Kadri Veseli ishte pjesë e ceremonisë së shpalljes së pavarësisë (Video)

Kandidati për kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, ishte çdokund ku ishte edhe ish-kryetari historik i PDK-së, Hashim Thaçi, tash president i vendit. Edhe Veseli ishte pjesë e ceremonisë së shpalljes së pavarësisë më 17 shkurt 2008, derisa ish-kryeministri Thaçi po lexonte deklaratën e pavarësisë. Në njërën prej video të siguruara nga Indeksonline, shihet edhe Veseli i ulur në këndin për mysafirë brenda Kuvendit të Republikës së...

Gracenote Sport parashikon se Kosova do të fitojë medalje të artë në Rio 2016

Gracenote Sports, platformë e statistikave në Itali ka parashikuar rezultatet e Lojërave Olimpike që këtë verë do të mbahen në Rio, në Brazil. Kjo...

Të mërkurën vendimi për heqjen e vizave për Kosovën, në fund të qershorit lëvizim lirshëm

Planet për liberalizim të vizave për në Evropë për 127 milionë qytetarë nga Turqia, Ukraina, Gjeorgjia dhe Kosova pritet të realizohen këtë...

Atentati në Tiranë, si u qëllua me dy plumba në kokë 36 vjeçari

Plotësim: Vrasja me armë zjarri që ndodhi disa minuta më parë brenda një lokali pranë shkollës "Edith Durham" në Tiranë, ka alarmuar...

Lajme

Atentati në Tiranë, si u qëllua me dy plumba në kokë 36 vjeçari

Plotësim: Vrasja me armë zjarri që ndodhi disa minuta më parë brenda një lokali pranë shkollës "Edith Durham" në Tiranë, ka alarmuar Policinë e Shtetit. Forca të shumta police kanë rrethuar zonën dhe kanë ngritur postblloqe në rrugët afër...

Kadri Veseli ishte pjesë e ceremonisë së shpalljes së pavarësisë (Video)

Kandidati për kryetar i PDK-së, Kadri Veseli, ishte çdokund ku ishte edhe ish-kryetari historik i PDK-së, Hashim Thaçi, tash president i vendit. Edhe Veseli ishte pjesë e...

Arben Qirezi: Falja e gjakut njëri ndër fenomenet e ceremonitë me bizare të shoqërisë sonë

Profesori universitar dhe njohës i çështjeve politike, Arben Qirezi, ka thënë se falja e gjakut është njëra ndër fenomenet dhe ceremonitë me bizare të...

Përleshje mes protestuesve dhe policisë në Paris

“1 Maji” u shënua me demonstrata të dhunshme edhe në Francë. Përleshje të ashpra shpërthyen mes protestuesve dhe policisë në Paris. Marshimi tradicional...

Boshnjako-goranët nisin peticion kundër vënies së bustit të Adem Jasharit në Dragash

Komuniteti gorano-boshnjak vazhdon ta kundërshtoj vënien e bustit të komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Adem Jashari në komunën e Dragashit, ani pse Kuvendi...

Sport

“Kush dëshiron të shkojë, le të shkojë”

Redaktori i sportit në gazetën zvicerane ‘Blick’, Felix Bingesser, ka dalë me një shkrim rreth mundësisë që nga Përfaqësuesja e Zvicrës të largohen disa lojtarë për të zgjedhur Kosovën, pasi kjo e fundit të pranohet në UEFA dhe FIFA. UEFA më 3...

Gracenote Sport parashikon se Kosova do të fitojë medalje të artë në Rio 2016

Gracenote Sports, platformë e statistikave në Itali ka parashikuar rezultatet e Lojërave Olimpike që këtë verë do të mbahen në Rio, në Brazil. Kjo kompani ka...

Presidenti Thaçi nesër pret në takim Fadil Vokrrin, në prag të votimit të UEFA-s për pranimin e Kosovës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, nesër (2 maj, e hënë) në kabinetin e tij pret në takim kryetarin e Federatës së Kosovës në Futboll,...

Lazio shënon edhe fitoren e dytë ndaj Interit këtë edicion (Video)

Lazio e ka mposhtur për të dytë herë Interin këtë edicion. Kryeqytetasit ia kanë dalë të mundin 2:0 skuadrën e Roberto Mancinit, në stadiumin...

Legjenda që do t’i gëzohet titullit të LaLigas, pak ka rëndësi kush e fiton (Foto)

Nuk ka shumë dashuri mes tifozëve të Barcelonës, Real Madridit dhe Atletico Madridit. Por, cilado skuadër që në fund ia del të shpallet kampion, do ta gëzojë së...

Showbiz

Hapet Panairi i Dasmave, Tekstilit, Modës dhe Bukurisë

Të hënën, me 2 maj 2016, në ora: 12:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, hapet Panairi i Dasmave, Tekstilit, Modës dhe Bukurisë. Ky Panair organizohet nga Gecjan Fashion Group dhe Blerina Kllokoqi-Rugova, nën patronatin e Komunës së Prishtinës. “Panairi do të jetë i...

Eurovisioni ndryshon rregulloren, por flamuri i Kosovës mbetet i ndaluar

Organizatorët e festivalit evropian të këngës “Eurosong Contest 2016”, kanë ndryshuar formën e ndalimit të flamujve. Ata hoqën nga përdorimi i tyre listën...

Ja një mënyrë për të mbajtur gjallë lidhjen (Foto)

Ata janë të martuar prej 13 vitesh, por shpesh gjejnë mënyra nga më të ndryshmet për ta mbajtur gjallë lidhjen e tyre. Ola dhe James Jordan duket se kanë kaluar momente...

Publikohet biseda e Encës me profesorin e saj (Video)

Këngëtaren Enca Haxhia ditën e sotme e ka kapur nostaligjia e kohës kur ka qenë në gjimnaz Atë kohë, ajo e ka cilësuar si njërën nga periudhat më të...

Biondina debuton me “Se kom prit” (Video)

Biondina Latifi ka debutuar në skenën kosovare. Këngëtarja e re nga Vushtria sot ka publikuar këngën “Se kom prit”. “Se kom prit” është krijim i dyshes...

Tech/Auto

Përdorimi me kohë të gjatë i mediave sociale ju shkakton depresion

Kushdo që përdor rregullisht mediat sociale do të ketë pasur përvojën e ndjenjës së zilisë për kënaqësinë që miqtë e tyre mund të kenë pasur. Por a është e mundur që këto ndjenja të jenë fillimi i diçkaje më të...

Superavionët 400 miliardë dollarësh kanë një problem jo fort të vogël (Video)

2500 avionët më të përparuar në botë kanë kushtuar plot 400 miliardë dollarë. Avionët nuk kanë “tru” në bazë dhe vëzhguesit...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Si parashikohet interneti në vitin 2025

Sipas disa studiuesve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusetsit, interneti secilën herë do të bëhet më depërtues, por do të jetë më pak i...

Facebook ka shpenzuar 12.5 milionë $ për mbrojtjen e Zuckerberg që nga viti 2013

Facebook Inc. zbuloi se vitin e kaluar, kanë bërë shpenzime rreth 4.26 dollarë për sigurinë e shefit të rrjetit social më të përdorur në botë, Facebook, Mark...

Indeks+

Për herë të parë në histori, grabitet një bankë në Korenë Veriore

Në mes të ditës në Koren Veriore është grabitur një bankë. Në ndonjë vend tjetër ky nuk do të përbënte lajm, por sa i përket Koresë Veriore, ky është vetëm rasti i parë i tillë në historinë e ekzistencës së këtij...

A është ky babai më kreativ në botë? (Foto)

Vajza e vogël e fotografit amerikan, Dave Engledow, kur të rritet do kuptojë se ka albumin fotografik më kreativ të fëmijërisë. Që nga lindja e Alice Bee, Dave ka...

Cili nga këta është objekti më i shtrenjtë në botë?

“Hinkley do të jetë objekti më i shtrenjtë në botë, hamendësimet më të përafërta thonë se Hinkley do ta kalojë koston prej 35 miliardë...

Njihuni me nëntë vjeçaren e cila ka kaluar garën më të vështirë 24 orësh (Foto/Video)

Milla Star Bizzotto, është nëntë vjeçarja që ka përfunduar garën 24 orësh “BFX24 Battlefrog” një garë kjo e dizajnuar prej “Navy Seals”,...

Shpëton për mrekulli, 2-vjeçarja bie nga dritarja e autobusit (VIDEO)

Ky është momenti dramatik, kur një dyvjeçare bie nga dritarja e një autobusi, i cili po ecte. Ngjarja ka ndodhur në një provincë të Kinës. Fatmirësisht,...

Opinione

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në përgatitje, ndeshjet ndërkombëtare i shijonim vetëm kur luanim një herë në 2-3 vjet...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

Largoni mbetjet toksike nga zorra e trashë me këtë metodë alternative!

Në Shtetet e Bashkuara, pastrimi i zorrës së trashë u bë i famshëm gjatë viteve 1920 dhe 1930. Ajo është kryer e bazuar në teorinë e vetëhelmimit të organizmit. Mishi i patrazuar dhe ushqime të tjera mund të shkaktojnë grumbullimin e toksinave dhe helmeve në trup....

Përfitimet shëndetsore nga ushqimet jeshile

Ushqimet jeshile kanë një rëndësi të veccantë në shëndetin e organizmin tonë. Konsumimi i tyre jep sa më shumë energji dhe përshpejtojnë metabolizmin...

Studim, diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e...

Metodat higjienike për t’u ndjerë më mirë

Ndjenja e pastërtisë është një ndjenjë e mrekullueshme që vije si rrjedhojë e pastrimit dhe produkteve të duhura të higjienës. Këto janë metodat...

Ja si ndikon mungesa e gjumit në shëndet

Shpeshherë qëndrojmë deri vonë, qoftë duke u qasur në rrjetet sociale apo duke shikuar TV, edhe pse e dimë që të nesërmen duhet të zgjohemi herët dhe do...