Kryeministri Mustafa fton qytetarët që t’i bashkohen aksionit për pastrimin e Kosovës

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka ftuar të gjithë qytetarët që t’i bashkohen aksionit për pastrimin e Kosovës. Ai ka shkruar në Facebook se duke mbajtur ambientin e pastër, krijojmë kushte më të mira për fëmijët. Ky është postimi i plot i Mustafës në Facebook: Të dashur miq, Sot do të zhvillohet aksioni për largimin e mbeturinave dhe deponive në 30 komuna të Kosovës, i organizuar nga Iniciativa “Ta Pastrojmë Kosovën". Ftoj...

Sot organizohet platforma e dialogut mes Investitorëve Evropian dhe Qeverisë së Kosovës

? Këshilli i Investitorëve Evropian, do të organizojë sot një platformë të dialogut mes Investitorëve Evropian dhe Qeverisë së...

Fjalimi emocional i Guardiolës, iu kërkon falje mijëra tifozëve (Video)

Pep Guardiola është shembulli më i mirë për cilindo trajner në botë. Strategu spanjoll mbrëmë është ndarë me Bayernin dhe tifozët e...

Supergrabitja e ATM-ve në Japoni, 14 mijë tërheqje në 3 orë

1.4 miliardë jen ose 13 milionë dollarë u vodhën nga makineritë automatike të parave apo ATM-të në Japoni. Mësohet se keqbërësit arritën...

Lajme

Në diasporë mbahet olimpiada shkollore në shkollat shqipe

Përfundoi “Olimpiada e nxënësve 2016” në Melk të Austrisë, ku morën pjesë nxënës të shkollave shqipe në diasporë: nga Gjermania, Austria, Italia dhe qyteti i Melk-ut, si dhe nxënës nga Kosova, Shqipëria e Maqedonia. Ky aktivitet u organizua nga Ambasada...

Kryeministri Mustafa fton qytetarët që t’i bashkohen aksionit për pastrimin e Kosovës

Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa ka ftuar të gjithë qytetarët që t’i bashkohen aksionit për pastrimin e Kosovës. Ai ka shkruar në Facebook se duke mbajtur ambientin e...

Obama i kërkon Vitenamit të respektojë të drejtat e njeriut

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, i ka bërë thirrje Vietnamit që të respektojë lirinë e fjalës dhe të shtypit dhe t’i përfshijë ato në...

Greqia nis largimin e migrantëve nga Idomeni

Greqia ka nisur të evakuojë mijëra migrantë të bllokuar në kampin e improvizuar në Idomeni, në kufi me Maqedoninë. Operacioni, për t’i transportuar...

Presidenti i ri i Austrisë zotohet se do të bashkojë shoqërinë

Presidenti i ri i Austrisë, Alexander Van der Bellen, është zotuar se do të dëgjojë “frikat dhe zemërimet” e qytetarëve. Van der Bellen, i pavarur, ka mundur...

Sport

Fjalimi emocional i Guardiolës, iu kërkon falje mijëra tifozëve (Video)

Pep Guardiola është shembulli më i mirë për cilindo trajner në botë. Strategu spanjoll mbrëmë është ndarë me Bayernin dhe tifozët e kësaj skuadre në festën e triumfit të kupës.  Para mijëra tifozëve bavarezë, Pep Guardiola ka mbajtur...

Dani Alves i dërgon mesazh Peles: Kam tituj më shumë se ti (Video)

Daniel Alves është bërë braziliani më i trofeshëm në histori. Mbrojtësi i Barcelonës i ka fituar gjithsejë 30 tituj me Barcelonën duke e kaluar Pelen që kishte...

Ditën Kosova e mëson grupin, në mbrëmje fituesin e Champions Leagues

E shtuna e 28 majit pritet të jetë dita kur Kosova do të mësojë grupin e saj në eliminatoret për botërorin, "Rusia 2018". FIFA ka paralajmëruar të shtunën...

Barazohet finalja, "dorëzohet" mbreti James (Video)

Finalja e Konferencës së Lindjes në NBA e zhvilluar ndërmjet Toronto Raptors edhe Cleveland Cavaliers është barazuar në 2 me 2.  Mbreti James ka qenë i pafuqishëm...

Ylli i PSG-së publikisht kundër trajnerit: Ai s'flet me lojtarët

Mbrojtësi i Paris Saint-Germain, Gregory van der ëiel ka treguar arsyen e vërtetë se përse ka vendosur të largohet nga kampionët francezë. Reprezentuesi holandez tashmë e...

Showbiz

Ganja me shoqe e shkelë Mitrovicën e Veriut, plot stil dhe guxim (Video)

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Ganimete Musliu është parë sot në Mitrovicë të Veriut. Me stilin e saj të veçantë, Ganja me shoqe është shëtitur rrugëve të Mitrovicës së Veriut sa për të konfirmuar guximin e saj.  Rrugës ku...

Bleona i shtrihet në studio Arian Çanit, sjellin skena erotike (Video)

“Your Face Sounds Familiar” vazhdon të sjellë skena interesante nja persona të showbizit shqiptar.  E shtirur si e sëmurë,  Bleona kërkoi shërim për...

Era mahnit publikun në Paris, këndon live (VIDEO)

Era Istrefi tashmë emër i njohur edhe jashtë trojeve shqiptare. Së fundmi po qëndron në Paris të Francës ku ka qenë e ftuar në një emision dhe ka interpretuar...

Kjo është prezantuesja më seksi shqiptare (Foto)

Bukuria, eleganca dhe sharmi e karakterizojnë prezantuesen më seksi shqiptare, Ilda Bejlerin. Linjat e saj superseksi kanë tërhequr gjithnjë vëmendjen e opinionit, shkruan...

Kimberly Garner më seksi se kurrë më parë (Foto)

Ylli televiziv britanez, Kimberly Garner ka shfaqur këmbët e saj superseksi gjatë udhëtimit të saj në Kanë. Ajo kishte zgjedhur rivierën franceze që të kaloj pak...

Tech/Auto

Mbroni të dhënat e bisedave tuaja nga hakerat me aplikacionet Confid dhe Dstrux

Ofruesit e shërbimeve të e-mail-it, mesazheve, chatit apo aplikacioneve të ngjashme pëpiqen të na thonë se jemi duke komunikuar privatisht por kohët e fundit sulme të ndryshme nga hakerat kanë përfunduar me publikimin online të bisedave private të personave apo kompanive të ndryshme....

Ky "top" mund t'ju shpëtojë jetën (Foto)

Mund të duket si një gur gjigant bilardoje, por kjo kapsulë sferike mund t'ju shpëtojë jetën në raste katastrofash. Kapsuala e Mbijetesës është disenjuar t'i...

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 - Shpejtësia e dronëve ushtarakë...

Xiaomi do të lëshojë së shpejti një avion të vetin të telekomanduar

A ka ndonjë gjë që Xiaomi nuk mund ta bëjë? Kompania kineze, e njohur për bërjen e telefonave inteligjent të lirë por shumë të fuqishëm, bën gjithashtu...

Aston Martin paraqet modelin më të ri (Foto)

Aston Martin Vanquish Zagato është ende “koncept”, por pas prezantimit që i bëhet sot në Komo të Italisë, pritet të prodhojnë shumë shpejt një...

Indeks+

Këto 8 fakte për spermën do ju lënë gojëhapur

Nga çfarë përbëhet sperma? 91.8 përqind është ujë. Në çdo një litër ka 45 gram proteina dhe 60 miligramë acid urik. Përveç kësaj ka edhe vitamina E, C dhe B12, fruktozë, acide dhe lipide. Derisa larg mund ta dërgojë spermën një...

Pse disa persona i kanë sytë blu?

Nëse e keni menduar ndonjëherë se pse disa persona, kjo ndodh sepse ata kanë të njëjtin mutacion gjenetik me njeriun e parë që e ka pasur në Epokën e Gurit, rreth 7000...

Loja me jetën (Video)

Në Mahadia të Rumanisë, një i ri ka ecur nëpër trarët e metalit që ndodhen sipër një ure, nëpër të cilën kalon treni. Flaviu Cernescu i ka ngritur...

Jeta e pasanikëve të rinj të Londrës (Foto)

Një llogari në Instagram tregon majën e ajsbergut të jetës së të rinjve më të pasur të Londrës, nga avionët privatë, te banjot me shampanjë, apo edhe...

Gjeniu indian nis universitetin në moshën 12-vjeçare

Një 12-vjeçar nga Sacramento (SHBA) sapo është pranuar në Universitetin e Kalifornisë. Është fjala për gjeniun Tanishq Abraham, i cili thotë se ka në plan të...

Opinione

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i madh në raport me numrin e popullsisë që ka Kosova. Fillimisht donacionet janë dhënë për...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Falemnderit bashkëqytetarë!

Ka shume per te protestuar ne Kosoven tone. Ka shume qe nuk pajtohen me çka po behet dhe çka nuk po behet ne vendin tone. Keta mijera njerez, te cilet nuk pajtohen me qindra probleme qe u kane marre...

Ekonomi

Coca Cola ndalon prodhimin në Venezuelë

Mungesa e sheqerit ka detyruar Coca Cola-n të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë. Coca Cola ka thënë se furnizuesit e saj në Venezuelë “do të ndalojnë përkohësisht operacionet, për shkak të mungesës së lëndëve të...

Qeveria i ofron ndihmë ndërmarrjes Ferronikel

Qeveria e Kosovës i ka ofruar ndihmë kompleksit metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas. Ministria e Financave, përmes një komunikate të dërguar për media,ka...

Vidhen miliona dollarë nga bankomatët në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë, para të gatshme, janë vjedhur nga bankomatët në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të...

Reshjet e vazhdueshme të shiut shqetësojnë fermerët

Prodhuesit e perimeve nga Komuna e Rahovecit kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vonimin e prodhimit për këtë vit, si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut. Sipas...

Borxhlinjtë e tatimeve, mbi 16 mijë biznese nuk paguajnë taksat

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në Tiranë ka përditësuar listën e subjekteve debitore me barrë siguruese dhe hipotekore nga ku rezulton se për muajin maj në të...

Shëndetësi

A i dini mrekullitë e mentes, sidomos nëse jeni mbipeshë…?!

Mentja është në gjendje që të “gënjejë” trupin dhe të ndihmojë në dobësim. Ky fakt është zbuluar nga një ekip studiuesish italian të Universitetit të Padova. Ata zbuluan mekanizmat molekularë që garantojnë transformimin e yndyrës...

Pse fasulja është e mirë për shëndetin?

Edhe pse gjatë kohë përflitet se konsumi i fasules është shumë i mirë për shëndetin, sot këtij lloj ushqimi duhet ti kushtoni më shumë vëmendje për...

Birra është e shëndetshme për zemrën: Ja sa duhet të pini çdo ditë

Nëse dëshironi çdo ditë të pini një apo dy birra, ju nuk do të keni brenga për jetën. Së paku kur është fjala për shëndetin e...

Një trup perfekt me Dr Kleanthous nga Eclat Institut de Beaute

Ditët e nxehta po ofrojn, se bashku me to edhe nevoja dhe dëshira për të shfaqur forma të përsosura trupore. Kjo është më se e mundur me trajtimet dhe produktet KLEANTHOUS e...

Birra është e shëndetshme për zemrën. Ja sa duhet të pini çdo ditë…

Nëse dëshironi çdo ditë të pini një apo dy birra, ju nuk do të keni brenga për jetën. Së paku kur është fjala për shëndetin e...