BE: Turqia ka bërë përparim në çështjen e liberalizimit të vizave

Bashkimi Evropian ka thënë se Turqia është duke bërë progres në përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave. Deklarata zyrtare nga Brukseli thotë se është bërë përparim në tre nga pesë kushtet e diskutueshme, por për ligjet anti-terroriste dhe standardet teknike për pasaportat biometrike ende mbetet një pengesë, raportoi AP. Ankaraja zyrtare duhet të përmbushin 72 kritere që i ka kusht BE-ja, e që kjo e fundit  t’i heq vizat, nga ana tjetër...

Presidenti Thaçi falënderon homologun e tij francez për çmimin qa ia ndau Ismail Kadares

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, e ka falënderuar presidentin francez Francois Hollande, për çmimin që ia ndau sot shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare,...

Semimaturanti që iu qet haraç nxënësve të tjerë në Prizren (Video)

Nxënësit e shkollës “Mati Logoreci” në Prizren janë në hall nga një semimaturant derisa i njëjti ka rrahur edhe nxënësin Artin...

Serbët edhe në finalen e Ligës së Kampionëve ofenduan UEFA-n shkaku i Kosovës (Foto)

Tifozët e Crvena Zvezdas vazhdojnë të shprehin pakënaqësitë ndaj UEFA-s, për pranimin e Kosovës. UEFA më 3 maj në Kongresin e Budapestit pranoi...

Lajme

BE: Turqia ka bërë përparim në çështjen e liberalizimit të vizave

Bashkimi Evropian ka thënë se Turqia është duke bërë progres në përmbushjen e kritereve për liberalizimin e vizave. Deklarata zyrtare nga Brukseli thotë se është bërë përparim në tre nga pesë kushtet e diskutueshme, por për ligjet anti-terroriste dhe...

Pas 19 vitesh, gjykohet vrasësi i shqiptarit nga Kosova

Prokuroria në Hanover kangritur padinë kundër kurdit Murat Y. (sot 36-vjeçar), për vrasjen e një shqiptari 22 -vjeçar nga Kosova, vrasje kjo e kryer në vitin 1997, shkruan...

Deçan, nesër dihen mënyrat e kundërshtimit për pronat rreth Manastirit

Nesër bëhen publike hapat e parë që do t’i ndërmerr komisioni i dalë nga AsamblejaKomunale e Deçanit, lidhur me kundërshtimin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese,...

Ja sa do të kushtojë vozitja në Rrugën e Kombit

Janë dy shoqëri që kanë kërkuar të marrin me koncesion mirëmbajtjen e Rrugës së Kombit. Ministria e Transportit e Shqipërisë mbylli aplikimet, ndërkohë...

Studentët-ministrit Bajrami: Largoje Linda Dula Halilabazin

Parlamenti Studentor i Universitetit "Fehmi Agani", në Gjakovë, me një letër publike iu ka drejtuar ministrit të Arsimit, Arsim Bajrami, të cilit iu ka lutur që të...

Sport

Elegantët e Kombëtares Shqiptare (Foto)

Shqipëria po përgatitet për pjesëmarrjen e saj të parë në finalet e Kampionatit Europian “Francë 2016”, jo thjesht për të bërë një paraqitje dinjitoze si një skuadër që di të prodhojë lojë dhe rezultat por edhe si një kombëtare...

Serbët edhe në finalen e Ligës së Kampionëve ofenduan UEFA-n shkaku i Kosovës (Foto)

Tifozët e Crvena Zvezdas vazhdojnë të shprehin pakënaqësitë ndaj UEFA-s, për pranimin e Kosovës. UEFA më 3 maj në Kongresin e Budapestit pranoi Kosovën si...

Franca gati për Euro 2016 (Video)

Franca ka arritur të mposht 3:2 Kamerunin në miqësoren përgatitore për Euro 2016. Në ndeshjen e zhvilluar në stadiumin e Nantes, u panë pesë gola. Matudi në...

Çfarë i tha Bobby Charlton në takimin e parë Jose Mourinhos? (Foto)

Jose Mourinho i ka bërë vizitën e parë qendrës stërvitore të Manchester Unitedit. Portugezi atje është pritur edhe nga legjenda Bobby Charlton. Mirror shkruan se...

Sa më fat është Ancelotti, shikojeni Bayernin e frikshëm të tij (Foto)

Bayern Munich ende pa u hapur afati kalimtar veror ka zyrtarizuar dy transferime, Renato Sanchesin nga Benfika dhe Mats Hummelsin nga Borussia Dortmund. Këto dy prurje vetëm që e kanë pasuruar...

Showbiz

Këta janë “Makaronat” e serialit “Kafeneja jonë” (Foto)

Seriali shumë i ndjekur  “Kafeneja jonë”, shumë shpejt pritet të rikthehet me sezonin e ri. Është aktori i njohur, Fatmir Spahiiu, ai që në llogarinë e tij në Instagram ja shpërndarë një foto, teksa shhet së bashku me dy kolegët e tij, shkruan...

Adelina Tahiri: Buzët i bëra që të dukesha më e bukur (Foto)

Arian Çani, anëtari i jurisë në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar”, edhe kësaj radhe ka ngacmuar këngëtaren e Adelina Tahirin. Çani ka pyetur...

Nora Istrefi si gjithmonë e mahnitshme (Foto)

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Nora Istrefi si gjithmonë duket e mrekullueshme. Në llogarinë e saj në Instagram ajo ka postuar foto, teksa shihet se shkëlqen,...

Kristinë Prengaj festoi ditëlindjen e radhës, shikojani hiret seksi (Foto)

Njëra ndër modelet më të përfolura shqiptare, Kristinë Prengaj ka festuar ditëlindjen e radhës. E sgurisht që për këtë datë speciale, ajo...

Ja me cilin këngëtar kishte romancë të keqe Rozana Radi (Foto)

Këngëtarja e njohur Rozana Radi në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar”, ka performuar “Bad Romance” të Lady Gaga. “Këtë ia dedikoj Bojken Lakos...

Tech/Auto

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e vjetra. Kompania ka rivalë si Unfade, Shoebox dhe Heirloom, por është e gatshme t'i konkurrojë për shkak se...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Indeks+

Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës

Fillimi i kësaj jave sjell një fenomen të rrallë qiellor, planetin e kuq Marsin më afër se asnjëherë me Tokën. Kjo është dukuria e cila po ndodh për herë te parë prej vitit 2005 ku Marsi do të duket më i madh dhe i shndritshëm deri në 3 qershor. Në...

Martesat që janë të destinuara për të mos pasur sukses

Gjithçka është e bukur kur martohemi, jemi të dashuruar dhe të sigurt në përzgjedhjen e partnerit tonë, nuk dyshojmë asnjë moment se mund të kemi probleme të...

10 foto mahnitëse anembanë botës

Këto foto të publikuara nga “Bright Side” dhe tregojnë magjinë e natyrës në gjithë fuqinë e saj. Disa janë natyrore, të tjera me ndihmën e njeriut....

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Zbulohet tempulli 1200 vjeçar në Indi (Foto)

Në Indi në sajë të gërmimeve të shumta arkeologjike është bërë i mundur zbulimi i një tempulli të vjetër Hindu 1200">1200 vjeçar. Tempulli...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për Komunitet, Bajram Gecaj, morën pjesë në forumin “Fuqizimi i grave ndërmarrëse në promovimin e...

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

 Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015,...

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr...

Pas iPhone dhe Samsung, IPKO sjell edhe telefonat e Xiaomi (Foto)

Kompania e cila njihet si “Apple nga Kina” për herë të parë do t’i ketë modelet e saj të telefonave të shumë-përfolur edhe në Kosovë, përmes...

Hoti: Ndryshimet e politikave fiskale ndihmojnë bizneset

Është duke u mbajtur forumi i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim po merr pjesë edhe...

Shëndetësi

SHBA, idetifikohet një bakter rezistent ndaj çdo antibiotiku

Shkencëtarët e departamentit amerikan të Mbrojtjes kanë identifikuar një super bakter rezistent kundër çdo lloj antibiotiku. Bakteri “escherichia coli” u gjet në urinën e një gruaje nga Pensilvania. “Ky patogjen, është rezistent edhe ndaj antibiotikëve të...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt, në rastet më të shumta nuk është kjo...

Shkenca: Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”,...

Efektet e Coca-Cola-s brenda një ore në organizmin tonë

Coca-Cola është ndër pijet më të preferuara të çdo njeri në këtë botë, por shpesh shumë pak janë të informuar në lidhje me efektet e...

Ja si të qetësoni trupin pas lodhjes

Ekspertët këshillojnë: pas një ditë të gjatë pune, Merrni qetësinë e duhur! Asnjëherë mos shkoni në shtëpi pas pune, që të filloni të...