Birra Peja i përgjigjet Mavrajt: Federata le të merret me refuzimin tënd, ne vazhdojmë përkrahjen e sportit shqiptar!

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll është duke zhvilluar stërvitje në Austri, para fillimit të fazës finale për “Euro 2016” që do të mbahet në Francë. Nën drejtimin e trajnerit, Ganni De Biasi të pranishëm janë edhe 27 futbollistë të tjetër. Mirëpo, një ‘incident’ jo aq i këndshëm ka ndodhur para dy dite, kur mbrojtësi i kombëtares, Mërgim Mavraj nuk ka përfillur urdhrat e drejtuesve të ekipit shqiptar. ...

“Jam fqinj i Isa Mustafës andaj po ma rrënojnë objektin në Prishtinë” (Video)

(I plotësuar)-Në rrugën “Ndue Perleshi” në kryeqytet është rrënuar një pjesë e objektit e cila ishte paraparë që të ketë...

Projekti një miliard dollarësh që do të ndryshoj ekonominë e vendit

Ndërtimi i Termocentralit “Kosova e Re”, pritet të sjell ndryshime të mëdha në ekonomi dhe në furnizim me energji elektrike. Kështu e parasheh të...

Reali niset për Milano, me ta edhe aktori i famshëm i Hollywoodit (Foto)

Real Madridi është nisur para pak minutash për Milano ku do ta zhvillojë nesër finalen e madhe të Ligës së Kampionëve.  Bashkë me...

Lajme

Asamblistët e Prishtinës ankohen: Po paguhemi pa bërë asgjë

Asamblistët e Kuvendit Komunal të Prishtinës, po ankohen se po paguhen pa bërë asgjë. Kështu tha në mbledhjen e Kuvendit Komunal të Prishtinës, asamblisti nga radhët e LDK-së, Shefki Gashi, i cili u ankua se po merr para “haram”, pasi që nuk po bënë asgjë...

NISMA për Kosovën nga Iniciativa Qytetare, shndërrohet në parti të mirëfilltë politike (Dokument)

NISMA për Kosovën, më nuk është Iniciativë Qytetare. Nga sot partia që udhëhiqet nga Fatmir Limaj, është shndërruar në subjekt politik, me kërkesën...

Prokuroria ngrit aktakuzë kundër ish-kryetarit të ART-së, Ekrem Hoxhës, dha tender kundërligjshëm

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur aktakuzë kundër ish kryetarit të Autoritetit Rregullativ të Tekelekomunikacionit, sepse kishte dhënë një tender...

Trump: Obama ka bërë punë shumë të keqe

Kandidati presidencial në Shtetet e Bashkuara, Donald Trump, i cili konsiderohet se tashmë e ka arritur numrin e nevojshëm të delegatëve për ta fituar nominimin e Partisë Republikane,...

G7 kërcënohet me sanksione të reja kundër Rusisë

Liderët e Grupit të shtatë fuqive ekonomike (G7) kanë tërhequr vërejtjen se “janë të gatshëm të ndërmarrin masa të mëtejshme kufizuese”...

Sport

Ancelotti parashikon finalen e Ligës së Kampionëve, e frikëson Realin

Carlo Ancelotti e ka komentuar finalen e nesërme në Champions League. Ish trajneri i Realit nuk ka dëshiruar të flas se cila skuadër është favorite për të fituar, por i ka bërë disa paralajmërime Realit."Atletico Madrid është kundërshtari më i keq për...

Todt takon Mustafën dhe Ahmetin, kërkon mbështetje më të madhe institucionale për FASK-un

 Jean Todt po vazhdon me vizitën e tij speciale në Kosovë. Numri një i Federatës të Autosportit në botë është takuar me krerët institucionalë të...

Reali niset për Milano, me ta edhe aktori i famshëm i Hollywoodit (Foto)

Real Madridi është nisur para pak minutash për Milano ku do ta zhvillojë nesër finalen e madhe të Ligës së Kampionëve.  Bashkë me ekspeditën e skuadrës...

Veseli e pret të famshmin Jean Todt, të parin e Automobilizmit në botë (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës z. Kadri Veseli priti sot në takim Jean Todt, kryetar i Federatës Ndërkombëtare të Automobilzmit dhe i dërguar special i...

Edhe zyrtarisht, shkarkohet Besnik Hasi

Anderlecht e ka bërë zyrtare shkarkimin e Besnik Hasit nga posti i trajnerit. Gjiganti belg me anë të një komunikate ka njoftuar shkarkimin e tij duke e vlerësuar punën e deritanishme...

Showbiz

Dikur kritikohej për rënie në peshë, por shikojeni tani Dafinën (Foto)

Dafina Zeqiri është ndër këngëtaret që nuk është lënë gjë pa u thënë për të. Por njëherësh është këngëtarja që ka arritur që më zërin e saj, performancën, dhe gjithë dashurinë që kishte për fansat...

Ditë dhimbjeje për Encën (Foto)

Enca Haxhia ka shprehur dhimbjen për humbjen e dikujt shumë të dashur për të. Ajo nuk ka treguar se për kë bëhet fjalë. 20 vjeçarja ka ndarë me ndjekësit...

Disa nga yjet që ishin të pranishëm mbrëmë në ‘Top Music Awards’ (Foto)

Në natë e kaluar u mbajt eventi ‘Top Music Awards’ në të cilin ishin shum të ftuar. Prezantimi i nominimeve dhe disa performanca u realizuan në këtë...

Noizy tregon se kush mbanë erën e këndshme si të ishte në qiell (Foto)

Reperi  Noizy gjithmonë është përfolur për dashurinë e tij për fëmijët. Ai ka treguar një kujdes të veçantë për shumë...

Këto janë nominimet për ‘Top Music Awards’

Natën e kaluar janë zgjedhur nominimet për ‘Top Music Awards’. Yje të shumta që ishin prezent janë njoftuar për shpalljen e nominimeve për të gjitha...

Tech/Auto

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të mëdha pas saj! Brenda lojës: karakteri ( një top dëbore) shfaqet duke kërcyer dhe në këtë...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Indeks+

Vendi ku njerëzit ende jetojnë në shpella (Foto)

Sassi di Matera në Itali, është një nga vendbanimet më të hershme të njeriut ai daton që nga Epoka e Gurit, që ende është i banuar. Qyteti gjendet në jug të Italisë dhe është mjaft i frekuentuar nga turistët. Gjithashtu është mjaft i veçantë...

Çfarë ndodh pas dashurisë tuaj të parë

Dashuria e parë jo vetëm nuk harrohet, por është edhe vendimtare për formimin e të gjitha lidhjeve tona të ardhshme. Pra, përse është kështu? Nuk është...

Shkencëtarët po shpikin drurin e “padukshëm” (Foto)

Disa shpencëtarë të Universitetit të Maryland kanë punuar për të shpikur një material druri transparent. Druri i “padukshëm” sipas profesorit të...

Etna “rikthehet” në jetë

Mali Etna, një prej vullkaneve më të larta në Europë, u aktivizua të mërkurën duke lëshuar llavë të kuqe në qiellin e mbrëmjes. Me një lartësi...

Njihuni me numrat e mallkuar dhe historitë e tyre

Nga numri famëkeq 13, te numri 11, 17 e deri tek numri 39, ja pse evitohen Numri 13 është numri më me famë i cili është konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka udhëhequr Kryesuesi i Bordit Drejtues, Ymer Havolli, i cili ia dorëzoi Kryetarit të Kuvendit Raportin Vjetor 2015 të...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

Shëndetësi

Kosova me rrezikshmëri të ulët nga virusi ZIKA

Kosova është në zonën e rrezikut të ulët të bartjes së virusit Zika. Kështu konsiderojnë zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Kosovë. Ndryshe, Virusi Zika mendohet se shkakton defekte të rënda te të porsalindurit. Ai...

Ja çfarë ndikimi ka dielli në trupin tuaj

Një gjumë më i mirë apo një humor më i ngritur? Kalimi i kohës në diell ka anët e veta pozitive dhe ato negative, të cilat do t’i mësoni më...

SHBA: Paraqitet rasti i parë i rezistencës ndaj antibiotikëve

Zyrtarët shëndetësorë në Shtetet e Bashkuara kanë raportuar për rastin e parë të një infeksioni që është rezistent ndaj të gjithë...

Përfitimet e mjaltit me kanell

Mjalti është një produkt që ka shumë cilësi medicinale, të cilat na ndihmojnë tejkalimin e problemeve shëndetësore, me të cilat përballemi. Përdorimi i...

Flini me lëvoren e bananes në kokë, ja rezultatet

Migrena është një fenomen i shpeshtë që shfaqet te persona të ndryshëm, prandaj është e rëndësishme që ne shpesh të përdorim mënyra të...