Korenica: Mungesa e demokracisë brenda partisë, shkak për largimin e deputetëve nga partitë

Ditëve të fundit kanë ndodhur shumë ndryshime në skenën politike në Kosovës. Dorëheqjet e deputetëve, kalimet nga njëra parti në tjerën, dorëheqjen e kryetarëve të degëve, janë vetëm disa nga të papriturat në politikë. Ishte kalimi i Donika Kadaj-Bujupit nga AAK në VV, dorëheqja e Ramiz Kelmendit e Azem Sylës, ajo e kryetarit të Nismës, dega në Drenas etj, kanë nxitur debate të shumta,  raporton Indeksonline. Analisti nga Grupi...

Gashi: Vendimi për Azem Sylën, i ndikuar politikisht, do të paraqesim menjëherë ankesë

(I plotësuar)- Avokati i Azem Sylës, Tomë Gashi, ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Themelore në Prishtinë, e cila i ka caktuar Sylës masën e...

Ramiz Kelmendi ende i pavendosur se çka do të bëj pas largimit nga PDK-ja

Biznesmeni dhe tashmë ish- deputeti i PDK-së, Ramiz Kelmendi mbrëmë është larguar nga PDK-ja, mirëpo ai ende nuk ka vendosur se çfarë do të...

Atifete Jahjaga për HufftingPost: Me postin e presidentes theva tabutë për femrën në Kosovë

Ish-presidentja e parë grua në Republikën e Kosovës ka bërë një shkrim rreth vendimmarrjes së gruas në Kosovë, që e botoi në të...

Lajme

Vjena kërkesë BE-së për zgjatjen e kontrolleve në kufijtë e hapësirës Schengen

Austria deklaroi sot se është në fazë bisedimesh me Bashkimin Evropian për të zgjatur në kohë kontrollet në kufijtë e përcaktura si të përkohshme vitin e kaluar në hapësirën Schengen, për frenimin e fluksit të migrantëve. “Bëj me dije se...

Zëvendësministrja Hajzeraj: Ka qytetarë që nuk duan të punojnë, preferojnë social

Papunësia është një nga problemet më të mëdha që ka përcjellë qytetarët e Kosovës që nga paslufta. Të dhënat zyrtare, të cilat flasin...

Letra rrëqethëse e mjekut sirian që po bën xhiron e botës

?Letra e një doktori sirian po bën xhiron e botës dy ditët e fundit. Doktori është drejtor i spitalit të fëmijëve në Aleppo të Sirisë, qytet i bombarduar...

Theret me thikë 34 vjeçari në shesh të Mitrovicës

Është arrestuar i dyshuari me inicialet R.F., 24 vjeç në Mitrovicë, pasi i njëjti dyshohet se pas një zënke ka sulmuar me thikë viktimën E.L., 34 vjeç në...

Palestina do kërkimfalje nga Eurovizioni, iu ndalua flamuri si Kosovës

Zyrtar i lartë palestinez, Saeb Erkat ka kërkuar sot nga organizatorët e Eurovizionit që t’i kërkojnë falje Palestinës, pasi që flamuri shtetëror i këtij vendi...

Sport

Kryeministri Mustafa beson se UEFA do ta pranojë Kosovën

Beson shumë se në maj Kosova do të anëtarësohet në UEFA dhe FIFA. Thotë se Qeveria ka punuar në mënyrë sistematike në këtë proces, në koordinim me FFK-në. Sipas tij, me Kosovën anëtare, UEFA e FIFA do të jenë më të pasura. Është i...

Dorëzohet Ismet Munishi

Lufta për titull për Hajvalinë pas humbjes 1:0 nga Istogu, ka përfunduar. Kështu thotë trajneri Ismet Munishi, i cili tani kërkon që skuadra e tij të mbaj pozitën e...

Bale e mban në garë për titull Realin (Video)

Real Madrid ka shënuar fitore shumë të rëndësishme në kuadër të xhiros së 36-të në La Liga, duke mposhtur 0:1 Real Sociedadin. Pa Ronaldon dhe Benzeman, ishte...

Formacionet zyrtare: Arsenal – Norwich

Janë publikuar formacionet zyrtare të ndeshjes Arsenal – Norwich City. Arsenal dhe Norwich City kanë publikuar formacionet zyrtare, para takimit të tyre të vlefshëm për...

Ndodhi siç tha Xhaka, Monchengladbach ia shtyp festën Bayernit, fiton Dortmundi (Video)

Bayern Munich ka dështuar të shënoi fitore në ‘Alianz Arena, duke barazuar 1:1 me Borussia Monchengladbach. Ky barazim ia shtyn festën e titullit skuadrës së Pep Guardiolas,...

Showbiz

Fjolla Morina “fryhet” me gjoks edhe në Tiranë (Video)

Këngëtarja e njohur Fjolla Morina, duket të jetë tejet e lumtur me vajzën e saj të vogël. Sot ajo ndodhet në qytetin e bukur të Tiranës, shkruan Indeksonline. Në llogarinë e saj në Instagram ajo ka shpërndarë një video teksa shihet me vajzën e saj. Ajo...

Soni dhe Gena publikojnë këngën “Ti,jeta”(Video)

Këngëtarja Soni Malaj dhe Gena kanë disa ditë që kanë paralëjmëruar bashkëpunimin e tyre. Po rata kanë vendosur që sot t’i japin fund pritjes së...

Besa publikon një nga fotografitë më tërheqëse të saj (Foto)

Këngëtarja Besa Kokëdhima, është një nga më të përfolurat për ndërhyrjet kirurgjike në fizikun e saj. Besa, përmes rrjetit social Instagram, ka...

Ja çfarë thotë Rasim Thaçi për bashkëshorten e tij (Foto)

Aktori i humirit, Rasim Thaçi- Cima jo rrallë herë na bënë të qeshim pafund me batutat e tij. Cima i cili ndër vite ka argëtuar gjenerat të shumta, duket çdo...

“Nuk jom si ti” projekti më i ri nga Muaad dhe Blerta (Video)

“Nuk jom si ti” titullohet kënga më e re nga dy artistët e rinjë Muaad dhe Blerta Bujupaj. Teksti I kësaj kënge është shkruar nga vetë reperi ndërsa...

Tech/Auto

Si parashikohet interneti në vitin 2025

Sipas disa studiuesve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusetsit, interneti secilën herë do të bëhet më depërtues, por do të jetë më pak i dukshëm. Në epokën digjitale në të cilën jetojmë tash, janë bërë zhvillime teknologjike,...

Facebook ka shpenzuar 12.5 milionë $ për mbrojtjen e Zuckerberg që nga viti 2013

Facebook Inc. zbuloi se vitin e kaluar, kanë bërë shpenzime rreth 4.26 dollarë për sigurinë e shefit të rrjetit social më të përdorur në botë, Facebook, Mark...

NASA mëson me ekrane gjigante astronautët si të fluturojnë në hapësirë (Video)

Para se astronautët e NASA-s të fluturojnë në anijen e re nga Boeing dhe SpaceX, ata do të duhet të kalojnë qindra orë të praktikës në stimulatorët e...

Një kompani indiane premton një telefon inteligjent Android 3G 13 dollarësh

Pas shumë të përfolurit Freedom 251, telefonit më të lirë inteligjent që kushtonte vetëm 3 dollarë, një tjetër telefon inteligjent indian Android i quajtur Docoss...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Indeks+

Shmangni këto vende për të bërë seks: cilësohen si të pista dhe të ndotura!

Kur ju mendoni për seks në vende interesante, kjo ju bën t ëmendoni për pasion dhe atmosferë të nxehtë, por fakti është se nga kjo mund të përhapen shumë rreziqe, duke përfshirë edhe bakteriet. Fantazitë janë një gjë, ndërsa realiteti...

Shikoni sa e fuqishme mund të jetë një bletë (Video)

Nxjerrja e një gozhde në murë për të gjithë ato që e kanë provuar këtë sfidë e dinë se sa e vështirë është ta realizojnë shpejt...

Çfarë është sëmundja e cila transmetohet përmes “puthjes”

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet, me siguri nuk jeni dakord në lidhje me këtë. Mësoni gjithçka nga ky infeksion i...

Kjo është fuqia e grimit (Video)

?Nuk do të thotë gjithsesi të jeni e bukur dhe të keni një lëkurë të bukur për t’u dukur dhe për t’u ndjerë e bukur. Kjo pasi që grimi ka...

Kafsha unike: 10 fakte mahnitëse për zebrat

1 – Loja e emrit Ka tre lloje zebrash: Grevy, malore dhe fushore. Zebrat fushore janë ato më të zakonshmet. Zebrat fushore janë të ndara në 6 nënkategori, ndërsa ato...

Opinione

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të afërt mes pezmit dhe delirit: “Ky popull nuk më ka merituar mua”.  E njëjta sindromë ka kapluar me...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Zëri i të rinjve , zë që nuk dëgjohet apo që nuk duan ta dëgjojnë?!

Rinia, thuhet se është e ardhmja por njëkohësisht edhe e tashmja e vendit tonë. Vizioni dhe ëndrrat e rinisë janë të pashuara ndonëse shpesh ndodh që ato të...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

Metodat higjienike për t’u ndjerë më mirë

Ndjenja e pastërtisë është një ndjenjë e mrekullueshme që vije si rrjedhojë e pastrimit dhe produkteve të duhura të higjienës. Këto janë metodat higjienike të cilat do t’iu bëjnë të ndjeheni më mirë: Përdorni vaj kokosi për...

Ja si ndikon mungesa e gjumit në shëndet

Shpeshherë qëndrojmë deri vonë, qoftë duke u qasur në rrjetet sociale apo duke shikuar TV, edhe pse e dimë që të nesërmen duhet të zgjohemi herët dhe do...

Bel i hollë dhe vithe të formuara për vetëm dy javë – Ja cilat janë ushtrimet!

Keni vënë re se ju ka dalë stomaku? Nuk është ndonjë çudi. Gjatë ditëve të festave zakonisht shtojmë disa kilogramë, dhe palëvizshmëria ndikon...

Studim/ Diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e këtij studimi...

Konsumoni rregullisht këtë frut nëse doni të mos verboheni

Të hash banane të pengon që të verbohesh. Kështu thuhet në një studim të ri. Fruti është një burim i pasur kaliumi, një mineral thelbësor për...