Beteja me veteranët

Numri prej mbi 46 mijë veteranësh të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka hapur telashe Qeverisë së Kosovës për sigurimin e fondeve për pensionin e kategorive të dala nga lufta. Gjatë kësaj jave Fondi Monetar Ndërkombëtar ka theksuar që të mos tejkalohen parametrat buxhetorë Zyrtarët e Fondit Monetar Ndërkombëtar në takimet që kanë zhvilluar me krerët institucionalë në vend kanë theksuar nevojën e adresimit brenda parametrave të...

Takimi me Ramiz Alinë dhe kërkesa e tij për të mos goditur shoqatën e Enver Hoxhës

Profesori socialist Serbet Pëllumbi në librin e tij më të fundit tregon një takim të tij në vitin 1991 me presidentin e asaj kohe, Ramiz Alia. Ish-presidenti i ka...

Shpërthen Corluka: Turqia dhe Çekia më të forta se Portugalia

Mbrojtësi i Kroacisë, Vedran Corluka nuk është i kënaqur me humbjen e mbrëmshme ndaj Portugalisë. Kapiteni i Lokomotivës së Moskës, e...

Rri 6 ditë pa u ngritur nga videoloja, rrezikon të vdesë

Pasioni për videolojërat mund të kthehet lehtë në varësi, madje me pasoja të rrezikshme. Një 19-vjeçar në Kinë u shkëput nga videoloja e...

Lajme

Beteja me veteranët

Numri prej mbi 46 mijë veteranësh të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka hapur telashe Qeverisë së Kosovës për sigurimin e fondeve për pensionin e kategorive të dala nga lufta. Gjatë kësaj jave Fondi Monetar Ndërkombëtar ka theksuar që të mos...

E lanë Gjermaninë për UÇK-në, po vdesin nga uria në Kosovë (FOTO)

E kishin lënë Zvicrën dhe Gjermaninë për t’iu bashkangjitur UÇK-së, ndërsa 17 vjet pas çlirimit të Kosovës janë shndërruar në raste të...

Policia ndjek kamionin në Mitrovicë me derivate kontrabandë (Video)

Në Rubrikën “Policia” të “Drejtësisë në Kosovë” u shfaq aksioni për ndalimin e një kamioni që dyshohej se bartte derivate të...

Takimi me Ramiz Alinë dhe kërkesa e tij për të mos goditur shoqatën e Enver Hoxhës

Profesori socialist Serbet Pëllumbi në librin e tij më të fundit tregon një takim të tij në vitin 1991 me presidentin e asaj kohe, Ramiz Alia. Ish-presidenti i ka kërkuar...

Edhe sot nxehtë, nga e hëna shi

Sot në Kosovë temperaturat do të vazhdojnë të jenë të larta. Minimalja për ditën e diel ishte 17 gradë celsius në orët e hershme të mëngjesit, kurse...

Sport

Tarashaj falënderon Thaçin: Në Francë ne kemi prezantuar gjithë Kosovën (Foto)

Mesfushori kosovar, i cili mbron ngjyrat e Kombëtares zvicerane, Shani Tarashaj ka falënderuar Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin përmes një postimi në Facebook. Thaçi kishte uruar djelmoshat shqiptar te Zvicra, ndërsa Tarashaj ia kthen me një falënderim emocionues. Tarashaj ka...

Shpërthen Corluka: Turqia dhe Çekia më të forta se Portugalia

Mbrojtësi i Kroacisë, Vedran Corluka nuk është i kënaqur me humbjen e mbrëmshme ndaj Portugalisë. Kapiteni i Lokomotivës së Moskës, e vlerëson Turqinë dhe...

Modric: Ishim më të mirët në këtë turne, ekipi më i mirë duhet të shkoj në shtëpi

Humbja nga Portugalia, me rezultat 1:0 në kohën shtesë, e ka mërzitur shumë Luka Mordicin, i cili nuk ka mundur t’i përmbahet lotëve. Mesfushori i Real Madridit...

Wenger vazhdon bisedimet me sulmuesin francez

Menaxheri i Arsenalit, Arsene Wenger është duke tentuar të sjell disa lojtar në “Emirates” këtë sezon të ri. Wenger do të takohet me skuadrën e Lyonit për...

Joshua nuk po njeh kundërshtar, nokautoi Breazelalen (Video)

Anthony Joshua mbrojti titullin e tij IBF për herë të parë në duelin ndaj amerikanit Dominic Breazeale i cili kishte 17 fitore, 15 me nokaut dhe asnjë humbje. Në stadiumin e...

Showbiz

E pabesueshme – Elvis Prisley është gjallë? (Video)

Këngëtari i famshëm botëror, Elvis Presley thuhet se ka vdekur në moshën 42 vjeçare, saktësisht më datën 16 gusht të vitit 1977. Mirëpo, tani është publikuar një video, ku shihet një person me gjestet e njëjta të Presley, e për të cilin...

Kur Diellza Kolgeci shfaqej nudo duke bërë seks (Video +18)

Ajo ishte shpallur Miss Kosova në vitin 1996, më pas provoi edhe aktrimin e këndimin, ndërsa tani nuk bënë pjësë në asnjërin nga këto fusha. Diellza Kolgeci,...

Sa herë që i sheh këto imazhe, Alonso pendohet (Foto)

Lara Alvarez duket se e ka lënë plotësisht pas krahëve historinë e përfunduar me Fernando Alonson. Ish e fejuara e pilotit të Formula 1 ka pozuar për faqen e parë të...

Atëherë kur Adelinës i duket vetja bukuroshe (Video)

Atëherë kur Adelinës i duket vetja bukuroshe (Video) Këngëtarja Adelina Berisha thuajse në të gjitha fotot dhe videot bënë stila provokativ. Adelina në...

Ja vendi ku ngushëllohet Rozana Radi (Foto)

Rozana Radi ka një vend ku gjenë qëtësinë e shpirtit, dhe ai vend është pranë dallgëve të detit. “Kur deti eshte i vetmi ngushellim i shpirtit ti nuk ngopesh...

Tech/Auto

Mercedes-AMG lanson bishën GT R me 500 kuajfuqi (Foto)

Pas një kampanje shumë të gjatë të promovimit, Mercedes-AMG më në fund ka lansuar modelin GT R. Inxhinierët nga Affalterbach ia dolën që të heqin pak peshë te vetura derisa kanë shtuar fuqi nga motori biturbo 4.0-litra V8 për ta bërë modelin R edhe më të...

Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan për të lënë Bashkimin Europian, por pa e ditur së çfarë do të thotë kjo për ta...të paktën kështu thotë Google. Gjiganti...

“BREXIT” nuk do të ndikojë në “Game of Thrones”

Prodhimi më i suksesshëm i televizionit amerikan, HBO – “Game of Thrones” që pjesërisht filmohet në Irlanden Veriore, nuk do të ketë pengesa në realizim si...

Ja çfarë kanë kërkuar në "Google" britanikët pasi votuan Brexit

Kompania gjigante “Google” ka njoftuar se ka pasur një rritje dramatike të kërkimeve për të aplikuar për pasaportë irlandeze, pas vendimit të Britanisë së...

Teknologjia evoluon, ja stilolapsi kopjues (Video)

“Scribble” është stilolapsi që skanon një ngjyrë nga një objekt, e kthen atë në bojë, dhe lejon vizatimin me po atë ngjyrë. Ky është...

Indeks+

Rri 6 ditë pa u ngritur nga videoloja, rrezikon të vdesë

Pasioni për videolojërat mund të kthehet lehtë në varësi, madje me pasoja të rrezikshme. Një 19-vjeçar në Kinë u shkëput nga videoloja e tij e preferuar vetëm pasi këmbët e tij kishin nisur të dekompozoheshin. Siç shkruan britanikja “Metro”,...

Mbush 100 vjeç, gruas i vjen një surprizë që nuk e imagjinonte (Foto)

Një grua në Britani mund të ketë pritur shumë dhurata në ditëlindjen e saj të 100-të, por ajo që i bëri reparti i zjarrfikëseve ishte diçka krejt e...

37% e femrave kthehen zbathur në shtëpi për shkak të takave

Tridhjetë e shtatë për qind e femrave e pranojnë që kthehen në shtëpi të zbathura, sepse taket e tyre të larta kanë bërë që këmbët t’u...

Vajza 15 vjeçare që qëndroi e ngrirë për 500 vjet

Shkencëtarët po shqyrtojnë një vajzë 15-vjeçare, e cila ka jetuar në Perandorinë Inca, me pas vdiq dhe mbeti e ngrirë për 500 vjet. Ajo u zbulua në malin...

Sa është i rëndësishëm shkëmbimi i mesazheve erotike?

Qysh se kemi mbaruar me shkollën e mesme, ideja e dërgimit të mesazheve erotike na tmerron. Kjo ndodh ashtu sepse kemi mësuar se shumë njerëzve u është shkatërruar jeta me...

Opinione

Ish-rektori i Universitetit "Haxhi Zeka" dhe shkeljet e tij të shumta për më pak se 2 vite mandat!

Naser Mrasori, gjatë kohës që ka qenë i zgjedhur në UHZ, i ka bërë disa veprime të kundërligjshme, të cilat bien ndesh me respektimin e Kodit Penal të Republikës së Kosovës (në tekstin e mëtejmë KPRK), Statutit dhe disa ligjeve në fuqi. Shkeljet kanë...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe...

Nepotizmi ka ngufatur Kosovën

Jemi dëshmitar tash e sa kohë që vendi ynë ka ngecur në shumë fusha. Varfëria dhe kriza ekonomiko- sociale sa po vjen e po shtohet në vendin tonë. Këto plagë...

Ekonomi

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare petition.parliament.uk. Ndërkohë, Change.org i ka bërë një kërkesë kryebashkiakut të...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Ja sa do të ndikojë dalja e Britanisë nga BE-ja në pushimet verore

Dhjetëra mijëra pushues nga Britania e Madhe e vizitojnë Evropën çdo vit. Por pas rezultatit të referendumit që u shpall zyrtarisht këtë mëngjes, shumë prej...

Banka e Anglisë: Të gjitha masat e nevojshme për të qetësuar tregjet

?Banka e Anglisë deklaroi sot se është e vendosur për ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar, pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. “Banka e...

Derivatet e naftës me çmime të reja në Maqedoni

Komisioni Rregullativ për Energjetikë më 27 qershor duhet të sjell vendim për çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni, transmeton Telegrafi...

Shëndetësi

Zbulohen antitrupat që neutralizojnë virusin Zika

Një grup shkencëtarësh evropianë njoftuan sot se kanë zbuluar disa antitrupa të aftë të neutralizojnë virusin Zika, një zbulim që i hap rrugën krijimit të një vaksine kundër këtij virusi që shkakton dëmtime cerebrale tek fetusi. “Në studimet e...

Meshkujt drejt zhdukjes, kromozomi i tyre ka një të metë

Shkencëtarja australiane Jenny Graves, pohon që meshkujt jetojnë me kohë të huazuar, respektivisht që pjesa mashkullore e racës tonë do të zhduket, dhe që ky proces...

Pse i rifitojmë kilogramët e humbur menjëherë pas përfundimit të dietës?

Kontrollimi i peshës është i bazuar në balancën në mes konsumimit të kalorive dhe energjisë që harxhoni gjatë një dite. Zona e trurit që e bën...

Mendimet negative dëmtojnë shëndetin

Duhet të përpiqemi të mendojmë pozitivisht edhe pse mendja është e prirë që të mendoj negativisht, duke bërë kështu që gjëra negative të...

Fiku, fruti që lufton lodhjen dhe infeksionet

Fiku është i pasur me proteina, fosfor, kalcium, vitaminë A, B dhe C. Sasia e madhe e sheqerit e bën atë frutin ideal kundër lodhjes. Fiqtë janë të njohur edhe për...