Vizat, fundi i maltretimeve të pacientëve

Tri herë me radhë ia kishin refuzuar vizën gjersa donte të shkonte për ta vizituar vajzën e tij, e cila ishte duke u kuruar nga një sëmundje e rëndë në një spital të Gjermanisë. “Tri herë ma kanë refuzuar vizën. Vajza ishte mërzitur dhe më kërkonte, por mua nuk më jepej viza për ta vizituar atë, ndonëse edhe psikologu kishte thënë se duhej ta vizitoja vajzën”, ka thënë G.H. nga komuna e Ferizajt, derisa ka treguar se ishin peripeci...

Spanjollja ia vjedhë këngën Erës, larg origjinalit (Video)

Pasi u kopjua nga këngëtarja serbe dhe disa të tjerë, së fundi edhe nga një këngëtare amerikane me prejardhje spanjolle. Këtë herë...

Kadri Veseli e sheh të vështirë bashkëpunimin me Vetëvendosjen

(I plotësuar) - Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli ka thënë se më Lëvizjen Vetëvendosje është vështirë të bashkëpunoj, duke parë...

Leicester prezanton fanelat e reja, "konfirmon" largimin e Ryad Mahrez (Foto)

Kampionët e rinjë të Premierligës Angleze, skuadra e Leicester i ka prezantuar fanelat e reja të cilat do ti veshë edicionin e ardhshëm.  "Puma"...

Lajme

Dhjetëra të plagosur pas një turbulence në fluturimin e Etihad Airways (Video)

Nëntë pasagjerë janë shtruar në spital dhe 22 të tjerë janë plagosur pas një fluturimi të Etihad Airways i cili ishte goditur papritur nga një turbulencë përderisa aeroplani ishte përgatitur për të ateruar në Indonezi. Incidenti që përfshiu fluturimi...

Tetë persona të lënduar në aksident trafiku

Tetë persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mbrëmë në fshatin Nadakovc të Vushtrrisë, në magjistralen Mitrovicë...

Koreja Veriut hap kongresin më të madh politik në disa dekada

Koreja e Veriut ka hapur një nga takimet më të mëdha politike në 36 vjet. Kongresi i 7-të i Partisë së Punëtorëve ka nisur punimet në Phenjan. Lideri...

Siri, 73 të vrarë, rebelët marrin një fshat afër Aleppos

Observatori sirian për të Drejtat e Njeriut njoftoi të premten se grupet kryengritëse kanë kapur një qytet të rëndësishëm strategjik nga forcat qeveritare...

19 vjet nga rënia e Luan Haradinajt

Sot bëhen 19 vjet nga rënia e ushtarit Luan Haradinaj, i cili kishte rënë në njërën prej betejave të para të UÇK-së kundër forcave pushtuese serbe, më 6...

Sport

Rehatohet "Lordi", kjo është skuadra e re e Bendtner

Sulmuesi me pretendime të larta në futboll, Nicklas Bendtner duket se shpejt është rehatuar me skuadrën e re pas largimit nga Wolfsburg. Bendtner është kthyer në Danimarkë te skuadra më e suksesshme e vendit, Kopenhagen.  "Lordi" fillimisht po stërvitet me skuadrën e...

Leicester prezanton fanelat e reja, "konfirmon" largimin e Ryad Mahrez (Foto)

Kampionët e rinjë të Premierligës Angleze, skuadra e Leicester i ka prezantuar fanelat e reja të cilat do ti veshë edicionin e ardhshëm.  "Puma" është...

Zyrtare: Dunga tregon 23 lojtarët e ftuar në Kupën e Amerikës, s'është Neymar

Selektori i Brazilit, Carlos Dunga e ka bërë publike listën e të ftuarve në Kupën e Amerikës së Jugut.  Siç ishte paralajmëruar, Neymar nuk është...

La Liga cakton datën e fillimit dhe mbarimit në edicionin e ardhshëm

Tashme është vendosur data se kur do të startojë sezoni i ri 2016/17 në La Liga. Presidenti i La Ligës, Javier Tebas, ka bërë të ditur se kampionati do të startojë...

Vokrri për L'quipe: Me pranimin e Kosovës në UEFA, fitoi futbolli

Kosova më 3 maj u bë anëtare e plot e shtëpisë më të madhe të futbollit në Evropë, UEFA-s, duke marrë 28 vota nga 54 shtete pjesëmarrëse në Kongresin...

Showbiz

Rita Ora ia lëshon një fore babait të saj, ia prishë gjumin (Video)

Rita Ora ka sens edhe për humor. Diçka nga humori i saj, Rita e ka treguar para pak orësh në një video të postuar në Instagram.  Babai i saj ishte objekt humori për Ritën e cila ia prishi gjumin atij duke e prekur me një cigare në...

Spanjollja ia vjedhë këngën Erës, larg origjinalit (Video)

Pasi u kopjua nga këngëtarja serbe dhe disa të tjerë, së fundi edhe nga një këngëtare amerikane me prejardhje spanjolle. Këtë herë ‘Bonbon’ e Era...

Bëhen bashkë "divat", Dafina i flen në krah Dua Lipës (Foto)

New Yorku i ka bërë bashkë dy këngëtaret kosovare që bëjnë karrierë të ndryshme njëra nga tjetra. Dafina Zeqiri dhe Dua Lipa janë takuar në New York...

Avokatja seksi shqiptare: Tërhiqni lajmet ose shihemi në gjyq

E revoltuar nga lajmet e publikuara për të në portale të ndryshme, avokatja Arnida Çapi është shprehur në profilin e saj në Facebook, se askush nuk kishte të...

Sinan Hoxha gjen rehatinë tek të pasmet e Bleona Qeretit, injoron Rozana Radin (Foto)

Tre këngëtarët e njohur nga Shqipëria, Bleona Qereti, Rozana Radi dhe Sinan Hoxha aktualisht ndodhen në Prishtinë. Treshja në fjalë kanë pozuar së...

Tech/Auto

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë një mënyrë sa më të lehtë për t’u lidhur me konsumatorët potencial të...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit...

Indeks+

Ndryshimet e mëdha, 7 këshilla si t’i përballojmë

Kur ndodhemi përpara një ndryshimi, jemi të përfshirë në një proces të tillë i cili vjen pa trokitur në jetën tonë, na duhet një listë e gjatë udhëzimesh në trajtën e një “manuali mbijetese” për t’ia dalë mbanë. Sipas...

Një qytet i lashtë fshihet nën Antarktidë (Foto/Video)

Më 1929 historianët bënë një zbulim tronditës: hartën ‘Piri Reis’, një hartë kjo që kishte shekuj që ishte zhdukur. E vizatuar më 1513 dhe e...

20 ide të shkëlqyeshme për të dekoruar muret e shtëpisë tuaj

Është shumë e thjeshte për të bërë një vend të shtëpisë tuaj si vendin me të preferuar për ju, krejt çka duhet të bëni është...

Momenti dramatik i përplasjes së veturës të cilës iu prishën frenat (Video)

Në Queensland të Australisë, një veturë e njohur si karter nuk ka mundur të ndalojë dhe për pasojë ka dalë nga pista. Tyrone Merwood ka qenë duke vozitur me 100...

Shenjat e para të shtatzënisë

Fëmija thuhet se është një bekim i madh nga zoti, kështu që shumica e njerëzve kanë dëshirë që ta kenë të paktën një fëmijë. Ato...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Shqipëria paguan naftën më shtrenjtë se Franca dhe Gjermania

Një grafik i publikuar në datën 2 Maj në faqen globalpetrolprices.com, që tregon çmimet e naftës në dollarë për litër e rendisin Shqipërinë në vendin e 13 në botë. Çmimet variojnë nga taksat që vendos çdo vend për konsumatorët,...

Kalifornia rrit moshën për duhan në 21 vjeç

Kalifornia ka rritur moshën ligjore për blerjen e prodhimeve të duhanit nga 18 në 21 vjeç. Ligji i ri e bën të paligjshme shitjen e duhanit për njerëzit nën 21...

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

Shëndetësi

Vera, kafja dhe çaji, kanë baktere të mira

Të gjithë ata që konsumojnë, verë, çaj ose kafe ka lajme të mira. Të treja këto pije sipas specialistëve përmbajnë disa lloj bakteresh, të cilat bëjnë mirë për shëndetin tuaj. Mbajtja në balancë e baktereve të mira dhe të këqija...

Kafeja lufton celulitin, mësoni sesi duhet ta përdorni

Kini parasysh që të mos i hidhni grimcat e kafes që mbeten pasi bëni kafenë në mëngjes. Në vend të kësaj, përzieni një filxhan me pluhur kafeje me 6 lugë...

Sa herë duhet ti përdorni shishet plastike?!

Sa herë mund të përdorim një shishe plastike, para se ajo të humbasë karakteristikat kimike dhe fizike dhe të mos dëmtojë shëndetin tonë? Kësaj pyetje i...

Ja çfarë ndodhë nëse fëmija gëlltit çamçakëzin

Çamçakëzi shpesh është një ndër produktet më të dëshiruar dhe argëtues për fëmijët. Ndërkohë ndodh që shpesh ai të...

Disa këshilla për një shtatzëni të qetë dhe të bukur!

Sipas studimeve të bëra, më shumë se gjysma e grave shtatzëna i kanë provuar të përzierat e mëngjesit. Kjo gjendje është e lidhur me nivelin e lartë të...