Thaçi: Liberalizimi i vizave arritje e vonuar, por vonesa nuk e zvogëlon atë

Kreu i shtetit Hashim Thaçi, ka thënë se pret që në ditët e ardhshme Kosova të marrë rekomandimin për datën se kur qytetarët tanë do të lëvizin të lirë në vendet anëtare të Bashkimit Europian. “Kosova ka kryer të gjitha obligimet e veta për implementimin e kritereve demokratike. Liberalizimi i vizave është një e arritur e vonuar, por vonesa nuk e zvogëlon atë, sepse për shtetin dhe qytetarët e Kosovës përbën një të...

Ministria e Integrimit Evropian nisë konferencat informuese mbi MSA-në

Marrëveshja e Stabilizim Asociimit ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian duke qenë një material voluminoz dhe mjaftë kompleks për faktin që rregullon...

Mijëra të verbër në Kosovë, vetëm 30 të punësuar

Nuk e kanë aftësinë e të pamurit, mirëpo disa kanë përgatitjen e duhur për një të ardhme të ndritshme.Ligji ua siguron të drejtën e...

Zviceranët pyesin UEFA-n dhe FIFA-n: A mund të na merr Kosova Shaqirin dhe lojtarët e tjerë?

Pranimi i Kosovës në UEFA dhe FIFA gjatë këtij muaji, padyshim se është tema kryesore jo vetëm në rajon, por në gjithë Evropën.  Vendet...

Lajme

Oda amerikane nuk e mbështet kontratën kolektive si të tillë

Përfaqësues nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, kanë thënë për KosovaPress se Marrëveshja e Përgjithshme Kolektive e nënshkruar në vitin 2014, nuk është e mbështetur në legjislacionin aktual të punës dhe si e tillë nuk ka fuqi ligjore, dhe nuk mund...

Hoti: Qeveria po zbaton kontratën kolektive për përvojën e punës

Ministri i Financave, Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria e Kosovës është duke zbatuar kontratën kolektive tash e një vit për të punësuarit në sektorin...

Marsh protestues kundër shkeljes të të drejtave të punëtorëve

Në shenjë të kundërshtimit të shkeljes të të drejtave të punëtorëve, me theks të veçantë në sektorin privat, një grup i të rinjve...

Gjendet vajza e humbur në Viti

Njësiti policor ka arrit të gjejë viktimën femër e cila ishte e raportuar si e humbur në Viti. Së bashku me viktimën është shoqëruar në stacionin policor...

Edhe Nisma e Vitisë largohet përfundimisht nga Nisma për Kosovën

Pas largimit të Xhevat Bislmit nga Nisma, që ishte sekretar për Marrëdhënie me Publikun, edhe dega e Nismës në qytetin e Vitisë është larguar...

Sport

Supergol nga Swansea, befasohet Liverpool (Video)

Skuadra e Liverpoolit ka pësuar edhe golin e dytë përball Swanseas. Tani ekipi i Kloppit po humbet me rezultat 2 me 0, ku golin për vendasit e shënoi Cork në minutën e 33-të, pas një gjuajtje të mrekullueshme./Indeksonline/

Shpetim Shala fiton titullin IBO Inter-Continental

Shpetim Shala, arriti te fitoi titullin IBO Inter-Continental në ballafaqimin e radhës që u zhvillua në sallën Admiral Dome në qytetin e Vienës në Austri. Shpetim Shala...

Swansea i shënon Liverpoolit (Video)

Ka ardhur goli i parë në ndeshjen Swansea – Liverpool, ku skuadra vendase ka kaluar në epërsi. Golin e shënoi Ayew me kokë, pas harkimit nga korneri./Indeksonline/

Bayerni kërkon mesfushorin e Romës

Bayern Munchen mund ta transferoj yllin e Romës, Miralem Pjanic pasi ky i fundit kërkon një skuadër më të fort. Nëse romakët nuk e lejojnë shitjen e Radja Nainggolan te...

Zviceranët pyesin UEFA-n dhe FIFA-n: A mund të na merr Kosova Shaqirin dhe lojtarët e tjerë?

Pranimi i Kosovës në UEFA dhe FIFA gjatë këtij muaji, padyshim se është tema kryesore jo vetëm në rajon, por në gjithë Evropën.  Vendet që në...

Showbiz

Ja çfarë dhuratash ka marrë sot Ledina Çelo (Foto)

“Nga një mike e rrallë”. Kështu shkruan këngëtarja Ledina Çelo në një foto të postuar në profilin e aj në Instagram për disa dhurata që ka marrë. Duken vathë, parfum dhe sende të tjera, që për këngëtaren kanë vlerë...

Duda e Lyrical Son paralajmërojnë këngën e re (Video)

Bashkëpunimi i radhës në repin kosovar pritet të vijë ndërmjet reperëve nga Gjilani e Prishtina. Përmes një postimi në Facebook Duda ka njoftuar se kënga e re do...

Trupi seksi i Draya Michelle 21 ditë pas shtatëzanisë (Foto)

Draya Michelle padyshim që di si të rikthehet në formë pas shtatëzanisë. Ylli i reality show “The Basketball Wives, vetëm 21 ditë pasi solli në jetë djalin e...

Calvin Harris thotë se nuk do të bashkëpunojë me Taylor Swiftin

Dj i famshëm skocez Calvin Harris është duke bashkëpunuar me shumë të yje të muzikës botërore, përfshirë këtu Rihanna, Ellie Goulding dhe John Newman. Por,...

Era e rekordeve

Era Istrefi hyri në tregun muzikor si ‘tërmet’. Kënga e saj e parë, u bë hit i padiskutueshëm. Madje qysh në start ajo u krahasua me yllin e muzikës botërore,...

Tech/Auto

Përdorimi me kohë të gjatë i mediave sociale ju shkakton depresion

Kushdo që përdor rregullisht mediat sociale do të ketë pasur përvojën e ndjenjës së zilisë për kënaqësinë që miqtë e tyre mund të kenë pasur. Por a është e mundur që këto ndjenja të jenë fillimi i diçkaje më të...

Superavionët 400 miliardë dollarësh kanë një problem jo fort të vogël (Video)

2500 avionët më të përparuar në botë kanë kushtuar plot 400 miliardë dollarë. Avionët nuk kanë “tru” në bazë dhe vëzhguesit...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Si parashikohet interneti në vitin 2025

Sipas disa studiuesve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusetsit, interneti secilën herë do të bëhet më depërtues, por do të jetë më pak i...

Facebook ka shpenzuar 12.5 milionë $ për mbrojtjen e Zuckerberg që nga viti 2013

Facebook Inc. zbuloi se vitin e kaluar, kanë bërë shpenzime rreth 4.26 dollarë për sigurinë e shefit të rrjetit social më të përdorur në botë, Facebook, Mark...

Indeks+

A llogaritet seksi si ushtrim? Varet nga ajo se sa jeni dembel…

Për individët të bërit dashuri mund të jetë mundim fizik,ndërsa për disa të tjerë vrapim maratonik. Njerëzit më pak aktivë lehtë mund ta përjetojnë seksin si ndonjë lloj ushtrimi në palestër. Gjatë marrëdhënieve intime shtohet...

Shmangni këto vende për të bërë seks: cilësohen si të pista dhe të ndotura!

Kur ju mendoni për seks në vende interesante, kjo ju bën t ëmendoni për pasion dhe atmosferë të nxehtë, por fakti është se nga kjo mund të përhapen shumë...

Shikoni sa e fuqishme mund të jetë një bletë (Video)

Nxjerrja e një gozhde në murë për të gjithë ato që e kanë provuar këtë sfidë e dinë se sa e vështirë është ta realizojnë shpejt...

Çfarë është sëmundja e cila transmetohet përmes “puthjes”

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet, me siguri nuk jeni dakord në lidhje me këtë. Mësoni gjithçka nga ky infeksion i...

Kjo është fuqia e grimit (Video)

?Nuk do të thotë gjithsesi të jeni e bukur dhe të keni një lëkurë të bukur për t’u dukur dhe për t’u ndjerë e bukur. Kjo pasi që grimi ka...

Opinione

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për rreth, që në pranverën e hershme të vitit 1998 u bënë pjesë e pandarë e radhëve...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

Studim, diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e këtijstudimi janë publikuar në Current Diabetes Reports, janë bazuar në studimin e disa ndërlidhjeve...

Metodat higjienike për t’u ndjerë më mirë

Ndjenja e pastërtisë është një ndjenjë e mrekullueshme që vije si rrjedhojë e pastrimit dhe produkteve të duhura të higjienës. Këto janë metodat...

Ja si ndikon mungesa e gjumit në shëndet

Shpeshherë qëndrojmë deri vonë, qoftë duke u qasur në rrjetet sociale apo duke shikuar TV, edhe pse e dimë që të nesërmen duhet të zgjohemi herët dhe do...

Bel i hollë dhe vithe të formuara për vetëm dy javë – Ja cilat janë ushtrimet!

Keni vënë re se ju ka dalë stomaku? Nuk është ndonjë çudi. Gjatë ditëve të festave zakonisht shtojmë disa kilogramë, dhe palëvizshmëria ndikon...

Studim/ Diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e këtij studimi...