Edita Tahiri: Serbia nuk ka pranuar të bisedohet për flet arrestet e ish ushtarëve të UÇK-së

Javën e kaluar dy ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë arrestuar nga autoritetet zvicerane me flet arreste të lëshuara nga Serbia. Genc Zogaj dhe Albert Spahiu janë dy kosovarë të cilët sipas familjarëve të tyre, pritet që gjatë kësaj jave të ekstradohen për në Serbi, shtet ky i cili ka lëshuar flet arreste për ta, transmeton Indeksonline. Lidhur me këtë, ushtruesi i detyrës së ministrit të Punëve të Jashtme,...

Komisioni Evropian rekomandon HEQJEN e VIZAVE për Kosovën

Komisioni Evropian ka dhënë lajmin që kosovarët mund të lëvizim pa viza në vendet e Evropës. Komisioni Evropian sot ka propozuar në Këshillin e...

Mediat kroate: Era Istrefi i ngriti në këmbë serbët, e më pas arriti famën botërore

Shumë media botërore kanë zgjedhur që të shkruajnë për këngëtaren Era Istrefi. Ndërsa përditshmja kroate Dnevnik, ka realizuar sot një...

Mustafa pas kthimit nga Budapesti: Anëtarësimi në UEFA, sukses i jashtëzakonshëm për Kosovën (Foto)

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, bashkë me kryetarin e FFK-së, Fadil Vokrri, trajnerin e reprezentacionit të Kosovës, Albert Bunjaku dhe sekretarin e...

Lajme

Zjarri në Kanada, 100 mijë persona të evakuuar

Një zjarr i madh e ka përfshirë Kanandanë, kjo për shkak të temperaturave të larta dhe erërave të forta kanë bërë që zjarri të përhapet në mënyrë të pakontrolluar. Si pasojë e këtij zjarri  janë evakuuar rreth 100.000 banorë...

Homologia nga Shqipëria uron Bekim Çollaku për rekomandimin e vizave

Ministrja e Integrimit Evropian e Shqipërisë, Klajda Gjosha, ka uruar ministrin e integrimit Evropian të Kosovës, Bekim Çollaku, përmes një thirrje telefonike për rekomandimin e...

Edita Tahiri: Serbia nuk ka pranuar të bisedohet për flet arrestet e ish ushtarëve të UÇK-së

Javën e kaluar dy ish-luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë arrestuar nga autoritetet zvicerane me flet arreste të lëshuara nga Serbia. Genc Zogaj...

Mustafa: Liberalizimi i vizave dëshmon perspektivën e pakthyeshme eurointegruese të Kosovës

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ka pranuar sot nga shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë/përfaqësues Special i BE-së, Samuel Zhbogar rekomandimin e...

Krasniqi: Qytetarët e Kosovës meritojnë edhe më shumë se kaq!

Jakup Krasniqi i Nismës për Kosovën ka uruar qytetarët e Kosovës për dhënien e rekomandimit për heqjen e vizave për qytetarët e vendit. Dje dhe sot, qytetarët e...

Sport

Mustafa pas kthimit nga Budapesti: Anëtarësimi në UEFA, sukses i jashtëzakonshëm për Kosovën (Foto)

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, bashkë me kryetarin e FFK-së, Fadil Vokrri, trajnerin e reprezentacionit të Kosovës, Albert Bunjaku dhe sekretarin e përgjithshëm të FFK-së, Eroll Salihu, janë pritur nga dhjetëra sportist në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës...

Feronikeli i afrohet titullit, fitore të rëndësishme shënojnë edhe Prishtina dhe Istogu

Janë zhvilluar pesë ndeshje të xhiros së 29 të Superligës së Kosovës. Feronikeli i është afruar titullit duke mposhtur Besën 3:1. Në ‘Bajram...

Courtois flet për të ardhmen, i premton besnikëri Chelsea

Portieri i Chelsea, Thibaut Courtois, i ka quajtur spekulime lajmet e fundit që qarkulluan në media rreth të ardhmes së tij. Belgu ka thënë se asnjëherë nuk ka kontaktuar me...

Shqetësuese, Taulant Xhaka rrezikon "Euro 2016"

Lajme aspak të mira vijnë për Kombëtaren tonë në prag të Europianit që do të zhvillohet në Francë. Një prej mesfushorëve më të mirë,...

Historia e dy zjarrëfiksëve, sa"çmendurisht" e zunë bastoren me Leicesterin

Një histori vërtetë e pabesueshme por e vërtetë është publikuar sot në mediat angleze. Dy zjarrëfikës ishin në orarin e punës kur u ndalën në...

Showbiz

Yjet e showbizit që uruan për rekomandimin e liberalizimit të vizave (Foto)

Yjet e showbizit shqiptarë në shumë raste kishin probleme me udhëtimet e tyre në koncerte jashtë Kosovës. Pritjet e gjata, dhe problemet e tyre me marrjen e vizave nuk kanë munguar edhe pse njiheshin në estradë. Por kjo gjë sigurisht se do të përfundojë së shpejti kur...

Mediat kroate: Era Istrefi i ngriti në këmbë serbët, e më pas arriti famën botërore

Shumë media botërore kanë zgjedhur që të shkruajnë për këngëtaren Era Istrefi. Ndërsa përditshmja kroate Dnevnik, ka realizuar sot një storie rreth...

Këta janë këngëtarët shqiptarë që jetuan si emigrant (Foto)

Falë famës dhe karrierës së ndërtuar ndër vite shumë nga personazhet e famshme shqiptare kanë arritur të krijojnë edhe një standard të lartë të...

I ndodhi në gala mbrëmjen, Kanye West e rrahu një roje sepse ia nguci Kimin (Foto)

Kanye West është përfshirë në një incident me një roje të sigurisë në gala mbrëmjen "Met Gala".  Mediat amerikane raportojnë se roja e ka...

Askush se di, pse Dua gjithmonë e nxjerrë gjuhën jashtë?

Këngëtarja me origjinë shqiptarë Dua Lipa, është një nga më të kërkuarat e kohës në botë. Ajo njihet për një stil shumë të...

Tech/Auto

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit social Instagram. Djali i cili jeton në Helsinki dhe është identifikuar si Jani, gjeti se ai mund të...

Acer prezanton Aspire V17 Nitro Black (Foto)

Acer së fundmi ka prezantuar një version të përditësuar të laptopit Acer Aspire V17 NitroBlack, çmimi i të cilit fillon nga 930...

Ju mund të ngarkoni iPhone-in tuaj me zjarr (Video)

Le të themi se ju jeni të izoluar në një shkretëtirë, ose thjesht jeni në një kamp dhe dëshironi të ngarkoni telefonin tuaj. Dhe është e dukshme që nuk ka...

Konfirmohet LaFerrari Spider

Shefi i Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, ka konfirmuar se kompania e tij do të ofrojë një model LaFerrari Spider. Në një intervistë për “Automobile...

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me...

Indeks+

Kush ka kaq shumë guxim? (Video)

Heather Larsen, një aventuriere amerikane, ecën me gjakftohtësi mbi një litër në lartësinë 30 metër, që lidhej në dy kullat antike në qytetin e vjetër në Jeruzalem. "Kam mësuar për këto vende, jam rritur me to dhe sot jam e aftë të vi dhe ti...

Ja si duhet kërkuar makiato pa shkumë në Paris (Foto)

Pas lajmit për rekomandimin pozitiv për lirinë e lëvizjes së lirë të qytetarëve të Kosovës, këta të fundit kanë filluar të bëjnë shaka se...

Njihuni me 10 kafshët miliardere

Kafshët shtëpiake më të pasura të të gjitha kohërave Imagjinoni një botë ku nuk do t’ju duhej të punonit nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 të...

E shpejt është Linda Morina, menjëherë këngë për liberalizimin e vizave (Video)

Linda Morina vazhdon të mahnisë me shpejtësinë e saj për të bërë një këngë të re dhe për ta lansuar atë publikisht.  Pasi dje bëri...

E injoron stafi, gruaja lind fëmijën tek dera e spitalit (Video)

Ky është momenti kur një grua u detyrua të lindë fëmijën e saj tek hyrja e spitalit, pasi stafi e kishte injoruar për 20 minuta. Video është bërë në...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Kanadaja do të pranojë 305 mijë emigrantë të rinj në vitin 2016

Qeveria Liberale e Kanadasë ka në plan për të mirëpritur deri në 305,000 banorë të rinj të përhershëm këtë vit – niveli më i lartë i projektuar i imigracionit në dekada, dhe një rritje për 7 përqind, krahasuar me planin e vitit 2015. Siç...

Krijuesit e bonove triumfuese të ICT Awards

ICT Awards këtë vit u organizua për herë të katërt me radhë me qëllim prezantimin dhe njohjen e arritjeve më të mëdha në fushën e teknologjisë,...

Kosova e Shqipëria me marrëveshje për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve mes vete (Foto)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes e Shqipërisë, Milva Ekonomi, kanë nënshkruar sot...

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Shëndetësi

Gjashtë truqe për të hequr rrathët e errët poshtë syve

Keni provuar gjithçka, por ende vuani kompleksin e heqjes së rrathëve të errët poshtë syve? Në vend që çdo ditë të aplikoni korrektor, provoni disa nga këto receta natyrale që ju ndihmojnë për të reduktuar nxirjen nën sytë apo qeskat poshtë...

Ja çfarë thotë shkenca për çokollatën

968 persona të moshës 23 deri 98 vjeçare, janë bërë pjesë e një studimi për të zbuluar përfitimet shëndetësore të...

Serbia do të ndalojë solariumin për arsye të rrezikut nga kanceri

Serbia do të jetë edhe një nga vendet e botës që do të ndalojë hyrjen në “solarium” nën moshën 18 vjeçare. Në disa vende të botës...

Shenjat se keni mungesë të magnezit

Magnezi është i rëndësishëm për më shumë se 300 funksione metabolike në organizmin e njeriut. Në fakt, secila qelizë në trupin e njeriut ka nevojë...

Terapia me kripë për kujdesin e lëkurës

Konsumi i tepërt i sasisë së kripës mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Por, përdorimi i kripës mund të ketë edhe ndikime pozitive meqenëse...