Ndodheni
Indeksonline / Lajme
20:21 / E premte, 01 Mars 2013
25 Komente
Xhemajli Haxhimustafa: Deklarata e kryetarit e pa vërtetë

( E plotësuar) Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Rahovecit, Xhemajli Haxhimustafa pas leximit të dekalartës në media të Kryetarit të Rahovecit, Smajl Latifi i cili ka thënë me anë të një deklarate lidhur me gjuhën jodemokratike e fyese që po përdoret nga ana e këshilltarëve.

Xhemajli Haxhimustafa, ka reaguar dhe ka thënë që kjo deklaratë nuk ka asgjë të vërtetë, andaj reagimi im si vijon e shpjegon të vërtetën.

“Unë Xhemajli Haxhimustafa, Kryesuës i Kuvendit Komunal të Rahovecit përmes mjetëve të informimit elektronik  u informova për një deklaratë të kreu të Komunës të Rahovecit z.Smajl Latifi për akuzat që i ka lëshuar ndaj këshilltarëve të Kuvendit Komunal të Rahovecit sot me dt.01.1.2013.

Më lejoni të të demantoj në tërësi këtë deklaratë të kreut të Komunës të Rahovecit z.Lafi, sepse një gjë e tillë është krejtësisht e pa vertetë dhe të paktën asnjë rastë deri me tani nuk ka ndodhur gjatë këtij mandati. Mirpo, e vertata është që Shefi i Prokurimit z.Jetulla Kabashi në Komunën e Rahovecit i zgjedhur nga z.Latifi në këtë pozitë ka fyerë gjatë seancës të rregullë të datës 28.2.2013 një këshilltar të kuvendit duke quajtur ,,Majmun” dhe pas largimit nga salla me kërkesën të këshilltarëve përsoni në fjalë ka fyer të gjithë delegatet ,,Mos friguheni se nënat nuk ju mbetën ngarkut”.

Andaj, po të njëjtën seancë Kuvendi Komunal I Rahovecit ka aktin e ulët të shërbyesit civil z.Kabashi, duke kërkuar nga z.Smajl Latifi të ndërmerr masa diciplinore konform procedurave administrative. Për informimin tuaj të plotë dhe me keqardhje konfirmojë se kjo është hera e tretë ku fyen këshilltarët në seanc pikërisht nga stafi i z.Smajl Latifi, duke potencuar vetëm një rast ku shoferi i kryetarit të komunës ka hyrë në sallë dhe ka sharë në nanë të gjithë këshilltarët e kuvendit”.
 

---

Nisur nga fakti se incidentet ndërmjet shërbyesve civil dhe anëtarëve të Kuvendit të Komunës së Rahovecit tashmë janë bërë dukuri, kryetari i Komunës, Smajl Latifi ka reaguar me anë të një deklarate lidhur me gjuhën jodemokratike e fyese që po përdoret nga ana e këshilltarëve, pa cekur përkatësinë partiake të tyre.

“Jo vetëm në një rast, por në disa sosh, përfaqësuesit e qytetarëve të zgjedhur me votën e lirë në Kuvendin e Komunës së Rahovecit, në vazhdimësi kanë paraqitje jo të denja për pozitën e tyre. Në rastet e prezantimit të projekt-rregulloreve dhe propozimeve të ndryshme para anëtarëve të Kuvendit, zyrtarët komunalë janë fyer në baza personale, janë etiketuar në format më të paskrupullta dhe u janë nënshtruar formave të ndryshme të presionit psikologjik. Kjo ka rezultuar në disa raste me kundër- reagim, me ç’rast kanë ndodhur edhe incidente verbale”, thuhet në deklaratë, në fund të së cilës kërkohet nga kryesuesi i Asamblesë Komunale që t’i “disiplinojë” këshilltarët komunalë. Ai ka paralajmëruar se “shpifësit dhe personat e inkriminuar në akte të tilla denigruese për personalitetin e shërbyesve civilë” do të përballen me gjygjin./Indeksonline/  


Kendi i komenteve
 • Rasim Gashi 27.03.2013 / 01:16
  ku po ju ndin bre ishalla cop behen ndermjet vete kta nen 1 jan neper puna nen 2 ja ndihmojn me vjedhje ,keshtu qe sben me ju bart dert kta duhet popullit po pushtet e votat me sti kan pa
 • aksh 14.03.2013 / 23:17
  z qemajl mir bohet nese publikohen keto veq ju lus qe ti mbani premtimet dhe le te dalin ne shesh te gjitha te palarat e ketyre matrapazve te udbes e qe fatkeqsisht jan grumbulluar ne pdk parti kjo qe thirret ne vlerat e luftes se uqk-se.mjerisht keto fundrrina e gjeten vehten mir duke ju falenderuar hashim thaqit dhe vasalve te tij ne rahovec,por nese kta mendojn se e kan mir jo gabim e kan sepse jan duke e quar popllin ne nje ndarje te flliqt e qe veq udb-se i shkon per shtati.ne jemi duke pritue se qka po bajn keta hajna dhe ne fund nuk mund te rrim duar kryq nuk do te lejojm qe keta majmuna te shfryhen ne shokt tane por do te ja qojm nje porosi ketyre tipave qe te jen te kujdesshem sepse ende nuk ka mbaruar lufta me shkije si po duket
 • rahoveci u mush mend 10.03.2013 / 13:12
  Mire e ka (militanti i PDK-se.)se me metrapaza te UDB-se nuk shkohet perpara, duke eliminuar njerzit me vlera. Kjo sigurisht se do ti kushtoj PDK-se. E ardhmja eshte tek njerezit e rinj, kete duhet ta kuptoj profa i nderuar. Dhe profes nuk i ka hije te shoqerohet me njerez me te kaluaren e dyshimte sic jane Fehi, Rexha e Xhema te cilet jane ne gjendje ta tradhtojne edhe me te shtrenjten e lere me partine gje te cilen e kane deshmuar ne zgjedhjet efundit.
 • Rahoveci 08.03.2013 / 19:11
  Mir e ka xhema por ma e ndershme kish me qen sikur te mos e kishte inicu rastin e tregut ne prokurori e sa i perket smajlit mir ja ka bo xhema se ja pranu shanen ne pun e tash po ja kthen
 • Militanti i Pdk 04.03.2013 / 14:45
  Xhema para se me reagu per sjelljet e dikujt ne kuvend do te ishte mire me tregu se pse Qazim Qeska nuk eshte kryetar,pse ai (xhemalia)nuk i ka dorzu në kqz ankesat per vjedheje votash me kohe ,mbrenda afatit ligjor pastaj le te tregon sa vota ja ka ba Udbashit; Rexhep Oruqit ky me Fehmi Hoxhen.Pastaj le te tregon se kush i ka mbet pa e punesuar ne kohen e Pdk ,le te tregoj se si djali i tij ka marr rrog ne kompanin rexhionale Ekorexhioni, perderi sa ka qen student.Le te tregoj se me kend ka bisedu ai kur thot :pas diskutimit me te gjitha nendeget e pdk se Rahovecit ka dal propozimi dhe pa asnje kundershtim kandidat i vetem per kryetar te deges se pdk te jetë Idriz Vehapi.Respekt për Idrizin por po ja le nje porosi edhe atij Me Xhemalia ,Rexhep Oruqa Fehmia Elvisa,Edona me Mejdin Bekera Prof i nderuar do te digjesh edhe ti e para dhe e dyta Ti nuk je i kalibrit te tyre ,mos e perly vehten.
 • Agim Berisha 03.03.2013 / 15:47
  Jetulla Kabashi eshte hajn i cili nuk heziton qe edhe hapur me tregu se jo rastesisht udheton qdo dite nga Prishtina per ne Rahovec vetem per nje rroge te normale. Krejt Rahoveci e dijn se ky ka qene i lidhu ne kafaz te shtazeve nga shokt e tij mafioza per te paguar pjesen e haraqit qe u ka marr njerezve. Tash pos haraqit dhe reketit i ka ne dore edhe tenderat e Rahovecit. Deri tani dihet se per vete dhe per Smajlin ka blere nga nje shtepi ne PR dhe nga nje vile ne Prevalle. O zot i madh denoji keta hajna dhe marksist leninista te ndyre se sa per shtet kot pret populli i shkret.
 • krusha 03.03.2013 / 01:44
  Brravo Xhemaili lum Rahoveci qe ka njerz si ti
 • Pastapusiq 02.03.2013 / 17:37
  Po ku mbet masakra e pastaselit o s. Latifi qe e shkaktove ti agim thaqi dhe r. Haradini. U premtove uji per pie u solle alltia per ti frigu. Asht e vertet se ne kte katun nuk ka mashkull me bole per ndryshe at varrin e 112 duhet ta kishin hap per ty
 • mjer rahoveci 02.03.2013 / 15:09
  Mjer Rahoveci qe ka ra ne dore te ketyre kreaturave me tipare deformuese si ne ftyre ashtu edhe ne mendime dhe veprime. Haram haram dhe vetem haram ju qoft mundi i qytetatereve Rahovecas ketyre te paftyreve. Marre per Ramushin qe po e lejon kete te panjeri me ba keso veprime antinjerzore.
 • KAMISHI 02.03.2013 / 11:36
  O PIT BULLI AAK,S
 • Rahoveci 02.03.2013 / 10:34
  Mos u lig z.Latifi. ti je shembulli I njeriut te sinqert dhe puntor. Rahoveci te njeh. Qka thone dy trw nejerez qe I njohim ne detaje ju mos u merzitni. Vetem perpara, te till kryetar Rahoveci kurr ska patur dhe nuk besoj ne do tkete. Suksese te metutjeshme...
 • shaip shala 02.03.2013 / 09:53
  Rregullisht me vite i kam percjellur te gjitha mbledhjet ne komunen e Rahovecit dhe dua te konstatoj se gjuha dhe veprimet ofenduese ne seancat e Kuvendit jane te shpeshta ne kete qeverisje komunale,nderkaq keto dukuri ma perpara nuk ka pasur.Ofendimet ne kuvendin e Rahovecit vijne vetem nga ana e 2-3 kuvendare,nderkaq shumica tjeter jane njerez te matur dhe elokuent,te cilit dine qka flasin.I drejt eshte rreagimi i kryesuesit Haxhimustafa,njeriut transparent,dhe mendoj se kryetari Latifi,ne njeren ane njeriu parimor dhe konsekuent,e ne tjetren ane sentimental,kur jane ne pyetje veprime te pahijshme te stafit te tij,si dhe te mospunes se ca drejtorave,te cilave i ka ra luga ne mjalt brenda nates dhe"Thirja e arte",perkunder asaj se vet kryetari ne fillim ka deklaruar se drejtoret do te vleresohen qdo tre muaj.Per shembull,Rahoveci ka perjetuar deshtim shekullor ne udheheqjen e Drejtoratit per KRS.Eshte per vajtim.Sa i perket gazetarise se Qemajl Krasniqit,shef i Zyres per Informim,ai esht person i duhur ne vendin e duhur,dhe sinqerisht,gazetarine e tij nuk mund te vleresoj tulifar filani i padijshem.Pershendetje te sinqerta nga Rahoveci.
 • administrata 02.03.2013 / 09:16
  oh a ka me ardh mo shtatori a tetori qe ky njeri me dal mo pi objektit te komunes. ky ka instalu diktatur edhe te korrira bre njisoj si enver hoxha se ky qat bindje enverist i perbetum osht. e knej po vjedh veq vet me jetulla kabashin shef i tenderave qe e ka punsu smaili vet
 • Murat 02.03.2013 / 08:56
  Qemajl Krasniqi i njohur ne komunen tone si Dik Marti (shpifs): A je ti ai qe e ke punesu motren tonde para nji muaji ne shkollen fillore Isa Boletini pa konkurs???!! Mendon ti qe populli nuk i don dallaveret e tua a??
 • Hoxha 02.03.2013 / 08:41
  Qemajl Krasniqi fol lirshem edhe per komunen edhe per Radio Kosoven se ka bere pazare me drejtorin e Radio Kosoves Arben Fetoshin qe me ja punesu vllaun Nehatin ne Komune ne menyre qe Qemajlit me ia leju qe me henger me dy luge. Njeren ne Komunen e Rahovecit e njeren ne Radio Kosove.
 • Ismet Kadiri 02.03.2013 / 00:33
  N ncnc kryetarit ton te komunes Smajlit i ka mbet ne tru koha mbrapa. Si ka guxu more me lshu deklarat te rrejshe me abuzu me poziten zyrtare. Paska mendu se kryesuesi nuk e shef. Xhemajli, bravo te qoft e turp Smajl Latifi ty tkoft se hit na bone komunen d Rahovecit nga skandalet.
 • Qifllakulargatdheut 02.03.2013 / 00:22
  Edhe nje pjese e Dobidolit garant jeni me te e sa per Qifllak e Sarosh te gjithe jemi me bacin Smajl Latifi!...Edhe ju qe kritikoni me qene burra flitni me emer e mbiemer e jo te fshiheni pas perdeve. Cka ka lidhje qe punon njeri ne radio Kosova, a ju qenkeni ata qe e zbertheni e komentoni ligjin a?Ncnccncn
 • qyteti 02.03.2013 / 00:16
  na qudite more kryesues me ket deklerat, po ju jeni ai qe keni vrapu ne fushat per ta zgjedhur ket njeri e tani delni kunder, mos na shit fore
 • dejni 02.03.2013 / 00:05
  mos e shani labinotin se krejt dejni jmi me ate, besa edhe vrajaka.
 • qemajli 01.03.2013 / 23:27
  Qemajl Krasniqi keshilltar i Smajl Latifit ka fytyre me reagu ne kete faqe. Qemajli i cili punon si gazetar i radio kosoves dhe njeherit keshilltar i smajl latifit. Ju lutem indeksonline shikoni a ka drejt ky njeri me raportu si gazetar fjale miradije si ne reportazhet e tij per radio kosoven poashtu edhe ketu ne kete faqe
 • Ahmet 01.03.2013 / 23:20
  Qemajl Krasniqit: Ti pseudogazetar i radio kosoves dhe papagall i pitbullit a je ka e din qe mas pari je tuj e shkel ligjin me dy kembe. Ti merr dy rroga prej buxhetit te kosoves: ne radio kosove dhe prej komunes si zedhenes. E mos te folim qe krejt tendera shkojn permes teje tuj bo pazare mas pari njerez me ty, kuptohet me izen te smajlit e masanej jetullah kabashi-hajni si shef i zyres per prokurim veq e zbaton ate pazarin qe ti e ben me klientelen.. Turpi i qeverisjes xhungllashe te smail latifit se shpejti duhet te kete fatin e ramadan mujes sa ma shpejt
 • kobra 01.03.2013 / 22:42
  Qyre labinot berisha si shum je tuj e tepru po me kqyr holl e holl mir po ta bojn edhe pak pom doket se e meriton ma shum mllefin qe e ki me kta shprehe se fort pot dhem po ski.qka ban se pot fryn e dim krejt kta edhe shumica e fjalve qe po i thu jan shantazhe kunder smajl latifit e ruzhi krasniqit plus ti tregoj miletit se labinot berisha me murin e.tij kishte postuar faqen e gazetes ku thuhej se antaret e aak-se kercnojn me arm shum nrregull labinot berisha pse kometet qe i kishe kunder qe nuk ti perkrahshin.idet e tua qellimin tend i.shlyshe nje nje fjal je i tepert po shyqyr smirret kerkush me ty edhe sja vlen
 • Qemajl Krasniqi 01.03.2013 / 22:36
  Është për keqardhje që z. Haxhimustafa nxjerr një deklaratë të tillë, duke mos thënë të vërtetën, por gjysmë të vërtetën. Kjo nënkuptohet çfarë domethënie ka. Jo në një rast, por në shumë raste kuvendarët kanë përdorur gjuhë fyese dhe mjaft arrogante. Kjo mund të dëshmohet edhe në procesverbalet dhe transkriptet e mbledhjeve të Kuvendit dhe ne do t'i publikojmë me pikë e me presje shumë shpejt. Pra, le ta shohin vetë qytetarët se kush po thotë të vërtetën.
 • rahoveci 01.03.2013 / 22:28
  mos i ki pak von xhem se eshte dashte ma heret me reagu ndaj ktynve banditat e smajlit
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.