Ndodheni
Indeksonline / Lajme
17:15 / E martë, 12 Qershor 2012
0 Komente
Ambasada e Malit të Zi në Kosovë – edhe pa nënshkrimin e presidentit

Ministri i jashtëm, Millan Roçen, ka thënë se qeveria e Malit të Zi, mund ta hapë ambasadën në Kosovë, në nivel të të ngarkuarit me punë, edhe pa akreditimin, të cilin duhet ta nënshkruaj presidenti, Filip Vujanoviq.

Megjithatë, zoti Roçen, para gazetarëve në Podgoricë, ka shfaqur shpresën se “kjo nuk do të ndodhë”.

Kryetari i Malit të Zi, Filip Vujanoviq, para do kohe ka thënë se nuk do ta nënshkruaj dekretin për vendosjen e ambasadorit në Kosovë, e as që do ta pranoj akreditimin e ambasadorit të Kosovës në Podgoricë, derisa në Kosovë nuk njihet pakica kombëtare malazeze, raporton rel.

“Nuk do ta quaja këtë kundërshtim ndaj hapjes së ambasadës”, tha Roçen dhe shtoi se “presidenti Vujanoviq vetëm e ka theksuar atë që është në kompetencë të tij”.

Millan Roçen mendon se me miratimin e ligjit, me të cilin parashihen ndryshime në Kushtetutën e Kosovës dhe njohja e statusit të bashkësisë kombëtare malazeze në Kosovë, është “krijuar parakushti” në të cilin “insiston” zoti Vujanoviq./Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.