A do të anëtarësohet Kosova në NATO para vitit 2022? (Video)

Kosova është larg anëtarësimit në NATO. Nëse institucionet arrijnë që gjatë këtij viti ta bindin Listën Serbe, pjesë e koalicionit qeverisës të votojë pro ushtrisë, atëherë nga njohës të rrethanave të sigurisë në vend, vlerësohet se Kosova mund të jetë pjesë e NATO-s, veç ndërmjet viteve 2022-2025. Edhe pse vendi po përgatitet që të jetë pjesë e Programit të Partneritetit për Paqe në Kuadër ta NATO-s....

Adminsitrata Tatimore e Kosovës ndërmerr masa për shkelësit e ligjit të Lojërave të Fatit

Bazuar në informacione të pranuara nga qytetaret, drejtoria e Lojërave të Fatit në kuadër të ATK-së, me datën 27 maj 2016, në bashkëpunim me...

Mediet norvegjeze për vëllezërit Berisha: Sonte luajnë për ne, pastaj mund të na zhduken

Në Norvegji vazhdojnë të shqetësohen për të ardhmen e futbollistëve kosovarë që kanë në përfaqësuese, Veton dhe Valon Berisha. Pas...

Ja çfarë moti do të kemi në pesë ditët e ardhshme

Sipas IHMK-së, nga dita e hënë deri të mërkurën do të mbajë mot me diell dhe kalim vranësirash të lehta. Temperaturat minimale do të...

Lajme

Kështu mund të zgjidhet problemi i madh mes Komunës dhe Manastirit të Deçanit

Lidhja e Historianëve të Kosovës “Ali Hadri” dega në Deçan, ka përpiluar një marrëveshje mirëkuptimi përmes së cilës do të mund të zgjidhej problemi në mes të Komunës dhe banorëve të Deçanit me  Manastirin e...

A do të anëtarësohet Kosova në NATO para vitit 2022? (Video)

Kosova është larg anëtarësimit në NATO. Nëse institucionet arrijnë që gjatë këtij viti ta bindin Listën Serbe, pjesë e koalicionit qeverisës të...

“Burrat t'i rrahin gratë nëse ato refuzojnë të bëjnë seks”

Lideri i një këshilli islamik në Pakistan propozoi një ligj që i lejon burrat të rrahin lehtë gratë e tyre si një formë disipline. Në propozimin prej 75 faqesh,...

Janë shpëtuar 18 shqiptarë dhe 2 britanikë në kanalin La Mansh

Zyra e brendshme e Britanisë ka njoftuar sot se 20 vetë, përfshirë 18 shqiptarë, janë shpëtuar gjatë natës nga një anije gome, e cila kishte filluar të fundosej...

Policia konfiskon 10 paketa marihuanë, arrestohet i dyshuari

Policia e Kosovës ka njoftuar se në Gjakovë është arrestuar i dyshuari mashkulli, shtetas i Shqipërisë, pasi që gjatë kontrollit në veturë i janë gjetur dhe...

Sport

Italisë i mjaftoi supergoli i Pelle për të mundur Skocinë (Video)

Italia ka shënuar fitore minimale ndaj Skocisë në miqësoren e zhvilluar në ‘Ta Qali Stadium’. Goli i vetëm i kësaj ndeshje u shënua në pjesën e dytë. Ishte sulmuesi Graciano Pelle që shënoi një eurogol në minutën e 57’, pas një asistimi...

Prishtina po përgatitet për goditjen e madhe, javën tjetër e zyrtarizon trajner Ardian Kozniku?

Pas fitimit të Kupës së Kosovës dhe sigurimit të pjesëmarrjes në kualifikime për Europa League, Prishtina po bëhet gati për ndërtimin e një skuadre të...

De Biasi pas ndeshjes me Katarin: Pranuam një gol budalla!

Trajneri i Kombëtares shqiptare të futbollit Gianni De Biasi vlerësoi në tërësi lojën e treguar nga kuqezinjtë në miqësoren ndaj Katarit (3-1), ndërsa kritikoi...

Emir Spahiç ia “dhezë” shpullë Fabregasit, ndëshkohet me të kuq (Video)

Spanja e mundi 3:1 Bosnje Hercegovinën në ndeshjen miqësore të zhvilluar në St Gallen. Por edhe aq miqësor në këtë ndeshje, nuk u duk përfaqësuesi i...

Veton Berisha debuton me Norvegjinë në miqësoren me Portugalinë

Valon dhe Veton Berisha do të jenë nga minuta e parë në fushë për Norvegjinë në miqësoren ndaj Portugalisë. Për Vetonin, kjo do të jetë ndeshja e...

Showbiz

Duda Balje prezanton më të dashurit e saj (Foto)

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka prezantuar familjen e saj të ngushtë. Ajo në ditën e veçantë të djalit të saj kishte veshur një fustan teje të bukur dhe dukej si mos më mirë në krahët e bashkëshortit...

Bebe Rexha ndez Londrën me dridhjen e të pasmeve (Foto/Video)

Bebe Rexha ka bërë një shou të nxehtë para publikut londinez. Kështu ka lënë të kuptohet përmes videove dhe fotografive që i ka publikuar në rrjetet...

Ja si duket sot Dafina Rexhepi, ky është i dashuri i saj (Foto)

Erdhi furishëm në skenën muzikore shqiptare, na solli hite të cilat dëgjohen edhe sot, por iku dhe më nuk po i dëgjohet zëri. Këngëtarja Dafina Rexhepi dhe zëri...

Analicia Chaves "rrit" temperaturat (Foto)

Është 27-vjeçe dhe shkallët e karrierës i ka ngjitur një e nga një. Modelja amerikane Analicia Chaves që njihet për pozat e saj provokuese është një...

Noizy "pushton" 3 vendet e para

Nuk ka asgjë që mund t’i dalë përpara reperit të njohur, pasi ZinZini tashmë ka pushtuar tre vendet e para në klasifikimin javor të Top Listës. Kryeson listën...

Tech/Auto

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të vijë në treg gjatë pjesës së dytë të këtij viti. Pajisja është e dizajnuar të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Indeks+

Kafshë të çuditshme, që sjellin në jetë të vegjël të mrekullueshëm (Foto)

Pothuajse të gjithë i duam këlyshët e vegjël, që na ndriçojnë jetët tona. Por kur vjen te faktori adhurim, vëmendjen e “vjedhin” kotelet dhe qenushët. Por këtë herë sjellim në vëmendje këlyshë të tjerë të bukur, të...

Magji e zezë? 10 gjëra që nuk i dini mbi Vudù

Zombie? Kukulla? Magji e zezë? Asnjë nga këto. Vudu, më shumë se sa me magji dhe mallkime, është një fe e cila përqendrohet në shërimin dhe të mirën...

Hapet tuneli më i gjatë në botë në zemër të Alpeve

Tuneli i quajtur “Gotthard Base Tunnel” (GBT)  kalon nëpër zemër të Alpeve zvicerane dhe lidh kantonin zviceran qendror Uri me jugun e vendit. Tuneli është 57 kilometra...

Humbi kontrollin, pasi tentoi t’i tejkalonte kamionët që lëviznin me shpejtësi (Video)

Në Victoria të Australisë, dy kamionë po lëviznin  krahas njëri-tjetrit, me shpejtësi mbi 100 km/m. Papritmas, në anën e kamionit që ishte duke xhiruar ngjarjen,...

Fëmija tërhiqet zvarrë nga gorilla (Video)

Zyrtarët e kopshtit zoologjik në qytetin amerikan Cincinnati, kanë qëlluar për vdekje një gorilla, pasi që një djalë katër vjeçar kishte rënë në...

Opinione

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si për nga numri ashtu edhe për nga cilësia. Shtrohet pyetja, këta nxënës, a janë duke dalur nga...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Ekonomi

Qytetarët përfitojnë pak nga kamatat e depozitave

Në dhjetë bankat komerciale që veprojnë në Kosovë, ka s’përputhje të thellë ndërmjet normave të kursimeve dhe atyre të kredive. Kjo për faktin se, siç thonë ekspertë për çështje financiare, bankat kanë mjete të mjaftueshme për...

Ligji dhe strategjia për Trepçën shumë shpejt në Kuvend

Qeveria e Kosovës shumë shpejt do ta procedoj në Kuvendin e Kosovës, strategjinë dhe projektligjin për gjigantin metalurgjik Trepça. Në hartimin e ligjit dhe strategjisë...

Largohen dhe mbyllet edhe zyra e AKB-së në Pejë

Edhe udhëheqja e regjionit të Pejës është larguar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, duke shuar aktivitetin e saj dhe mbyllur zyrën në Pejë, e cila ishte hapur në dhjetor...

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Shëndetësi

RECETA/ Maskë me ananas për rigjenerim lëkure dhe kundër celulitit

Aplikojeni maskën me ananas një herë në javë për lëkurën e fytyrës apo në zonat ku keni celulit. Ananasi ndihmon në mbylljen e poreve dhe në rigjenerimin e lëkurës, përbërja e tij bromelin largon qelizat e vdekura nga lëkura. 1- Priteni në copa dhe...

Studimi: Nëse punoni shumë, do vuani nga ankthi dhe depresioni

Kontrolli i e-maileve gjatë gjithë ditës, refuzimi i fundjavave dhe madje puna edhe gjatë pushimeve, i karakterizon këta njerëz që njihet si punëtor të mëdhenj. Por,...

Dy banane në ditë mbajnë larg doktorin: Sëmundjet që lufton fruti tropikal

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut, si dhe ndihmojnë...

Konsumimi i këtyre ushqimeve, ju çon në një dobësim më të shpejtë

Veza është një ushqim super proteinik në të cilin gjenden të 9 aminoacidet e domosdoshme për organizmin. Jo rastësisht, studimet tregojnë se të konsumosh vezë...

Ja çfarë nuk keni ditur për sytë

Sytë janë pasqyra e shpirtit, janë pjesa më të cilën ne identifikojmë mjedisin përreth. Sa herë që shikoni njeriun që e dashuroni, bebëzat dyfishohen për...