Zvicra arreston edhe një ish- ushtar të UÇK-së, familjarët thonë se mund të ekstradohet në Serbi (Foto)

Ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Genc Zogaj, është arrestuar të enjten në Gjenevë të Zvicrës, për shkak të një fletarrestimi të shtetit serb. Zogaj, i cili me të njëjtin flet-arrest, ishte ndaluar nga autoritetet franceze në tetor të vitit 2014, aktualisht ndodhet në burg, ekstradimi i të cilit pritet të bëhet gjatë javës, raporton Indeksonline. Vëllai i Gencit, Besarti në një prononcim për Indeksonline ka treguar për...

Rrëfehet Ermira Mehmeti: Kjo është e vërteta e përgjimeve

Politika shpesh konsiderohet si një xhungël, ku më i forti arrin t’i mbijetojë pushtetit, sulmeve dhe intrigave që mund të thuren në korridoret e dhunshme...

Sondazhi që po i "drithëron" zvicërianët, ka të bëjë me Xhakën e Shaqirin (Foto)

Një sondazh i hapur në gazetën "Blick" të Zvicrës është duke i "dridhur" zvicërianët. Anipse gazeta është e Zvicrës,...

Vardy, futbollisti i vitit në Premierligë

Jamie Vardy është votuar si futbollisti më i mirë i vitit në Premierligën Angleze nga Shoqata e Shkrimtarëve të Futbollit.  Vardy ka realizuar 24 golla...

Lajme

EULEX ngrit aktakuzë ndaj zyrtarëve të MPB'së dhe Policisë për tregëti ilegale me armë

Një zyrtar i Ministrisë së Punëve të Brendshme, përgjegjës për luftimin e armëmbajtjes pa leje në Kosovë dyshohet për tregti armësh në tregun e zi. Udhëheqësi i Divizionit për Armë në Ministrinë e Punëve të brendshme përballet me...

Më shumë se 1.000 persona evakuohen nga një kamp migrantësh në Paris

Policia franceze ka evakuuar më shumë se një mijë njerëz nga një kamp të improvizuar për migrantë, pranë një stacioni të metrosë në Paris të...

Taksia nga Shkupi përfundon në lumin e Radikës

Një shofer taksie nga Shkupi me veturën e tij ka përfunduar në lumin e Radikës. Ngjarja ka ndodhur dje pasdite rreth ores 14.00, kur makina ha humbur drejtimin, duke rënë në...

Klinika Psikiatrike pa kushte për shërimin e personave të prekur nga mbidozat

Numri i përdoruesve të substancave narkotike edhe këtë vit mbetet problem shqetësues. Kureshtja e të rinjve për të eksperimentuar, mori jetën e shumë personave dhe...

Fusha e përuruar nga kryeministri, shfrytëzohet me pagesë

Dy ditë pas përurimit, fusha e futbollit është mbyllur për të rinjtë gjilanas, të cilët për ta shfrytëzuar duhet të paguajnë. Para pak më...

Sport

Juventus në histori, 180 minuta për të thyer dy rekorde

Titull pas titulli, rekord pas rekord. Ky Juventus nuk ka ndërmend të ndalet nga askush në Itali. Deri më tani bardhezinjtë kanë arritur 16 fitore në fazën e dytë, dhe u duhet vetëm 1 për të hyrë në histori.  Vetëm Torino në sezonin 1846-47 dhe Juventusi i...

Vardy, futbollisti i vitit në Premierligë

Jamie Vardy është votuar si futbollisti më i mirë i vitit në Premierligën Angleze nga Shoqata e Shkrimtarëve të Futbollit.  Vardy ka realizuar 24 golla për...

Sondazhi që po i "drithëron" zvicërianët, ka të bëjë me Xhakën e Shaqirin (Foto)

Një sondazh i hapur në gazetën "Blick" të Zvicrës është duke i "dridhur" zvicërianët. Anipse gazeta është e Zvicrës, pyetja për dy...

Reagon Dortmundi, e komplikon shumë transferimin e Hummels te Bayerni

Borusia Dortmund po tenton të ia vështirësojë punët Bayern Munchenit për transferimin e Mats Hummels.  Sipas mediave gjermane, Dortmund ka vendosur që ajo skuadër që...

Rruga e historisë për gazetarët kosovarë (Foto)

Më shumë se 20 gazetarë dhe kameramanë kosovar janë nisur sot për në Budapest të Hungarisë për të përcjellur nga afër Kongresin e 40-të të...

Showbiz

Zëri Adelina Berishës ndryshe live nga ai playback (Video)

Këngëtarja Adelina Berisha, kishte krijuar disa këngë por shumë nga to nuk kishin pasur shumë suksese. Kënga e saj e  fundit “Erën e saj” në bashkëpunim me këngëtarin e ri Robb Daddy, rezultojë ndër më të pëlqyerat. Adelina tani është...

Lori Hoxha një nga vajzat shqiptare më me stil (Foto)

Lori Hoxha njohur ndryshe edhe si trashëgimtarja e TopChannel, është edhë një nga femrat shqiptare më me stil. Ajo përmes profilit të saj në Instagram, kohë pas kohe...

Beyonce me përkrahje shumë të dashur nga Jay Z dhe vajza Blue Ivy (Foto/Video

Thashetheme të shumta ishin për “tradhëtinë” e reperit Jay Z drejtuar këngëtares Beyonce. Por këto polemika kanë filluar të marrin fund kur Beyonce filloj...

Ditë e komplikuar për Rita Orën, sot takohet ballë për ballë me Beyonce dhe Jay Z

Rita Ora sot ka shansin të takohet ballë për ballë me çiftin e famshëm, Beyonce dhe Jay Z.  Pasi kanë qenë vazhdimisht në media javën që e lamë pas...

Atraktivë dhe seksi edhe pas 13 vitesh martesë (Foto)

Ata janë të martuar prej 13 vitesh, por shpesh gjejnë mënyra nga më të ndryshmet për ta mbajtur gjallë lidhjen e tyre. Ola dhe James Jordan duket se kanë kaluar momente...

Tech/Auto

Bëhu haPPy me Neptun haPPy Card !

Neptun, rrjeti më madh i pajisjeve elektronike në Kosovë prezanton programin e besnikërisë  haPPy Card. I vetmi në llojin e tij në treg me , programi I besnikërisë haPPy card mundëson blerje me çmime speciale, pikë, avantazhe dhe përfitime të jashtëzakonshme, si dhe...

Galaxy C7 modeli më i ri nga Samsung

Galaxy C7 do të jetë telefoni i ardhshëm nga Samsung. Mësohet se Galaxy C7 (SMC700) do të ketë shtëpizë metalike sikurse edhe telefoni Galaxy A8, ndërsa pritet që...

Përdorimi me kohë të gjatë i mediave sociale ju shkakton depresion

Kushdo që përdor rregullisht mediat sociale do të ketë pasur përvojën e ndjenjës së zilisë për kënaqësinë që miqtë e tyre mund të kenë...

Superavionët 400 miliardë dollarësh kanë një problem jo fort të vogël (Video)

2500 avionët më të përparuar në botë kanë kushtuar plot 400 miliardë dollarë. Avionët nuk kanë “tru” në bazë dhe vëzhguesit...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Indeks+

Prekëse, 12-vjeçari sheh për herë të parën nënën (Video)

Një 12-vjeçar ka arritur të shohë nënën e tij për herë të parë. Përmes videos do të shikoni momentin prekës kur një fëmijë tashmë 12 vjecc shikon për herë të parë nënë e tij. Kjo, është bërë e mundur falë...

A e dini pse nuk mund të flini kur e ndërroni vendin?

Mezi ju zë gjumi kur flini në një vend tjetër që nuk është shtëpia juaj? Nuk e ka fajin dysheku, çarçafët apo jastëku, por truri. Sipas një studimi...

10 njerëzit që u varrosën të gjallë, por që mbijetuan – kjo është historia e tyre!

Ideja e të varrosurit për së gjalli është një frikë universale. Të zgjohesh duke e gjetur veten të bllokuar nën tokë është pothuajse një dënim...

Harrojeni seksin, ja çfarë është më e rëndësishme në një marrëdhënie në çift

Dashuria e vërtetë nuk është ajo që lind nga një ‘shigjetë e Kupidit’ apo një kimi e fuqishme seksuale. Sipas studimit të financuar nga kompania...

Për herë të parë në histori, grabitet një bankë në Korenë Veriore

Në mes të ditës në Koren Veriore është grabitur një bankë. Në ndonjë vend tjetër ky nuk do të përbënte lajm, por sa i përket Koresë...

Opinione

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në përgatitje, ndeshjet ndërkombëtare i shijonim vetëm kur luanim një herë në 2-3 vjet...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

10 mënyra efektive për të hequr mërzinë dhe stresin

Në kohët e sotme thuajse të gjithë ndihen “nën presion” për shkak të punës, problemeve përsonale, shkollës etj. Stresi është faktori që ju shoqëron gjatë këtij presioni. Zakonisht stresi ju bën të ndiheni më nervoz, të shqetësuar,...

Ja çfarë e shkakton prishjen e dhëmbëve tek fëmijët!

Në ditët e sotme, fëmijët konsumojnë shpesh sheqer, gjë e cila çon në prishjen masive të dhëmbëve. Futja e sasisë të lartë të sheqerit...

Tri pije për mëngjes që ndihmojnë për të jetuar më gjatë

1. Çaji Hulumtimi i publikuar nga "Annals of Epidemiology" sugjeron se çaji jeshil ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekje të parakohshme. Studimi, i kryer nga Qendra...

Largoni mbetjet toksike nga zorra e trashë me këtë metodë alternative!

Në Shtetet e Bashkuara, pastrimi i zorrës së trashë u bë i famshëm gjatë viteve 1920 dhe 1930. Ajo është kryer e bazuar në teorinë e vetëhelmimit të...

Përfitimet shëndetsore nga ushqimet jeshile

Ushqimet jeshile kanë një rëndësi të veccantë në shëndetin e organizmin tonë. Konsumimi i tyre jep sa më shumë energji dhe përshpejtojnë metabolizmin...