Kosova, shtet pa ushtri! Kush po e bllokon shndërrimin e FSK-së në FAK?

Shndërrimi i Forcës dhe Sigurisë së Kosovës në Forca të Armatosura të Kosovës (FAK) ka mbetur që një kohë të gjatë ‘peng’ i deputetëve serbë në Kuvendin e Kosovës. Kësisoj, formimi i FAK-ut po de të jetë i pamundur pa një “pajtim” të deputetëve serbë, meqë për shndërrimin e FSK-së në FAK duhen ndryshime Kushtetuese dhe ato ndryshime nuk mund të bëhen pa dy të tretat e votave në Kuvendin e...

LAJMI I FUNDIT: Zvicra me gjashtë shqiptarë në EURO 2016 (Foto)

Vladimir Petkovic ka zbuluar listën e 23 lojtarëve që do të përfaqësojnë Zvicrën në Euro 2016. Zvicra në Kampionatin Evropian që fillon...

Çollaku-Gjuriqit: Serbia do të presë gjatë për t'u anëtarësuar në BE

Ministri i Integrimeve, Bekim Çollaku i është kundërpërgjigjur Marko Gjuriqit për pasaporta, duke i kujtuar atij se për Serbinë me një qasje të...

Kjo është e vërteta rreth marrëdhënies së Baby G dhe Encës

Sot në mediet rozë ka qarkulluar lajmi se këngëtarja Baby G dhe Enca kanë prishur marrëdhëniet mes vete pasi që kanë thumbuar njëra-tjetrën...

Lajme

Stephen Hawking: Nuk po e kuptojë popullaritetin e Donald Trump

Shkencëtari më i famshëm në botë, Stephen Hawking ka thënë se nuk po arrin ta kuptoj pse kandidati i mundshëm i republikanëve për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump është kaq shumë i famshëm dhe popullor. Fizikanti britanik i cili...

Anulohet Testi i Arritshmërisë në Gjilan, Dragash dhe në Han të Elezit

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT) ka marrë vendim për anulimin e Testit të Arritshmërisë të mbajtur më 21 maj 2016 në komunat: Gjilan, Dragash dhe...

AGK: Nuk kemi qenë të ftuar në hartimin e Rregullores së KPK-së

Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës informon opinion publik dhe të gjithë kolegët gazetar se asnjë nga pjesëtarët e AGK-së, duke përfshirë anëtarët e...

Dita e Memoralit, Vlora Çitaku: Ne jemi me Amerikën

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku nëpërmjet një statusi në rrjetin social "Facebook" ka shkruar se sot është duke u...

Tahiri: Shuarja e strukturave paralele pengon ndërhyrjen e Serbisë në Kosovë

"Nuk do të fillohet asnjë veprim për zbatimin e marrëveshjes për Asociacion e komunave me shumicë serbe pa zhbërjen e strukturave paralele, pa e marrë Kosova kodin telefonik...

Sport

LAJMI I FUNDIT: Zvicra me gjashtë shqiptarë në EURO 2016 (Foto)

Vladimir Petkovic ka zbuluar listën e 23 lojtarëve që do të përfaqësojnë Zvicrën në Euro 2016. Zvicra në Kampionatin Evropian që fillon më 10 qershor bën pjesë në grupin A, së bashku me Francën, Shqipërinë dhe Rumaninë. Në një...

Lorik Cana merr një ofertë interesante nga Zvicra

Kapiteni i Kombëtares së Shqipërisë, Lorik Cana, i cili njihet si figurë unifikuese në ekip, pas Evropianit 2016 mund të kthehet atje ku ka filluar, në Lozanë të...

Berlusconi i qetëson milanistat: Këtë yll se shesim as për 80 milionë euro (Foto)

Presidenti Silvio Berlusconi ka qetësuar tifozët e Milanit, duke thënë se portierin e ri Gianluigi Donnarumma, nuk e shet as për 80 milionë euro. Donnarumma ishte “trofeu” i...

Ka vendosur Petkovic, me Zvicrën në Francë edhe Shani Tarashaj

Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Zvicrës, Vladimir Petkovic, ka zgjedhur 23 lojtarët që do të përfaqësojnë helvetikët në Kampionatin...

KF Besa prezanton gjashtë lojtarë (Foto)

KF Besa ka bërë prezantimin e gjashtë lojtarëve të transferuar së fundi. Fatlum Gashi, Dukagjin Gashi, Arbër Prekazi, Leart Emini, Shkëlqim Pacolli dhe Granit Kolshi,...

Showbiz

Kjo është e vërteta rreth marrëdhënies së Baby G dhe Encës

Sot në mediet rozë ka qarkulluar lajmi se këngëtarja Baby G dhe Enca kanë prishur marrëdhëniet mes vete pasi që kanë thumbuar njëra-tjetrën përmes fotografive dhe komenteve në rrjetet sociale. Kjo, në fakt nuk është hera e parë që Enca thumbon...

Grimeri i Kim Kardashian feston ditëlindjen në Tiranë (Foto)

Arieli është grimeri shqiptar i cili ka pasur rastin që të grimoj një nga femrat më seksi në botë, Kim Kardashian. Ai së fundmi ka qëndruar në Tiranë ku ka...

Ariana Grande anulon koncertin në Portugali për shkak të infeksionit në hundë (Foto)

Këngëtarja Ariana Grande është një nga yjet me famë botërore e cila është e kërkuar kudo në botë për të përformuar hitet e saj. Mirëpo,...

Bleona nudo në vaskë (Foto+18)

Këngëtarja Bleona Qereti që nga koha që është bërë e famshme edhe në Amerikë, ajo ka ardhur me fotografi nga me të ndryshmet nudo. Një tjetër e...

Xhela, këngëtari më i kërkuar nga maturantët kosovarë (Video)

Xhela Abazi është njëri nga këngëtarët shqiptarë i cili posedon një vokal karakteristik. Ai para një muaji ka publikuar këngën e re ‘Kamarieri’ e...

Tech/Auto

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e vjetra. Kompania ka rivalë si Unfade, Shoebox dhe Heirloom, por është e gatshme t'i konkurrojë për shkak se...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Indeks+

Zbulohet tempulli 1200 vjeçar në Indi (Foto)

Në Indi në sajë të gërmimeve të shumta arkeologjike është bërë i mundur zbulimi i një tempulli të vjetër Hindu 1200">1200 vjeçar. Tempulli ndodhet njëzetenëntë kilometra larg nga qyteti Aurangabad në Maharashtra. Tempulli madhështor Lord...

Çifti që jeton me ariun 136 kilogramë (Video/Foto)

Vetëm ideja e të qenit në tavolinë me një ari që peshon 136 kilogramë, mjafton për të larguar të gjithë njerëzit nga dreka e tyre. Por për...

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Tradita e kërkon, çifti bën seks sefte para familjes

Kjo foto është shkrepur në një familje në Singapor. Çifti i sapomartuar po bënin seks për herë të parë ndërkohë që familja i shikonte. Madje ata...

Oberwil-Lieli, fshati i pasanikëve në Zvicër (Foto)

Fshati i pasanikëve quhet Oberwil-Lieli dhe gjendet në Zvicër. Ky fshat piktoresk ka 2200 banorë dhe mes tyre janë 300 milionerë. Ata përdorën pasurinë e tyre për...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për Komunitet, Bajram Gecaj, morën pjesë në forumin “Fuqizimi i grave ndërmarrëse në promovimin e...

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

 Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015,...

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr...

Pas iPhone dhe Samsung, IPKO sjell edhe telefonat e Xiaomi (Foto)

Kompania e cila njihet si “Apple nga Kina” për herë të parë do t’i ketë modelet e saj të telefonave të shumë-përfolur edhe në Kosovë, përmes...

Hoti: Ndryshimet e politikave fiskale ndihmojnë bizneset

Është duke u mbajtur forumi i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim po merr pjesë edhe...

Shëndetësi

Shkenca: Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”, tregon se sa më shumë kos të konsumoni aq më shumë ulet risku (deri në 28%) i prekjes nga diabeti i...

Efektet e Coca-Cola-s brenda një ore në organizmin tonë

Coca-Cola është ndër pijet më të preferuara të çdo njeri në këtë botë, por shpesh shumë pak janë të informuar në lidhje me efektet e...

Ja si të qetësoni trupin pas lodhjes

Ekspertët këshillojnë: pas një ditë të gjatë pune, Merrni qetësinë e duhur! Asnjëherë mos shkoni në shtëpi pas pune, që të filloni të...

Pija ideale që jua heq thinjat

Thinjat janë një fenomen shqetësues për shumë persona prandaj është e rëndësishme që për kujdesin e tyre të përdorni ilacce të ndryshme natyrale....

Qershitë, burimi i shëndetit pranveror. Ja vetitë kuruese

Vetitë shëruese të qershisë shkojnë me hapin dhe ngjyrën e saj. Në këtë pemë të shijshme fshihen përbërës, që ndikojnë në shëndet...