Meha të martën ‘rikthen’ demarkacionin në Kuvend

Kryesuesi i Komisionit Shtetëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, Murat Meha të martën do të flas në Komisionin për Integrime Evropiane lidhur me , lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi Kjo është paraqitur në ueb faqen e Kuvendit të Kosovës, ku në agjendën e Kuvendit të Kosovës shihet se Murat Meha do të jetë pjesë e mbledhjes së Komisionit për Integrime Evropiane të datës 31 maj 2016. Më parë,...

Gruevski: Vendosa që tash për tash të mos kthehem në postin e kryeministrit

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski thotë se ka vendosur që njëherë për njëherë të mos kthehet në postin e kryeministrit të...

Bunjaki: Ishujt Faroe, kombëtare e vogël me zemër të madhe

Përzgjedhësi i Përfaqësues së Kosovës, Albert Bunjaku, ka thënë se Kosova nuk i frikësohet asnjë grupi, dhe sipas tij, Kosova hyn pas frikë...

Garë e vështirë në Monako, fitorja e parë e Hamilton (Foto)

Çmimi i Madh i Monakos i takon ngasësit të Mercedes, Lewis Hamilton i cili zuri vendin e parë në një pistë të vështirë pas reshjeve të shiut,...

Lajme

Abrashi: Java e investimeve gjermane dhe e punësimit

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Arban Abrashi, ka paralajmëruar ditë të mira për vendin, veçanërisht të papunët. Përmes një statusi në Facebook, Abrashi thotë se kjo javë do të jetë për Gjermaninë dhe investimet e këtij vendi në...

Franca dhe Gjermania shënojnë 100 vjetorin e betejës së Verdunit

Presidenti francez, Francis Hollande dhe kancelaria gjermane, Angela Merkel kanë shënuar 100 vjetorin e betejës së Verdunit, e cila njihet si beteja më e gjatë e Luftës së...

Alarm për bombë, evakuohet qendra tregtare në Angli

Në qendrën tregtare “Victoria” në Nottingham të Anglisë, sot janë evakuar gjithë stafi i qendërës dhe gjithë njerëzit që ishin aty pas një...

Ja si vidhen bizneset në Durrës, hajdutët me kokore tmerr i durrsakëve (Video)

Policia e Shtetit publikon pamjet nga kamerat e fshehta të 4 hajdutëve të arrestuar ditën e djeshme në qytetin e Durrësit. Në video tregohet se si katër të arrestuarit...

Papa: Migrantët nuk janë “të rrezikshëm, por ata janë në rrezik”

Papa Françesk thotë se migrantët “nuk janë të rrezikshëm, por ata janë në rrezik”. Këto komente ai i ka bërë sot në Vatikan gjatë takimit...

Sport

Formacionet zyrtare: Shqipëri - Katar

Kombëtarja Shqiptare sot zhvillon miqësoren e parë përgatitore për Euro 2016. Kuqezinjtë në Austri do të përballen me Katarin. Ndeshja luhet në stadiumin e qytetit në Hartberg në Austri, duke filluar nga ora 17:30. Formacionet zyrtare të ndeshjes Shqipëri –...

Mourinho ua dorëzon listën me dëshira drejtuesve të Untedit

Jose Mourinho nuk humbet kohë. Menjëherë pas zyrtarizimit në stolin e Manchester United, portugezi ka dorëzuar një listë me emrat që dëshiron të ketë në...

Bunjaki: Ishujt Faroe, kombëtare e vogël me zemër të madhe

Përzgjedhësi i Përfaqësues së Kosovës, Albert Bunjaku, ka thënë se Kosova nuk i frikësohet asnjë grupi, dhe sipas tij, Kosova hyn pas frikë në kualifikimet e...

Garë e vështirë në Monako, fitorja e parë e Hamilton (Foto)

Çmimi i Madh i Monakos i takon ngasësit të Mercedes, Lewis Hamilton i cili zuri vendin e parë në një pistë të vështirë pas reshjeve të shiut, që ishte...

Ky është formacioni me më të dobëtit në Ligën e Kampionëve (Foto)

Goal.com ka publikuar edhe formacionin e dështakëve në sezonin 2015-2016, të Ligës së Kampionëve. Formacioni përbehet më shumë me lojtarë që luajnë...

Showbiz

Zone në tjetër nivel: Sjell Nexhmije Pagarushën në skenë (Video)

Mbrëmë është hapur edicioni veror i Zone. Por kësaj radhe hapja është bërë më ndryshe, dhe në mënyrë më madhështore sesa zakonisht. Kjo pasiqë në skenë është ngjitur ikona e muzikës shqiptare, bilbili i Kosovës, Nexhmije Pagarusha, e...

Çiljeta del topless publikisht në plazh të Vlorës (Foto)

Megjithëse sezoni veror shenjon kulmin e axhendës artistike të këngëtarëve shqiptare, për shkak të koncerteve brenda dhe jashtë vendit, duket se kjo nuk e ka penguar aspak...

Labi shpërblen personat që i bashkohen aksionit për pastrim të varrezave (Foto)

Varrezat e qytetit të Ferizajt, me iniciativë të Labinot Tahirit, janë duke u pastruar . Labi nëpërmjet një postimi në “Facebook” (LIVE) ka thënë se do...

E keni harruar ‘Buqen’, ja sa ka ndryshuar (Foto)

Xhejlane Godanci, e njohur si “Buqja”, në familjen Moderne ishte ndër personazhet më të dashura për publikun. Ajo prej përfundimit të serialit nuk është...

Kjo është gruaja e Adem Mikullovcit, që duket si të jetë vajza e tij (Foto)

Lumnije Mikullovci është bashkëshortja e aktorit më të vjetër që ka Kosova, Adem Mikullovcit. Lunija e cila ka studiuar në Francë për regji, sot  ajo punon...

Tech/Auto

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të ndryshojë. Kompania kineze prezantoi projektin me të cilin synon që të hyjë sidomos në tregun...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të...

Indeks+

Studentët po i përdorin kreditë për pushimet e verës

Të lodhur nga ditët e shkollës, studentët amerikanë që kanë marrë kredi për të paguar arsimimin e tyre, kanë filluar t’i shpenzojnë ato edhe për arratisje luksi nga jeta në konvikt Eksperienca normale e kolegjit zakonisht përfshin qëndrim zgjuar gjithë...

Në Facebook, aty ku gjinia të dikton të shprehurin

Gjinia edhe pse ngelet një koncept fluid dhe me shumë kuptime, duket se influencon mënyrën në të cilët ne shprehemi online. Këtë e tregon analiza e bërë te rreth 10...

Nënës së pakujdesshme, për pak sa nuk i ra fëmija me kokë në tokë (Video)

Në një dyqan bizhuterisë në Indi, një shitës është treguar i shpejtë dhe e ka shpëtuar një fëmijë për të mos rënë me kokë në...

Doni të dini sa gjatë do të jetoni? Shikojeni numrin e këpucëve tua!

Një studim i pazakontë i një grupi shkencëtarësh suedezë, thotë se numri i këpucëve tua, mund të tregojë se sa gjatë do të jetoni. Hulumtimi që ka...

Horoskopi për sot, e diel 29 maj 2016

Dashi – Sot do merrni vendime te rëndësishme ne jetën tuaj ne çift te cilat do ju mbushin me gëzim te dyve. Mundohuni t’i shprehni akoma dhe me shume ndjenjat. Beqaret do...

Opinione

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin tënd.” Ishte 20 Janar 1961 dhe John F. Kennedy ishte duke mbajtur fjalimin e inaugurimit si Presidenti i 35-të i Shteteve të...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Ekonomi

Ligji dhe strategjia për Trepçën shumë shpejt në Kuvend

Qeveria e Kosovës shumë shpejt do ta procedoj në Kuvendin e Kosovës, strategjinë dhe projektligjin për gjigantin metalurgjik Trepça. Në hartimin e ligjit dhe strategjisë janë duke punuar Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Kuvendi, përkatësisht Komisioni për Zhvillim Ekonomik dhe...

Largohen dhe mbyllet edhe zyra e AKB-së në Pejë

Edhe udhëheqja e regjionit të Pejës është larguar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, duke shuar aktivitetin e saj dhe mbyllur zyrën në Pejë, e cila ishte hapur në dhjetor...

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Shëndetësi

Konsumimi i këtyre ushqimeve, ju çon në një dobësim më të shpejtë

Veza është një ushqim super proteinik në të cilin gjenden të 9 aminoacidet e domosdoshme për organizmin. Jo rastësisht, studimet tregojnë se të konsumosh vezë për mëngjes, ndihmon shëndetin e mirë dhe ul nevojën për kalori në vazhdim të ditës, duke...

Ja çfarë nuk keni ditur për sytë

Sytë janë pasqyra e shpirtit, janë pjesa më të cilën ne identifikojmë mjedisin përreth. Sa herë që shikoni njeriun që e dashuroni, bebëzat dyfishohen për...

Si të parandaloni sulmin në tru

Sulmi në tru është një fenomen shqetësues që mund të parandalohet duke përdorur ushqimet e nevojshme të cilat ndihmojnë në eleminim e tij. Disa nga këto...

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...

Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje...

Identifikohet super bakteri në SHBA

Për herë të parë mbërrin në SHBA një super bakter që është rezistent gati ndaj çdolloj antibiotiku, njoftuan shkencëtarët e departamentit amerikan...