Ndodheni
Indeksonline / Lajme
08:21 / E premte, 01 Mars 2013
0 Komente
Dënohet se publikojë dokumente në WikiLeaks

Një gjyqtar i ushtrisë amerikane, ka pranuar deklarimin fajtor për 10 akuza të ushtarit i cili ka dërguar mijëra dokumente të klasifikuara në faqen e internetit WikiLeaks.

Ushtaraku Bradley Manning u deklarua fajtor të enjten për 10 akuza me peshë të vogel, i cili ka mundësi të dënohet me 20 vjet burg, në rast se shpallet fajtor.

Manning u vetëdeklarua i pafajshëm për 12 akuzat më të rënda, duke përfshirë edhe ndihmën e armikut, një akuzë që potencialisht dënohet me burgim të përjetshëm.

Prokuroria tha se 12 akuzat e mbetura planifikohen t’i ndjekin në një proces gjyqësor që parashihet të fillojë në qershor.

Gjykata lejojë, Manning që të lexojë një deklaratë 35-faqe ku shpjegon motivet e tij për transferimin e kabllove diplomatike dhe regjistrimet e tjera të klasifikuara në WikiLeaks.

Manning ka thënë se e ka ndjerë se informacionet “duhet të bëhet publike”.
 


Kendi i komenteve
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.