Federica Mogherini: Nesër do të jem në Prishtinë për të festuar liberalizimin e vizave

Shefja e diplomacisë evropiane, Federica Mogherini, ka uruar kosovarët për lajmin pozitivë që ka dhënë sot Komisioni Evropian që Kosova ka plotësuar të gjitha kriteret për të lëvizur pa viza në shtetet e Evropës. Ajo ka shkruar në Twitter se është krenare për Kosovën dhe do të vije nesër në Prishtinë për të festuar, raporton Indeksonline. “Jam krenare për propozimin pozitiv për vizat për Kosovë. Nesër unë do të jem...

Veseli: PDK ka qenë lokomotiv e procesit të liberalizimit të vizave

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli në një konferencë ka thënë se dita e sotme është e jashtëzakonshme për...

Edi Rama: Më në fund BE-ja po çlirohet nga një turp

Menjëherë pas vendimit të Komisioni Evropian për rekomandmin e liberalizimit të vizave për Kosovën kanë filluar edhe urimet e shumta. Kryeministri i...

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për rekomandimin e vizave për Kosovën nga BE (Foto)

Pas rekomandimit për heqjen e vizave për Kosovën nga Bashkimi Evropian, mediat ndërkombëtare në ballinat e tyre kanë vendosur këtë si lajm...

Lajme

Komisioneri Avrampoulos konfirmon se Kosova ka përmbushur kriteret për heqjen e vizave

Komisioneri i BE-së për Migrim, Çështje të Brendshme dhe Shtetësi, Dimitris Avramopoulos, gjatë konfëerëncës së tij para mediave sot pas vendimit të Komisionit Evropian për rekomandimin e liberalizimit të vizave, ka thënë se do ti ndihmojë që...

Mediat ndërkombëtare shkruajnë për rekomandimin e vizave për Kosovën nga BE (Foto)

Pas rekomandimit për heqjen e vizave për Kosovën nga Bashkimi Evropian, mediat ndërkombëtare në ballinat e tyre kanë vendosur këtë si lajm kryesor. Reuters raporton se 1.8...

Presidenti Nishani uron presidentin Thaçi për rekomandimin për liberalizimin e vizave

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, përmes një thirrjeje telefonike e ka uruar presidentin Thaçi për rekomandimin pozitiv të KE-së për...

Luzim Basha uron qytetarët e Kosovës rekomandimin pozitiv për viza

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha ka uruar për rekomandimin pozitiv nga Komisioni Evropian për lëzijen e lirë të qytetarëve të Kosovës në zonën Schengen. Ky...

Konferenca LIVE e Komisionerit Avramopoulos dhe Ministrit Hyseni për heqjen e vizave (Video)

Komisionieri Avramopoulos dhe Ministri Hyseni do të mbajnë një konferencë për media ku do të flasin për rekomandimin e KE’së që qytetarët e Kosovës të...

Sport

Hysaj futet në listën e ngushtë të Barcelonës

Gazeta shumë e afërt me Barcelonën, "Sport.Es" e ka bërë një listë të mbrojtësve të mundshëm që pritet të zëvëndësojnë Daniel Alvesin.  Pjesë e ngusht e kësaj liste është edhe Elseid Hysaj. Mbrojtësi shqiptar ka...

Karaxhiq: Kemi humbur betejën, jo luftën, s'kam të keqe me Vokrrin

Presidenti i Federatës Serbe të Futbollit, Tomislav Karaxhiq ka deklaruar se Serbia e ka humbur betejën, por jo edhe luftën. Karaxhiq ka thënë se Federata Serbe do ta apelojë vendimin...

"Vardy dikur vinte i dehur në stërvitje"

Suksesi i Leicester City është një ëndërr e bërë realitet. Por, si për ta bërë edhe më të veçantë suksesin e tyre, është historia që...

Aziz Salihu tregon se si e përjetoi lajmin për pranimin e Kosovës

Nga gëzimi që Kosova u pranua në UEFA, legjenda e boksit tha se gati ka pësuar infarkt. Ai thotë se sporti kosovar do t’i bëjë të gjitha vendet që ta pranojnë...

Gjeorgjia ka votuar kundër pranimit të Kosovës në UEFA

Levan Kobiashvili, presidenti i Federatës së Futbollit të Gjeorgjisë, si dhe ish-kapiten i ekipit kombëtar të këtij shteti, ka thënë Gjeorgjia votoi dje kundër pranimit...

Showbiz

I ndodhi në gala mbrëmjen, Kanye West e rrahu një roje sepse ia nguci Kimin (Foto)

Kanye West është përfshirë në një incident me një roje të sigurisë në gala mbrëmjen "Met Gala".  Mediat amerikane raportojnë se roja e ka provokuar vazhdimisht Kimin me fjalë banale gjë të cilën Kanye e ka vërejtur.  Ai...

Askush se di, pse Dua gjithmonë e nxjerrë gjuhën jashtë?

Këngëtarja me origjinë shqiptarë Dua Lipa, është një nga më të kërkuarat e kohës në botë. Ajo njihet për një stil shumë të...

Çfarë zonje është, Sofia Vergara 43 vjeçarja që të lë pa fjalë (Foto)

Aktorja e famshme kolumbiane me nënshtetësi amerikane, Sofia Vergara ka mahnitur me dukjen e saj në Beverly Hills.  Bukuroshja 43 vjeçare është parë duke bërë...

Ledina Çelo zbulon shumë nga gjoksi i saj (Foto)

Ledina Çelo edhe pse tani nuk ka krijuar ndonjë këngë të re ajo mbetet shumë aktive si fytyrë publike në showbizin shqiptarë. Ajo është shumë aktive...

Edhe Flaka Krelani ekspozon të pasmet (Foto)

Flaka Krelani njihet për krijimin e disa këngëve por ajo më së shumti është njohur për një vokal mjaft kualitativ. Por kohët e fundit Flaka, është...

Tech/Auto

Acer prezanton Aspire V17 Nitro Black (Foto)

Acer së fundmi ka prezantuar një version të përditësuar të laptopit Acer Aspire V17 NitroBlack, çmimi i të cilit fillon nga 930 euro. laptopi vjen me ekranin 17.3-inch Full HD IPS me rezolucion 1920 x 1080 pixel. Ai është iu pajisur me procesorin Intel Core...

Ju mund të ngarkoni iPhone-in tuaj me zjarr (Video)

Le të themi se ju jeni të izoluar në një shkretëtirë, ose thjesht jeni në një kamp dhe dëshironi të ngarkoni telefonin tuaj. Dhe është e dukshme që nuk ka...

Konfirmohet LaFerrari Spider

Shefi i Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, ka konfirmuar se kompania e tij do të ofrojë një model LaFerrari Spider. Në një intervistë për “Automobile...

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Indeks+

E shpejt është Linda Morina, menjëherë këngë për liberalizimin e vizave (Video)

Linda Morina vazhdon të mahnisë me shpejtësinë e saj për të bërë një këngë të re dhe për ta lansuar atë publikisht.  Pasi dje bëri këngë për pranimin në UEFA, Linda sapo ka publikuar këngë edhe për liberalizimin e...

E injoron stafi, gruaja lind fëmijën tek dera e spitalit (Video)

Ky është momenti kur një grua u detyrua të lindë fëmijën e saj tek hyrja e spitalit, pasi stafi e kishte injoruar për 20 minuta. Video është bërë në...

Ja si duket makina e Enver Hoxhës (Foto)

Gjatë viteve kur ajo gjendej në rrugë gjithsecili kishte ëndërr ti qëndronte pranë këtij prototipi të "Skodes", ndërsa sot ajo gjendet e rrënuar mes...

Merimanga më e madhe në botë (Foto)

Theraphosa Blondi ose siç njihet ndryshe Tarantula Goliath , është merimanga më e madhe në botë, sipas librit Guinnes. Një këmbë e saj mund të arrijë deri në...

Parashutistja 90-vjeçare (Video)

Jo të gjithë e festojnë 90-vjetorin të ulur në karrige me tortën përpara. Beth Roberts nuk bën pjesë tek këta njerëz. E moshuara amerikane zgjodhi një...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Kanadaja do të pranojë 305 mijë emigrantë të rinj në vitin 2016

Qeveria Liberale e Kanadasë ka në plan për të mirëpritur deri në 305,000 banorë të rinj të përhershëm këtë vit – niveli më i lartë i projektuar i imigracionit në dekada, dhe një rritje për 7 përqind, krahasuar me planin e vitit 2015. Siç...

Krijuesit e bonove triumfuese të ICT Awards

ICT Awards këtë vit u organizua për herë të katërt me radhë me qëllim prezantimin dhe njohjen e arritjeve më të mëdha në fushën e teknologjisë,...

Kosova e Shqipëria me marrëveshje për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve mes vete (Foto)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes e Shqipërisë, Milva Ekonomi, kanë nënshkruar sot...

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Shëndetësi

Serbia do të ndalojë solariumin për arsye të rrezikut nga kanceri

Serbia do të jetë edhe një nga vendet e botës që do të ndalojë hyrjen në “solarium” nën moshën 18 vjeçare. Në disa vende të botës kjo gjë ka funksionuar që moti, është shembull shteti i  Gjermanisë, ku duhet të plotësosh...

Shenjat se keni mungesë të magnezit

Magnezi është i rëndësishëm për më shumë se 300 funksione metabolike në organizmin e njeriut. Në fakt, secila qelizë në trupin e njeriut ka nevojë...

Terapia me kripë për kujdesin e lëkurës

Konsumi i tepërt i sasisë së kripës mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Por, përdorimi i kripës mund të ketë edhe ndikime pozitive meqenëse...

Ushqimet që duhet të hamë para dhe pas palestre

Para dhe pas palestrës duhet të konsumojmë ushqime të shëndetshme dhe me pak kalori.Ne sot kemi përzgjedhur disa prej tyre. Lexojoni dhe konsumojini. 1.Tost me bukë thekre, me...

Si ta kuptoni se jeni të varur nga ëmbëlsirat?

Sheqeri njëlloj si dhe veset e tjera mund të kthehet në një varësi të rrezikshme për shëndetin. Sipas Dr. Mark Hyman, varësia ndaj sheqerit është një...