Ndodheni
Indeksonline / Lajme
22:59 / E martë, 19 Shkurt 2013
42 Komente
Kushtetuesja e kthen në rigjykim Bajrush Xhemajlin

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka shpallur të pavlefshëm aktgjykimin e Gjykatës Supreme te Kosovës në rastin e ish-kryetarit të Ferizajt, Bajrush Xhemajlit, që e kishte konfirmuar dënimin e tij me dy vjet e gjysmë burgim, për vdekjen e një personi në një aksident trafiku, transmeton KlanKosova.

Në vendimin e vetë Kushtetuesja, me shumice votash, konstatoi se ka pasur shkelje të së drejtës për Gjykim te Drejte dhe te paanshem dhe të së të drejtës për proces te rregullt.

Sipas avokatit të Xhemajlit, Artan Qerkani, në procedurën penale të zhvilluar ndaj klientit të tij nuk janë shqyrtuar të gjitha faktet dhe provat të cilat janë relevante për vendosje në këtë çështje penale.

Kështu kjo gjykatë lejoi masën e përkohshme deri në kohën kur Supremja të rivendosë për çështjen sipas vendimit racional të Kushtetueses. /Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
 • NILI 21.02.2013 / 21:30
  Qone në Suedi, e pas 6 vitesh kthehen me Xhabirin si hero.
 • rony 21.02.2013 / 12:16
  Kosova europiane,e mbyt njerin edhe del si i pafajshem,kto gjana e qojn popullin drejt nje humnere qe ne si shqiptare nuk i kishim deshiruar asnjeher,prandaj lus popullin qe ne zgjedhjet e ardhshme te ken kujdes gjat votimin se kosova asht ne prag te katandisjes.
 • Luci 20.02.2013 / 23:51
  Ky duhet ne Dubrave me u mbylle.
 • Llapjani 20.02.2013 / 15:11
  Qfar Kanuni a qka jeni tu than? Qfar Kanuni me e apliku? Familja e te ndjerit duhet me e apliku SHERIATIN ISLAMIK dhe ne baze te Sheriatit edhe me vepru ashtu..Kanuni i Lek Dukagjinit eshte nje Kanun AntiNjerezor dhe Kunder cdo vlere te Shqiptarve....
 • pdk 20.02.2013 / 11:35
  ooo njerez kadale more se nuk po i shkohet njerit nburg.
 • Linda 20.02.2013 / 11:31
  Pajtohem me komentin e Dukagjini-t. jam shume kunder hakmarrjes me vrasje por kur ketij tipi qe eshte ne te 60-tat nuk i shkohet ne burg per 2 vite e gjysme se nuk don me ndejte i mbyllur dhe larg nga shijimi i jetes, cka mendon ky ku ka mbete e ku eshet jeta e atij te riut qe ka qene 20 vjeqar. te pakten edhe 40 te tjera kish jetu. pa e mbyt kete qen se kisha lon, te qet ku te qet se tybe ne marrte kush hak per kete pis.bile bile le te han dhe si ai djali i pafajshem, se kisha lon kurre me u knaqe ky ne liri.
 • kushtetuta 20.02.2013 / 10:54
  esht evertet qe kushtetuta per ata njerz qe bajn krime te gjdo natyre i shpal te pafajshm se kja nuk esht kushtetut e popllit por per mendimin tim esht ksht kushtetut e kove te kaubojve ksaji thojn ne kosov demokracij jo kjo esht vdjekje kraci
 • unë 20.02.2013 / 09:59
  LEKA@... mos u nxej ne teneqe
 • Fehmi Agani 20.02.2013 / 08:31
  Marri e jo respekt per te riuvn e vrar nga kjo Bish e terbuar. Komonista te ndyet e perfaqesojn drejtesin te ne.
 • Deda 20.02.2013 / 08:24
  Kushtetuta e kush do tjeter muj e liron Bajrushin porperhere ai eshte i shenuar si vrastar ne popull dhe keshtu do te mbetet.Ndersa disa komentus qe perdorin fjalor banal me trma te flliqta e me sharje me siguri jan pjell e ndoj RAi se jo e jonja.
 • Mesuesi N 20.02.2013 / 08:01
  Vërtetë tmerruese .Bajrush Xhemajli e ka shkelë(mbytë)aksidentalisht,pajtohem,por duhet të denohet si gjithë ë tjerët.Por tash,me kto veprime të Gjykatës,familjes i vritet djali për s1• vdekuri.Turp për Enver Hasanin,për të cilin kam pasë respekt e tash fare.
 • Gillete 20.02.2013 / 07:23
  NeKosove mbretnon Hashimhejdi!
 • Visari, Gjakove 20.02.2013 / 06:46
  Aplikoni Kanunin, ju ka vdeke djali, e jo me e apliku per toka e vada.
 • Sahiti 20.02.2013 / 02:51
  Nese eshte puna te Kanuni i Lekes, atehere sipas ketij kanuni duhet te ndiqet edhe ai qe ben padrejtesi ne rastin e ndarjes se drejtesise, pra kjo do te thote se edhe Enver Hasani duhet me pagu gabimin qe ka bere...e te Kanuni Lekes gabimi paguhet lehte....
 • 100% ferizajli 20.02.2013 / 02:49
  Aksident u kan o shqiptat mos folni palidhje keq shum per at familje qe e ka humb djalin po aksident u kan njerit i ka shku jeta ne burgje te serbis tash ju jeni rrit kishe dhe folni per bajrushin fjal shum pa kryp
 • Naimi me B 20.02.2013 / 01:50
  Kallnu flaka ju dalte, jo qe ka me kan i lire po edhe zgjedhjet ka me i fitu ne Ferizaj! Po me dhimbset Adem Salihaj sa leket i ka dhene
 • luli i madhe 20.02.2013 / 01:38
  valla Bajro kamm pas menu qe je burre!!!!!!
 • Nacionalisti modern 20.02.2013 / 01:13
  Kjo eshte fatkeqesia dhe absurdi i drejtesise kosovare. Si kanew menduar gjyqtaret e ksaj gjykate se po u beka drejtesia dhe procesi i drejt. Te gjitha provat, faktet, argumentet, deshmite jane vleresuar ne menyre te drejte sikurse rrethanat renduese ashtu dhe ato lehtesuese por edhe provat fajesuese dhe shfajesuese jane veresuar ne menyre te drejte. Rigjykimi qeshtjes ka qene i panevojshem. Thirrja ne parimin per nje 'gjykim te drjete dhe te arsyeshem' eshte keqperdorur ne menyre flagrante nga pala. Gjykata bazuar ne kete parim ka dhene nje verdikt te padrejte. Apel te gjithe pushtetareve, mos luani me ndjenjat e popullit, kini parasysh parimet civilizuese te ketij populli bujar qe i kemi percjelle me shekuj nga paraardhesit tane.
 • ANTI pdky 20.02.2013 / 00:37
  Ne fund do na del pdky-ci "viktim" e jo djaloshi i ri i cili e humbi jeten ?! KANUNIN DUHET PERDORUR NE KETE RAST .. SA PER "drejtesi" te hashimave .. ska asgje !
 • Leka 20.02.2013 / 00:17
  O muta komentues qdo kujt mund ti ndhodh qka i ka ndodh xhemajlit po lene ju ktu se po tjav qi at bir nane
 • Prokurori special 19.02.2013 / 23:56
  Paramenone kush o kryetar gjykate dhe kush gjyqtaret tjere ne kete gjykaten kushtetuese (enver baba me do shvallerka te vetat qe nime tash njana i ka shku, e do bija e bire te komunistave te devotshem, e do gjykates nderkombtare te lodhte edhe per drzhava te veta) e keni mujt me e prite e paramenu per nje vendim te tille. Mas pakti faj ka Bajrushi ketu (ai bile me dashje nuk e ka ba krimin) e ka pas drejte me u anku ne vendim por kur kushtetusja pranon me u flliq e ban ksi skandali pse ai mos me dasht me kan i lire.
 • shukri 19.02.2013 / 23:36
  Pas ketije vebdimi skandaloz i eshte hap rruga Knunit te Lekes.
 • dini 19.02.2013 / 23:36
  tmerrrrrrrrrrrrrrrrrrr
 • rexha lashtar 19.02.2013 / 23:32
  marre po me vjen me shkru kure pashe se gjykata kushtetuse e ka liru vrasin e nje te riu po kjo nuk ka ase kund ne bot marre e gjykata kushtetuse kuka e korrruptume posht hjnat
 • Dukagjini 19.02.2013 / 23:32
  O Hajdar, duhet me vlejt Kanuni per cdo rast ku deshton shteti ligjor, per cdo kened pa perjeshtim, edhe per ata djemt e Adem Grabovcit UDB-ashit, qe sa ju pat "vetplagu" nana!!!
 • lindi 19.02.2013 / 23:30
  Mixho veq kanuni duhet te kthehet ne shprehje,se drejtesia nuk ekziston ne kosove.
 • Kanuni 19.02.2013 / 23:29
  Keta duhet me ndjek me Kanun te Lek Dukagjinit,gjaku lahet vetem me gjak,le ta din Ky kryetari qe ka kanun ala ne kosove,
 • Dauti 19.02.2013 / 23:28
  Eu bajrush xhemajli..po nashta pshtove prej gjykate e burgu ama dije qe prej zoti ski me pshtu....5 vjet shtet i korrupcioni, hajnije e kriminela
 • Vendim i Gjykates 19.02.2013 / 23:26
  Mos te behet polemike per vendimet e gjykates. Gjykata kushtetuese ka vendos te pritet prap gjykimi. Per ndryshe me komente e thirrje per vetegjygjesi nuk arrihet asgje.
 • gjyka 19.02.2013 / 23:23
  sipas kushtetutes paska pas te drejt qe ta shkel personin dhe te mos denohet,enveri eshte politikan me diplom falso dhe ja paska pa hajrin gjemajli,dhe familja te mbetet pa djal,qka ska ne ks,te gjizha jane te mundeshme
 • Gurbetqari 19.02.2013 / 23:22
  Me keq ardhje ju them se nje dite kta bandita nese i duroni kshtu do te vijn edhe do tju dhunojn ne familjet e juaja. KUJDES O POPULL , e kam prej dhimtes , kta SHIK-at jan teper te rrezikshem. Kta e hjekne njeriun me te afte qe pati Kosova prof dr Fatmir SEJDIUN. Kta bajn me ju e me shtetin qa dojn , qonu ne kembe e mos i duroni, Diasporen e keni mbrapa...
 • bastriu 19.02.2013 / 23:20
  per ty finlanda ; shko bone shurren e flej,se t'ka mbet ora ne vitet e 80 ta.je shume larg nga realiteti.
 • Fati 19.02.2013 / 23:19
  Kjo eshte vrasje e drejtesise. Njerez nese keni mundesi merrni plackat e ckado tjeter qe te mundesi e ikni sa me shpejte. Ketu nuk ka drejtesi as shtet te se drejtes, ketu eshte El Dorado. Nese je ne PDK e edhe ne ndonje parti tjeter mund te besh gjithcka, bile edhe te vrasesh njerez dhe gjykatat kujdesen te te shpallin te pafajshem. Nje hamam si ne KS si be Shqiperi.
 • KATUNARI 19.02.2013 / 23:10
  O XHABIR HAJDE O BURR SE NE KET VEN SUNDON BANDA E PDK,S E JU LIRON KRYEBANDITI THQEVIQ
 • Instituti 101 19.02.2013 / 23:10
  KETU NJERIU KALON EDHE ME VRASJE
 • doni 19.02.2013 / 23:09
  Mjeret populli qe po jeton ne Kosove.e kurr mos pafshin drit me sy keta qena qe jan ne pushtet.se ketu nuk ka Shtet po ketu asht Pushtet
 • HAJDAR DUSHI 19.02.2013 / 23:08
  O DUGAGJINAS PO I VJEN RADHA KANUNIT VETM AJ KANUN E QET NE BINAR KTA HAJNA,DUGAGJINAS A VLEN KANUNI PER DJEMET E GRABOVCIT
 • arta 19.02.2013 / 23:06
  O kuku per shqiptaret qe po jetojn ne Kosove, nuk kan as ku me u anku
 • Petiriti 19.02.2013 / 23:06
  Ska Gjygjesi te lire.Keto emra Kushtetutj ajne paradigma per pushtetin totalitar te Hashim Thaqit .Enver Hasani eshte shtravciger i Kadri Veselit
 • hajdar dushi 19.02.2013 / 23:04
  po qfar kushtetusje ash kjo po ju garantoj as ne kohen e MILLOSHEVIQIT kjo sks ndodh po a ka familje ,baba a nane aj djal
 • Dukagjini 19.02.2013 / 23:04
  Porosi per familjen e viktimes, te ka mbete vetem Kanunin e Leke Dukagjinit me zbatu nese ke gjak shqiptari!
 • agroni londer 19.02.2013 / 23:02
  kushtetuta osht ner hashimin kjo dihet
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.