Plaçkitet një ordinancë dhe barnatore, Policia e Kosovës arreston të dyshuarit

Persona te panjohur kanë thyer një ordinance private dhe një Barnatore përballë Shtëpisë së Shëndetit në Drenas. Poashtu ata kanë vjedhur një "TV Plazma"  dhe një aparat për matjen e tensionit te gjakut.  Policia e Kosovës ka konfirmuar për "Indeksonline" se në koordinim dhe pas një intervenimi efikas dhe efektiv të stacionit policor te Skenderajt kanë arritur t'i ndalin te dyshuarit e lartecekur ne fshatin...

Kush është shqiptari që u gjet i vdekur në burg në Britani ?

Ndriçim Sadushi, i cili ndërroi jetë dje në një burg në Britani, ishte një nga njerëzit më të kërkuar në Evropë. Ai u arrestua...

Veteranët amerikanë kthehen për të jetuar në Vietnam

Më shumë se 40 vite pas fundit të luftës në Vietnam, dhjetëra nga ish-ushtarët amerikanë po kthehen në vend për të jetuar. Disa kanë pasur...

Mourinho kërkon lojtarin e Barcelonës (Foto)

Menaxheri i Manchester United, Jose Mourinho menjëherë është duke menduar për të sjell transferime të reja në klubin nga “Old...

Lajme

Çfarë u diskutua në takimet Kosovë-NATO?

Ne Tirane, Shqipëri është duke vazhduar punimet Sesioni Pranveror i Asamblesë Parlamentare te NATO-s, i cili mbahet nga data 27-30 maj 2016. Kuvendi i Republikës se Kosovës ne ketë organizate ka statusin e vëzhguesit, dhe në këtë cilësi merr pjesë në punimet e Sesionit dhe...

Plaçkitet një ordinancë dhe barnatore, Policia e Kosovës arreston të dyshuarit

Persona te panjohur kanë thyer një ordinance private dhe një Barnatore përballë Shtëpisë së Shëndetit në Drenas. Poashtu ata kanë vjedhur një...

Kodheli, për Kosovën në NATO

Në ditën e dytë të Asamblesë Parlamentare të NTO-s e cila për herë të parë mbahet në Tiranë, mbajti një fjalë ministrja e Mbrojtjes Mimi...

Thaçi: Mund të përsëritet 'Lagjja e Trimave'

Lideri i Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaçi në një intervistë për “Al Jazeera Balkans”, ka vlerësuar se është e mundur të...

Mbi 250 mijë euro për dialog me Serbinë (Video)

Dinamika e takimeve në Bruksel ka rënë këtë vit. Përveç takimeve të nivelit teknik, kryeministrat – ai Kosovës dhe ai i Serbisë – u takuan vetëm...

Sport

Mourinho kërkon lojtarin e Barcelonës (Foto)

Menaxheri i Manchester United, Jose Mourinho menjëherë është duke menduar për të sjell transferime të reja në klubin nga “Old Trafford”. Një prej objektivave kryesore të portugezit është edhe mbrojtësi i Barcelonës, Marc Bartra. Për të transferuar...

Nainggolan refuzon Chelsean, hap mundësit për në Manchester United

Mesfushori i Romës, Radja Nainggolan ka refuzuar skuadrën e Chelseas bënë të ditur një gazetar italian i sportit. 28-vjeçari është një prej objektivave kryesore...

Vritet basketbollisti i NBA (Foto)

Bryce Dejean-Jones, basketbollisti i New Orleans Pelicans, është vrarë në Dallas Basketbollisti i New Orleans Pelicans, Bryce Dejean-Jones është vrarë të shtunën në...

Karikatura e ditës (Foto)

Goal.com ka publikuar karikaturën e ditës së sotme ku protagonisti kryesor është ylli i Real Madridit, Cristiano Ronaldo. Portugezi shënoi penalltinë e fundit në fitoren e...

Reali kthehet në Madrid me triumfin e Ligës së Kampionëve (Foto/Video)

Skuadra kampione, Real Madrid është rikthyer në Madrid sot në orët e parë të mëngjesit me triumfin e Ligës së Kampionëve. Mbrëmë madrilenët u...

Showbiz

Kjo është gruaja e Adem Mikullovcit, që duket si të jetë vajza e tij (Foto)

Lumnije Mikullovci është bashkëshortja e aktorit më të vjetër që ka Kosova, Adem Mikullovcit. Lunija e cila ka studiuar në Francë për regji, sot  ajo punon në Televizionin Publik të Kosovës pikërisht në regji, shkruan Magazina.al Ajo është një...

Ja sa paguhet për një natë Dafina Zeqiri

Dafina Zeqiri është prej këngëtareve më të paguara. Plot 4 mijë euro paguhet këngëtarja Dafina Zeqiri, për perfomancat e saj në klubet e natës. Artistja...

Megan Fox tregon pse qëndron larg rrjeteve sociale (Foto)

Ajo momentalisht është duke promovuar filmin e saj më të ri “Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadoes”, por në një intervistë të dhënë së fundmi...

Me çfarë kafshë pozon Irina Shayk? (Foto)

Modelja e famshme botërore, Irina Shayk ka realizuar fotosesionin e për versionin japonez të revistës Vogue. Bukuroshja seksi kësaj radhe ishte në foto me dy dhi, që ndoshta edhe...

Tifoze e kujt është Marina Vjollca?

Prezantuesja seksi e ekranit shqiptar, Marina Vjollca shquhet për sharmin dhe elegancën. Ajo ka treguar se futbollin e përcjell me pasion të madh dhe se është tifoze e Atletico...

Tech/Auto

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të ndryshojë. Kompania kineze prezantoi projektin me të cilin synon që të hyjë sidomos në tregun...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të...

Indeks+

Doni të dini sa gjatë do të jetoni? Shikojeni numrin e këpucëve tua!

Një studim i pazakontë i një grupi shkencëtarësh suedezë, thotë se numri i këpucëve tua, mund të tregojë se sa gjatë do të jetoni. Hulumtimi që ka filluar në vitin 1987 ka analizuar 800 njerëz. Studimi i ri është përsëritur vitin e kaluar, ku...

Horoskopi për sot, e diel 29 maj 2016

Dashi – Sot do merrni vendime te rëndësishme ne jetën tuaj ne çift te cilat do ju mbushin me gëzim te dyve. Mundohuni t’i shprehni akoma dhe me shume ndjenjat. Beqaret do...

Çfarë përdorej si alarm zgjimi, në kohët e hershme?

“Orët qirinj” janë përdorur në kohët e lashta, si alarm për t’u zgjuar në mëngjes. Nëse kërkohej një alarm, vendosej një gozhdë...

Për një ‘joint’ rrezikon të shtypet nga veturat (Video)

Në Almeria të Spanjës, një grup i të rinjve e kanë sfiduar një njeri të vraponte nga njëra pjesë e rrugës në tjetrën, në këmbim të një...

60 mijë punonjës zëvendësohen me robotë

“Foxconn”, një kompani, e cila prodhon pajisje për  “Apple” dhe “Samsung” ka shkurtuar 60 mijë punonjës në një prej fabrikave të saj në...

Opinione

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta, është një nga detyrat më të vështira. Është një nga detyrat më të vështira,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Ekonomi

Largohen dhe mbyllet edhe zyra e AKB-së në Pejë

Edhe udhëheqja e regjionit të Pejës është larguar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, duke shuar aktivitetin e saj dhe mbyllur zyrën në Pejë, e cila ishte hapur në dhjetor të vitit të kaluar. Në një njoftim për media, ish-udhëheqja e kësaj zyre bënë të...

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Shëndetësi

Konsumimi i këtyre ushqimeve, ju çon në një dobësim më të shpejtë

Veza është një ushqim super proteinik në të cilin gjenden të 9 aminoacidet e domosdoshme për organizmin. Jo rastësisht, studimet tregojnë se të konsumosh vezë për mëngjes, ndihmon shëndetin e mirë dhe ul nevojën për kalori në vazhdim të ditës, duke...

Ja çfarë nuk keni ditur për sytë

Sytë janë pasqyra e shpirtit, janë pjesa më të cilën ne identifikojmë mjedisin përreth. Sa herë që shikoni njeriun që e dashuroni, bebëzat dyfishohen për...

Si të parandaloni sulmin në tru

Sulmi në tru është një fenomen shqetësues që mund të parandalohet duke përdorur ushqimet e nevojshme të cilat ndihmojnë në eleminim e tij. Disa nga këto...

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...

Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje...

Identifikohet super bakteri në SHBA

Për herë të parë mbërrin në SHBA një super bakter që është rezistent gati ndaj çdolloj antibiotiku, njoftuan shkencëtarët e departamentit amerikan...