Zëvendësministri Murtezaj përgënjeshtron Ministrinë e Punëve të Jashtme

Valon Murtezaj, Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ka deklaruar se Ministria e Jashtme dhe e Integrimit Europian e Malit të Zi, nuk i ka dërguar notë proteste Kosovës. Ka notë nga Mali i Zi, por ajo notë nuk është Notë Proteste”, ka thënë Murtezaj për emisionin Info Magazine në Klan Kosova, derisa në studio po diskutohej çështja e kësaj note të cilën Ambasada e Kosovës në Mal të Zi e pranoi të...

Thaçi dekoron gjeneralmajorin nga Garda Kombëtare e Iowa’s

Presidenti Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim një delegacion të Gardës Kombëtare të Iowa’s, të prirë nga gjeneralmajori Timothy...

Goli i Lewandowskit në histori të EURO (Video)

Goli i Robert Lewandowskit i shënuar pas 100 sekondave ndaj Portugalisë ka hyrë në histori të Kampionateve Evropiane. Ky është goli i dytë më i...

EL: Kukësi barazon në shtëpi (Video)

Skuadra shqiptare, Kukësi ka luajtur barazim 1:1 në ndeshjen e fazës së parë kualifikuese të Europa League, me skuadrën nga Mali i Zi, Rudar. Ishin vendasit e...

Lajme

Rrëfehet vajza e Jozefina Topallit: Jeta ime larg familjes një sfidë e vërtetë

Megi Topalli ka ardhur me një rrëfim për veten ku tregon vështirësitë që ka kaluar gjatë viteve të saj të studimit por edhe marrëdhënien e më politikën. “Jam larguar nga shtëpia pas gjimnazit, kur isha 18 vjeçe. Ajo ishte një sfidë e vërtet...

Temperaturat e larta shkaktare për ndërprerjen e energjisë elektrike

Si pasojë e temperaturave te larta, sot është paraqitur një prishje në transformatorin matës rrymor. Në një njoftim për media thuhet se prishja në transformatorin...

Në Universitetin e Prishtinës vazhdon fenomeni i kopjimit (Video)

Brenda klasave të Universitetit “Hasan Prishtina”, muret janë të shkarravitura nga shkrime që bëhen nga studentë. Kjo dukuri e nxiti profesorin e fakultetit të...

Konjufca: Vendosja e flamurit dhe tabelës në kufi, më e pakta që mundëm të bëjmë

Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë se vendosja e flamurit të Shqipërisë dhe vendosja e tabelës me mbishkrimet “Republika e...

Zëvendësministri Murtezaj përgënjeshtron Ministrinë e Punëve të Jashtme

Valon Murtezaj, Zëvendësministri i Ministrisë së Punëve të Jashtme, ka deklaruar se Ministria e Jashtme dhe e Integrimit Europian e Malit të Zi, nuk i ka dërguar notë...

Sport

Goli i Lewandowskit në histori të EURO (Video)

Goli i Robert Lewandowskit i shënuar pas 100 sekondave ndaj Portugalisë ka hyrë në histori të Kampionateve Evropiane. Ky është goli i dytë më i shpejtë në histori. Dihet se goli më i shpejtë është ai Dmitri Kirichenko të Rusisë,i shënuar pas 67...

Polonia e qet në shok Portugalinë, shënon Lewandowski (Video)

Polonisë i kanë mjaftuar 2 minuta për të kaluar në epërsi 1:0 ndaj Portugalisë, kur shënoi me anë të Lewandowskit. Ky është goli më i shpejtë...

EL: Kukësi barazon në shtëpi (Video)

Skuadra shqiptare, Kukësi ka luajtur barazim 1:1 në ndeshjen e fazës së parë kualifikuese të Europa League, me skuadrën nga Mali i Zi, Rudar. Ishin vendasit e Kukësit që...

Ja sa bileta ka ndarë federata finlandeze për tifozët nga Kosova

Federata e Futbollit e Finlandës ka vënë në shitje biletat për tifozët kosovar për ndeshjen Finlanda-Kosova, që zhvillohet më 5 shtator në qytetin Turku, në...

Mungon vetëm zyrtarizimi, një tjetër ylli po i shiten fanellat në dyqanin zyrtar të Unitedit (Foto)

Është vetëm çështje orësh zyrtarizmi i kalimit të Henrikh Mkhitaryan nga Borussia United te Manchester United. Tani në dyqanin online të Manchester Unitedit në...

Showbiz

Chris Brown poston foto të Rita Orës (Foto)

Reperi amerikan Chris Brown në faqen e tij në Instagram ka postuar një foto të këngëtares me prejardhje shqiptare, Rita Ora. Kujtojmë se Brown dhe Ora patën realizuar bashkëpunimin “Body on me”, pas të cilit edhe qarkulluan fjalë se dyshja ishin në lidhje dashurie. Por...

Dua Lipa me shumë stil në foton e radhës (Foto)

Këngëtarja me prejardhje shqiptare Dua Lipa vazhdon të korrë suksese në vende të ndryshme të botër. Interpretuesja e hitit “Hotter than hell”, njëherit shquhet...

Adelina Tahiri dëshiron foto seksi! (Foto)

Këngëtarja Adelina Tahiri aktualisht është në pushime. Tash e disa ditë ajo nuk ndalet se shpërndari foto të ndryshme në llogarinë e saj në Instagram. Para...

Nuk përmbahet as Xhensila Myrtezaj, foto me bikini (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Xhensila Myrtezaj aktualisht ndodhet për pushime bashkë me partnerin e saj Bes Kallaku. Në llogarinë e saj në Instagram ajo ka...

E bukur si Soni Malaj (Foto)

Këngëtarja Soni Malaj aktualisht ndodhet në Itali. Soni ka shpërndarë një foto në llogarinë e saj në Instagram. Këngëtarja në fjalë si gjithmonë...

Tech/Auto

Steve Jobs vodhi iPhone?

Një person që pretendon se “Apple” ka vjedhur idenë e tij për krijimin e “iPhone”, “iPad” dhe “iPod” ka paditur gjigantin e teknologjisë për 10 miliardë dollarë. Thomas Ross thotë se ka hartuar projektin për këto pajisje që në vitin...

Kabllo nënujore e internetit që lidh SHBA-në me Japoninë

Në vitin 2014 Google, kishte përmendur se ishte pjesë e kompanive të cilat do të investonin 300 milionë dollarë në një kabllo të internetit e cila do të lidhte...

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Indeks+

Çfarë ka ndodhur më 30 qershor?

1422 – Zhvillohet Beteja e Arbedos midis Dukës së Milanos dhe kantoneve zvicerane – shkaku ishte hedhja poshtë e propozimit milanez për të blerë qytetin e fortifikuar zviceran Bellinzona. Beteja u zhvillua në Arbedo, fshat 3 km në veri të Bellinzonas. Milano doli fitues. Humbja shkurajoi...

Kapet me një të martuar, zhvishet lakuriq në mes të qytetit (Foto)

Romanca me një burrë të martuar ka përfunduar në mënyrën me të keqe të mundshme për një grua të re në Rusi. Ajo u detyrua që të ecte lakuriq...

32 gjëra të mahnitshme të kesh pranë një motër

Çdokush që ka një motër, e di shumë mirë se ç’kuptim ka jeta e saj, pa marrë parasysh nëse asiston edhe në planet tuaja më të...

Vala gjigante në Kinë (Foto)

Foto spektakolare me dron janë kapur pas hapjes së portave të një dige në Xiaolangdi në provincën Henan në Kinë ku krijohet një valë gjigante, si pasojë e...

I ngec dora në dyert e trenit, tërhiqet zvarrë dhjetë metra (Foto)

Një grua ka qenë duke dalë nga treni në një stacion në Londër, kur dyert janë mbyllur dhe ia kanë zënë dorën në mes. Pasi treni është nisur,...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe se deri në vitin 2018 do të jenë për 15 për qind më të ulëta nga parashikimet e...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse:...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

Shëndetësi

Dieta braziliane, humbni 12 kilogramë për 1 muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e shpejtë dhe normale, transmeton Telegrafi. Më poshtë e keni versionin normal, pasi që versioni i shpejt...

Sheqeri, rrezik varësie si kokaina

Sheqeri është kokaina e re. Kështu është cilësuar nga ekspertët, sipas të cilëve, varësia që krijojnë njerëzit ndaj sheqerit, është e...

Këto tri pije shkatërrojnë thartirën në lukth: Harroni ilaçet dhe mjekun!

Këto mëlmesa me siguri i keni në shtëpinë tuaj, por nuk e dini që bëjnë mrekulli kundër thartirës në lukth.Nëse shpesh vuani nga thartira në lukth, nuk...

Recetat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat

Ja si të shpëtoni nga gurët në veshka dhe infeksionet urinare me disa mënyra 100% natyrale Të gjithë njerëzit janë të rrezikuar, sidomos gratë, për...

Ja cilat janë përfitime shtesë nga stërvitjet

Shumica e njerëzve stërviten për arsye se dëshirojnë të kenë muskuj më të formuar dhe vijë më të bukur trupore mirëpo shumë pak njerëz e...