, e paste veten ne qafe.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.