HISTORIKE: KOSOVA bëhet anëtare e UEFA-s (Video/Foto)

Në Budapest të Hungarisë, është shkruar historia e futbollit kosovar. UEFA në Kongresin e mbajtur në këtë vend ka votuar për pranimin e Kosovës me të drejta të plota, si shteti i 55-të i kësaj organizate. (13:04) Me 28 vota pra UEFA e voton pranimin e Kosovës. (12:50) Në Kongresin e UEFA-s po votohet për Kosovën (12:45) Edhe kreu i Federatës së Malit të Zi, Dejan Savicevic, ka qenë këmbëngulës duke kërkuar që të votohet për pranimin...

Ramush Haradinaj: Një lajm i mrekullueshëm për sportistët kosovarë

Lajmi i pranimit të Kosovës në UEFA është një ndër lajmet më historike në vend. E për këtë lajm lideri i Alenacës për...

Dorëzimi i serbëve, Tomislav Karaxhiç uron Kosovën për pranim në UEFA

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë (FSS), Tomislav Karadzic ka uruar Kosovën pas anëtarësimit në UEFA. Presidenti i Federatës së...

Pranimi i Kosovës në UEFA, Ali Ahmeti: Ju pafshim në krah të Shqipërisë

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar Kosovën pas pranimit në UEFA. Ai në profilin e tij në Facebook shkruan se sportistët janë...

Lajme

Zviceranët pyesin me mllef a do të ikin Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka (Foto)

Pas jehonës se Kosova është pranuar në UEFA, mediet zvicerane rëndësi më të madhe i kanë dhënë asaj se çfarë do të bëjnë tashmë lojtarët shqiptarë nga Kosova, që luajnë për Kombëtaren Zvicerane, duke vënë theks të...

Lulzim Basha: Lajmi i mirë dhe i gëzueshëm për çdo shqiptar: Federata e Futbollit e Kosovës anëtarësohet në UEFA

Pranimin e Kosovës në UEFA e ka përshëndetur ngrohtësisht dhe në mënyrë të veçantë edhe kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha. “Lajmi i...

Isa Mustafa pret të enjten Federica Mogherini

Kryeministri i Kosovës do të pret të enjten përfaqësuesen e lartë të BE-së për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Federica Mogherinin. Në...

Pranimi i Kosovës në UEFA, Ali Ahmeti: Ju pafshim në krah të Shqipërisë

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti ka uruar Kosovën pas pranimit në UEFA. Ai në profilin e tij në Facebook shkruan se sportistët janë ambasadorët më...

Shala: Futbolli i Kosovës në familjen moderne të futbollit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Shala, pas pranimit të Federatës së Futbollit të Kosovës në UEFA, ka uruar futbollistët e Kosovës dhe gjithë ata...

Sport

E konfirmuar, UEFA në fund të majit vendos për klubet kosovare

Teodore Theorodis, sekretar i UEFA-s është pyetur nga gazetarët kosovarë për klubet kosovare që do të marrin pjesë në garat evropiane.  “Komiteti brenda UEFA-s për garimin e klubeve, do të marrë vendim para fundit te majit. Më pas ai vendim aprovohet nga komiteti...

Anel Raskaj: Më në fund iu hap rruga Kosovës

Lajmin për pranimin e Kosovës, në UEFA e ka pritur me padurim edhe kapiteni i përfaqësueses së Kosovës në futboll, Anel Rashkaj. Rashkaj përmes rrjetit social Facebook, ka...

Ky është urimi i Lorik Canës për Kosovën (Foto)

Lorik Cana ka uruar Kosovën për pranim në UEFA. Kapiteni i Kombëtares Shqiptare është shprehur i lumtur që izolimi i futbollit kosovar ka marrë fund sot. “Urime...

Berisha: Urime Kosovë, nuk ka nevojë të dërgojmë ftesa, kush është shqiptar të vije të luaj pa ftesë

Bernard Berisha është shprehur tejet i lumtur pas pranimit të Kosovës në UEFA. Anësori i përfaqësueses së Kosovës, Bernard Berisha, e ka cilësuar si ditë...

Dorëzimi i serbëve, Tomislav Karaxhiç uron Kosovën për pranim në UEFA

Presidenti i Federatës së Futbollit të Serbisë (FSS), Tomislav Karadzic ka uruar Kosovën pas anëtarësimit në UEFA. Presidenti i Federatës së Futbollit të...

Showbiz

Yjet e showbizit që uruan të parët për pranimin e Kosovës në UEFA (Foto)

Janë të shumta emocionet e gëzimit të lajmit për pranimin e Kosovës në UEFA. Të gjithë që frymojnë shqip  këtë ndjenjë janë duke e shprehur në mënyra të ndryshme. Emocioni i madh është duke u paraqitur në fytyrat e të gjithëve...

Disa nga çiftet që ishin bashkë në “Met Gala”, mungon Jay Z pranë Beyonce-it (Foto)

Në mbrëmjen e natës së kaluar ku yjet u mblodhën në “Met Gala” kishte edhe nga ata që ishin çifte. Pra shkuan së bashku, dhe qëndruan së bashku...

Lyrical Son publikon së shpejti bashkëpunimin e këngës “Po dojn me na pa“ (Foto)

Reperi Lyrical Son njihet për bashkëpunime të shumta. Ndërsa që nga kënga e tij e fundit “Hey Hey Hey”, nuk ka publikuar më ndonjë project të ri...

Kështu dukeshin yjet botërorë natën e kaluar në “Met Gala”(Foto)

Nata e kaluar ishte shumë e rëndësishme për dukjen e shumë yjeve në botë. Të mbledhur në një vend ku çmimi i biletave sillej rreth 30 mijë tollarë...

Këngëtarja turke “vjedh” këngën e Nora Istrefit, rasti shkon në polici (Video)

Kengetarja e njohur turke Sila ka publikuar para disa ditë këngën e saj më të rë “Aftap”. Kënga e saj është pothuajse e ngjashme me këngën e Nora...

Tech/Auto

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me regjistrimin e pajisjeve, "GeekBench" dhe "GFXBench" ofrojnë detaje se telefoni i ri do të vijë me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të...

Prezantohet Huawei Honor 5C (Video)

Huawei ka prezantuar së fundmi modelin më të ri Honor 5C. Ai është i përbërë prej metali, dhevjen me ekran prej 5.2 inçësh IPS LCD, me rezolucion...

Ja çfarë nuk keni ditur se mund t’i bëni me Messenger

Messenger, është një nga aplikacionet më të përdorur, pasi tashmë numëron rreth 900 milionë përdorues. Për ti bërë njerëzit që të kthehen...

Indeks+

Performancë e guximshme në Jeruzalem (Video)

Ekuilibristja amerikane Heather Larsen ka bërë një performancë vërtet të guximshme në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Ajo kaloi në një litar 20 metra të gjatë brenda mureve rrethuese të Muzeut “Kulla e Davidit”. "Kulla e Davidit” njihet...

E rrallë, foshnja lind me 31 gishta (Foto)

Vogëlushi i quajtur, Hong Hong lindi në Kinë i lindur para tre muajsh në Kinë vuan nga një formë ekstreme polidaktilsmi, (defekt gjenetik). Gjendja karakterizohet nga gishtërinj...

Mënyrë e re për masazh, kafshimi i klientëve në shpinë (Video)

Në këtë video do të shihni masazhuesen më të çuditshme që mund të keni takuar ndonjëherë. Për t’u bërë masazh klientëve të saj,...

Provon të bëj "selfie" duke mbajtur armë, mbytë veten

Një i ri në Indi ka mbytë veten me armën e babait të tij, përderisa ishte duke provuar për të bërë një selfie me armë. 15-vjeçari thuhet se...

Kur lindi loja e shahut?

Ndoshta në vitin 600 pas lindjes së Krishtit, në Indi. Përmendja e parë e kësaj loje shkon prapa në atë periudhë dhe gjendet në një roman të quajtur...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më të përshtatshëm për bizneset në Kosovë. Thaçi  tha se nënshkrimi dhe hyrja...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Shëndetësi

Çfarë tregojnë këmbët për shëndetin

Këmbët e ftohta Nëse i keni këmbët të ftohtë gjatë gjithë kohës, atëherë keni probleme me tiroidet. Por, arsye tjera mund të jenë qarkullimi jo i mirë i gjakut, një problem që mund të shkaktohet nga duhanpirja, presioni i lartë igjakut,...

Sekreti i mjekësisë alternative: Dhembjet në pjesën e qafës

Qëndrimi i gjatë ulur në pozitë jo të drejtë, gjumi në jastëk të papërshtatshëm dhe stresi janë problemet më të shpeshta për shkak të...

Efekti i pabesueshëm i patëllxhanit në kancerin e lëkurës

Shkencëtarët kanë thënë se BEC5 mbyt qelizat e kancerit, por nuk dëmton qelizat tjera të shëndetshme në trupin e njeriut. Gjithashtu mund të përdoret për...

Mjekët: Ja si duhet të ushqeheni sipas grupit të gjakut

Nëse jeni duke u përpjekur të humbisni peshë apo të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, mundohuni të keni parasysh ushqimet që duhet dhe...

Domatja, ilaçi natyror kundër plakjes dhe efektet për ulcerën e zemrën

Domatja është një nga perimet më të njohura për vlerat e saj kuruese. Perimet luajnë një rol të rëndësishëm në organizmin e njeriut në çdo...