HISTORIKE: KOSOVA bëhet anëtare e UEFA-s (Video/Foto)

Në Budapest të Hungarisë, është shkruar historia e futbollit kosovar. UEFA në Kongresin e mbajtur në këtë vend ka votuar për pranimin e Kosovës me të drejta të plota, si shteti i 55-të i kësaj organizate. (13:04) Me 28 vota pra UEFA e voton pranimin e Kosovës. (12:50) Në Kongresin e UEFA-s po votohet për Kosovën (12:45) Edhe kreu i Federatës së Malit të Zi, Dejan Savicevic, ka qenë këmbëngulës duke kërkuar që të votohet për pranimin...

Qershia mbi tortë, gazetari i Indeksonline bëhet lajm i mediave ndërkombëtare (Foto)

Lajmi për pranimin e Kosovës në UEFA është lajmi më aktual në mediat ndërkombëtare. Pjesë e këtij lajmi është bërë edhe...

Ministri rus i sportit: Duhet ta respektojmë vendimin për pranimin e Kosovës në UEFA

Ministri i Sportit të Rusisë, Vitaly Mutko, ka thënë se Rusia nuk ka votuar për pranimin e Kosovës në UEFA, por se  ai ka thënë se vendimi duhet...

Edvar Celina medieve norvegjeze: Bersanti tani 100 për qind i takon Kosovës

Edvar Celina, babai i talentit kosovar të Manchester Cityt, Bersant Celina, ka konfirmuar për mediet norvegjeze se i biri i tij, tani do t’i përkushtohet vetëm...

Lajme

Çmendet fare politika në Serbi, shqiptarët i quajnë separatistë dhe paralajmërojnë ankesë në CAS

Pranimin historik të Kosovës në UEFA Serbia assesi të përpijë. Cmenduria serbe e ka arritur kulmin, duke paralajmëruar kështu ankesë në Gjykatën Sportive në Lozanë (CAS). Në një konferencë të përbashkët për media këtë e kanë...

Kosova prin në sondazhin e BE-së për liberalizim të vizave (Foto)

Bashkimi Evropian (BE), ka publikuar në faqen informuese për vizat Shengen një anketë, përmes së cilës pyet të anketuarit se cili nga katër shtetet duhet të marr...

BE-ja me sondazh për vizat, voto për Kosovën!

Në faqen informuese për vizat Shengen, është publikuar një sondazh ku të anketuarit pyeten nga Bashkimi Evropian se cila nga katër vendet, Turqia, Ukraina, Gjeorgjia dhe Kosova duhet...

Shpendi i vetmi nga zyrtarët e lartë të VV-së, që uron pranimin e Kosovës në UEFA

Shpendi i vetmi nga zyrtarët e lartë të VV-së, që uron pranimin e Kosovës në UEFA Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti i ka uruar kosovarët për...

Arilena dhe Ylli nga FSK-ja prej sot pranohen zyrtarisht në West Point (Foto)

21 vjeçarja Arilena Shala nga Prizreni, dhe 19 vjeçari Yll Dalladaku nga Ferizaj sot zyrtarisht kanë pranuar certifikatën e pranimit në Akademinë Ushtarake West Point Dy kadetët...

Sport

Federata e Futbollit të Turqisë uron Kosovën për pranimin në UEFA

Federata e Futbollit të Turqisë ka publikuar një mesazh urimi për Kosovën e cila u pranua si anëtare me të drejta të plotë në UEFA Federata e Futbollit të Turqisë ka publikuar një mesazh urimi për Kosovën e cila u pranua si anëtare me të drejta të...

Vokrri e dëshiron Kosovën në këtë grup të kualifikimeve (Video)

Pranimi i Kosovës në UEFA ka hapur dyert edhe të pranimit në FIFA, ku pritet të ndodhë e 13 maj në kongresin që do të mbahet në New Meksiko. Në rast të...

Gjashtë skenare për Kombëtaren e Kosovës

Gazeta Blick e Zürichut mbi anëtarësimin e Kosovës në UEFA: Kosova mund marrë pjesë në kualifkime për Botërorin, por gjasat që Shaqiri dhe Xhaka të...

Nga Amerika e largët, na uron edhe Shkëlzen Gashi (Foto)

Një ditë fantastike për futbollin. Kështu e quan Shkëlzen Gashi pranimin e Kosovës në UEFA. Sulmuesi kosovar që mbronë ngjyrat e Kombëtares Shqiptare ka një...

Edvar Celina medieve norvegjeze: Bersanti tani 100 për qind i takon Kosovës

Edvar Celina, babai i talentit kosovar të Manchester Cityt, Bersant Celina, ka konfirmuar për mediet norvegjeze se i biri i tij, tani do t’i përkushtohet vetëm Kosovës. Duke folur...

Showbiz

Mediet serbe: Era Istrefi, këngëtarja kosovare me famë ndërkombëtare (Foto)

Televizioni serb B92, ka shkruar për suksesin e këngëtares nga Kosova, Era Istrefi, duke e quajtur si një befasi pasi që ajo ka arritur famë ndërkombëtare, me mbi 30 milionë shikime vetëm për një muaj, transmeton Indeksonline. Ani pse ky televizion ka thurur lavde për Era Istrefi,...

Yjet e showbizit vazhdojë t’i gëzohen lajmit për pranimin e Kosovës në UEFA (Foto)

Pranimi i Kosovës në UEFA është duke u uruar nga të gjithë njerëzit. Fytyrat publike të vendit kanë filluar që në minutin e pranimit të urojnë përmes...

Leonora Jakupi fjalë të mëdha për Arbnor Morinën (Foto)

Këngëtarja Leonora Jakupi ishte ndër këngëtarët e parë që uroj Kosovën për pranimin në UEFA. Leonora përpos urimit që publikoj në rrjetin social...

Eliza Dushku lobon për liberalizimin e vizave për Kosovën (Foto)

Kosova pritet që shumë shpejt të marrë rekomandimin për liberalizmin e vizave, pasi që nesër Komisioni Evropian do t’i japë dritën e gjelbër këtij procesi...

Yjet e showbizit që uruan të parët për pranimin e Kosovës në UEFA (Foto)

Janë të shumta emocionet e gëzimit të lajmit për pranimin e Kosovës në UEFA. Të gjithë që frymojnë shqip  këtë ndjenjë janë duke e...

Tech/Auto

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me regjistrimin e pajisjeve, "GeekBench" dhe "GFXBench" ofrojnë detaje se telefoni i ri do të vijë me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të...

Prezantohet Huawei Honor 5C (Video)

Huawei ka prezantuar së fundmi modelin më të ri Honor 5C. Ai është i përbërë prej metali, dhevjen me ekran prej 5.2 inçësh IPS LCD, me rezolucion...

Ja çfarë nuk keni ditur se mund t’i bëni me Messenger

Messenger, është një nga aplikacionet më të përdorur, pasi tashmë numëron rreth 900 milionë përdorues. Për ti bërë njerëzit që të kthehen...

Indeks+

Mahnitëse, ja si lëviz foshnja në barkun e nënës (Video)

Fëmija është bekimi më i madh që mund të ndodhë në familjet e gjithsecilit. Përmes kësaj videodo të shikoni momentin kur një nënë në muajin e saj të tetë të shtatzanisë të shikojë sesi lëviz vajza e saj në bark. pamjet...

Performancë e guximshme në Jeruzalem (Video)

Ekuilibristja amerikane Heather Larsen ka bërë një performancë vërtet të guximshme në qytetin e vjetër të Jeruzalemit. Ajo kaloi në një litar 20 metra të...

E rrallë, foshnja lind me 31 gishta (Foto)

Vogëlushi i quajtur, Hong Hong lindi në Kinë i lindur para tre muajsh në Kinë vuan nga një formë ekstreme polidaktilsmi, (defekt gjenetik). Gjendja karakterizohet nga gishtërinj...

Mënyrë e re për masazh, kafshimi i klientëve në shpinë (Video)

Në këtë video do të shihni masazhuesen më të çuditshme që mund të keni takuar ndonjëherë. Për t’u bërë masazh klientëve të saj,...

Provon të bëj "selfie" duke mbajtur armë, mbytë veten

Një i ri në Indi ka mbytë veten me armën e babait të tij, përderisa ishte duke provuar për të bërë një selfie me armë. 15-vjeçari thuhet se...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve mes vete (Foto)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes e Shqipërisë, Milva Ekonomi, kanë nënshkruar sot në Tiranë marrëveshjen bilaterale për Nxitjen dhe Mbrojtjen e Investimeve ndërmjet Kosovës dhe...

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Shëndetësi

Ja disa mënyra shumë efektive dhe të pazakonta të përdorimit të hudhrës

Hudhra është konsideruar si një nga ushqimet “mrekulli” për shkak të elementeve ushqyese dhe kuruese që mbart. Ajo është konsideruar gjithashtu si një nga antibiotikët më të fuqishëm natyral, që është e aftë të trajtojë edhe disa kushte...

Çfarë tregojnë këmbët për shëndetin

Këmbët e ftohta Nëse i keni këmbët të ftohtë gjatë gjithë kohës, atëherë keni probleme me tiroidet. Por, arsye tjera mund të jenë qarkullimi jo i...

Sekreti i mjekësisë alternative: Dhembjet në pjesën e qafës

Qëndrimi i gjatë ulur në pozitë jo të drejtë, gjumi në jastëk të papërshtatshëm dhe stresi janë problemet më të shpeshta për shkak të...

Efekti i pabesueshëm i patëllxhanit në kancerin e lëkurës

Shkencëtarët kanë thënë se BEC5 mbyt qelizat e kancerit, por nuk dëmton qelizat tjera të shëndetshme në trupin e njeriut. Gjithashtu mund të përdoret për...

Mjekët: Ja si duhet të ushqeheni sipas grupit të gjakut

Nëse jeni duke u përpjekur të humbisni peshë apo të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, mundohuni të keni parasysh ushqimet që duhet dhe...