Sot hapet panairi i punësimit, pritet të ketë mbi 900 vende të lira

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Janë mbi 100 investitor nga shtetet gjermanofolëse, dhe mbi 100 biznese vendore, para të cilëve, institucionet qendrore e lokale të Kosovës, prezantuan dje projekte konkrete të investimeve. Ky organizim, i pari i përmasave të tilla në vendin tonë, bëhet nga Oda Ekonomike Gjermano Kosovare, i mbështetur nga...

Prishtina i jep tokë Ambasadës së Shqipërisë për ndërtimin e objektit

Kuvendi i Komunës së Prishtinës organizon sot mbledhjen e jashtëzakonshme e lidhur me Propozimvendimi për dhënien e pëlqimit për ndërrimin e destinimit...

Sot përmbyllet fushata për ndërmjetësimin

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), Ministria e Drejtësisë dhe Fakulteti Juridik do të shpërblejnë tri punimet më të mira me temë...

Serbët edhe në finalen e Ligës së Kampionëve ofenduan UEFA-n shkaku i Kosovës (Foto)

Tifozët e Crvena Zvezdas vazhdojnë të shprehin pakënaqësitë ndaj UEFA-s, për pranimin e Kosovës. UEFA më 3 maj në Kongresin e Budapestit pranoi...

Lajme

Deçan, sot dihen mënyrat e kundërshtimit për pronat rreth Manastirit

Sot bëhen publike hapat e parë që do t’i ndërmerr komisioni i dalë nga Asambleja Komunale e Deçanit, lidhur me kundërshtimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese, vendim ky që i jep të drejt Manastirit të Deçanit t’i shfrytëzojë pronat e dy...

Në Kosovë sot shënohet Dita botërore pa duhan

Organizuar nga Ministria e Shëndetësisë, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHP) në bashkëpunim me Organizatën Botërore të...

Ligji për kategoritë e luftës së UÇK-së do të ndryshojë

Komisioni për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale, do të shqyrtojë sot raportin e ekspertit për përgatitjen e dokumenteve për nismën ligjore, projektligjin...

Sot përmbyllet fushata për ndërmjetësimin

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), Ministria e Drejtësisë dhe Fakulteti Juridik do të shpërblejnë tri punimet më të mira me temë...

“Evropianët e rinj” mbajnë sot konventën

“Evropianët e rinj” mbajnë sot konventën e cila mbahet për herë të parë në Republikën e Kosovës, me ç'rast do të miratohen 3 Rezoluta lidhur...

Sport

Elegantët e Kombëtares Shqiptare (Foto)

Shqipëria po përgatitet për pjesëmarrjen e saj të parë në finalet e Kampionatit Europian “Francë 2016”, jo thjesht për të bërë një paraqitje dinjitoze si një skuadër që di të prodhojë lojë dhe rezultat por edhe si një kombëtare...

Serbët edhe në finalen e Ligës së Kampionëve ofenduan UEFA-n shkaku i Kosovës (Foto)

Tifozët e Crvena Zvezdas vazhdojnë të shprehin pakënaqësitë ndaj UEFA-s, për pranimin e Kosovës. UEFA më 3 maj në Kongresin e Budapestit pranoi Kosovën si...

Franca gati për Euro 2016 (Video)

Franca ka arritur të mposht 3:2 Kamerunin në miqësoren përgatitore për Euro 2016. Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin e Nantes, u panë pesë gola. Matudi në...

Çfarë i tha Bobby Charlton në takimin e parë Jose Mourinhos? (Foto)

Jose Mourinho i ka bërë vizitën e parë qendrës stërvitore të Manchester Unitedit. Portugezi atje është pritur edhe nga legjenda Bobby Charlton. Mirror shkruan se...

Sa më fat është Ancelotti, shikojeni Bayernin e frikshëm të tij (Foto)

Bayern Munich ende pa u hapur afati kalimtar veror ka zyrtarizuar dy transferime, Renato Sanchesin nga Benfika dhe Mats Hummelsin nga Borussia Dortmund. Këto dy prurje vetëm që e kanë pasuruar...

Showbiz

Këta janë “Makaronat” e serialit “Kafeneja jonë” (Foto)

Seriali shumë i ndjekur  “Kafeneja jonë”, shumë shpejt pritet të rikthehet me sezonin e ri. Është aktori i njohur, Fatmir Spahiiu, ai që në llogarinë e tij në Instagram ja shpërndarë një foto, teksa shhet së bashku me dy kolegët e tij, shkruan...

Adelina Tahiri: Buzët i bëra që të dukesha më e bukur (Foto)

Arian Çani, anëtari i jurisë në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar”, edhe kësaj radhe ka ngacmuar këngëtaren e Adelina Tahirin. Çani ka pyetur...

Nora Istrefi si gjithmonë e mahnitshme (Foto)

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Nora Istrefi si gjithmonë duket e mrekullueshme. Në llogarinë e saj në Instagram ajo ka postuar foto, teksa shihet se shkëlqen,...

Kristinë Prengaj festoi ditëlindjen e radhës, shikojani hiret seksi (Foto)

Njëra ndër modelet më të përfolura shqiptare, Kristinë Prengaj ka festuar ditëlindjen e radhës. E sgurisht që për këtë datë speciale, ajo...

Ja me cilin këngëtar kishte romancë të keqe Rozana Radi (Foto)

Këngëtarja e njohur Rozana Radi në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar”, ka performuar “Bad Romance” të Lady Gaga. “Këtë ia dedikoj Bojken Lakos...

Tech/Auto

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e vjetra. Kompania ka rivalë si Unfade, Shoebox dhe Heirloom, por është e gatshme t'i konkurrojë për shkak se...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Indeks+

El Salvadori, aty ku gratë burgosen për 40 vite nëse abortojnë

I palejuar në asnjë rrethanë, aborti në El Salvador merr çdo vit lirinë e qindra grave të cilat në mënyrë të vullnetshme ose jo ndërpresin shtatzëninë dhe e gjejnë veten nga spitali në burg Maria Teresa Rivera u dënua me 40 vite burg për...

Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës

Fillimi i kësaj jave sjell një fenomen të rrallë qiellor, planetin e kuq Marsin më afër se asnjëherë me Tokën. Kjo është dukuria e cila po ndodh për...

Martesat që janë të destinuara për të mos pasur sukses

Gjithçka është e bukur kur martohemi, jemi të dashuruar dhe të sigurt në përzgjedhjen e partnerit tonë, nuk dyshojmë asnjë moment se mund të kemi probleme të...

10 foto mahnitëse anembanë botës

Këto foto të publikuara nga “Bright Side” dhe tregojnë magjinë e natyrës në gjithë fuqinë e saj. Disa janë natyrore, të tjera me ndihmën e njeriut....

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Sot hapet panairi i punësimit, pritet të ketë mbi 900 vende të lira

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Janë mbi 100 investitor nga shtetet gjermanofolëse, dhe mbi 100 biznese vendore, para të cilëve, institucionet...

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për...

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

 Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015,...

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr...

Pas iPhone dhe Samsung, IPKO sjell edhe telefonat e Xiaomi (Foto)

Kompania e cila njihet si “Apple nga Kina” për herë të parë do t’i ketë modelet e saj të telefonave të shumë-përfolur edhe në Kosovë, përmes...

Shëndetësi

Nuk mund të besoni se çfarë sëmundje shëron banania e vluar

Shpeshherë pagjumësia shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si depresioni, stresi, shqetësimi etj. Thuajse çdo natë, para se të shkoni të flini, mendja fillon të garoj me mendime. Nëse mendja është ende aktive, mundësitë për të fjetur janë...

SHBA, idetifikohet një bakter rezistent ndaj çdo antibiotiku

Shkencëtarët e departamentit amerikan të Mbrojtjes kanë identifikuar një super bakter rezistent kundër çdo lloj antibiotiku. Bakteri “escherichia coli” u gjet në...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt, në rastet më të shumta nuk është kjo...

Shkenca: Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”,...

Efektet e Coca-Cola-s brenda një ore në organizmin tonë

Coca-Cola është ndër pijet më të preferuara të çdo njeri në këtë botë, por shpesh shumë pak janë të informuar në lidhje me efektet e...