Ndodheni
Indeksonline / Lajme
15:19 / E premte, 27 Janar 2012
48 Komente
Kuvendi deputeteve: Heshtja është ari i vetëm i femrës!

Kuvendi i Kosovës ka shpërndarë fletore pune – falas për të gjithë deputetët. Për ta bërë më interesante këtë punë, në to ka përfshirë “fjalë të urta”. Shumë prej tyre dedikuar femrave. Ato të muajit maj, vecanërisht kanë thënie për femrat që janë diskriminuese dhe paragjykuese për karakterin e tyre.

Për këtë ka reaguar deputetja e Vetëvndosjes, Albulena Haxhiu. ‘Nuk e di kush e ka bërë përzgjedhjen e këtyre fjalëve të urta dhe cili ka qenë qëllimi i tyre: t’i edukojë deputetët në këtë frymë, që tua kujtojë deputetëve se cili është koncepti shovinist, mashkullor e seksist për gruan apo ndoshta thjerrëza nëpër të cilat duhet të shihen koleget deputete”, ka thënë Haxhiu duke shtuar se këto kanë qenë thëniet më poshtëruese që ka dëgjuar e që përputhen edhe me mendimet e Ilir Mirenës, Halit Krasniqit e Hajredin Kucit (të gjithë PDK) për femrën. Kryeparlamentari Krasniqi ka kërkuar falje më pas.


Ja disa prej thënieve në fletoren e deputetëve:


1. Te femra gjithçka është zemër, bile edhe koka

2. Heshtja është ari i vetëm që kanë femrat

3. Heshtja dhe modestia janë stolia më e bukur e gruas

4. Luleve u nevojitet dielli, kurse femrave dashuria

5. Gruaja jashtë familjes ngjan me perandorinë e rrezikuar

6. Gruaja është enigmë, qëllimi i saj është fëmija

7. Femrat dashurojnë fitimtarët, andaj i lejojnë edhe t’i pushtojnë

8. Jeta e gruas është e zbrazët, në qoftë se nuk e plotëson dashuria

9. Nuk ka grua që me kohë nuk do të lëshojë pe

10. Femra është mbretëreshë e botës, por skllave e dëshirave

11. Kërko femrën që të pëlqen ty, e jo të tjerëve

12. S’ka njeri që gruas së vet i duket mençur

13. Ajo që na tërheq te femra, rrallë edhe na lidh me të

14. Asnjë grua, që kur ekziston bota, nuk është martuar në heshtje

15. Femra që dashuron, nuk plaket shpejt

16. Sikur të mos ishte femra,diamanti do të ishte një gur i rëndomtë

17. Femrës i plaket së pari fytyra, e pastaj zemra

18. Stili ka një gjini, gruaja njihet me një fjalë

19. Gratë nuk zbukurohen aq shumë për meshkujt, sa kundër grave

20. Gruaja e mençur lejon burrin të bëjë atë që i pëlqen asaj

21. Gruaja mbetet pa fjalë vetëm kur puth

22. Femrat mendojnë si mbretërit, se të gjithë u kemi borxh

23. Merrni gruan, e cila nuk beson atë që dashuron

24. Thirreni gruan si të doni, por asnjëherë jo si nënë

 


 


Kendi i komenteve
 • MAJ 22.03.2012 / 17:59
  PO JU PYS AMUNDNA ME MARR PJES NE KUVEND KOSOVES PREZENT ME JU NDEGJU SE KUR SJAM KAN NE KUVEND KOSOVES ME JU NDEGJUAR SE QKA FOLNI JU NE JU MA QONI NAJ FTES PERSONALE ISHA ARDHUR ME JU NDEGJUAR
 • ixhmet 29.01.2012 / 19:57
  eh qfare kuvendi mjeran ka Kosova...punet tjera i kane bere perr marrerzine me te madhe e tani kishe po filozofojme me fjale te urta te kopjuara...turp per pagat qe i merrni nga taksapaguesit...marre...marre...marre...
 • Ardita Begu 29.01.2012 / 14:51
  @Genti,Talljet e Balsac-ut,Voltaire, Richter, Kamy,rtj;.kryesisht nëpërmjet satirave ironike dhe karaktereve absurde verbalisht dhe thekësisht kanë mbrojtur të drejtat e barabarta të grave, kjo ndjenjë nuk është e dukshme për një gjysmë i dijshëm si ju, sidomos duke pasur parasysh faktin se personazhet kryesore kanë qenë prostituta femra, femra që martohen për para,etj. Në përgjithësi, puna e tyre ishte një kritikë e shoqërisë, duke i ekspozuar dobësitë dominuese të mashkullitë në strukturën shoqërore. Dhe ai ishte një veprim shumë progresivë për të vënë në dukje se si gratë vazhdimisht janë të drejtuar rrezikut e të qënit objekt jasht dëshirës të dhunshëme të mashkullit siq ne e pamë në historitë e dhunimit, skllavërisë, etj.Femrat janë të përfaqësuara në romanet e tyre që në të njëjtën kohë ata të duken si viktima të paafta por në fakt tregojnë forcën e shquar.
 • genti 29.01.2012 / 12:55
  o te mjere, a po e dini se keto fjale te urta i kane thene Balzaku,Volteri, Richteri, Kamy,....e shkrimtar e filozof tjere me nam.
 • glan 29.01.2012 / 11:35
  Kup a je nda pej gruje qe po i fol keto fjal a
 • noxi Ferizaj 29.01.2012 / 01:31
  hahaha kan gjet popull qe i hajn kto zajabnsia e qata mirren me kto skan qa bojn hajt me marr diqysh 1 rrog
 • Arta 29.01.2012 / 00:19
  @ Dreri, prap po te them, gabim e ke. Ndoshta s'ke lidhje me rregullat e rregulloret e institucioneve si Kuvendi -- nuk eshte vend per fjale te urta, e dallime gjinore. S'je aty ne ode me lexu batuta. Prap e ke gabim, femen jom, asi verzion i ri, updated.
 • Dreri 28.01.2012 / 21:30
  E ti fare nuk je femer, por ke vetem nickun tende Arta. ndryshe do te ishe shprehur si femer sikur te kishe ndjesin e te fyeres nga komenti im.Menyra se si je shprehur tregon se je nje mashkull i VV-se. Pra ti e din se une e kuptova se ti nuk je femer, por nje mashkull koti, dhe kjo mjafton. Ne kete kalendar, ka edhe te ashtuquajtura fjal te urta te cilat edhe do te ngacminin nje femer, por ka edhe te tilla qe lartesojn gjinin femrore, por nga ana e VV-se, eshte idioteske qe te perfliten emra te caktuar dhe ti linqoj si antifeminist ashtu siq beri ajo li.... Qeveria Thaqi nuk rrezohet me kesi veprimesh plote shizofreni dhe te pakuptimta, te pa dinjitetshme dhe humbese. Idiota.
 • Arta 28.01.2012 / 18:29
  @ Dreri, ti qenke per spital, ose s'paske lidhje per femnen edhe natyren e saje.
 • Gent Camaj 28.01.2012 / 16:08
  Cfare perulje paskan tregu ata qe e kane miratu kete kalendar si dhe edhe ata qe e kane shpernda. Truri eshte tru dhe nuk ka kurrfare lidhje me gjinine. 50 % e popullit jane femra dhe te dyja gjinite duhet te jene vendimmarrese cdokund, pa dallim ne cilen sfere te jetes.
 • Dreri 28.01.2012 / 15:35
  @EKI, shume fjal te urta, shumica jane flori per gjinin femrore, e disa per nje soj femrash jane edhe mesim, dhe per kete u djeg. Nje Opozit si VV, tregon vete se me qka provon te rrezoj Thaqin. E sa per idiotizem me vetbesim, sigurisht je nis nga vetjka kur flet. jeni shume te sinqert.
 • Daja skender 28.01.2012 / 02:52
  Haj kuku edhe fjale te urta ja ka nise parlamenti me miratu
 • Hakiu 28.01.2012 / 00:46
  Hahaha, mos e beni te madhe. Ato fletore kane qene te gatshme dhe jane ne treg qe 3 vjet me ate permbajtje, nuk jane punuar enkas per Kuvend. Por, eshte e vertete qe kompania qe e furnizon Kuvendin eshte nga Drenica ( nga Likoshani) sikur edhe te gjitha institucionet tjera shteterore. Kryetari i Kuvendit nga Drenica, sekretari nga Drenica, shefi i prokurimit nga Drenica, kompania furnizuese nga Drenica dhe shuuuume deputete nga Drenica. Veq edhe Çak Norrisi duhet te jete nga Drenica.
 • eki 28.01.2012 / 00:20
  @ Dreri, Te jesh idiot ne kete vend nuk eshte asgje se ka plot, por idiot me vetebesim si ti pak ka.
 • meta 27.01.2012 / 21:48
  jo valla mer TOSI keq e ke. Nëse ato jan qoroditë (femra shqiptare) e sidomod pas luftes atëherë fajin e kan meshkujt. Po a nuk po sheh ?. Gati secili që po bahet politikan apo drejtor apo ku ta di une jurush e me vjedhë edhe me u ba mbret(kultur tipike arabe). Po ta shet për pak para krejt Kosovën se del ma njerzit e saj ( e kush e han mas lehti këtu?, normal që ata më të pambrojturit, pra femra dhe fëmijtë). A nuk e sheh more i verbët se një plakë i huaj 60 vjec vjen e ta merr një 20 vjecare( cfarë mendon ti se mezi po presin femnat e reja shqiptare me pas punë me pleqë ndërkombtarë a?).Pse po i fajson njerztë më të pambrojtur të shoqëris?. Jo TOSI ashtë mashkulli shqiptar frikacak e i panderë. E di ti që shumë prej tyre janë sot nëpër pozita, e kur ka qen lufta jan mshefë përfuni kuleve t'grave tyre dhe kan kalu kufirin për Shqpëri e Maqedoni?. Po shihet se cfarë flliqtihone e kan kap Kosovën n'dorë.Deri dje qobana të izoluara. Pa kontaktë me njerzë. Sot?, cka po pret ti e tjertë, se din ta bëjn dallimin mes njeriut e kafshës kto mbeturina?. Ta kan prish themelin e shoqëris-familjen, e ti e fajson femnen shqiptare. O djalo ata i kan hyp bullices deri dje, hë, cka je ka pret ti prej tyre?....!
 • Dreri 27.01.2012 / 21:45
  Ti deputete qenke nje lezbike shizoide e pa ngopur, se per shefin tende, e dijn gjith se eshte homo. keto mund jane fjalet me te bukura qe lexova per femra ndonjere, por ju, keni probleme serioze shendetesore, dhe ju ndodh kjo....
 • ballisti 27.01.2012 / 20:58
  ja shikoni o popull kush na udheheqin,njerz injoranta,njerz te ulete,njerz qe nuk kan vetedije intelektuale,njerz te prapambetur ,NJERZ KOMUNISTA,PATRIAKALA,NJERZ MUXHAHADIN,NJERZ QE JAN TE LIDHUR ME RUS SHKIJE ARAB E TURQ DHE NJERZ SE NUK KAN AS KARAKTER E AS NDER DHE AS MORAL.KETE OFENDIM ATA JAU KAN BERE NENAVE TONA,MOTRAVE TONA GRAVE TONA ,BIJAV TONA.ATA JAU KAN BERE EDHE GRAVE TE VETA ,NENAVE TE TYRE,MOTRAVE TE TYRE ,GRAVE TE TYRE.SHIHET SA NJERZ TE ULET PUNOJN NE PARLAMENTIN TONE,SA NAIVA DHE MEDERT KUSH NA UDHEHEQ.KETE E KAN SHKRUAR 1 MILLION PERQIND TE PDK-sepse ata jan komunista,fshatar,njerz te lodhte,jo intelektual,primitiva,qe kan marre diploma fallse,dhe njerz komunista.ngihu o popull e largoj keto kafshe te egra nga parlamenti sepse keta po e neperkambin denjitetin tone.keta po e tregojn veten se jan tardhetare sepse ja qe e heken edhe republik emrin e tashe ndoshta e quajn kosoven metohiska kosovska,sepse keta keshtu jan betuar para shkijev.marri turp,per pdk dhe te gjithe ata qe kan pase dore DHE ZEMER PER TA SHPERNDAR KETE.QENA NJERZ TE PA FE,PA NDERGJEGJJE DHE DENJITET.
 • Rea 27.01.2012 / 18:58
  Bravo Albulena. Keto te ashtuquajtura fjale te urta jane me te vertete fyese dhe seksiste.
 • E shokuar 27.01.2012 / 18:53
  Sikur kuvendi serb dikur, i cili nencmonte gruan shqiptare se ajo din vec me linde, qifti i katundarit Mirena e te tjere, e bojne te njejtin ofendim ndaj gruas. Po a jeni normal, more shovenista e analfabet?
 • i brengosuri 27.01.2012 / 18:31
  Albulena ,shiqo se na met Albini me serbe,po vepro!!!Keto fjale te urta sjane per turp,eshte mire te mesohen.
 • ToniB 27.01.2012 / 18:25
  Sionqerisht shumica e ketyre deklaratave budallakive jane ofenduese, por te jem i sinqert nuk gjeta dicka te keqe me pikat 3, 5 dhe 11. Ka urtesi ne to edhe pse heshtja ne pergjithesi i rekomandohet te gjitheve. 5 me beri te mendoje per rendesine e nenes ne familje dhe edukimin e femijeve dhe 11 per budallakine e meshkujve ma teper.
 • Gentridi 27.01.2012 / 18:01
  Keta te PDK-se definitivisht jane manjaka seksual ...
 • Ardita Begu 27.01.2012 / 17:53
  Heshtja?Ajo është një sjellje e njohur e meshkujve që nga kohërat e lashta sepse burrat nuk kanë dëshirë gratë të flasin.Ky gjest duhet analizuar në mënyrë hiperkritike për të transformuar mentalitetin e njerëzve pasi që si duket është vendi ku ky trajtim i padrejtë është diktuar nga rolet gjinore të jobarazisë sociale, ashtu siç pretendohet .Kjo është një kërkesë e padiskutueshme etike të shekullit të 21 për të zhvilluar format e marrëdhëniet midis burrave dhe grave që janë të bazuara në respektin e ndërsjellë, të barabarta dhe demokratike.Këto mekanizma të hiperkontrollit dhe dominimitë e ushtruar mbi gratë kolegë, ky repertor i sjelljeve mashkullore ndaj grave kolegë, tirania,terrorizmet intime,dhuna verbale, kërcënimet, talljet, kanë një efekt shkatërrues ,krijon një atmosferë pak a shumë helmuese që minon jetën, energjinë e këtyre grave, baraspeshën psiqike , intelektuale dhe të autonomisë së saj. Kjo metodë është njëstrategji që e konsideron gruan paaftë në të gjitha aspektet. Këto manovra janë të rrezikshme dhe porosisë që aya që kanë punuar në këtë strategji të pavarësisht nga çfarë motivi të brendshëm e bënë, të kërkojn ndihmën në kontekst të caktuar terapeutike
 • Gentiana 27.01.2012 / 17:21
  Bravo vetevendosje ...
 • Qlirimiii 27.01.2012 / 17:14
  Hahahahaha valla i pasdkan gjet do fjal q e lidhje me kuvend skan more keto ncncncncn kto fjal ja thot njeri na qikes qe e don a nja sen palidhje ama ne kuvend hahahah edhe qita e nita hahahahah
 • kuvendi i turpit 27.01.2012 / 17:13
  Pervoja e keqe me vetveten, neper pufa, i bejne ata te mendojne ashtu per femren. mjer ju qe se pari nenat, motrat, vajzat dhe grate e juaja i keni vleresu ne menyre tte tille. Turp!
 • TOSI 27.01.2012 / 17:03
  O MSHJELNJAVE GRAVE KAQEPIN SE JANE QORODIT KREJT ,JANE DUKE MENDUAR SE JANE KAH FLUTUROJNE NE KETE DEMOKRACI TE TYRE,GRUJA GJITHMON KA QENE SHKAKTAR I PROBLEMEVE SI NE HISTORIN E TROJES,PRA MSHELNE JU O GRA TE MALLKUARA.
 • Prishtina 27.01.2012 / 16:45
  medet per ne. po cfare jemi en teresi, ashtu jane edhe ata ne parlament a kush e ka propozu nje gje te tille. popull pa pike respekti. KUPA u MBUSH...i ra kapaku.
 • DARDANI&* 27.01.2012 / 16:44
  Nje numer i madh i deputeteve te kosoves po te ishin ne Amerik me siguri qe do te ishin te regjistrum si sex offender (Fyes Seksuale)
 • hahhaha 27.01.2012 / 16:40
  seksihane, qekjo asht mentaliteti sexist i burrshtetasve tan. jo marre po mir qe po identifikohen me nofken se jan debilla, dhe institutionet politike ne ksoove sjon ma shum se nje puff qe llafet e muhabetet i zhvillojn per seksin dhe femrat. idiotizmi ska fund, mirpo ka faza, e kjo e tyne asht faza e fundit hahahha ma e nalta. gjynah
 • Labi 27.01.2012 / 16:36
  A po vreni Komentet e ketyne te PDK, qe nuk po e kuptojn, sepse nuk kan shkoll keta, i kan ble diplomat, dhe keta mundohen qdo dite me mesi vetum qysh me vjedh.
 • toni 27.01.2012 / 16:30
  ne qdo vend te botes jane keto fjale te bukura, po kjo eshte e vetvendosjes kta mundohen me na kty mbrapa me na izolu, kam qeshur kur e kan ndi tu komentu
 • Mesusja 27.01.2012 / 16:21
  Jam grua qe 45 vite i sherbej ketij vendi si mesuse, jam ndier e turperuar nga keto qe po i bene ky kuvende e kjo qeveri perball neve si gra... turp e haram mundi ime ju qofte. Deputetes Haxhia nga VV i them te lumte zonje sepse vertet jeni vigjilente dhe per nje shoqeri demokratike ju!
 • iliri 27.01.2012 / 16:20
  haha pse a sosht qashtu a DITA qeverija si ka shkru ato fjal po kuvendi dalloj pak se a pe sheh qe veq me llomotit dini mos me fol kogja t mira jeni hahaha
 • Gurbeqari 27.01.2012 / 16:15
  turp. a po ua qon madhin Kuvendi naj PUFF apo Kabare cncncncn qfar niveli te ulet me keto fletore cncncncn
 • QOKI 27.01.2012 / 16:13
  MOS E PERFSHINI DERNICEN NE KOMENTE NQS DONI ME PAS QOKE, OSE QE MENDONI QE I KENI TE MDHA ATHER PROVONE ME DERNICE, FOLINI ME EMRA E JO ME PERFSHI DENICEN NE TERSI, PISA
 • bani 27.01.2012 / 16:09
  ku eshte vidio??
 • dushi 27.01.2012 / 16:09
  o pisa qe pse nuk i lat meshku shkoll motrat me mbulesa shkolla se keni qef me ju ardh qeshtu si keto parlament me funda e ju me i qu poezia dashurie poplli hek per buk e ju hanu me poezia pisa zoti ka me na qu naj denim qofse vazhdojm qeshtu
 • Blerim 27.01.2012 / 16:08
  o ti Fatmir, keto thanie munden me qene te verteta vec per mentalitetin ton primitiv. Kosova eshte Evrope !
 • Vlora 27.01.2012 / 15:59
  kuvendi shume i sinqerte me ate se cka mendon dhe vepron dhe se si paragjykojne femrat. Eulex.. burgosi debilat...
 • petriti 27.01.2012 / 15:59
  smjafton veq kerkim falja per ket skandal, por ky eshte mentaliteti fshataresk po befasohem qysh skan kerku me nda mashqit veq e granimi veq n parlament tu kosoves
 • Valboni 27.01.2012 / 15:55
  Hala spo kuptoj qka ka kontestuse ketu. Pos qe nuk jam femer.
 • Dita 27.01.2012 / 15:52
  ketu shifet fare qeverisje kem po te ishin diku ne vendet evropiane te gjithe ishin te detyruar te jepin dorheqje per keto fjal nenqmuse ndaj femres po katunaria eshte e pafunde,duke ja filluar nga ministri e te poshte >Grat e veta i kan lane neper Drenic e kishe po kem drejt te thom fjal te urta mjert femrat me ken kan pune ne parlament
 • Fatmiri 27.01.2012 / 15:48
  Nejse ndoshta keto fjali nuk jane per ate fletore pune. Por megjithate jane thenie shume te verteta :)
 • Ardita Begu 27.01.2012 / 15:47
  urgjentisht informoni keshillin European, urgjentisht,sepse nuk tolerohet qe ideologjia anti-egalatariane e drenices te pushtoje qelizen e zhvillimit ne cdo sfere jete siq eshte kuvendi, koleget e juaja as nuk ajne gtrata e juaja as sherbetoret e juaja , por krahas me juve kontribojne ne zhvuillimin eketij vendi
 • Dritoni 27.01.2012 / 15:44
  Edhe një tjetër episod nga seriali komik i quajtur Kuvendi i Republikës së Kosovës.
 • hehe 27.01.2012 / 15:41
  Hahahaha, a me zor po dojne me i nxe keto deputetet me u martu ose te pakten me ba jarana!
 • fisi i gurit 27.01.2012 / 15:36
  Nuk kemi mundur ta marrim me mende se ne parlamentin e Kosoves,ne shtepine e popullit,aty ku na perfaqsojne deputetet e poullit,te shperndahen fletore pune per deputetet,ku ofendohen aq rende,nenat,motrat,vajzat dhe koleget e deputeteve meshkuj.I kemi kaluar disa kohra kur nenat, motrat tona,nga shovinistet serbe ne nje foltore te parlamentit te vllaznim- bashkimit ishin ofenduar rende,duke i emertuar ato si "lavatriqe" per prodhimin e femijeve!
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.