Mogherini në Prishtinë: Urime Kosovës liberalizimi i vizave dhe pranimi në UEFA, ju jeni Evropë (Video)

Sot në Kosovë ka arritur shefja e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini, vetëm një ditë pas vendimit të Komisionit Evropian për rekomandimin e liberalizimit të vizave për shtetin e Kosovës. Në një konferencë të organizuar për media në Qeverinë e Kosovës Mogherini është shprehur shumë e lumtur që po ndanë me qytetarët e Kosovës, një nga momentet më të mira për vendin e që është rezultat i një pune...

Nis takimi i kryeministrit Mustafa me Mogherinin

Kryeministri i Kosovës ka pritur në zyrën e tij në Qeveri shefen e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini dhe Dimitris Avramopulos, Komisioner...

U inaugurua memoriali “Baza e Parë e UÇK-së” në Lladoc të Podujevës (Video/Foto)

(I plotësuar) Në Lladoc të Podujevës është bërë inaugurimi i memorialit “Baza e Parë e UÇK-së” . Aty janë vendosur...

AAK: Kushti i BE-së për demarkacionin me Malin e Zi, duket që më tepër ka qenë insistim i Isa Mustafës e Hashim Thaçit

Si kusht të fundit për përgjigje pozitive për liberalizim të vizave për Kosovën, Komisioni Evropian ka kërkuar ratifikimin e marrëveshjes për...

Lajme

Donika ndërron ulësen, afër Albulenës (Foto)

Ish-shefja e Grupit Parlamentar të AAK-së, tani deputetja e Vetëvendosjes, Donika Kadaj Bujupi ka ndërruar karrigen ku ishte e ulur më parë. Tani ajo po qëndron afër koleges së saj, Albulena Haxhiut. Indeksonline ua sjellë disa foto:    

Daci e Sejdiu nuk i flasin njëri-tjetrit (Foto)

Dy ish-zyetarët e LDK-së Fatmir Sejdiu dhe Nexhat Daci janë duke pritur që të fillojë seanca solemne në Kuvendin e Kosovës, ku mysafire speciale është...

Opozita rikthehet në Kuvend

(I plotësuar)- Deputetët e partive opozitare pas një kohe të gjatë sot kanë vendosur të marrin pjesë në seancën solemne të Kuvendit ku përfaqësuesja e...

Serbët ia qesin tymin Kuvendit! (Foto)

Pas pak pritet të nis seanca e Kuvendit të Kosovës, gjatë të cilës do të mbaj një fjalim përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini, raporton...

Sllovakia mbështet liberalizimin e vizave për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Sllovakisë Miroslav Lajçak ka thënë se Sllovakia nuk sheh ndonjë problem që shtetasit e Turqisë, të udhëtojnë pa viza në Bashkimin...

Sport

Për hatër të Ranierit, këngëtari italian do të bëj spektakël në stadiumin e Leicesterit (Video)

Njëri nga tenorët më të famshëm në botë, italiani Andrea Bocelli do të këndojë në stadiumin e Leicesterit në ndeshjen e fundit të Premierligës ndaj Evertonit.    Gjashtë javë më parë, tenori italian i kishte premtuar Ranierit se do të...

Shikoni sa kanë ndryshuar Reali dhe Atletico që nga finalja e fundit (Foto)

Real Madridi dhe Atletico Madridi do të përballen përsëri në finale të Ligës së Kampionëve, dy vite pas finales së Lisbonës e cila i takoi Realit.  Diego...

Dasëm në Turqi, Mario Gomez vallëzon sikur të ishte turk (Video)

Ylli i famshëm gjerman, Mario Gomez si duket është ambientuar mirë në Turqi. Ish sulmuesi i Bayern dhe Fiorentinës është parë duke kërcyer për bukuri vallen...

Ministri Shala e pret Fadil Vokrrin, ia bën "për hajër" anëtarësimin

Ministri i Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në një takim drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), kryetarin Fadil Vokrri dhe Komitetin Ekzekutiv të FFK-së, pas...

Pas titullit, lojtarët e Leicesterit fitojnë nga një mercedes superluksoz (Foto)

Titullin, famë, histori, para dhe gjithçka tjetër kanë fituar këtë edicion lojtarët e Leicesterit.  Por jo vetëm kaq, ata shpejt do të bëhen edhe me nga...

Showbiz

Lum vajza për mamin (Video)

Ledina Çelo vazhdon të jetë një nga femrat me linjat me perfekte.  Këngëtarja shqiptare e martuar për boksierin kosovar, Naim Kabashin po i kushton shumë rëndësi sportit dhe përgatitjeve fizike.  Së fundi ajo shihet para garazhës së veturës duke...

A tradhëtohet një femër si Angelina Jolie? (Foto)

Martesa e yjeve më të famshëm hollivudianë, Brad Pitt dhe Angelina Jolie, mund të jetë në krizë.  Kjo për faktin se aktori thuhet se e ka tradhtuar bashkëshorten...

Këngëtarja serbe Ana Petrovic, vjedh këngën “Bonbon”nga Era Istrefi (Video)

Kënga “Bonbon” e krijuar nga këngëtarja Era Istrefi është një nga këngët më të dëgjuara në gjithë botën. Suksesi i kësaj kënge...

Justin dhe Selena kanë fotografinë më të pëlqyer në Instagram, shikoni kë lënë prapa (Foto)

Justin Bieber dhe Selena Gomez  janë mbreti dhe mbretëresha e Instagramit. Një fotografi e publikuar në Instagram, dyshja duke u puthur ka arritur që të mbledhë rreth 3...

Publikohet biseda në mes Çiljetës dhe futbollistit shqiptar (Foto)

Çiljeta u përfol për një romancë me futbollistin e njohur Alban Hoxha, por e pyetur disa herë nga gazetarët ajo e ka mohuar këtë fakt. Këngëtarja...

Tech/Auto

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë një mënyrë sa më të lehtë për t’u lidhur me konsumatorët potencial të...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit...

Indeks+

Foshnja e lindur në Turqi me dy dhëmbë

Një foshnje ka lindur në Turqi me dy dhëmbë në pjesën e poshtme të gojës duke lënë prindërit të habitur dhe shqetësuar. Në Turqi mjekët dhe prindërit e një foshnjë kanë ngelur të habitur kur kanë parë se në gojën e tij kishte...

"Epike", Linda Morina i kalon kufijtë, i këndon Erdoganit (Video)

Pranimi në UEFA dhe liberalizimi i vizave ishin dy arsyet që Linda Morina për dy ditë lansoi dy këngë të shpejta.  Por për Lindën duket se nuk ka pushim pasi që...

Diamanti gjigant me vlerë 70 milionë dollarë (Foto)

?Diamanti më i madh në botë është shfaqur në një ekspozitë në Nju Jork. I quajtur “Lesedi la Rona” (Drita jonë) ai është një diamant 1.109...

Kush do të jetonte në një shtëpi me shishe plastike? (Foto)

Në ishullin e Colon në Panama, po punohet për të ndërtuar fshatin e parë në botë të ndërtuar nga mijëra shishe plastike. Ideatori i projektit Plastic Bottle Village...

Çfarë ndodh me trupin tuaj gjatë një fluturimi me aeroplan (Foto)

Nëse ju keni fluturuar ndonjëherë në një avion, shanset janë që ju keni provoni disa simptoma të pakëndshme. Një grafikon i ri tregon saktësisht se si kushtet e...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku pjesëmarrës ishin edhe kultivues të shpargut dhe drejtues të USAID-it në Kosovë.  Me...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

ATK-ja paraqet të hyrat për periudhën janar-prill

Me qëllim të informimit të opinionit publik dhe të sigurimit të një transparence ndaj tatimpaguesve,Administrata Tatimore e Kosovës do të raportojë për të hyrat...

BQE heq kartëmonedhën 500 euro

Prerja më e madhe e euros do të dalë nga qarkullimi. Prerja prej 500 eurosh nuk do të jetë më në qarkullim duke filluar nga viti 2018. Vendimi është marrë nga...

Shëndetësi

Ja çfarë ndodhë nëse fëmija gëlltit çamçakëzin

Çamçakëzi shpesh është një ndër produktet më të dëshiruar dhe argëtues për fëmijët. Ndërkohë ndodh që shpesh ai të gëlltitet aksidentalisht nga fëmijët, duke u frikësuar njëlloj edhe prindërit. Më poshtë do të...

Disa këshilla për një shtatzëni të qetë dhe të bukur!

Sipas studimeve të bëra, më shumë se gjysma e grave shtatzëna i kanë provuar të përzierat e mëngjesit. Kjo gjendje është e lidhur me nivelin e lartë të...

Si të përdorni celularin për të pakësuar stresin

Telefoni tashmë është krthyer në një pajisje të pazevendësueshme në jetën e gjithsecilit, i cili në mënyra të ndryshme ndikon dhe në shtimin e stresit te...

Ja çfarë duhet të bëni për një jetë të lumtur

Nga revista “The Atlantic” vjen një intervistë me Raj Raghunathan, profesor marketingu në Universitetin e Teksasit dhe autor i një libri të botuar në SHBA me titullin...

Projekti për ringjalljen e trurit

Një kompani amerikane që hulumton në fushën e biologjisë dhe teknologjisë, ka marrë dritën jeshile për projektin e saj të ardhshëm; ringjalljen e të...