FITORE, FESTË DHE LOT Pranimi i Kosovës në UEFA nëpërmjet fotografive (Foto)

3 maji i vitit 2016, do të mbetet datë e shënuar përjetë në historinë e futbollit kosovar. Në këtë datë Federata e Futbollit të Kosovës, arriti të thyej izolimin disa vjeçar duke u pranuar me të drejta të plota në UEFA, si anëtarja e 55-të e këtij institucioni më të madh të futbollit në Evropë. Puna shumë vjeçare e shumë akterëve u kurorëzua me fitore në Kongresin e 40-të të UEFA, që u mbajt në Budapest...

Komisioneri Hahn pret rekomandim pozitiv për liberalizim vizash për Kosovën

Komisioneri i Bashkimit Evropian për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johannes Hahn është shprehur i bindur se Kosova, Ukraina dhe Gjeorgjia do të marrin rekomandimin...

Bilall Sherifi e quan mosmirënjohëse Mimoza Kusarin

Sekretari i NISMA-s, Bilall Sherifi, ka reaguar pas deklaratës së kryetares së Gjakovës, Mimoza Kusari-Lila, e cila ka thënë se Behgjet Pacolli mundet me ju bashkuar...

Vokrri: Është një moment historik, më 12 ose 13 maj anëtarësohemi në FIFA

Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri e ka cilësuar si moment historik pranimin e...

Lajme

Nis faza e dytë e programit kundër korrupsion

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë, sot fillon me fazën e dytë të programit Kundër – Korrupsion, ku synohet parandalimi dhe luftimi i korrupsionit përmes ngritjes së transparencës dhe llogaridhënies së institucioneve, si dhe fuqizimit të qytetarëve...

Ja çka do të kërkojnë sot shoqatat e dala nga lufta

Shoqatat e dala nga Lufta e UÇK-së, sot do ta paraqesin kërkesën që do t’u dorëzohet Kuvendit dhe Qeverisë, që ta zyrtarizojnë festën e Dëshmorëve...

Kosovarët sot e kuptojnë nëse i kanë plotësuar standardet për liberalizim

Komisioni Evropian sot në mesditë do të vendos për apo kundër propozimit legjislativ për liberalizimin e vizave për Kosovën. Vendimi do të kumtohet rreth mesditës,...

Tiranë, aksident pranë Parlamentit, një i vdekur

Një aksident me pasojë vdekjen e një kalimtari u regjistrua rreth orës 23:40 minuta në Tiranë. Një motoçikletë e një firme sigurie përplasi një kalimtar...

Parapraket, Trump triumfon edhe në Indiana, Cruz ngre “flamurin e bardhë”

Donald Trump është fituesi i padiskutueshëm i Paraprakeve të Indianas, duke e afruar gjithnjë e më shumë drejt emërimit partiak. Biznesmeni nga Nju Jorku tashmë ka 1041...

Sport

FITORE, FESTË DHE LOT Pranimi i Kosovës në UEFA nëpërmjet fotografive (Foto)

3 maji i vitit 2016, do të mbetet datë e shënuar përjetë në historinë e futbollit kosovar. Në këtë datë Federata e Futbollit të Kosovës, arriti të thyej izolimin disa vjeçar duke u pranuar me të drejta të plota në UEFA, si anëtarja e 55-të e...

Zviceranët votojnë për largimin e kosovarëve nga Përfaqësuesja e Zvicrës (Foto)

Zviceranët me anë të një sondazhi të organizuar në ‘20min.ch’, u kanë hapur derën e largimit futbollistëve nga Kosova që kanë në...

Pep Guardiola deklarohet pas eliminimit nga Liga e Kampionëve

Pep Guardiola e ka përgëzuar Atleticon Madridin për kalimin në finale të Ligës së Kampionëve. Spanjollët eliminuan Bayernin, duke e lënë Guardiolan pa titull...

Tri betejat e humbura të Pep Guardiolas si trajner i Bayernit

Atletico Madrid eliminoi Bayernin e Pep Guardiolas nga gjysmëfinalja e Ligës së Kampionëve. Në fakt ky ishte eliminimi i tretë radhazi i Guardiolas nga gjysmëfinalja e Ligës...

Flet heroi i Atletico Madridit

Heroi i Atletico Madridit, Antonio Griezmann, është deklaruar i lumtur pas kualifikimit të skuadrës së tij në finale të Ligës së Kampionëve, ku eliminuan Bayernin e Pep...

Showbiz

Gjyste Vulaj skena të nxehta në klipin e ri (Video)

Këngëtarja Gjyste Vulaj ka publikuar klipin e këngës më të re “Tik Tak”. Muzika e kësaj këngë është e përpunuar me orkestrim nga bashkëshorti i saj,  Sokol Vulaj, ndërsa teksti shkruar nga vetë këngëtarja, shkruan Indeksonline. Si në...

Një foto e bukur nga shtatzëna Vesa Luma

Këngëtarja Vesa Luma është në pritje të ëmbël. Ajo shumë shpejt do të bëhet nënë e një djali. “Prej të gjitha ngjyrave”, ka...

Jonida Maliqi tregon të vërtetën e "fotos" së dikurshme (Foto)

Ka disa kohë që në internet qarkullon një foto Jonida Maliqit, e marrë nga Festivali i Radiotelevizionit Shqiptar 15 vite më parë. Në mediat rozë është komentuar...

Rozi ekspozon hiret e saj superseksi (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, përveç aktivitetit artistik vazhdon të jetë aktive edhe në rrjete sociale. Kësaj radhe këngëtarja superseksi ka postuar...

Një mami seksi si Kourtney Kardashian (Foto)

Ajo është parë duke u relaksuar në plazhin e Majamit. 37 vjeçarja dukej tejet seksi në një kostum të zi të larjes, derisa ishte duke shijuar në maksimum rrezet e...

Tech/Auto

Ju mund të ngarkoni iPhone-in tuaj me zjarr (Video)

Le të themi se ju jeni të izoluar në një shkretëtirë, ose thjesht jeni në një kamp dhe dëshironi të ngarkoni telefonin tuaj. Dhe është e dukshme që nuk ka ndonjë dyqan përreth, kështu jeni të pafat apo jo? Gabim. Për sa kohë keni aftësinë...

Konfirmohet LaFerrari Spider

Shefi i Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, ka konfirmuar se kompania e tij do të ofrojë një model LaFerrari Spider. Në një intervistë për “Automobile...

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të...

Indeks+

Qeni refuzon të pranojë që padroni i tij ka ndërruar jetë

Ky qen besnik ka pritur me durim që padroni i tij të kthehej në shtëpi, pavarësisht se ai vdiq 5 vite më parë. Banorët e fshatit Malu Mare të Rumanisë, thonë se qeni ka qëndruar ulur në të njëjtin vend ku pronari ndërroi jetë në 2011, duke mbrojtur...

Këto fakte pikante mbi seksin do ju lënë gojëhapur

Nëse jeni befasuar me faktet për seksin të publikuar dy ditë më parë, ja ku vjen pjesa e dytë, me rekorde dhe kuriozitete befasuese. -Filmi më i suksesshëm në histori...

Italia do të shpenzojë një miliard euro, në restaurimin e 33 vendeve historike

Qyteti i lashtë i Pompeit, qendra historike L’Aquila dhe galeria Pinacoteca diBrera në Milan, janë në mesin e dhjetëra vendeve të konservuara, që do t’i nënshtrohen...

Universiteti organizoi ceremoni martesore për 400 çifte (Foto)

Rreth 400 çifte janë mbledhur në universitetin e tyre të vjetër, që të martohen në një ceremoni masive. Universiteti Zhijang në Kinë, i ka kërkuar...

10 kuriozitete interesante për Europën

Nga shumica e gjenive që janë evropianë e deri tek “Statuja e Lirisë” që është ndërtuar në Francë Europa të ofron kënaqësi të pamasa,...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Kosova e Shqipëria me marrëveshje për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve mes vete (Foto)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes e Shqipërisë, Milva Ekonomi, kanë nënshkruar sot në Tiranë marrëveshjen bilaterale për Nxitjen dhe Mbrojtjen e Investimeve ndërmjet Kosovës dhe...

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Shëndetësi

Ushqimet që duhet të hamë para dhe pas palestre

Para dhe pas palestrës duhet të konsumojmë ushqime të shëndetshme dhe me pak kalori.Ne sot kemi përzgjedhur disa prej tyre. Lexojoni dhe konsumojini. 1.Tost me bukë thekre, me banane dhe kanellë. Kjo është një zgjedhje shumë e mirë dhe e shëndetshme përpara se të...

Si ta kuptoni se jeni të varur nga ëmbëlsirat?

Sheqeri njëlloj si dhe veset e tjera mund të kthehet në një varësi të rrezikshme për shëndetin. Sipas Dr. Mark Hyman, varësia ndaj sheqerit është një...

Çfarë duhet të dini kur blini ujë me shishe plastike

Të gjithë duhet ta dini që një shishe plastike uji mund të përdoret maksimumi dy herë pas hapjes së saj. Megjithatë, ka dhe shumë detaje të tjera që duhet...

Ja disa mënyra shumë efektive dhe të pazakonta të përdorimit të hudhrës

Hudhra është konsideruar si një nga ushqimet “mrekulli” për shkak të elementeve ushqyese dhe kuruese që mbart. Ajo është konsideruar gjithashtu si një nga...

Çfarë tregojnë këmbët për shëndetin

Këmbët e ftohta Nëse i keni këmbët të ftohtë gjatë gjithë kohës, atëherë keni probleme me tiroidet. Por, arsye tjera mund të jenë qarkullimi jo i...