Kalendari i sulmeve terroriste ndër vite në Turqi

Sulmi i së martës (28 qershor) është në kuadër të më shumë se dhjetë sulmeve terroriste që kanë ngjarë gjatë dy dekadave të fundit në Turqi. Agjencia e lajmeve AFP, ka përpiluar një listë të sulmeve në Turqi që nga viti 1982. 7 gusht 1982 – Një bombë kishte shpërthyer në Aeroportin e Ankarasë ndërsa kishte pasuar një betejë me ç’rast kishin mbetur të vdekur 11 persona e plagosur 63 të tjerë. Sulmi...

Del në treg celulari më i lirë në botë, kushton 4 dollarë

Një kompani indiane synon ta bëjë aksesin në internet të disponueshëm për të gjithë indianët në zonat rurale, duke krijuar një smartfone...

Trajneri i Përfaqësueses së Kosovës i shpëtoi sulmit në Stamboll

Trajneri i portierëve i Përfaqësueses U-19 të Kosovës, Naser Prapashtica ishte në Aeroportin Ataturk në Stamboll gjatë sulmit terrorist, por ka shpëtuar...

Duka i hap derën Canës për trajner, shpjegon dhe reagimin e Xhakës

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka rrëfyer disa nga momentet më deçizive të kuqezinjve në tri ndeshjet e luajtura në...

Lajme

Ndodh vetëm pak metra larg zyrës së kryetarit! (Foto)

Gropat nëpër rrugët e komunave të ndryshme të Kosovës i shohim çdo ditë, të cilat përveçse janë të rrezikshme, po ashtu shkaktojnë edhe probleme në qarkullim. Kështu, një lexues i Indeksonline ka dërguar disa fotografi të një rruge në...

Kryetari Veseli dënon ashpër sulmin terrorist në Turqi

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, ka dënuar ashpër sulmin e mbrëmshëm terrorist në Aeroportin e Stambollit, për pasojë të të...

Thaçi dhe Veseli mesazh për Bahtirin: Je si Donald Trump-i

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri është duke u krahasuar me kandidatin për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump.  Kryetari i Kuvendit, Kadri...

Kjo është gjendja tani në aeroportin e Stambollit (Foto)

Pas shpërthimit të mbrëmshëm në aeroportin “Ataturk” në Stamboll të Turqisë ku vdiqën dhe u lënduan dhjetëra persona, tani gjendja në aeroport dhe...

Gecaj: PDK ta diskutojë me Thaçin Demarkacionin

Qeveria e Kosovës po pret nga zyrtarët e Partisë Demokratike të Kosovës, që kanë deklaruar se demarkacioni me Malin e Zi ka hyrë 5 kilometra brenda territorit të...

Sport

E kërkuan të gjithë, e siguroi Chelsea

Dilema e të ardhmes e sulmuesit belg, Mishy Batshuayi ka marrë fund. "L'Equipe" shkruan se ylli belg e ka pranuar ofertën e Chelseat.  40 milionë euro është shuma që Chelsea do të paguaj për yllin e Marsejit.  Batshuayi ka pranuar kontratë 5 vjeçare te skuadra...

Trajneri i Përfaqësueses së Kosovës i shpëtoi sulmit në Stamboll

Trajneri i portierëve i Përfaqësueses U-19 të Kosovës, Naser Prapashtica ishte në Aeroportin Ataturk në Stamboll gjatë sulmit terrorist, por ka shpëtuar pa ndonjë...

Duka i hap derën Canës për trajner, shpjegon dhe reagimin e Xhakës

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka rrëfyer disa nga momentet më deçizive të kuqezinjve në tri ndeshjet e luajtura në Francë. Duke folur...

Skuadra serbe për pak i shpëtoi sulmit terrorist në Stamboll

Skuadra volejbollistike serbe, "Orlovi" për pak i ka shpëtuar sulmit terrorist në Stamboll. Skuadra serbe ishte bërë gati që të udhëtojë në Teheran kur ndodhi...

ZYRTARE: Milani me trajner të ri

 Vincenzo Montella edhe zyrtarisht është emëruar trajner i ardhshëm i skuadrës së madhe italiane, Milan.  “Ac Milan ka trajner të ri, Vincenzo Montella ka...

Showbiz

Yjet shqiptarë solidarizohen me popullin turk pas sulmeve terroriste (Foto)

Sulmet terroriste në aeroportin e Stambollit, “Ataturk”, kanë lëndë të vdekur deri më tani 28 të vdekur dhe 60 të lënduar. Kjo ka bërë që të solidarizohen edhe yjet artistët shqiptar, të cilët kanë shpërndarë mesazhin me lutjet për...

Ai momenti kur Angela Martini sa nuk "rrëzon" shtyllën (Foto)

Bukuroshja shqiptare, Angela Martini, ka mahnitur të gjithë me pozat e saj. Ajo ka treguar edhe njëherë pse është një ndër  modelet më kërkuara edhe...

Bud Spencer nuk ishte sëmurë, flet djali i aktorit

Giuseppe Pedersoli, djali i aktorit të famshëm Bud Spencer, ose Carlo Pedersoli, ka rrëfyer për humbjen e të atit në shtëpinë e tij. “Babai im kishte një...

Gruaja e Ermalit shfaq këmbët seksi (Foto)

Ermal Fejzullahu së bashku me bashkëshorten e tij, Arianën ndodhen për pushime në bregdetin turk. Kjo e fundit nuk ka përtuar të bëjë poza seksi. Ariana shquhet për...

Sytë në gjoksin apo në të pasmet e Barbara Dinit? (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Barbara Dini dinë të pozojë me shumë stil. Të gjitha fotot e saj janë të fokusuara ose tek të pasmet ose tek gjoksi, shkruan...

Tech/Auto

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral Sanghavi nga Hong Kong, ka hedhur këtë ide të tij në realizim në Kickstarter dhe ajo do të kushtojë...

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet...

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Indeks+

7 aktivitetet ekstreme që do t’jua mbushin verën me adrenalinë

Dëshironi t’i shmangeni një vere tradicionale të plazhit? Zbuloni shtatë destinacionet më të çmendura që do t’ju bëjnë zemrën të rrahë fort, por edhe do t’ju ofrojnë mundësinë të eksploroni vende të reja Nuk ka asgjë më...

29 qershori në histori

1444 – Beteja e Torviollit – Skënderbeu mposht një forcë osmane në fushën e Torviollit – e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme. Pak muaj më parë...

Del në treg celulari më i lirë në botë, kushton 4 dollarë

Një kompani indiane synon ta bëjë aksesin në internet të disponueshëm për të gjithë indianët në zonat rurale, duke krijuar një smartfone që kushton...

Kryeqyteti i Kinës po fundoset

Kryeqyteti i Kinës, Beijing është duke u fundosur që nga viti 1935. Sipas një studimi të publikuar në DailyMail, pjesët e këtij vendi po fundosen çdo vit,...

Ndodhë në Komoran, mullari i sanës me Donika Kadaj-Bujupin (Foto)

Donika Kadaj-Bujupi në zgjedhjet e fundit nuk ka marrë aq shumë vota në Komoran, por atje duket se ka një familje që e simpatizon "marrëzisht".  Baneri i saj gjigant...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse: Gjetjet dhe rekomandimet”.  Në këtë tryezë do të prezentohet raporti mbi gjendjen dhe...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Shëndetësi

DUHET TI NJIHNI: Sinjalet e trupit për sëmundjet serioze

Në ditët e sotme ku konkurrenca është e ashpër dhe presioni tepër i lartë dhe koha për t’u marrë me veten është e reduktuar. Sot shumë prej nesh nuk i kushtojnë vëmendje sinjaleve jonormale të trupit dhe të humorit. Në fakt, trupi ynë i ngjan...

Këto janë 10 sëmundjet e verës: Si duhet të kujdeseni

Çdo stinë verë, nuk kalon pa shfaqur patologjitë e saj të zakonshme të njerëzit, por edhe të tilla të reja për çdo vit. Në këtë kuadër,...

Tri ushqimet që e shpejtojnë metabolizmin

Zakonisht metabolizmi “udhëhiqet” nga gjenetika, por me konsumimin e produkteve të duhura ju mund ta shpejtoni atë. Këto ushqime të caktuara mund t’ua shpejtojnë...

Sulmi në zemër mund të parashikohet një muaj më parë: 6 shenjat paralajmëruese!

Pothuajse 50% e njerëzve që kanë përjetuar sulm në zemër, pohojnë se kanë pasur simptoma rreth një muaj më parë, por shumica e tyre nuk i kanë kushtuar...

Nëse i vëreni këto ndryshime në urinë, duhet të reagoni menjëherë!

Gjendja e urinës tregon shumë për shëndetin tonë, kështu që është shumë e rëndësishme që këto ndryshime të zbulohen në kohë,...