Agjencia e Ushqimit konfirmon se vezët në Kosovë shitën në kundërshtim me ligjin

Indeksonline sot ka raportuar se vezët në tregun e Kosovës shiten jashtëligjshëm, duke mos e respektuar udhëzimin administrativ të viti 2008 që ka hyr në fuqi. Indeksonline i ka shkruar pyetje Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë më 19 maj, ndërsa pasi është publikuar teksti kanë kthyer përgjigje. Në përgjigjen zyrtare për Indeksonline AUV-ja e pranon që në Kosovë vezët shiten në kundërshtim me ligjin, por arsyetohen se kodimi është një...

"Godet" Ferronikeli, transferon dy kosovarët e Kampionatit Shqiptar

Besnik Krasniqi dhe Ahmet Haliti janë lojtarët e ri të Feronikelit. Dyshja Krasniqi dhe Haliti vinë nga kampionati shqiptar. Krasniqi ishte pjesë e Flamurtarit të...

“Jam fqinj i Isa Mustafës andaj po ma rrënojnë objektin në Prishtinë” (Video)

(I plotësuar)-Në rrugën “Ndue Perleshi” në kryeqytet është rrënuar një pjesë e objektit e cila ishte paraparë që të ketë...

Taulant Xhaka: Himnin tonë do ta këndojë edhe Graniti (Video)

Taulant Xhaka ka thënë se është i gatshëm për lojë pas lëndimit që pasoi javë më parë me Baselin Mesfushori i Kombëtares shqiptare,...

Lajme

Rrahim Pacolli: Platforma për pagesën online të policave kufitare jetësohet në muajin korrik

Kryesues i delegacionit të Kosovës për të dialoguar me Brukselin lidhur me kartonin e gjelbër, Rrahim Pacolli ka thënë se jan duke punuar intenzivisht për të krijuar një platformë moderne për shtypjen dhe pagesën online të policave kufitare dhe shpresoj qe kjo të...

Viets: Opozita të mos merret vetëm më demarkacionin

Gjermania është duke ndjekur me interesim të madh çështjen e marrëveshjes për demarkacionin Kosovë-Mali i Zi. Për këtë temë, ambasadorja e Gjermanisë...

Çka po ndodh me VV'në? Jep dorëheqje Deputeti Besnik Bislimi (Dokument)

Deputeti i LVV'së, Besnik Bislimi ka dorëzuar dorëheqjen e tij nga funksioni i deputetit të Kuvendit të Kosovës. Ai rrjedhimisht, ka shuar edhe funksionin e tij si Kryetar i...

Momenti kur një frugon shpërthen në flakë në hyrje të Tetovës (Video)

Sot në hyrje të Tetovës rreth orës 13 në afërsi të Palma Trade, një furgon i tipit Ford është përfshirë nga flakët. Furgoni për arsye të...

Agjencia e Ushqimit konfirmon se vezët në Kosovë shitën në kundërshtim me ligjin

Indeksonline sot ka raportuar se vezët në tregun e Kosovës shiten jashtëligjshëm, duke mos e respektuar udhëzimin administrativ të viti 2008 që ka hyr në...

Sport

Mourinho hapë Instagram, nuk do ta besoni emrin e vërtetë të tij (Foto)

Jose Mourinho ka befasuar që në ditën e parë si trajner i Manchester United. Trajneri portugez ka hapur llogari personale në Instagram. Mourinho e ka zbuluar edhe emrin e tij të plotë që është mjaft i gjatë.  Jose Mario Dos Santos Mourinho Felix është emri komplet i Jose...

Vrapimi i fëmijëve të pavarësisë në Ditën Olimpike

Ata sot të gjithë ishin fitues dhe morën diplomën. Mbi 1 mijë fëmijë nga shkollat e Prishtinës, të lindur në vitin 2008, vrapuan sot në sheshin ‘Nëna...

"Godet" Ferronikeli, transferon dy kosovarët e Kampionatit Shqiptar

Besnik Krasniqi dhe Ahmet Haliti janë lojtarët e ri të Feronikelit. Dyshja Krasniqi dhe Haliti vinë nga kampionati shqiptar. Krasniqi ishte pjesë e Flamurtarit të Vlorës dhe...

FIFA shkruan fjalë të mëdha për Shkëlzen Gashin

Shkëlzen Gashi për të pushtuar zemrat amerikane, është ky titulli që i kushton faqja zyrtare e Fifas sulmuesit të kombëtares shqiptare.  27-vjecari i cili në merkaton...

Mavraj: Pas 10 vitesh do luaja për Kosovën, tani s'e lë Shqipërinë

Mërgim Mavraj nuk e mendon largimin nga Shqipëria dhe përfaqësimin me Kombëtaren e Kosovës pas përfundimit të kampionatit evropian. Gjatë një interviste për...

Showbiz

Emily Ratajkowski vazhdon të mbajë në formë barkun e saj shumë të sheshtë (Foto)

Emily Ratajkowski ka shijuar famën më të madhe pas lansimit të videoklipt ‘Blurred Lines’ . Por ajo ka vendosur që gjithmonë të jetë shumë e rëndësishme para fotografëve edhe në ditë të zakonshme në Los Angelos. Modelja dhe aktorja 24 vjeçare...

Calvin Harris flet pas aksidentit, tregon se është i detyruar të anulojë shumë koncerte (Foto)

Calvin Harris padyshim se është një njeri me fat. Calvin Harris ka thyer heshtjen pas aksidentit që pati javën e kaluar me makinë duke pranuar se është shumë me fat dhe...

Rihanna si gjithmonë e veçantë, së fundi në një fustan të tillë (Foto)

Këngëtarja Rihanna është njohur gjithmonë si një ndër këngëtaret më me stil. Ajo është gjithmonë në gjendje të krijoje diçka të...

Era zbulon personat që janë duke i munguar asaj (Foto)

Këngëtarja Era Istrefi  është në një arritje tejet të lartë të suksesit. Ajo është duke shijuar një sukses të tillë, që shumë...

Dikur kritikohej për rënie në peshë, por shikojeni tani Dafinën (Foto)

Dafina Zeqiri është ndër këngëtaret që nuk është lënë gjë pa u thënë për të. Por njëherësh është këngëtarja...

Tech/Auto

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të mëdha pas saj! Brenda lojës: karakteri ( një top dëbore) shfaqet duke kërcyer dhe në këtë...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Indeks+

Vogëlushja gjashtë muajshe thyen rekordin për skijim në ujë (Video)

Zyla St. Onge është vetëm gjashtë muajshe dhe akoma nuk është në gjendje që të ecë, por ajo di të skijojë në mënyrë perfekte në ujë. Vogëlushja e lindur në Florida, e veshur me jelek ngjyrë rozë ka thyer rekordin si skiatorja më e re...

Njihuni me burrin që ka mbi 500 tatuazhe (Foto)

Indiani i fiksuar pas thyerjes së rekordeve të librit Guinness, ka mbi 500 tatuazhe në trup, nga të cilët 336 flamujve, gjithashtu ka hequr të gjithë dhëmbët në...

Vendi ku njerëzit ende jetojnë në shpella (Foto)

Sassi di Matera në Itali, është një nga vendbanimet më të hershme të njeriut ai daton që nga Epoka e Gurit, që ende është i banuar. Qyteti gjendet në jug...

Çfarë ndodh pas dashurisë tuaj të parë

Dashuria e parë jo vetëm nuk harrohet, por është edhe vendimtare për formimin e të gjitha lidhjeve tona të ardhshme. Pra, përse është kështu? Nuk është...

Shkencëtarët po shpikin drurin e “padukshëm” (Foto)

Disa shpencëtarë të Universitetit të Maryland kanë punuar për të shpikur një material druri transparent. Druri i “padukshëm” sipas profesorit të...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka udhëhequr Kryesuesi i Bordit Drejtues, Ymer Havolli, i cili ia dorëzoi Kryetarit të Kuvendit Raportin Vjetor 2015 të...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

Shëndetësi

Kosova me rrezikshmëri të ulët nga virusi ZIKA

Kosova është në zonën e rrezikut të ulët të bartjes së virusit Zika. Kështu konsiderojnë zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Kosovë. Ndryshe, Virusi Zika mendohet se shkakton defekte të rënda te të porsalindurit. Ai...

Ja çfarë ndikimi ka dielli në trupin tuaj

Një gjumë më i mirë apo një humor më i ngritur? Kalimi i kohës në diell ka anët e veta pozitive dhe ato negative, të cilat do t’i mësoni më...

SHBA: Paraqitet rasti i parë i rezistencës ndaj antibiotikëve

Zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara kanë raportuar për rastin e parë të një infeksioni që është rezistent ndaj të gjithë...

Përfitimet e mjaltit me kanell

Mjalti është një produkt që ka shumë cilësi medicinale, të cilat na ndihmojnë tejkalimin e problemeve shëndetësore, me të cilat përballemi. Përdorimi i...

Flini me lëvoren e bananes në kokë, ja rezultatet

Migrena është një fenomen i shpeshtë që shfaqet te persona të ndryshëm, prandaj është e rëndësishme që ne shpesh të përdorim mënyra të...