Ndodheni
Indeksonline / Lajme
21:12 / E premte, 01 Shkurt 2013
32 Komente
Fuad Ramiqit nuk i pëlqejnë pyetjet e gazetarve

Lëvizja “Bashkohu” ka protestuar kundër përjashtimit të Njomza Jasharit nga shkolla e mesme ekonomike “Faik Konica” në Ferizaj. Para ndërtesës së Komunës ishin mbledhur qindra qytetarë, të cilët kanë kërkuar kthimin e menjëhershëm të kësaj nxënëse në shkollë. Ata kanë thënë se “ndalimi i përdorimit të shamisë në shkolla është diskriminim ndaj motrave myslimane”, transmeton KTV.

Fatos Rexhepi nga kjo lëvizje pretendon se shamia është traditë shqiptare, e jo arabe.

Derisa në oborrin e Komunës po mbahej protesta, udhëheqësi i lëvizjes “Bashkohu”, Fuad Ramiqi dhe babai i nxënëses së mbuluar janë takuar me zyrtarë të Komunës së Ferizajt. Drejtori i Arsimit në këtë komunë, Agim Berisha ka thënë se vetëm po e zbaton ligjin.

Fuad Ramiqi ka dalë para gazetarëve, por nuk i ka pëlqyer asnjë pyetje e drejtuar nga ta. Ramiqi është munduar që pyetjet e gazetarit të “Kohës Ditore” t’i cilësonte si kërcënim./Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
 • Muslimani Shqiptar 02.02.2013 / 12:58
  @Valoni Muslimanet Shqiptar se pari e vendosin fene dhe Zotin pastaj kombin,autobusin,kerrin apo diqka tjeter...Ju jeni tipik fondamentalista Enverista qe vetem sjellni vrere ndaj Islamit dhe ju pengon cdo gje Islame sikurse qe i ka penguar Millosheviqit cdo gje Islame ne Ish Jugosllavi edhe juve argateve te tij iu pengon cdo gje Islame mirpo mos harroni,as Skenderbeu nuk ka mundur te na mposht neve Muslimanve Shqiptar,as Perandoria Bizantine,as Serbia armike e jona,as Europa Armike dhe po betohem para Zotit se as ju Komunistat nuk do te mund te na mposhtni neve Muslimanve Shqiptar,KOMBI SHQIPTAR DO TE RRNOJE EDHE PERKUNDER URREJTJES TUAJ NDAJ ISLAMIT,SEPSE KOMBIN SHQIPTAR E MBROJNE VETEM MUSLIMANET SEPSE SA PER JU ENVERISTAT MOTI DO TE ISHIM QUAJTUR NA SLLAVE....Na Muslimanet Shqiptar cdo here e ngritim zerin tone ndaj cdo parregullsie sepse na i duam vetem gjerat e mira per popullin tone e kurrsesi gjerat e kqia....Pse ti nuk qohesh dhe nuk e ngrit zerin KUNDER MESIMIT TE GJUHES ANGLEZE neper shkollat tona? Pse te pengon vetem Gjuha Arabe kurse ajo Angleze nuk te pengon qe e meson cdo femij prej klases se 3 ? Eh more Kafir Enverist po te mjere e po te mallkuar qe kishit qene...
 • kosova 02.02.2013 / 12:38
  ky ferizaj eshte deshprim i madh si po e lejojne qytetaret qe ky qytet per te saten here demonstron vlera kunder kombetare
 • shqipomja dykrenare 02.02.2013 / 10:13
  pare te serbise marrin keta,
 • Mjekrra 02.02.2013 / 09:29
  Ramiqi dhe mjekerrpalaret e tij jane kryekeput ne sherbim te politikes dhe propagandes serbe.Te krijopshe tollovi per muhalife shamijash e dimijash ne kete kohe kur kemi se paku 1000 probleme me te medha dhe kur serbia eshte ne ekspanzion propagandistik te paraqese shqiptaret si fundamentalista islamik si argument per te ule perkrahjen e perendimit,nuk eshte asgje tjeter vetem sherbim politikes serbe kunder kombit dhe shtetit shqiptar. PO na shamija e burka kishim edhe para nje shekulli po nuk na ndihmuan asgje.E shtet kemi per te paren here e keta mjekerrpalare po dojne me ba taralishe.
 • Kreshniku 02.02.2013 / 01:29
  @ANTI pdky, Edhepse me pelqen VV-ja ne disa pika te programit te saj, ju si militant i VV-se po i qitni nje hije te keqe asaj. 1. Je ti dhe cifti yt qe po mundoheni me zor dhe me dhune mos me i leju njerezit me i praktiku te drejtat dhe lirite e tyre, e jo e kunderta. 2. Sipas lajmeve qe i pashe Fuad Ramiqi nuk kishte mospajtime me stafin e shkolles por me korrespondentin e Kohes Ditore ne Ferizaj. 3. Protesta ka qene per lejimin e vijimit te nxeneses ne shkolle e jo per Lenden Fetare. Edhe nese ndonjehere zbatohet Lenda Fetare neper shkollat publike ajo do te jete vullnetare, prandaj per dallim prej jush ne nuk do te t'i largojme femijet tuaj nga shkolla, pasi qe Feja jone Islame i jep rendesi te madhe shkollimit sic eshte ajeti (verseti) i pare i shpallur nga Allahu (Zoti) ne Kuran: "Lexo me emrin e Zotit tend" apo ajeti tjeter: "A jane te njejte i verberi dhe ai qe sheh? Ose a jane njesoj terri dhe drita?".
 • Rinori 02.02.2013 / 01:22
  Musliman shqipetar: a din sa ka pru Europa dhe Amerika para ne Kosove, besoj me miliarda. Lindja e Mesme ka pru para sa per juve qe jeni inkriminu e identifikohuni me njerez qe as kulturealizht e as territorialisht nuk kemi gje te perbashket. Meso, lexo, studio, puno. Keto besoj jane disa nga fjalet e ZOTIT madh e mos u kap bre burre per do shamia se sasht kurgjo ajo pune. Me thuaj vetem nje gje: cilat hane te mirat qe ne i kemi ose do ti kemi nga vendet Arabe:
 • Valoni 02.02.2013 / 01:12
  O Musluman shqiptar duhet ta kuptodh nje gere e pergjithmone se ne jemi SHQIPETAR muslman. Duhet te kuptoni se vellezer i kemi ata qe kemi lidhje gjaku e si te tille vellezer i kemi vetem shqipetaret pamcaresisht qfare feje i perket. Ende nga ju qe e konsideroni veten si shume fetar nuk kam pare ndonje gje qe mund re kete ndikim ekonomik ne shoqerine e Kosoves, ende nuk kam parw nga ju ta ngritni zerin kunder korrupsionit, kunder votave te vjedhura, kunder nepotizmit ne vende pune e sjune gjera te tjera negative qe po na ndodhin. Sdini tjeter gjo veq Me bo Allahu Ekber (qe normalisht duhrt te shqiptohet ne gjuhen shqipe e jo arabe qe do te thotr Zoti ESHTE ME I MADHI). Kush jeni ju valle qe mendoni te imponini vlera te Kindjes re Mesme ne Kosove? , Kush jeni ju qe me kaq force e pasion tentoni te vini rregulla morale fundamentaliste?. Ju porosis shume qe mos te merreni shume me sepse besoj fuqishem se kombi eshte me i rendesishem se feja. Nese nuk ke komb ti nuk ke identitet, nese nuk ke komb nuk ke shtepi. Per fund nje fjali shume te madhe dhe shume domethenese: O SHQIPETARE MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA SE FEJA E SHQIPETARIT ESHTE SHQIPTARIA.
 • gresa 02.02.2013 / 00:33
  Cfare populli idiot jemi ...lejojme te na manipuloj nje matrapaz ,e dini qe ky eshte i RRAST DERI NE FYT ME KREDIJA NGA BANKA ,e kendej mbahet musliman,menqense per ti manipuluar muslimanet nuk duhet ndonje mencuri e madhe ,edhe ma budalla i mashton se jane me budallenje prej me budallenjeve
 • Muslimani Shqiptar 02.02.2013 / 00:06
  @ANTI pdky,O Komunist Enverist e drejt e cdo njeriu eshte qe te shkoje si te doje ne shkolle edhe me shami,edhe pa shami,le te veje cka te doje ne koke,shami,kepuc,qizme qka te doje le te veje por te mos na ndalojne neve Muslimaneve praktikimin e fese,pasi na jemi SHUMICA kurse ju Komunistat Elhamdulilah keni mbete pakice dhe nuk e degjon askush zerin e juaj,kurse zeri yne duhet te ndegjohet ne krejt institucionet shteterore tonat pasi na jemi shumica,na duhet te vendosim per te ardhmen e ketij populli,NA SHUMICA MUSLIMANE...Pse ky shtet nuk te arreston ty si nje KryeKomunist? Komunistat duhet te ndalohen perndryshe do te kemi fatkeqesi te ndryshme populli yne...Po kujt i intereson cka ben ti me femijet e tu allahile? Mos fol palidhje te lutem....Ti nese deshiron dergoji ne shkolle nese deshiron mos i dergo,mirpo nuk munden askush motrat tona me i largu nga shkolla veq pse mbajne shami nje identitet qe e kemi qe 550 vite....Nuk mund te i ikim indetitetit tone Musliman na Shqiptaret..I kemi babe,nane,gjysh e gjyshe Musliman dhe nuk mund te veprojme kunder vetvetes tone....Mirpo sigurisht mund te iu luftojm juve kafirave,mund te i zhdukim dukurit e kqija te kombit tone,ku e keqja me e madhe per kombin tone eshte EKZISTENCA E JUVE KOMUNISTAVE kete dukuri duhet ta zhdukim njeher e pergjithmon pastaj vazhdojm me zhdukjen e te tjera dukurive te kqia te kombit tone ....
 • Toni 02.02.2013 / 00:05
  Nese shkonet me lesh ne xhenet ju jeni te paret ...ju jeni pasardhesit e binladenit ju praktikoni idet e tije dhe jeni pjell e tije me nue fjal jeni terrorists ..ikni nag kosova ne torabora ju idiota.
 • tali 02.02.2013 / 00:04
  Eu motra myslimane he na rrofshi se boll mire po ju rrine shamia ani kishe na jena serioze.., e na rrofsh edhe ti Ramiq talibanci se kur je bo edhe ti me na kallxu simbolet e shyptarise le ta haj dreqi. Shkoni more rrunu se jeni bo si planeti i majmunave...
 • ANTI pdky 01.02.2013 / 23:47
  Nje tregim i vertete: BLEJ NE DYQAN TE NJE TALIBANI-KOSOVAR DIQKA .. JA KERKOJ LLOGARIN-TIKETEN ! AI ME THOTE: A BEN TA SHKRUAJ ME KIMIK NE LETER SE NUK E KAM TE DEKLARUAR KETE MALL .. SHET NE TE ZEZE .. E VJEDH SHTETIN NJERIU I "ALLAHIT" ?! Shume personave U KAM TREGUAR KETE NGJARJE !
 • ANTI pdky 01.02.2013 / 23:42
  @ Muslimani Shqiptar !!! O i mjere .. ti je Shqiptar Musliman .. se pari Shqiptar mos harro !! Apo ndoshta je arab i inkriminuar ne shoqerine tone ?!
 • ANTI pdky 01.02.2013 / 23:39
  KETA VEHABIST PO MUNDOHEN ME ZOR TE IMPONOJNE LIGJE NE KOSOVE ?! KU JANE Milicet e xharrahit QE NUK E ARRESTOJNE KETE IRAKIAN-ramiqin .. SE FYTYREN DHE PREJARDHJEN SIGURISHT NGA ATJE E KA ..PER SULM NDAJ STAFIT TE SHKOLLES ! TE GJITHE E PAME AGRESIVITETIN E TALIBANIT ! A KA SHTET KETU A JO pdky-ca ?! I TOLERONI SHKAKU I VOTAVE TE MJERE pdky-ca ! EDHE NESE KY LIGJ NDONJEHERE APROVOHET, UNE FEMIT E MI .. NUK DO I LEJOJ TE JANE PRESENT NE OREN KU LIGJERON fuad ramiqi apo shefqet krasniqi KU TE MITURIT MESOHEN TE BEHEN VEHABIST .. EDHE NESE MI PERJASHTOJNE NGA SHKOLLA !
 • Muslimani Shqiptar 01.02.2013 / 23:38
  @qaushi A na e morret ju ftyren ju te rruarit e dreqit qe jeni bere si Millosheviqi te rruar apo na ia morrem ftyren vetvetes? Per te leshuar mjekerr ka qene edhe adet(zakon) i Shqiptarve gjithmon...Kush nuk ka mbajtur pak mjekerr para 100 viteve eshte etiketu me tulifar fjale te keqe...Bile para 10-20 viteve femijeve pleqet dhe burrat ia kane bere gjithmon: ''U rritsh e u bëfsh plak me MJEKERR'' pra Shqiptaret adet e kane pasur me mbajt mjekerr kurse ata qe kane pasur qejf me iu perngja Serbve ose Millosheviqit idollit tuaj nuk kane mbajtur kurre mjekerr....
 • Muslimani Shqiptar Elhamdulilah 01.02.2013 / 23:33
  lexo.com O i mjere Qka po te pengon mjekrra yne? Pse more nuk te pengojn ata te cilet pijne droge,alkool e gjera te tjera te kqia kurse te pengon qe mbajne mjekerr nje sunnet te Muhammedit Alejhi Selam keta njerez? Ti po shihesh shum mir se je i paguar nga qarqet Serbe per te i fyer Muslimanet Shqiptar ku jemi Shumic na Muslimanet ne mbare Shqiptarin vetem per te i arritur qellimet e veta Serbia shteti yt...O i rrum i dreqit,ti je ne fytyre njesoj si idolli yt Millosheviqi me siguri,rruhesh njesoj sikur ai,i mban pantollonat njesoj sikur idolli yt,frizuren njesoj si idolli yt,Islamin dhe Muslimanet i urren njesoj si idolli yt,prit bre a mos e ke babe Slobodan Millosheviqin ti?
 • ue 01.02.2013 / 23:32
  O njerz.kejt ky debat eshte gabim. Kta mjekrrat munohen me mbrojte shamine e jo te drejten elementare te nje njeri per shkollim.kjo tregon qe ktyne nuk ju ha fort per ket qiken po per nje cop shami.
 • Muslimani Shqiptar 01.02.2013 / 23:28
  @Rinori E pse femra lejohet me u zhvesh me u cullaku para moshes 18 vjeqare? Pse lejohet me pi alkool para moshes 18 vjeqare? Pse lejohet me pi droge? Pse lejohet me pi cigare para moshes 18 vjeqare? Pse lejohet me bere akte seksuale para moshes 18 vjeqare ? Pse shamine nuk ben te veje kurse keto gjera qka i thash i ka te lejuara? NUK JEMI SHTET DIKTATORIAL,NUK JEMI SHTET KATOLIK,NUK JEMI SHTET KUNDER ISLAMIT,JEMI SHTET ISLAMIST ANDAJ EDHE DUHET TE VEPROJ EDHE QEVERIA E KOSOVES QYSH DUAN QYTETARET,KURSE NA QYTETARET DUAM QE TA USHTROJME FENE TONE LIRSHEM NE CDO VEND PA NA U NDALUAR KJO GJE...Edhe pse me terheq investitoret e Lindjes se Mesme prej Kosove? Pse nuk i terheqim investitoret Europian te cilet kurr plane te mira per Shqiptaret nuk kane pasur,jane pikerisht vendet Europiane ato te cilat na kane coptuar ne vitin 1912 jane ato te cilat ia dhane trojet Shqiptare armiqve tone Sllav pse nuk i terheqim investitoret te cilet i kemi pasur gjithmon armiq pra Europianet? Qka po te bejn ty Investitoret nga Lindja e Mesme? Duhet qe te kemi sa me shum investitor nga Lindja e Mesme kurse sa me pak nga Europa Armike e popullit Shqiptar.
 • Muslimani Shqiptar 01.02.2013 / 23:20
  @Valoni Askush nuk mund te indokrinohet aq leht...Si cka e konsideron ti o i humbur zhveshjen e femrave si civilizim apo jo? Vajzat nen moshen 18 vjeqare po bojka me i zbulu 'avretet' e tyre kurse me i mbulu qenka e ndaluar a? Eh ku jeni Shqiptar breeehh...
 • Agimi Viti 01.02.2013 / 22:48
  Derisa shamia lejohet ne Britanine e Madhe,SHBA etj. ku si modele te demokracise madje kane lejuar edhe namazin brenda shkolles,si eshte e mundur te ndalohet kjo ne Kosove,nuk eshteme rendesi a eshte tradite ketuit apo jo por eshte e drejte,motrat e nderit perdorin mbulesen ne krishterizem pse tu ndalohet,por edhe muslimanet kane te drejten e njejte,nuk na akuzon askush pse shumica e popullit jane te besimit islam,qfare duam te deshmon pushteti pseudodemokratik nuk e di...e sa per fyerje Allahu jau befte lehte se nuk jemi ne qe kercenojme se te vegjel jemi para Madheshtise se Allahut,por me vjen keq qe keta njerez qe fyejne fene e Allahut do te kujtojne çdo fjale qe kane thene dhe do ta uurejne por do te jete vone...
 • Arsimdjali 01.02.2013 / 22:41
  Per @rmendin me fal e ke fjalen per Hoxh Ramiqin apo e ke fjalen per at tjetrin qe ishte ne komand me at Komandantine njesis speciale te Ajvalis Tahir Z. Qe ne vitet 80 Afrim Zhitin dhe Fahri Fazlin e rrethekon dhe e lufton deri sa ata dhe bien deshmor duke luftuar deri ne plumbin e mram qe kishin.,? E qe vazhden e kohes i njejti skenar ka ndodhur edhe kur esht rretheku i xhith aktashiv(konviktet e studentav) per te kap Xhavit H. I cili ju kishte ikur nga 92 me duar te lidhura pas shpine.,un mendoj qe ky fuadi nuk esht bashkpuntor i ktyre njerzve.Sa per Koshare jam shoku i afert I Xhemajf Fetahaj dhe mundem te kerkoj falje se me paska ik nga mendja kontributi i tij.me respekt arsimi
 • iliri 01.02.2013 / 22:33
  O Fuad Ramiqi Shamia nuk osht tradit Shqiptare po osht Tradite e Lindjes se Mesme dhe imponimeve qe na u jan bere, Shpresoj qe shqiptaret te vetdijsohen dhe ta mbrojn kombin me nder e jo te merren me keso gjera te "Kota"qe sipas meje nuk jan n planprogram primar te jetes sonë.
 • Armend 01.02.2013 / 22:12
  Fuad Ramiqi ishte koloneli qe morri pjese ne betejen e Bihagjit ne Bosnje qe nga faktori nderkobmetar ka qen beteja me ashper pas betejes se stalin gradit ne Rusi. Po ashtu ishte pjese marres ne luftes e thyerjes se kufrit shqiptaro shqiptar
 • qaushi 01.02.2013 / 22:09
  italia une ju kisha lute me e hjeke fotografin mose me i pa qata 6 uqe pase ramiqit me ato mjekrra se na murrte ftyrene.
 • Ylli Ylli 01.02.2013 / 22:07
  Valla jena naiva o Zote kur do te mbushemi men.? More njerz bonu more te drejt se keshtu nuk shkon. Kurre nuk kemi me perparu deri sa nuk e mbrojme te drejten, lirin, prosperitetin,,, deri sa nuk e pranojm tjetrin ashtu siq eshte. Eshte marre, eshte krim qe njerzit ne Kosove flasin sikur shkiet ne Beograd per vllezrit e tyre shqiptare. Ne me shekuj kemi qene mohues te vete vetes, sot po shitemi ( shtihemi ) se jemi liberal, demokrat e ne fakte po tregohemi racista. Shikoni komentet ne web faqe veq linqime, akuza, njellosje, etiketime sikur te Serbis dhe shume pak komente konstruktive dhe te drejta. Thirrni mendjes o njerz se duhet te jetojme me keta qe jemi 96% musliman, edhe 4 te tjere.. Ky fakte qe jemi siq jemi i terbin armiqet e Kosoves Serbet dhe te tjeret qe po i emitojne keta shpiretzi ( serbet ). Zoti na ndihmofte kunder armiqeve te popullit tone ( serbeve dhe te tjereve qe flasin kunder 96 % + 3 % shqipatreve ). Drejtesia vonon por fiton.!
 • vali 01.02.2013 / 21:53
  Fuad Ramiqi ky gjeneral trimi sju perkul askujt deri tash e luftoi shkaun,maqedonin,e betejat e tij spi ndal edhe sot vetem ne nej forme tjeter,e dijne mire te gjith politikant larte kur iu ka thene mosni se ne dijme edhe ndryshe?
 • enveri i Shqipnise 01.02.2013 / 21:38
  Enver Hoxha u prefsh ne paqe,ta kishe mrri qet epok me i zhduk kta cipiripa se veq ti ju kishe dal hakesh ktyne.Qfar ftyra more a e shohin vetin kta????!!!!!!!!!!.
 • Juventin 01.02.2013 / 21:37
  o valon e maturante e vitit 4 sa vjet menofte qe i ka
 • lexo.com 01.02.2013 / 21:35
  hajt se Amerika edhe pak qytyne FUAD-ve RAMIQ-ave bashk me kto lesh fetyrat jav kall jo veq mjekrren po krejt trupin,se qashtu e meritojn kta njerz te pa vlere e qe skan me qka me u marr po veq me kriju skandale.Edhe ne protest shum pak protestues ka pas,shumica magjup te pagum ka 1.30 € veq me bo numer se kush si perkrah kta njerez te degjenerum,kta ekstremista,vehabista,terorrista,pisa,zhela.Marun qdo pantoll qe e blejne tu i dhan nga 1.50€ mi shkurtu.Nasht se knej zhileta nuk blejn e qaty ju vjen hesapi.Marre ju qofte o krminela.
 • Rinori 01.02.2013 / 21:28
  Fuad Ramiqi le ta luftoje korrupsionin ne Kosove, le te terheq investitor te huaj te lindjes te mesme ne Kosove si dhe te beje gjera qe kane ndikim ne jetetn shoqerore te qdo Kosovari e jo te merret me imponim te gjerave dhe te respektoje ligjet e Republikes se Kosoves. Pas moshes 18 vjeqare femra mundet te veje shamine por jo para asaj moshe se konsiderohet e pavetdijshme per veprimet qe i ben.
 • Dreni 01.02.2013 / 21:28
  Ani brohoritshin allahu ekber kishe shum besimtar te fort kta ena tjert besojm ne lop e jo ne Zot. Pse nuk shkut ne mes gjandrmeris serbe ne preshev me mbrojt lapidarin poshitni men ktu
 • Valoni 01.02.2013 / 21:22
  O njerez ajo eshte minorene per te veshur shami dhe si e tille para moshes 18 vjeqare nuk mund ta vesh sepse tek efundit mund te jete pasoje e ndikimit ekstrem islam. Sa i perket Fuiad Ramiqit nuk ja vlen te diskutohet per nje ekstremist famekeq qe mundohet te imponoje gjera te pakuptimta ne shoqerine kosovare.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.