Vezët shiten në kundërshtim me ligjin, Agjencia e Ushqimit mashtron konsumatorët

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë është duke mashtruar qytetarët me shitjen e vezëve në kundërshtim me ligjin. Së fundmi Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë e Kosovës ka lëshuar një komunikatë ku sqaron se në Kosovë do të shiten vezët me kode unike të prodhuesve të vezëve. Mirëpo, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka mashtruar konsumatorët që nga viti 2008, kur edhe ka hyr në fuqi udhëzimi administrativ për kontrollimin e cilësisë...

Të mos heshten ngacmimet seksuale në UP

Rektorati ka kërkuar nga studentet që të mos hezitojnë dhe t’i raportojnë profesorët që i ngacmojnë seksualisht. Parlamenti Studentor ka kërkuar...

"San Siro" është tmerri i Realit, në 14 ndeshje, asnjë fitore!

Finalja e Ligës së Kampionëve ndërmjet Real Madridit dhe Atletico Madridit zhvillohet në një terren shumë të urryer për skuadrën e Realit. Skuadra...

Gjergjaj e harron humbjen, na e thotë një "fjalë të madhe" (Foto)

Arnold Gjergjaj si duket e ka lënë prapa vetes disfatën turpëruese nga David Haye.  Boksieri gjakovar pati thënë pas ndeshjes se nuk po arrinë ta...

Lajme

Lidhja e historianëve “Ali Hadri” reagon ndaj Stojanoviqit për Manastirin e Deçanit

Deklarata e zëvendëskryeministrit të Kosovës Branimir Stojanoviq, në lidhje me kundërshtimet që po bëhet në Deçan kundër Aktgjykimit të Gjykatës Kushtetuese të Republikës se Kosovës, ka nxitur reagimin e Lidhjes së Historianëve të Kosovës...

Edhe 10 raste të reja të studentëve të helmuar

Rreth 32 studentë të helmuar ditë më parë nga ushqimi i menzës, vazhdojnë të marrin trajtimin mjekësor në Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë....

Vazhdon gjykimi i të akuzuarve për “Lagjen e Trimave”

Procesi gjyqësor kundër të akuzuarve për terrorizëm për rastin “Lagjja e Trimave” do të vazhdojë sot në sallën e madhe të Gjykatës Supreme, sepse...

Vezët shiten në kundërshtim me ligjin, Agjencia e Ushqimit mashtron konsumatorët

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë është duke mashtruar qytetarët me shitjen e vezëve në kundërshtim me ligjin. Së fundmi Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë e...

Komuna e Prishtinës mbjell lule në vend të asfaltit (Foto/Video)

Komuna e Prishtinës e ka zëvendësuar një pjesë të asfaltit me gjelbërim dhe lule afër ish-Gjykatës së  Qarkut në Prishtinë. Më herët kjo...

Sport

Gjergjaj e harron humbjen, na e thotë një "fjalë të madhe" (Foto)

Arnold Gjergjaj si duket e ka lënë prapa vetes disfatën turpëruese nga David Haye.  Boksieri gjakovar pati thënë pas ndeshjes se nuk po arrinë ta kuptojë ende se si e humbi atë disfatë pas përgatitjeve të shumta.  Por sot Gjergjaj është shfaqur më me...

"San Siro" është tmerri i Realit, në 14 ndeshje, asnjë fitore!

Finalja e Ligës së Kampionëve ndërmjet Real Madridit dhe Atletico Madridit zhvillohet në një terren shumë të urryer për skuadrën e Realit. Skuadra galaktike nuk e ka...

Perez i "shkundë xhepat", 600 mijë euro për secilin nëse e fitojnë të 11-tën

Florentino Perez i ka motivuar fuqishëm futbollistët e Real Madridit para finales së nesërme në Ligën e Kampionëve.  Në një takim me ta, Perez ka shpalosur...

Nuk dorëzohet Golden State, e fiton spektaklin mbrëmë (Video)

Golden State Warriors e ka fituar ndeshjen e pestë në serinë finale të Konferencës së Perëndimit. Në një ndeshje spektakolare, Golden State arriti të ngushtojë...

Ronaldo synon nesër një rekord të madh në Champions League

Cristiano Ronaldo mund të bëhet lojtari i parë në histori që ka shënuar në tre finale të Ligës së Kampionëve. 31-vjeçari është gati të...

Showbiz

Goldi për Mergim Mavraj: Nëse ngat na vijnë dushmonat knon Lulia me limona (Foto)

  Mergim Mavraj po vazhdon që të jetë një nga emrat më të komentuarit pas refuzimit të rekalmimit të birrës që sponzorizon Kombëtaren e Futbollit shqiptar. Pasi e refuzoi këtë gjë për shkak të fesë, atij në përkrahje i ka dal edhe reperi...

Valdrin Sahiti publikon "sfilatën" e Nora Istrefit (Video)

Dizajneri i njohur kosovar, Valdrin Sahiti e ka treguar anën tjetër të Norës e cila duket si një modele e famshme.  Në një video të postuar para pak minutash, Valdrini...

Mirëmëngjes nga pornostarja shqiptare (Video)

Pornostarja shqiptare me famë botërore, Alba Rydes e ka profesionin të provokojë.  Kështu pozimet nga shtrati në të brendshme janë normale dhe të natyrshme për...

Nëna e Rita Orës në Prishtinë (Foto)

Nëna e këngëtares së njohur shqiptare, Rita Orës, po qëndron në Prishtinë. Telegrafi ka siguruar një foto të nënës së Ritës, Vera Orës, teksa...

Ja “kloni” i Kim Kardashian (Foto)

Jelena Periq 24 vjeçare nga Kroacia është përshkruar si binjakja e Kim pas krahasimit që i janë bërë fotove të saj me ato të Kim. Një artiste make up-i e cila...

Tech/Auto

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të mëdha pas saj! Brenda lojës: karakteri ( një top dëbore) shfaqet duke kërcyer dhe në këtë...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Indeks+

Vendi ku njerëzit ende jetojnë në shpella (Foto)

Sassi di Matera në Itali, është një nga vendbanimet më të hershme të njeriut ai daton që nga Epoka e Gurit, që ende është i banuar. Qyteti gjendet në jug të Italisë dhe është mjaft i frekuentuar nga turistët. Gjithashtu është mjaft i veçantë...

Çfarë ndodh pas dashurisë tuaj të parë

Dashuria e parë jo vetëm nuk harrohet, por është edhe vendimtare për formimin e të gjitha lidhjeve tona të ardhshme. Pra, përse është kështu? Nuk është...

Shkencëtarët po shpikin drurin e “padukshëm” (Foto)

Disa shpencëtarë të Universitetit të Maryland kanë punuar për të shpikur një material druri transparent. Druri i “padukshëm” sipas profesorit të...

Etna “rikthehet” në jetë

Mali Etna, një prej vullkaneve më të larta në Europë, u aktivizua të mërkurën duke lëshuar llavë të kuqe në qiellin e mbrëmjes. Me një lartësi...

Njihuni me numrat e mallkuar dhe historitë e tyre

Nga numri famëkeq 13, te numri 11, 17 e deri tek numri 39, ja pse evitohen Numri 13 është numri më me famë i cili është konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka udhëhequr Kryesuesi i Bordit Drejtues, Ymer Havolli, i cili ia dorëzoi Kryetarit të Kuvendit Raportin Vjetor 2015 të...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

Shëndetësi

Studimi britanik: Të qenit aktiv fizikisht është shëndet

Pas një vikendi të mbushur me çokollatë, vjen koha që të shkrijmë ca kalori. Megjithatë nuk duhet që të shkojmë në palestër për këtë. Shumë ekspert të palestrës besojnë që ushtrimet më të thjeshta ndihmojnë në ruajtjen e...

Pesë ushqimet që ndikojnë në plakjen tuaj

Produktet ushqimore që ne zgjedhim të gatuajmë në tenxhere kanë një rëndësi jo vetëm sa i përket shëndetit tonë, por edhe në procesin e...

Të mirat që i sjell organizmit konsumimi i vezës çdo ditë

Vezët janë të pasura me vlera ushqyese, të tilla si proteina, vitamina (A, B2, B6, B12, D, E) dhe minerale (zink, thiamin, riboflavin, fosfor, magnez, hekur, selen, bakër) si dhe omega-3 acide...

Ja si ju ndihmon soda e bukës të lini duhanin

Në studimet e fundit rezulton se soda e bukës është një produkt, që ju ndihmon tyë hiqni dorë nga duhani. Ky është një ilaç i çuditëshëm...

Sekrete për t’u qetësuar në fund të ditës

E kush është ai ose ajo që nuk dëshiron që të qetësohet plotësisht pas një dite të lodhshme pune e me stres! Këtë herë ju sjellim sekrete relaksi: A e...