Lirohet planifikuesi i vrasjes së Mimoza Kusarit (Video)

Gjykata e Gjakovës e ka liruar nga arresti shtëpiak Mikel Qupin të dyshuarin për planifikimin e vrasjes së kryetares së Gjakovës Mimoza Kusari. Vendimi është marrë nga Gjykata e Gjakovës e cila po ashtu vendosi që ta shtyjë gjykimin në mungesë të dëshmitarit bashkëpunues Gramoz Nokshiqi i cili pretendohet të jetë njëri nga personat e paguar për ta kryer vrasjen.  “Nëpërmjet rrugëve diplomatike që i njëjti të jetë prezent në...

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë për terrorizëm ndaj dy të pandehurve nga Gjilani

Prokuroria Speciale e Kosovës, ka ngritur aktakuzë për terrorizëm pranë Gjykatës Themelore në Gjilan, kundër të pandehurve L.R dhe A.R, që të dy...

Hoxhaj: Nesër Konventa e PDK-së, Kadri Veseli pa kundërkandidat

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), pritet që nesër të nis Konventën e saj të Shtatë, gjatë së cilës do të zgjidhet kryetari i ri i...

Ja çfarë u sekuestrua gjatë aksionit të sotëm në Prishtinë e Ferizaj, vlera e të cilave arrin dhjetëra miliona euro

Me iniciativë të Prokurorit të Shtetit, Prokuroritë Themelore në Prishtinë dhe Ferizaj, pas hetimeve të kryera dhe grumbullimit të provave, në...

Lajme

Koreja e Veriut: Mblidhet kongresi i Partisë pas 36 vjetësh, Kim Jong-un flet për bombën me hidrogjen

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, tha në kongresin e rrallë të partisë se testi bërthamor që ishte  janar ishte ngjarje "historike" për vendin. "Ushtarët tanë janë edhe një herë kryer me suksesit kjo u dëshmua në testin e parë të...

Lapidar për Adem Jasharin në Turqi (Video)

Në Sivas të Turqisë është përuruar lapidari për komandantin e UÇK-së, Adem Jashari, në atë që do të njihet si parku i miqësisë...

Stavileci: I motivuar me pranueshmërinë që Veseli të jetë kandidatit për kryetar

Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Blerand Stavileci, ka folur për mënyrën se si është duke u organizuar Konventa e Partisë Demokratike të Kosovës, ku pritet të zgjidhet kryetar...

Haxhinasto: Liberalizim tregut të transportit me Kosovën dhe Malin e Zi

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës,  Edmond Haxhinasto, ka zhvilluar një takim pune homologët e Kosovës dhe Malit të Zi. Takimi mes Haxhinastos, ministrit kosovar Lutfi Zharku dhe...

Kryeministri Isa Mustafa përkujtoi Heroin e Kosovës, Luan Haradinaj

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka përkujtuar Heroin e Kosovës, Luan Haradinaj, me rastin e 19 vjetorit të rënies heroike. Përmes një komunikate...

Sport

Zyrtare: Allegri vazhdon kontratën me Juventusin

Skuadra kampione e Italisë, Juventus, ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me trajnerin Massimiliano Allegri, për të nënshkruar kontratë të re. Kontrata e re e mban italianin te kampionët e Serie A deri më 30 qershor të vitit 2018. Allegri ka vazhduar me sukses rrugën e Antonio Contes...

Behrami për kthimin e futbollistëve kosovarë: Është zgjedhje personale e secilit

Me 28 vota pro, 24 kundër dhe dy të pavlefshme, Kosova u bë anëtarja e 55-të në UEFA dhe pritet që pas pak ditësh të pranohet edhe në FIFA. Në Zvicër...

Pellegrini dëshiron t’ia sigurojë Ligën e Kampionëve Pep Guardiolas

Manchester CIty u eliminua në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve nga Real Madrid, por pjesëmarrjen në këtë garë për edicionin e ardhshëm, ende nuk e ka...

Shefki Kuqi për BBC: Kosova vend i vogël, por me talentë që luajnë në gjithë Evropën

“Kosova është një vend i vogël, por ka shumë lojtarë të talentuar në gjithë Evropën”, tha Shefki Kuqi në një intervistë për BBC,ku ka...

Ky është urimi i Gianni De Biasit për Kosovën pas pranimit në UEFA

Edhe përzgjedhësi i Kombëtares Shqiptare, Gianni De Biasi, ka uruar Kosovën për anëtarësim në UEFA. Më 3 maj Kosova mori votat e mjaftueshme në Kongresin e UEFA-s...

Showbiz

Ledri Vula mirëpret vikendin të çlodhet (Foto)

Të gjithë njerëzit që janë gjatë ditëve të javës të nxënë me punë i gëzohem shumë vikendit. Por Ledri Vula, duket si më i gëzuari për vikend. Ai përmes një fotografie të publikuar në Instagram, i cili shihet duke u relaksuar në...

Mësoni se kush ishte një nga këngëtarët më të kërkuar të vitit (Foto/Video)

Të zhvillohesh në muzikë është një gjë shumë e vështirë. Në momentin kur vendos të publikosh ndonjë projekt muzikor gjithmonë duhet ditur se...

Genc Prelvukaj fjalë të rënda për Linda Morinën (Foto)

Linda Morina është një emër tani shumë i përfolur në mediat rozë. Por Linda, është duke u përfolur për shumë gjëra, për këngëët e...

Irina Shayk një nga modelet që po zotëron më së miri fotosesionet (Foto)

Irina Shayk është një nga modelet që zotëron më së miri profesionin  e saj të modelimit. Modelja 30 vjeçare ka realizuar këto ditë disa fotosesione...

Ariana përpos vokalit të mrekullueshëm, e tillë duket edhe në një fustan të zi (Foto)

Ariana Grande, ka shokuar shumë njerëz me vokalin e saj kohët e fundit. Ajo ka një vokal të mrekullueshëm e ky talent i mrekullueshëm është vërejtur edhe më...

Tech/Auto

Galaxy Note 6 Lite projekti më i fundit i Samsung (Foto)

Samsung duket se nuk do të ndalet përkrah smartfonëve të rinj Galaxy Note 6 dhe Note 6 Edge, që pritet të prezantohen nga mesi i korrikut, tashmë ka filluar të flitet për një pajisje të tretë, Samsung Galaxy Note 6 Lite. Ndryshimi kryesor në mes të Galaxy Note 6 dhe atij Note...

iPhone 7 vjen me risi të reja

iPhone 7 deri më tani është përfolur se do të vijë me një dizajn të ngjashëm me atë të iPhone 6S dhe se modeli i ardhshëm i telefonit...

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Indeks+

Ujëvara e mrekullueshme e Libanit (Foto)

Fotot e mëposhtme tregojnë një vend të mrekullueshëm në veri të Libanit: ujëvarën Baatara, pranë Tanurinit, në veri të vendit. Pamjet e jashtëzakonshme janë meritë e Ralph Azar dhe Jack Seikaly, të dy nga Bejruti. 28-vjeçari Azar thotë: “Kam...

Moment emocionues: Babai surprizon djalin e tij me sindrom Down (Foto/Video)

Fëmijët janë gjithmonë shumë të lidhur me prindërit. Disa pak më shumë me nënën përderisa të tjerët me babain. Por të dy që nga...

A e keni ditur se këto janë objektet më të pista?! (Foto)

Hulumtuesit nga "Earth Ecoo", kanë studiuar gjëra të ndryshme të cilat preken në baza ditore, dhe ka gjetur adrenosine trisphosphate, që tregojnë shenja të mbetjeve...

Rilindi dyvjeçar e gjysmë, di të lexojë (Video)

Rilind Abaz Jashari është nga Prekazi i Skenderajt, por jeton në Danimarkë. Rilindi është dyvjeçar e gjysmë, por ajo çfarë të lë pa “tekst”,...

Pamje që tregojnë ushqimet nga fluturimet e klasës së parë të pasagjerëve në Norvegji (Foto)

Disa fotografi të viteve 1950-1980 kanë arritur të tregojnë se si pasagjerët në atë kohë ushqeheshin me ushqime të shumta dhe nga më të ndryshmet. Ata...

Opinione

Letër e hapur Fatmir Limajt dhe disa komandantëve që po heshtin

Tregoni hapur pse u takuat me Bllacën. Tregoni burrërinë, se unë do t’ua publikojë emrat. Fatmir bëhu burrë trego pse je takuar me Bllacën pas ardhjes së tij nga Beogradi. Fatmir, a kanë qenë dëshmitar në rastin Kelçka dëshmitë. Fatmir unë kam...

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë,...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Ekonomi

Shqipëria paguan naftën më shtrenjtë se Franca dhe Gjermania

Një grafik i publikuar në datën 2 Maj në faqen globalpetrolprices.com, që tregon çmimet e naftës në dollarë për litër e rendisin Shqipërinë në vendin e 13 në botë. Çmimet variojnë nga taksat që vendos çdo vend për konsumatorët,...

Kalifornia rrit moshën për duhan në 21 vjeç

Kalifornia ka rritur moshën ligjore për blerjen e prodhimeve të duhanit nga 18 në 21 vjeç. Ligji i ri e bën të paligjshme shitjen e duhanit për njerëzit nën 21...

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

Shëndetësi

Ja pse duhet të pastroheni me ujë të ftohtë

?Shumica e njerëzve as që do ta merrnin në konsideratë që të bëjnë një dush me ujë të ftohtë, mirëpo kjo gjë nuk është edhe për t’u anashkaluar, sepse ka disa të mira që ju përfitoni dushi me ujë të ftohtë. Këto...

Këto janë bimët që pastrojnë ajrin e shtëpisë

Bimët që rriten në shtëpitë tona nuk janë përgjegjës vetëm për më shumë oksigjen, por ato gjithashtu posedojnë aftësinë për të...

Ushqimet që nuk duhet të konsumoni në mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm për shëndetin e njeriut, por shpesh shumë prej nesh për arsye nga më të ndryshmet nuk e konsumojmë. Një...

Si të kontrolloni stresin

Stresi është një fenomen ndikues në jetën e gjithsecilit, prandaj është e rëndësishme që ne të kujdesemi në mënyra të ndryshme që të...

Ultrazëri më unik dhe efikas për trajtime komsetologjike të lëkurës SonoStar Matrix

Ultrazëri është term për valët zanore që nuk mund të dëgjohen nga veshi i njeriut. Ato janë valë zanore me frekuenca shumë të larta në diapazon më...