Ja cila do të jetë rruga deri në procesin final të liberalizimit të vizave sipas Avni Mazrekut

  Udhëheqësit e shtetit të Kosovës tash e një kohë janë duke paralajmëruar se liberalizimi i vizave do të ndodhë shumë shpejtë, një gjë të tillë e tha së fundmi edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa. Shumë shpejt pritet që Komisioni Evropian të dorëzojnë rekomandimin pozitiv për liberalizimin e vizave për Kosovën, që përmes tij do të vlerësohet edhe nëse janë përmbushur kriteret e kërkuar nga...

Dhunë dhe përleshje në Seattle

Dy policë u plagosën dhe të paktën 7 persona u arrestuan të dielën në qytetin amerikan Seattle, pasi një grup demonstruesish shkaktoi rrëmujë duke...

Kjo është letra e Albert Bunjakut në ditën historike (Foto)

Selektori i Kosovës, Albert Bunjaku ka thënë fjalët e tij të fundit para vendimit historik  për futbollin e Kosovës në Kongresin e UEFA-s në...

Vazhdojnë përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje për Aleppon

I dërguari special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë udhëton sot për në Moskë, në përpjekje për të rivendosur një proces paqësor...

Lajme

Kongresi amerikan nuk e aprovon ndihmën për Pakistanin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë ndaluar ndihmën financiare për Pakistanin, pas refuzimit të anëtarëve të Kongresit amerikan. Kjo ndihmë synohej për blerjen e aeroplanëve luftarakë amerikanë F-16 nga Pakistani. Kundërshtimi i Kongresit nënkupton se fondi i...

Ja cila do të jetë rruga deri në procesin final të liberalizimit të vizave sipas Avni Mazrekut

  Udhëheqësit e shtetit të Kosovës tash e një kohë janë duke paralajmëruar se liberalizimi i vizave do të ndodhë shumë shpejtë, një gjë...

Aksident në mes dy veturave në Kodrën e Trimave në Prishtinë (Foto)

Një aksident ka ndodhur me dëme materiale në Kodrën e Trimeve në Prishtinë mëngjesin e sotëm, raporton Indeksonline. Dy vetura janë përplasur njëra me...

Vazhdojnë përpjekjet për gjetjen e një zgjidhjeje për Aleppon

I dërguari special i Kombeve të Bashkuara për Sirinë udhëton sot për në Moskë, në përpjekje për të rivendosur një proces paqësor për...

400 banesa të shqiptarëve janë të uzurpuara në veri

Edhe pas tri vjetësh nga Marrëveshja e arritur në Bruksel në mes të ish-kryeministrave, Thaçi e Daçiq, për normalizimin e raporteve në mes të Kosovës e...

Sport

Kjo është letra e Albert Bunjakut në ditën historike (Foto)

Selektori i Kosovës, Albert Bunjaku ka thënë fjalët e tij të fundit para vendimit historik  për futbollin e Kosovës në Kongresin e UEFA-s në Budapest.  Me anë të një letre, Bunjaku e ka quajtur sportin si një mundësi për ta ndryshuar...

Ditë historike, UEFA sot vendos për Kosovën (Foto/Video)

Në Budapest të Hungarisë Kosova pritet të marrë sot lajmin më të mirë që nga paslufta në sport. Federata Evropiane e Futbollit, e njohur si UEFA, do të votojë...

E mirë ta shohësh, Shkëlzen Gashi përkrahë Drogbës e David Villës (Foto)

Shkëlzen Gashi është futur në formacionin më mirë të javës në futbollin amerikan. Sulmuesi kosovar zë vend përkrah yjeve të famshëm si Didier Drogva e...

Zyrtarët e UEFA-së refuzojnë takim me Isa Mustafën

Udhëheqësit e Federatës Evropiane të Futbollit (UEFA) kanë refuzuar takim me kryeministrin kosovar, Isa Mustafa edhe pse ky i dyti ka qenë i interesuar të realizojë një takim...

DITA #UEFA

Sot, shtëpia më e madhe e futbollit në Evropë, UEFA, në Kongresin që do të mbahet në Budapest të Hungarisë, ka në rend dite pranimin e Kosovës në gjirin e...

Showbiz

Martohet Tarkan, këto janë fotot e dasmës (Foto)

Ylli turk i muzikës pop, Tarkan, është martuar me fansen e tij 13 vjet më të re, Pinar Dilek. Zëdhënësit e këngëtarit kanë bërë të ditur se ceremonia e martesës është mbajtur në shtëpinë e 43-vjeçarit në...

Era Rusi me “vithe” si të Nicki Minaj (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria Era Rusi sonte në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar” ka interpretuar një këngë të Nicki Minaj. Rusi, duke dashur...

Nuk do ta besoni djali dhe vëllau i kujt është Lindoni

Në estradën shqiptare, këngëtarët që kanë familjarë të tjerë emra të njohur të skenës njihen gjithmonë në këtë formë. Motra,...

Për çfarë akuzohet Bar Rafaeli? (Foto)

Modelja e njohur izraelit është akuzuar për shkak të vjedhjes së dizajnit të kostumeve të larjes. Ajo ka postuar disa foto të bikinive të saj të reja, ku edhe ka...

Big Mama ju përshëndet me puthje (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Maqedonia Big Mama, ka postuar foton e radhës  në llogarinë e saj në Insagram. Big Mama ka bërë një fotosesion me fotografin e njohur, Veton...

Tech/Auto

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të tjerë. Por së fundmi për ADN ka një interes të rritur të Microsoft dhe e gjitha kjo për faktin...

Prezantohet Huawei Honor 5C (Video)

Huawei ka prezantuar së fundmi modelin më të ri Honor 5C. Ai është i përbërë prej metali, dhevjen me ekran prej 5.2 inçësh IPS LCD, me rezolucion...

Ja çfarë nuk keni ditur se mund t’i bëni me Messenger

Messenger, është një nga aplikacionet më të përdorur, pasi tashmë numëron rreth 900 milionë përdorues. Për ti bërë njerëzit që të kthehen...

Autoritetet shqiptare përgjojnë Facebook-un

Të gjithë personat të cilët kanë akses në rrjetin social Facebook, nëse do të kryenin një krim, ata mund të përgjoheshin. Rrjeti social është...

Dobësia më e madhe e telefonit tuaj është skaneri i gishtave (Video)

Në pesë minuta, një person i vetëm ka falsifikuar gjurmët e gishtave dhe ka arritur për të pasur qasje në telefonat Samsung dhe iPhone, shkruan Thverge, transmeton...

Indeks+

Kur lindi loja e shahut?

Ndoshta në vitin 600 pas lindjes së Krishtit, në Indi. Përmendja e parë e kësaj loje shkon prapa në atë periudhë dhe gjendet në një roman të quajtur “Vasavadatta”. Pastaj kjo lojë erdhi në Persi dhe, në Mille të Evropës. Termi shah mat vjen nga...

Vetëm për guximtarët...(Foto)

Një vend i “tmerrshëm” për turistët është hapur në afërsi të Pekinit vetëm një ditë më parë. Një platformë xhami...

Pacienti merr flakë në sallën e operacionit

Një pacient është përfshirë nga zjarri derisa ndodhej në sallën e operacionit. Megjithatë një raport i sapodalë lidhur me incidentin e ndodhur në New York në...

9 fakte mahnitëse për leopardët e dëborës

1 – Leopardët e borës jetojnë në zona të ashpra e të thyera alpine në Azinë Qendrore. Ata mund të gjenden në lartësi nga 3 mijë deri në 4500...

Vritet aksidentalisht i riu në Indi duke bërë “selfie”

Një adoleshent në Indi ka ndërruar jetë pasi aksidentalisht ka qëlluar veten, duke pozuar për një “selfie”. Policia në Indi tha sot se 15 vjeçari Ramandeep...

Opinione

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në përgatitje, ndeshjet ndërkombëtare i shijonim vetëm kur luanim një herë në 2-3 vjet...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Ekonomi

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun e brendshëm, do të lejohen të qarkullojnë për konsum vetëm vezët të cilat janë...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Shëndetësi

Efekti i pabesueshëm i patëllxhanit në kancerin e lëkurës

Shkencëtarët kanë thënë se BEC5 mbyt qelizat e kancerit, por nuk dëmton qelizat tjera të shëndetshme në trupin e njeriut. Gjithashtu mund të përdoret për trajtim të keratozës, si dhe kundër djegies së lëkurës nga dielli ose edhe kundër...

Mjekët: Ja si duhet të ushqeheni sipas grupit të gjakut

Nëse jeni duke u përpjekur të humbisni peshë apo të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, mundohuni të keni parasysh ushqimet që duhet dhe...

Domatja, ilaçi natyror kundër plakjes dhe efektet për ulcerën e zemrën

Domatja është një nga perimet më të njohura për vlerat e saj kuruese. Perimet luajnë një rol të rëndësishëm në organizmin e njeriut në çdo...

Zbulimi i fundit që u jep shpresë femrave

Nje e re duke iu nenshtruar testit te mamografise Femrat përballen shumë shpesh me këtë rrezik, madje mund të konsiderohet si sëmundja më e shpeshtë që prek ato, e...

Trajtim natyror për kancerin e lëkurës

Çdo rritje abnormale e qelizave të lëkurës quhet kanceri i lëkurës. Kanceri i lëkurës mund të trajtohet me terapi mjeksore, si operacioni, rrezatimi dhe kimioterapia,...