“Vidovdani” i serbëve, mobilizohet Policia e Kosovës (Foto)

Pjesëtarë të shumtë të Policisë së Kosovës janë angazhuar sot me rastin e festës serbe, “Vidovdan”. Magjistralja Prishtinë-Podujevë është mbushur me policë, madje prej tyre edhe me vetura civile,  raporton Indeksonline Ndërkohë, qindra serbë kanë paralajmëruar që do të vijnë në Kosovë për të kremtuar festën të tyre, që do të mbahet në Gazimestan, Graçanicë dhe në veri të...

Lajme

“Vidovdani” i serbëve, mobilizohet Policia e Kosovës (Foto)

Pjesëtarë të shumtë të Policisë së Kosovës janë angazhuar sot me rastin e festës serbe, “Vidovdan”. Magjistralja Prishtinë-Podujevë është mbushur me policë, madje prej tyre edhe me vetura civile,  raporton Indeksonline Ndërkohë, qindra...

Cameron në Bruksel, përballet me ata që “braktisi”

David Cameron do të takohet me liderët e Bashkimit Evropian për herë të parë që pas votës britanike për largimin nga unioni. Kryeministri britanik do të diskutojë...

Aksident me pasojë vdekjen në Vlorë, plagosen edhe 7 persona

Një aksident me pasojë vdekjen e një personi dhe plagosjen e 7 të tjerëve ka ndodhur në autostradën Vlorë-Fier, rreth orës 07:30 të mëngjesit të...

SHBA: Ligji kundër abortit rrëzohet nga Gjykata e Lartë

Gjykata e Lartë amerikane rrëzoi një prej ligjeve më të ashpra kundër abortit në Teksas, i cili konsiderohej si jokushtetues nga kundërshtarët e tij pasi kufizon të...

Pasojat e shiut, mirëmbajtësit e rrugës dalin në terren (Video)

Shiu që ka rënë dje pasdite në Drenicë ka paraqitur pengesa edhe në disa pjesë të magjistrales Prishtinë-Pejë, raporton Indeksonline. Në vendin ku dje ishte...

Sport

Bonucci: Ndeshja me Gjermaninë do të jetë mes 23 njerëzve dhe 23 ëndrrimtarëve

Leonardo Bonnuci ka deklaruar se të Italia ekziston dëshira më e madhe se sa të Gjermania për të kaluar në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian. Mbrojtësi i Juventusit, pasi eliminuan Spanjën, ka dhënë se ndeshja e radhës ndaj Gjermanisë do të jetë një...

Pesë persona në paraburgim për hedhje të fishekzjarrëve në ndeshjen Kroaci – Çeki

Autoritetet kroate janë duke punuar shumë në kapjen e personave që hedhën fishekzjarrë në fushë në ndeshjen e fazës së grupeve të Kampionatit Evropian mes...

Ironizimi i Bildit gjerman: “ENGLAND RAUS” (Foto)

Media më e ashpër me eliminimin e Anglisë nga Kampionati Evropian është treguar Bild-i gjerman. Kjo gazeta në versionin online i ka kushtuar rëndësi tejet të madhe...

Formacioni më i mirë i fazës së dytë të EURO 2016, edhe një shqiptar aty

Me fitoren 2:1 të Islandës ndaj Anglisë, ka përfunduar edhe faza e dytë e Kampionatit Evropian. Polonia, Portugalia, Belgjika, Uellsi, Gjermania, Italia, Franca dhe Uellsi, kanë siguruar...

Legjenda i vetë ofrohet Anglisë

Ish sulmuesi i Newcastle United, Alan Shearer ka thënë se është i gatshëm për të kontribuar në Përfaqësueses së Anglisë, së bashku me trajner...

Showbiz

Brenda dhe jashtë ‘Top Music Awards’ (VIDEO)

Të premtën është mbajtur ceremonia e ndarjes së çmimeve ‘Top Music Awards. Janë ndarë 12 çmime për 12 kategori. BIZZ ju sjell një kronikë ekskluzive nga Tirana me të pathënat e yjeve që parakaluan në tapetin e kuq./Gazeta...

Bebe Rexha seksi në foton e radhës (Foto)

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, po shijon si mos më mirë suksesin e saj në muzikë. Rexha, vazhdon të jetë e angazhuar në koncerte të ndryshme, shkruan...

Ndahet nga jeta aktori Bud Spencer (Foto)

Në moshën 86 vjeçare ka ndërruar jetë aktori italian Carlo Pedersoli, i njohur më shumë me emrin Bud Spencer. “Me keqardhje të thellë na duhet t’ju...

Sakrifica e Emina Çunmulaj (Foto)

Modelja simpatike Emina Çunmulaj muaj më parë në jetë sjelli vajzën e saj, pas të cilës duket të jetë shumë e dhënë. Çunmulaj në...

Dafina Zeqiri kopjon Bleona Qeretin (Foto)

Këngëtarja simpatike Dafina Zeqiri jo rrallë herë eksperimenton me look-un e saj. Këtë herë Duffy ka ndryshuar ngjyrën e flokëve të saj, ku nga ngjyrë e...

Tech/Auto

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Roboti i ri nga Boston Dynamics (Foto/Video)

Boston Dynamics mund të jetë një nga kompanitë më pararojë për sa i përket robotëve, në bashkëpuniim me Google, dhe sapo kanë paraqitur më të fundit,...

Indeks+

E besoni që është 50 vjeçare? (Foto)

Asnjë rrudhë, trup super të tonifikuar! Një 50-vjeçare kineze është vënë në qendër të vëmendjes në rrjetet sociale dhe për këtë ka një arsye. Nëne e një fëmije, Ye Wen, nga provinca Henan e Kinës është e fiksuar pas...

28 qershori në histori

1712 – Lindi në Zvicër Zhan Zhak Ruso, i quajtur “Filozofi i Gjenevës”, ishte dijetar dhe shkrimtar. Filozofia e tij politike ndikoi në Revolucionin Francez, si dhe në...

Si të mbani një lidhje në distancë?

Të jetosh një lidhje në distancë nuk është aspak e lehtë. Edhe pse dashuria mund të jetë shumë e fortë, largësia vë në provë të fortë...

Si të fokusoheni në punë

?Pa marrë parasysh se sa iu pëlqen puna juaj, nganjëherë do ta keni të vështirë të fokusoheni në të duke menduar për gjëra tjera. Ja disa gjëra të...

25 gjëra nga të cilat duhet të hiqni dorë nëse dëshironi të jeni i suksesshëm

Mënyra më e mirë për ta përmirësuar jetën tuaj është që t’ua hapni derën gjërave të mira. Kohë pas kohe mësohuni që t’i largoni...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e "Brexit" është negative për sipermarrjet e tyre, sipas rezultateve të një sondazhi të publikuar...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare...

Shëndetësi

Stres nga puna? Ja ushqimet që mund t’ju qetësojnë nervat

Sipas një studimi të fundit italian, një në katër njerëz janë të stresuar prej punës që bëjnë. Por në qoftë se në frontin e punës nuk është gjithmonë e mundur për të ndërhyrë direkt, ju mund të bëni diçka vetë....

Konsumoni luleshtrydhe; zbardhin dhëmbët; pastrojnë lëkurën; heqin celulitin

Luleshtrydhet janë frut që kanë pak kalori dhe kanë efekte pozitive në shëndetin e lëkurës. Ato janë gjithashtu një mënyrë e mirë për pastrimin e...

Sfida/ Si ta transformoni trupin tuaj në vetëm 30 ditë

Ka pothuajse 20 vjet që kur Demi Moore ka luajtur në filmin GI Jane, dhe aty ka skena ku tregon trupin e saj në formë falë pompave. Pompat klasike duket të jenë ushtrime perfekte...

Është prekur nga sindromi “ujk”, 12 vjeçarja e detyruar të jetojë në shtëpi (Foto)

Ajo quhet Bithi Akhtar dhe është një vajzë 12 vjeçe që jeton në Bangladesh, Indi dhe jeta e saj ka ndryshuar pasi ajo është prekur nga një sëmundje e rrallë...

Ata që e përfundojnë universitetin janë më të rrezikuar nga tumori i trurit

Gjatë një studimi të bërë nga revista për epidemiologji dhe shëndetin e komunitetit është zbuluar se njerëzit të cilat e kanë përfunduar universitetin...