Podgorica notë proteste Prishtinës, për vendosjen e flamurit shqiptar në kufi

Ministria malazeze e Punëve të Jashtme dhe Integrimeve Evropiane kanë dërguar një notë proteste në Prishtinë për vendosjen e flamujve të Shqipërisë dhe mbishkrimet ‘Republika e Kosovës’ dhe ‘Mirë se vini’, që deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje ka vendosur në territorin e Malit të Zi për të treguar se ku “janë kufijtë e ligjshëm”, shkruan Tanjug, transmeton Indeksonline. Flamujt dhe shkrimet të cilat janë vendosur në...

Gjuriq thotë se vetëm EULEX-in garanton sigurinë e Kosovës

Marko Gjuriq, drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në qeverinë e Serbisë, është takuar në Beograd me ushtruesin e ri të...

Turqia shpallë ditë zie kombëtare

Turqia sot ka shpallur ditë zie kombëtare, pasi që tre kamikazë sulmuan aeroportin Ataturk të Stambollit, duke vrarë të paktën 41 persona dhe duke plagosur...

E kryen edhe Barcelona një blerje, i kushton 30 milionë euro

Barcelona e ka kryer me sukses marrëveshjen me Lionin për transferimin e Samuel Umtitit. "L'Equipe" njofton se dy skuadrat kanë arritur marrëveshjen e cila kap...

Lajme

Podgorica notë proteste Prishtinës, për vendosjen e flamurit shqiptar në kufi

Ministria malazeze e Punëve të Jashtme dhe Integrimeve Evropiane kanë dërguar një notë proteste në Prishtinë për vendosjen e flamujve të Shqipërisë dhe mbishkrimet ‘Republika e Kosovës’ dhe ‘Mirë se vini’, që deputetët e Lëvizjes...

Gjakovari sulmon fizikisht borxhliun e tij

Në Gjakovë është arrestuar një preson pasi i njëjti ka sulmuar një tjetër për shkak të një mosmarrëveshje të borxhit. Viktima ka pësuar...

Gjendet mjet i pashpërthyer në Kullë të Pejës

Në rajonin e Pejës konkretisht në Kullë dje është gjetur një mjet i pa shpërthyer më ç’rast është lajmëruar policia. Njësiti policor ka...

Turqia shpallë ditë zie kombëtare

Turqia sot ka shpallur ditë zie kombëtare, pasi që tre kamikazë sulmuan aeroportin Ataturk të Stambollit, duke vrarë të paktën 41 persona dhe duke plagosur 239. Sulmet në...

Serbi plagos të dashurën me thikë, arratiset

Në Novobërdë dje një serb ka sulmuar fizikisht të dashurën e tij me thikë. Sipas policisë, viktima ka pësuar lëndime të rënda trupore dhe është...

Sport

Përforcohet Besa, me Gjinovcin e Hysenin

Skuadra e futsallit kosovar, Besa vazhdon me përforcime. Oso Gjinovci dhe Getart Hyseni janë dy blerjet e fundit të skuadrës pejane.  Gjinovci dhe Hyseni dyshe kjo që bartën barrën kryesore në kampionatin e kaluar në klubin FC Prishtina ju bashkuan klubit Besa dhe nënshkruan kontratë 3...

Partizani e fiton gjyqin ndaj Skëndërbeut, për Fejzullahun

Arbnor Fejzullahi mbetet lojtar i Partizanit. Klubi i kuq fitoi gjyqin me lojtarin, në Dhomën e Zgjidhjes së Konflikteve në Federatën Shqiptare të Futbollit. Në bazë të...

E kryen edhe Barcelona një blerje, i kushton 30 milionë euro

Barcelona e ka kryer me sukses marrëveshjen me Lionin për transferimin e Samuel Umtitit. "L'Equipe" njofton se dy skuadrat kanë arritur marrëveshjen e cila kap vlerën 30...

Befason Zambrotta, trajner i ri i kësaj skuadre

Ish ylli i njohur italian, Gianluca Zambrotta ke befasuar me vendimin e tij. sh mbrojtësi italian i Milanos, Juventusit e Barcelonës, është trajneri i ri i klubit indian, Delhi Dynamos. 38...

Italia "makthi" historik i Gjermanisë

Të gjithë e dinë që Italia është rivali më i frikshëm për Gjermaninë. Rivaliteti mes tyre mbart një histori 50-vjeçare që nga 31 maji 1962 deri më...

Showbiz

Kida ndryshon stilin e flokëve (Foto)

Këngëtarja Kida padyshim që është njëra nga artistet që më së shumti dhe më së shpeshti ndryshon pamjen e saj. Përsëri, ajo ka prerë flokët e saj, duke mos hequr dorë nga rruajtja anash e flokëve shkruan Indeksonline. Kida ka postuar një foto në...

‘Turn Me On’ arrin në Kanada, ja kush e dëgjon (Video)

‘Turn Me On’ quhet kënga më e re e grupit Etnon në bashkëpunim me DJ e tyre zyrtar DJ Dagz. Ky projekt muzikor pati dëgjueshmëri të madhe në trojet shqiptare dhe...

‘Pjesë’ nga i dashuri i ri i Xhesika Ndoj (Foto)

Xhesika Ndoj duket se është dike shijuar një periudhë mjaft të lumtur të jetës së saj. Kjo se ajo është më e dashuruar se kurrë dhe diçka të...

Aktorja e njohur turke i shpëtoi sulmit në Stamboll për një fije floku (Foto)

Prej javësh aktorja turke Beren Saat kishte planifikuar udhëtimin e saj për në Los Angeles në ditën e djeshme. Aktorja së bashku më bashkëshortin e saj Kenan Dogulu...

‘Aficia’ në Francë: Triumfi i Erës i mahnitshëm për të gjithë vendin (Foto/Video)

Era Istrefi pas gjithë vendeve që është duke performuar dhe është duke u kërkuar në botë. Për të shkruhet edhe kur ajo nuk është prezente në atë...

Tech/Auto

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë, për të parë celularët më të mirë që ofrohen nga Kina, mund të shikoni...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet...

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të...

Indeks+

Pse duhet të flini në anën e majtë?

Përderisa kohëzgjatja e gjumit është esenciale për shëndetin mental dhe atë fizik, pozita e gjumit mund të jetë një tjetër faktor shumë i rëndësishëm për shëndetin. Nëse flini në anën e majtë, ju po e bëni gjumin si duhet. Kjo për...

Luani sulmoi dy burra të dehur në kopshtin zoologjik të Ukrainës

Në një kopsht zoologjik në perëndim të Ukrainës luani kishte sulmuar dhe kafshuar dy spektatorë të dehur të cilët kishte provuar ta ushqejnë kafshën, tha...

Dëshironi hamburger falas? Ja vendi ku mund t’i gjeni, por ka një kusht qesharak

Të gjithë do të dëshironin që çdo ditë të kishin një hamburger falas. Po kërkohet shumë? Ekziston një restorant që ua kthen ëndrrën...

Po kaloni një ditë jo të mirë? Ka edhe më keq... (Foto)

Ndodh shpesh që të kaloni një ditë të vështirë. Edhe pse mundoheni t'i merrni gjërat me sportivitet, ende nuk zgjidhni gjë. Megjithatë, nuk jeni të...

Mënyrat më të mira për të larguar mosbesimin ndaj vetes

Dyshimi ndaj vetvetes është një problem shumë i zakonshëm – dhe efektet janë shumë më të fshehta saqë i paramendojmë. Ky hezitim i ka penguar shumë...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse: Gjetjet dhe rekomandimet”.  Në këtë tryezë do të prezentohet raporti mbi gjendjen dhe...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Shëndetësi

3 shprehi të shëndetshme që të gjithë duhet ti respektojmë!

Konsumimi i  mjaftueshëm i lëngjeve në trup ndikon që lëkura juaj të duket më e shëndetshme, më rinore dhe mirë e hidratuar. Gjëja e parë që duhet të bëni pasi të zgjoheni është të pini një gotë me ujë. 3 shprehi të...

Venat e zgjëruara – si t’i trajtojmë në mënyrë natyrale

Venat e zgjëruara sot janë problem i shumicës. Duket si luftë e përhershme me to. Po ju japim disa këshilla se si në mënyrë natyrale ta trajtoni këtë...

Ushqimet dhe ilaçet që nuk duhet të konsumohen së bashku

Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme. Dr Aisling Hillick, ka treguar për...

Recetë natyrale për problemet me gjëndrrën tiroide

Të gjithë ata që vuajnë nga sëmundja e gjëndrës tiroide, e dijnë sa e vështirë është dhe se sa shumë mund ti shkatërrojë funksionet e...

DUHET TI NJIHNI: Sinjalet e trupit për sëmundjet serioze

Në ditët e sotme ku konkurrenca është e ashpër dhe presioni tepër i lartë dhe koha për t’u marrë me veten është e reduktuar. Sot shumë prej nesh nuk i...