Ndodheni
Indeksonline / Lajme
08:42 / E hënë, 15 Prill 2013
21 Komente
OEK mbështet shitjen e PTK-së

Oda Ekonomike e Kosovës i ka dhënë mbështetje privatizimit të 75 për qind të aksioneve të PTK-së, në formën se si është shpallur fituesi i ofertës.

Kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Safet Gergjaliu, thotë se duhet të jemi të orientuar në atë se çka përmban kontrata, dhe jo të kritikojmë pa ofruar zgjidhje.

“OEK përkrahë privatizimin e PTK-së. Ne duhet të jemi të orientuar se çka do të përmban kontrata. Dhe, duhet të shohim se përmes këtij operatori a do ta kemi prefiksin tonë. Ne nuk duhet vetëm të kritikojmë, por edhe të ofrojmë alternativa. Nuk e besoj që dikush ka qenë më kritik sa i përket privativit më shumë se unë, por është koha që duhet të mendojmë për të mirën e vendit”, tha Gergjaliu për RTK-në.

Kryetari i OEK, thotë se nuk duhet të jemi të fokusuar vetëm në çmimin e shitjes, por në atë se çka do të përfitojë konsumatori nga shërbimet e kësaj kompanie në të ardhmen.

“Ne duhet ta kuptojmë qasjen e tërheqjes së investitorëve të huaj. Mendojë se do të kemi investime të reja, dhe kompania prej nga vjen, besojë që do të ndikojë edhe në imazhin e Kosovës”, tha Gërgjaliu. /Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
 • ALBANi 15.04.2013 / 13:51
  Tmerr osht kjo Ptk e ka ble vet Hashim me kadri veselin tmerr osht kjo kshtu veq gadafi ja ka bo popullit te vet a qaq budall po i doket populli kti hashimit a spo di une.
 • EXPERTI-A 15.04.2013 / 12:45
  Nuk ka lidhje se a e perkrah Safeti apo AAK-ja apo kushdo qoft. PTK eshte duke u shitur kunderligjshem dhe pas nje kohe te gjate qe kjo qeveri e ka ngulfat duke ndal projetin: 1. Fijevt Optike 2. Faturimin/Billingun 3. Ndarjen e Postes per te ia rrit fitimin pronarit (vehtes) se ri 4. Shturjeve te kohe paskohshme derisa u arranzhua mire shitja per vehte 5. Cmimi eshte 242 por pas heqjes se investimeve 80milionshe, dhe dividendes del sakt 102Milion 6. 102Milion cdo njeri mund ti gjej, vetem shkon ne secilen bank dhe merre me vehte dokumentin se tash PTK eshte pron e jotja qe ta ka jap qeveria, cdo banke te jap para sa te duash sepse PTK eshte HIPOTEK 7. PTKn ka me fut hipoteke AXOS-i dhe ka me mbledh dividenden derisa te kompletoj pagesen. 8. Rrogat do te pergjysmohen 9. Do te kete largime nga puna per gradat mbi 8-te 10. Pas arritjes se ketyre pikave 1-9, ateher AXOS-i me ne krye Jan Buden, do ta shes PTK mbi 800Milion. 11. AXOS nuk eshte kompani e telekomit dhe nuk ploteson kushtin me udheheqe konsortiumin. 12. PTKn po e blejn tugjaret qe jane pasuru me ri-shitje te kompanive te ndryshme por asnjher nuk kane as menagjue as nuk kane pasur ne pronsi kompani te telekomit. 13. BT nuk eshte pjese e konsortiumit, BT eshte do te paguhet qe te i jape keshilla teknike AXOS-it dhe kete pune do ta bente edhe T-Mobile edhe Vodafon sepse ata qat pune e bojn, por BT nuk investon asnje cent. 14. PTK po falet 2 apo 3 muaj kur pritet te merret kodi shtetror dhe AXOS do ta ket NETO fitimin mbi 120 milion ne vit... Kurse OEK eshte nje japangje e qeveris qe ka interes personal ne kete shitje. Nese cdo Shqipetare e lidhe interesin e pergjithshem me ate personal ateher nuk ja ka vlejt me u shlirue prej Serbis as me luftue Serbin. Pra ketu nuk duhet te vi ne shprehje interesi individual, por ai kombetare, e interes kombetare eshte MOS te lejohet falja dhe kontrabandimi i PTKs nga Hajnat dhe grupe mafioze qe ne loje kane fut edhe rrjetin nderkombetare. Kjo eshte falje e kunderligjshme dhe sot e 100 vjet keta pjesmarres ne kete shitje duhet me u burgos, dhe pasuria e tyre dhe e fmijve te tyre mu konfiskue dhe PTK me ju ri-kthye publikut se Hajnat me vota te vjedhne po e vjedhin krejt vendin....Mos lejoni kete hajni se vlera e PTK-se eshte mbi 800milionshe.
 • Une i 1000-ti 15.04.2013 / 12:14
  O ti sherbetori i balave a e din me se pari kush e ka blere PTK-nje firme te cilen kush se njeh,ajo as qe merret me telekomunikacion?qysh shitet dicka 100-200 mil.€ kur vet ne vit ja del te fitoj 50-100 mil.€
 • artani 15.04.2013 / 11:41
  A ta japen edhe ty 1 asht a?
 • Logan 15.04.2013 / 11:19
  @Malisheva, Serbia ka 6 here me shume banore se Kosova, pra cmimi perputhet ne proporcion em popullsine. E mos te harrojme se telekomi i Serbise, pervec madhesise edhe ka ofruar shume me shume se PTK e Kosoves. Pra cmimi eshte mese real.Kurse nga mosshitja asgje nuk do te fitojme. Per te terhequr investitore duhet te sillemi edhe serioz e jo te ndegjojme vetem protestat populiste te vetvendosjes. Une pajtohem plotesisht me Gerxhaliun.
 • Shoku i Safetit Z-shi 15.04.2013 / 11:19
  Une jame nje shok i Safetit dhe aty kame qen kur Safeti e kundershtojke shitjen e PTK-se dhe e thirri Hashimi dhe kerkoj me ja perkrah shitjen, duke i thon ah miku jeme i fort je, i madhe je, po qysh jeni atje ne vushtrri ej, ah veq nje dhonder e keni ju ha ha ha, dhe kah fundi i tha hej Safet dil perkrham shitjen e PTK-se o burr po a nuk pe shah cka po i bojn ai far Ejupi veq po rrike tu shetit neper Amerik me zogza, nimom mos te ja u lojm ne duar atyne far abuzuesve....kaq ishte kjo pune dhe Safeti i premtoj dhe i tha: Hej Shef pasha besen ti e din qe une te du shume bile sa per kete pune mos ta nin ti me ngjeh une jame ketu me ndihmen tane, cka te thush ti une boj veq nese bon naj rrokad ne qveri ti e din a bon me ma sigurue naj pozit te ministrit, ti e din qe une te du ma shume se Besim Beqaj. Bile bile Besim Beqaj dje kur i thash qysh eshte Shefi, ai me tha qe nuk je mire, a eshte e vertet shef? Hashim i tha jo more cfar, ateher Safeti i tha wau wau wau pa pa pa sa i poshter eshte ky Besim Beqaj qysh po qkep fjale per ty Shef....Hej Shef une jema ne gjendje per ty edhe bagla me hanger dije se ti me ke perkrah per me u zgjedhe ne krye te OEK-ut. Shef a ta qes nje drek allahile se moti nuk te kom prek doren, ose hajde ne Studime te miqt dhe mos u kthe te ata hiq veq hajde drejt te une ti kallzoj do ide te reja ne biznes dhe te kallzoj qysh po vjedh Agim Shahini me sheqer, ke me u bind se une jame ma i miri dhe une nuk te lo ne lloq kurr. Une nuk jame JAkup Krasniqi Shef, besom Zoti gjake ma ka bo Jakupin hahahaha...Shef je i fort hala fjalt e tua per keta te malishevse po me tingllojn ne kry. Besom se ja keq qellue, bile i thash nje shkout nje dite se na kemi fat qe te kemi ty Shef. E sa per PTK-ne mos ta nin se qysh dush e bojm....kur perfundoj biseda telefonike ateher Safeti me tha mua qe isha aty prezent, ev cma ka tesh qyky Hashimi more burr po une nuk muj me dal me mbrojt hajnin. Po cka me bo kete here po duhet se me tha qe nashta e heq Besim Beqen dhe bon vaki qe me merr mua qaty se ah cka i kan do sekretaresha aw aw aw....me tha hej shokut a po qohesh me shku se kame me dal me dikend sot oh qfar femne eshte trupi te rrqethet...Me kaq perfundoj takimi im ne zyren e Safet Gergjaliut lidhur me deklaraten per shitjen e PTK-se. Kjo eshte e vertet
 • Malisheva 15.04.2013 / 10:28
  Eshte Mir mu Privatizu Ndermarrjet Shoqerire mirpo duhet te ket transparenc dhe te jet qmimi real I tyre ,pse po mundet me I pas vler 75% e postes ne Serbi 1 miljard e 200 miljon e te na vetem 200 miljon kjo te jep me dish si Qeveria e Jon eshte Kriminele Ku nga kjo shitje perfitojn nja 5 Apo 6 njerz nja 100 miljon edhe per popull kujna po ja nin
 • Ekonomisti 15.04.2013 / 10:28
  Ky eshte nje interpretues i raporteve te BB dhe raporteve tjera per Ekonomin e Kosoves. Me fjal tjera nje filikaq i ndryshkur njeri ma te paditur nuk perfaqson biznisin e Kosoves.
 • Rrusta 15.04.2013 / 09:59
  Mobilizim i porositun nga hajnia. Ky eshte shume i panjeri, me nje asht qe ja gjuj del dhe e perkrah, nese nuk ka asht del e kundershton. Para nje jave e ka kundershtue sot po e perkrah, shume i lig dhe i pacipe
 • qytetari 15.04.2013 / 09:39
  Leje bre Safet, te paskan thane me dale ne media kishe po e perkrah oda privatizimin edhe hajt...
 • Arti 15.04.2013 / 09:31
  Njeri ma i a gdhendun dhe ma dallaveregji se ky nuk ka hiq ky osht vet krimi ky osht sahonlepires njeri i pa vler.
 • Jetoni 15.04.2013 / 09:19
  Kompania vjen nga Lebanoni ku korrupsioni lulezon si me kon ne fushat e tulipaneve ne Holand, keshtu qe nuk presim shum ndihm nga keta kur eshte ne pytje investimi i huaj. Qeveri eshte ajo qe duhet me ardh me ide te mir e jo tjeret. nese keta nuk jan te zot ateher duhet me lon at pun tjerve qe din. Kjo i bjen po e e mabaj karrigen e ju tjeret krymni punet.
 • Linda 15.04.2013 / 09:16
  Bravo Safet
 • albania 15.04.2013 / 09:14
  po normal qe e mbeshtete edhe ODA se oda eshte cerdhe e krimit ekonomik, aty eshte gatuar edhe Besim Beqaj, e ka kriju grupin kriminel te ekonomise edhe tani e ka lene nje trashegimtar Safet Gergjaliun qe veq fol si papagall e kush se ngon sen edhe pas shpines krejt punon qysh ti thot Besim Beqaj.
 • Afrim 15.04.2013 / 09:07
  Paska marr nje koc edhe ky
 • e shiten bac 15.04.2013 / 09:05
  o ti gerxhali po ti je per qet burgun e siguris se lart more i pa vler shite pasunin e kosoves per me ta maru qefin ty dhe karrigen me nxemje ty me ta siguru se mos po ftofesh flliqan
 • SHEREMETI 15.04.2013 / 09:04
  Duhet te shitet posta po eshte pikytje se te gjith ata familjare te funkcionarve qe jan te punsuar do te bejne invazion oer punsim ne vendet me pashe ne hyqymet keshtu qe duhet te haoen edhe tri ministri te reja per munsimin e postagjijve familjare te funkcionarve qe mos te mbeten ne rruge
 • f 15.04.2013 / 09:04
  Askush ska pty sa eka rrogen pastrusja???
 • Bekim 15.04.2013 / 09:03
  Po mire e ka Safeti. Privatizimi i PTK-se eshte i vetmi proces i rregullt ne Kosove
 • harku 15.04.2013 / 08:50
  Qa merr vesh ti bre po mshele e mos fol; se edhe ti e meriton dubrave o matrapaz.
 • prishtinalija 15.04.2013 / 08:49
  a ti paska ngreh vesht aaaaaaaaaa?????????
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.