Ndodheni
Indeksonline / Lajme
08:58 / E premte, 14 Dhjetor 2012
6 Komente
Korrupsioni “jetim” në Fakultetin e Mjekësisë

Megjithëse në pikën 1 të nenit 197 të Kodit të përkohshëm të procedurës penale të gjitha organet publike detyrohen t’i paraqesin veprat penale që ndiqen sipas detyrës zyrtare për të cilat janë informuar ose për të cilat kanë marrë dijeni në ndonjë mënyrë tjetër, Fakulteti i Mjekësisë, deri para pak muajsh, ka mbajtur të mbyllura disa lëndë, të cilat tashmë po konsiderohen se janë penale.

Në Policinë e Kosovës janë duke u hetuar 170 lëndë, të gjitha nga Fakulteti i Mjekësisë. Këtë e ka pranuar edhe vetë zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, shkruan “Koha Ditore”.

Për këtë numër dosjesh ka raportuar edhe Rektorati i Universitetit të Prishtinës, drejtuesi i të cilit institucion ka formuar komision përkatës për t’i shqyrtuar ato një nga një dhe për të nxjerrë rekomandim. Këtë të fundit e ka pranuar këshilltari i rektorit Ibrahim Gashi, Ardian Kastrati. /Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
 • Xhemajli 14.12.2012 / 09:55
  Policia së pari duhet të burgosë Dekanin e Fakulteti, ai është përgjegjës për çdo gjë që ndodhë në këtë fakultet ashtu siç është përgjegjës kyetari, i zoti i shtëpisë për familjen e tij. Por kush duhet ta burgosë ate kur edhe policia ka probleme me vetevete, edhe policia e ka humbur besimin tek qytetarët për afera të përditshme në Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe ec e beso se do të ketë diçka nga këto hetime. Një gjë duhet ditur, studenti që regjistrohet me mito është student i dobët, prandaj ai ose duhet ti blejë notat, ose duhet të organizojë protesta dhe ti largojë profesorët e ndershem që nuk pranojnë mito apo që nuk pranojnë intervenime apo kërënime ose ai dueht të ngelë dhe derisa ai ka tri mundësi për të kaluar dhe për tu bërë mjekë sigurisht se shanset e tij janë tri herë më të mdha se të profesorit të tij të padëgjueshë, konsekuent, të ndershëm, të pakorruptueshëm dhe zakonnisht ndodh siç i ndidhi profesorit të njohur të Fakultetit të Ndertintarisë prof. Hamdi Sylejmanit, i cili u largua nga procesi mësimor sepse nuk donte të falte, të shiste apo të jepte nota me intervenime. Të gjitha këto për neve do kenë pasoja të paimagjinueshme dhe katastrofale që do të thellojnë edhe më tutje gjendjen e mjerë në Kosovë në të gjitha fushat.
 • Fatoni 14.12.2012 / 09:42
  Profesori dhe doajeni i mjekësisë prof.dr. Gazmend Shaqiri ka pasë thënë në një intervistë se nëse ai sëmuret (tani ai është në moshë të shtyrë), dhe e humb vetëdijen, i kalutur familjarët që të mos e dergojnë për shërim në Klinikat e Fakultetit të Mjeksisë në Prishtinë. Atëherë ia kisha parë për të madhe, por tani po i besoj. Me mjekë që shesin nota, me udhëheqës të klinikave në baza partiake, me një kaos edhe në Fakultet të mjeksisë edhe në QKUK, me student që bëjenë provime dhe diplome për tu bërë mjekë, kjo është një situatë që nuk besoj që ndodh diku në botë. Disa mjekë që sot punojnë dhe ua shkurtojnë jetën njerëzve fatkeq merrnin - blenin diloma në Rumani dhe Bullgari, por sot nuk kanë nevojë të shkojnë atje, sepse shitësit e provimeve dhe të diplomave i kanë këtu, te dera në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Ky është Ministri i Shëndetësisë, ku është Qeveria dhe Kuvendi që janë të thirrur për ta ruajtur shëndetin e popullit? Përgjegjësit një ditë këtë do ta paguajnë shtrenjtë, por ndoshta do të jetë vonë.
 • Per lilin 14.12.2012 / 09:34
  Qka ka te beje Esat Kelemendi me ate pune o matrapaz, Esati sapo u kthy ne pune per vete, ki te beje ti o lili o hajn me gjithe njerzit tu qe garant qenke sekser i regjistrimeve me pare.
 • studenti 14.12.2012 / 09:14
  Keta jane kriminele qe e kane vendin ne Dubrave, edhe ate ne sektorin e sigurise se larte. Jane te lidhur me profesora dhe me studente si ata. Te regjistrojne me pare, mandej t'i shesin provimet, e dikur te bojne dhe asistent. Bravo profesoresha Hatixhe dhe zonja Suzana qe ja u keni nxjerre bojen ketyre pisave. Grate po e kryejne punen mbasi po mungon burrnia. Insh-Allah i mberrin denimi i merituar.
 • lili 14.12.2012 / 09:12
  Esat kelmendi i ka fajet aty.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.