Profesori “supermen” që ka diplomuar 461 studentë brenda një viti kalendarik (Dokument)

Universiteti i Prishtinës vazhdon të jetë vendi i “vakive”. Një profesor në UP ka qenë mentor i 461 temave të diplomave brenda një viti kalendarik. Profesori i Universitetit të Prishtinës, që ligjëron në Fakultetin Ekonomik, Safet Merovci ka diplomuar 461 studentë në vitin 2014. Indeksonline ka siguruar listën e të diplomuarve ku Merovci ka qenë mentor i hiç më pak se 461 studentëve, ndërsa e gjithë lista që kanë diplomuar këtë vit...

Thaçi në Interfaith: Mos të lejojmë që zemrat tona të errësohen nga frika

(I plotësuar) - Presidenti Thaçi në fjalimin e tij në konferencën ndërfetare, duke folur për sfidat e radikalizmit dhe ekstremizmit fetar, ka cituar Papa...

Aktakuzë kundër ish-kryetarit të Apelit të Kosovës dhe tre të tjerëve

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës sot ka ngritur aktakuzë në Gjykatën Themelore në Prishtinë, kundër të pandehurve: Sali Mekaj, Vlora...

Baton Haxhiu sulmon ashpër LDK-në, për parcelën ku duhej të ndërtohej ambasada e Shqipërisë

Gazetari Baton Haxhiu ka reaguar ndaj asamblistëve të Komunës së Prishtinës që vijnë nga LDK dhe PDK, të cilët sipas tij, po gjejnë arsye banale...

Vdes Rupert Neudeck, gjermani që i ndihmoi shumë Kosovës

Themeluesi i Cap Anamur, i cili ishte involvuar në Kosovën e pas luftës për ta rindërtuar vendin, në baza humanitare, ka vdekur sot, njofton gazeta gjermane Die...

Edhe Turqia publikon listën për Euro 2016

Fatih Terim ka bërë publike listën e lojtarëve të ftuar për të përfaqësuar Turqinë në Euro 2016. Në Kampionatin Evropian që mbahet...

Lajme

Vetura përplaset me traktorin, ka të lënduar (Foto)

Një veturë është përplasur me një traktor me rimorkio që ishte duke bartur ushqim të kafshëve, raporton Indeksonline. Aksidenti ka ndodhur në fshatin Lubisht të Prizrenit, ku ndihma e shpejt ka dal në vend ngjarje që raportohet se ka të lënduar. Në ditët e...

Fillon edicioni i dytë i konkursit fotografik në mediat sociale “#ColoursofAlbania” (Foto)

Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka nisur edicionin e dytë të konkursit fotografik në Mediat Sociale titulluar “#ColoursofAlbania”. Ky konkurs fton...

Enversitët kosovarë mbajnë lart ‘zjarrin e revulucionit’

Pavarësisht trashëgimisë së kobshme dhe urrejtjes mbizotëruese në Shqipëri, figura e diktatorit Enver Hoxha nderohet nga komunistët në Ferizaj të Kosovës, si dhe...

Përleshje mes drejtorit të shkollës dhe një arsimtareje në Komunën e Suharekës

Sot në orët e paradites ka ndodhur një ngjarje e pazakontë në fshatin Semetisht të Suharekës, përkatësisht në shkollën fillore të këtij fshati...

Kadri Veseli: Neudeck ishte zëri, forca e besimi ynë

Me rastin e vdekjes së humanistit dhe mikut të madh të Kosovës, Rupert Neudeck, kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, shprehu dhembjen, duke vlerësuar...

Sport

Vladimir Petkoviç s’e ka frikë ikjen e kosovarëve nga Zvicra

Përzgjedhësi i Zvicrës, Vladimir Petkoviç, ka dhënë një intervistë për gazetën kroate ‘Sportske Novosti’. Petkoviç në këtë intervistë ka thënë se nuk e shqetëson fakti se mund të humbas disa lojtarë pas pranimit të...

Edhe Turqia publikon listën për Euro 2016

Fatih Terim ka bërë publike listën e lojtarëve të ftuar për të përfaqësuar Turqinë në Euro 2016. Në Kampionatin Evropian që mbahet në Francë...

Vedat Muriqi prezantohet te Gençlerbirligi, po i ka hije fanella (Foto)

Sulmuesi prizrenas Vedat Muriqi është prezantuar se skuadra e tij e re, Gençlerbirligi. 22 vjeçari një ditë më parë u largua nga skuadra e ligës së parë...

Edhe Uellsi e zyrtarizon listën për Euro 2016 (Foto)

Përzgjedhësi i Kombëtares së Uellsit, Chris Coleman, ka zbuluar listën prej 23 lojtarëve të ftuar për Kampionatin Evropian që mbahet në Francë. Uellsi...

Florentino Perez e jep një lajm për Paul Pogban

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez, ka deklaruar se do të jenë të interesuar të nënshkruajnë me Paul Pogban, nëse ky i fundit vendoset në shitje nga Juventus. Pogba...

Showbiz

Kim e vë vajzën e saj në ‘Kimoji’ (Foto)

‘Kimoji’ janë figurat të cilat përdoren në Internet dhe në to imazh i vetëm është ylli Kim Kardashian. Por, në ‘Kimoji’ do shihet edhe një fytyrë e re. Fjala është për vajzën e saj North e cila do jetë pjesë e këtyre figurave,...

Të hënën lansohet ‘Pa Namaz’ nga Gold AG

‘Pa Namaz’ quhet kënga më e re e Gold Ag që vije në duet me Dulin. E ky projekt muzikor, pritet të lansohet këtë të hënë me 6 qershor, në ditën...

Blero reagon për fotografitë e tij me Teutën: Qeshëm së bashku me Afronën kur i shikuam (Foto)

Gjatë ditës së sotme shumë portale kishin shfrytëzuar një profil të dikujt tjetër por që figuron në emër të këngëtarit Blero Muharremi për...

Mariza rikthehet por jo me këngë (Foto)

Mariza Ikonomi është një nga këngëtaret shqiptare me vokalin më të mirë. Ajo ka dhënë një kontribut të veçantë në muzikën...

Nderohet Bekim Fehmiu, në Festivalin e Beogradit (Foto)

Festivali i Tretë “Mirëdita Dobar Dan”, pritet të mbahet nga 1 deri në 4 qershor në Pallatin e Rinisë në Beograd. Aty do të prezantohet skena kulturore...

Tech/Auto

Duhen vërtet 6 GB RAM në celular?

Asus Zenfone 3 dhe ZTE Axon 7 paraqiti celularët me 6 GB Ram, e ndërkohë që plot kompani të tjera premtojnë ta çojnë deri në 8 GB në të ardhmen, me daljen e procesorit Snapdragon 830. Kjo normalisht ngre pyetjen se çfarë mund të bëjë celulari me aq shumë...

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Opinione

Fletë nga ditari i një lideri që nuk udhëheq

Sot u ndjeva ngushtë. Më pyetën se përse nuk bëj një akt të guximshëm, një akt politik. Ky do ishte veprim prej lideri, më thanë. Nuk u dhashë përgjigje, pasi disa gjëra mund t’ia thuash vetëm vetes. Problemi është se, për të bërë...

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

Ekonomi

IPKO me dyqan të ri në Podujevë, hapësirë dhe përvojë moderne e shërbimit për konsumatorë (Foto)

Në qendër të qytetit të Podujevës, IPKO po e realizon vizionin e saj për shërbim modern ndaj konsumatorëve të saj. Në dyqanin e saj të ri dhe shumë modern, IPKO do të ofrojë përvojë unike për të gjitha produktet dhe shërbimet e saj, kujdesin...

Sot dihet për fatin e Brezovicës

Kanë mbetur vetëm edhe pak orë të afatit shtesë për përmbushjen e kushteve kontraktuare për fituesin e projektit zhvillimor për kompleksin turistik “Brezovica”....

Hapet panairi i punësimit (Video)

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, po mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Ky...

Sot hapet panairi i punësimit, pritet të ketë mbi 900 vende të lira

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të...

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për...

Shëndetësi

Rëndësia e stërvitjes në natyrë

Ushtrimet sportive në natyrë kanë një rëndësi të veccantë për shëndetin e organizmi tonë ato kanë një sërë përfitimesh shëndetsore. Disa mënyra shumë të mira për t’u ndier në formë mendërisht dhe fizikisht janë të...

Projekti i MBPZHR-së për parandalimin e etheve hemorragjike ka dhënë rezultate pozitive

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, edhe sivjet ka ndarë 400 mijë euro për të realizuar fushatën për parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo dhe...

Si të qetësoni dhimbjet përmes kapëses së rrobave (Foto)

Zgjidhja e dhimbjeve të ndryshme që mund të jenë të padurueshme është pësrdorimi i mënyrave të ndryshme, një ndër këto veprime është...

E rrallë, 1-vjeçari indian po kalon pubertetin

Periudha e puberteti është një periudhë që të djemtë zakonisht shtrihet në moshën nga 12 deri në 16 vjeç, kur nis rritja e nivelit të testosteronit që...

Nuk mund të besoni se çfarë sëmundje shëron banania e vluar

Shpeshherë pagjumësia shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si depresioni, stresi, shqetësimi etj. Thuajse çdo natë, para se të shkoni të flini, mendja fillon të...